Pandemie koronaviru zpustošila hokejový svět aneb Miliardové ztráty finských a švédských klubů

Hokejové kluby po celém světě počítají ztráty, které jsou přímo astronomické. Jejich počítání bude bolestivé. Nebudou se uvádět v milionech, přinejmenším v miliardách, pravděpodobně až v desítkách či stovkách miliard eur. O tolik přijdou dohromady všechny kluby v renomovaných hokejových ligách po celém světě.

Embed from Getty Images

NHL, AHL, KHL, švédská SHL, finská Liiga, švýcarská NLA, česká extraliga, slovenská Tipsport Liga… Předpovídá se několik katastrofických scénářů, insolvencí a krachů. Nemluvě o institucích, marketingových značkách či řídících orgánech jednotlivých soutěží. Všichni ztratili. Pandemie koronaviru zpustošila hokejový svět v nejméně vhodnou chvíli. Před vrcholem sezóny, před začátkem play-off, když jsou příjmy klubů nejvyšší.

V některých případech se rovnají několikaměsíčním příjmem během základní části, v jiných je dokonce převyšují. V této sezoně přijdou kluby o takzvané „play–off“ výdělky, které jsou pro mnohé subjekty české a slovenské extraligy nevyjímaje očekávanou existenční injekcí. Jsou zárukou přežití, stabilizace ekonomické situace, zabezpečením bezproblémové chodu aktuální sezóny i příprav na novou tu novou, o níž nikdo neví, kdy vlastně vypukne.  Co pandemie koronaviru vlastně způsobila z ekonomického hlediska?

Finské a švédské soutěže patřily k posledním hrajícím mohykánům v Evropě. Koncem minulého týdne, kdy se v Norsku, Dánsku, Polsku, Slovensku, Česku či Německu postupně smiřovali s předčasným ukončením sezóny, se ještě v obou předních severských ligách hrálo.

Ačkoliv bez diváků, ale přeci jen hrálo. Finové odehráli před prázdnými tribunami dvě kola základní části. Poslední, které bylo na programu před startem play-off, zrušili. Švédové byli na startu vyřazovací části. Mermomocí chtěli pokračovat, ale vedení soutěže nakonec uposlechlo doporučení státních orgánů a ze dne na den soutěž ukončilo. 

Ačkoliv několik klubů ve Finsku v médiích vypráví o značných ztrátách, nepředpokládají, že je postihnou přímo existenční problémy. Ředitelé některých klubů si při popisování současné situace pomáhají meteorologickou terminologií. Hovoří o zamračeném období.

Například v Tappara Tampere měli strukturovaný rozpočet do konce čtvrtfinále play-off, klub však neočekávanou situaci údajně ekonomicky zvládne. Výkonný ředitel Ässätu Pori zase mluví o ztrátách v „luxusních šestimístných částkách“. O tom, zda klub situaci nezvládne vůbec nechtějí spekulovat. Z oficiálních údajů vyplývá, že finské kluby ztrácejí za každý neuskutečněný domácí zápas v této fázi sezóny 100 až 150 tisíc eur v takzvaně čistém.

Milionové ztráty budou počítat i ve Švédsku. V severské zemi rozproudila diskusi stížnost klubu MODO, účastníka druhé nejvyšší soutěže Allsenskan, který od začátku ročníku investoval nemalé finanční prostředky do boje o návrat do první ligy SHL. Bohužel v příští sezoně si ji nezahraje.

Vedení SHL rozhodlo, že ligu po regulérně ukončené základní části ruší bez vyhlášení mistra i bez barážových povinností pro kluby Leksand a Oskarshamn, které skončily na posledních dvou příčkách a měly hrát o záchranu. 

MODO takové rozhodnutí odmítá respektovat a podle informací respektovaného periodika Aftonbladet se plánuje odvolat na nejvyšší orgány. S takovým scénářem nesouhlasí ani Björklöven, se kterým mělo MODO rozehranou finálovou sérii o vítěze druhé nejvyšší soutěže. Ten by zároveň automaticky postoupil do baráže o SHL.

„Těmito nepřiměřenými rozhodnutími jsme ztratili hodně peněz, nyní hledáme cestu na finanční kompenzaci. Nemohu říci přesné částky, ale jde o miliony švédských korun v případě více klubů Allsvenskan,“ řekl pro Aftonbladet generální ředitel MODO Hockey Johan Widebro.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Totální debakl Boleslavi, Viktoria Plzeň ji zničila 7:1! Má se Slavia obávat o titul?

Viktoria Plzeň si v minulém kole vyšlápla na Letné na domácí Spartu, v posledním květnovém kole ji doma čekala Mladá Boleslav. Odjezd...

Letošní finále Ligy mistrů se v Istanbulu konat nebude! Kam se má finálový duel přestěhovat?

Podle amerického deníku New York Times nebude nakonec Istanbul městem, které má v letošním roce hostit finále fotbalové Ligy mistrů. Samotná UEFA...

Bude mít Olomouc staronového majitele? Sigmě nabízí pomoc miliardář Lébr, chce v klubu i Rozehnala

Josef Lébr byl dlouhá léta hlavní ekonomickou silou Sigmy Olomouc, jakkoliv spoluvlastníků bylo hned několik. Právě proto, že do klubu finance vkládal...