Spojte se s námi

Fortuna liga

Porušuje nařízení UEFA? Komise rozhodčích ho (ne)řeší po svém

Publikováno

dne

Tento týden se sejde poprvé, aby rozhodla, jak si vedli rozhodčí v prvním kole nového ročníku Fortuna ligy. Komise rozhodčích v čele s Jozefem Chovancem ale dál budí v očích fotbalových odborníků velké rozpaky. Nově kvůli možnému porušení Konvence UEFA.

Předseda Komise rozhodčích Jozef Chovanec na archivním snímku. Zdroj: skslovan.sk

Zásadní omyly sudích v baráži nejvyšší soutěže na konci minulé sezony ještě mnohem více rozvířily spekulace, že o postupujících bylo jasno už před výkopem. Největší zklamání zažily Jihlava s Brnem, druholigové celky, které se snažily postoupit přes Karvinou a Příbram. Ale neuspěly a velkou měrou za to mohli právě muži s píšťalkou.

I proto se komise rozhodčích dostala pod větší tlak, některé arbitry potrestala. Nicméně po rezignaci Petra Mlsny ji tvoří jen čtyři členové. Předseda Jozef Chovanec, místopředseda Miroslav Wilczek a členové Pavel Mareš s Jiřím Kurešem.

Pátého člena mohla nominovat Ligová fotbalová asociace (LFA), ale to se zatím nestalo. „Snažíme se někoho najít, ale po odchodu pana doktora Mlsny jsme nikoho nenašli,“ přiznává výkonný ředitel LFA Tomáš Bárta.

Ilustrační foto. Zdroj: ctsa.cz

A proč je potřeba mít pátého člena? V Konvenci rozhodčích UEFA se totiž píše, že neodborníků, tzn. nespecialistů může být v komisi jednotlivé země jen 20%. Čili jeden z pěti. Nyní tak je 25%.

V Česku je považován za nespecialistu právě předseda komise Chovanec, který nikdy nepískal a ani není teoretikem jako člen Kureš, který je předsedou pravidlové komise. Wilczek byl v minulosti asistentem na listině UEFA a Mareš je sudím v nižších soutěžích.

Problém je ale v tom, že FAČR nemá nikde stanovený deadline, do kdy musí odstoupivšího Mlsnu nahradit. Navíc se ohání informací, že oficiálně má stále pět členů, protože rezignace na věci nic nezměnila. A také tiskový mluvčí Michal Jurman prohlásil, že čekají na návrh LFA, ale asociace zatím nemůže nikoho vybrat.

Takže se celá záležitost dostala do uzavřeného kruhu.

Reklama

Oblíbené