Okénko minulosti: Nedokončenou nejvyšší fotbalovou soutěž historie dosud nezažila

Pandemie koronaviru odstavila nejvyšší českou fotbalovou soutěž FORTUNA:LIGU zatím do depa, nikdo neví, jak bude pokračovat. Bude zrychlená, okleštěná bez nadstavby, nebo se vůbec nedokončí? Těžko předvídat. A žádné zkušenosti ani nejsou, minulost nic podobného nenabízí.

Zdroj: sparta.cz

Dlouhou dobu se v oficiálních kronikách uvádělo, že poslední předválečný ročník 1938/1939 nebyl dokončený, uzavřel se k 14. březnu 1939, kdy se od okleštěného Československa bez Sudet (připadly k německé 3. říši po Mnichovském diktátu v září 1938), odtrhl samostatný fašistický luďácký Slovenský stát. Tím nejvyšší fotbalovou soutěž opustil i jediný slovenský zástupce 1. ČsŠK (Slovan) Bratislava.

Jenomže zápasy pokračovaly, i když následný den vstoupila do zbývající části země nacistická armáda a vyhlásila Protektorát Čechy a Morava. Fotbal se hrál jen o jedenácti účastnících, podzimní výsledky Slovanu byly anulovány. Ovšem po skončení války a znovusjednocení země byl z politických důvodů uváděn ročník jako nedokončený.

Poslední úpravy doznal po rozpadu federace, kdy už nebyl slovenský nátlak na neuznání politickými vlivy zdeformovaného ročníku. Titul, tehdy devátý v pořadí, si připsala Sparta Praha, nejlepším střelcem se stal Josef Bican (k březnovému datu byl nejlepší sparťanský útočník Oldřich Nejedlý) ze Slavie Praha.

On i jeho v komunistickém režimu pronásledované Slavie – získala nálepku ideově pochybného buržoazního klubu – se vysoká státní politika dotkla v roce 1948, po únorovém vítězství pracujícího lidu. Ročník 1948/1949 byl sice řádně rozehrán v systému podzim-jaro, ale nové poměry přiměly už amatérský fotbal přejít na sovětský model jaro-podzim.

Podzimní sezona proběhla ze sportovního hlediska bez potíží, ale ústředí rozhodlo na jaře nepokračovat. Titul nebyl Slavii udělen – v historických přehledech červenobílí uvádějí jen vítěze podzimní části 1948. Soutěž nebyla nijak znetvořena, jen se stala obětí vyšších státních a stranických zájmů.

Nejpodivnějším ročníkem v historii je tak zvláštní nejvyšší soutěž 1926/1927. Na podzim se pro vnitřní rozpory a další neshody tzv. Středočeská I. liga vůbec nerozehrála, na jaře se sedm klubů uvolilo sehrát kvalifikační soutěž pro další ročník. Nejlépe si vedla Sparta – v sedmi duelech jen jednou remizovala s AFK Vršovice (nyní Bohemians) – a byl jí i přes naprosto nestandardní situaci udělený titul, který obhajovala.

Co nyní učiní s fotbalovými zápasy epidemie koronaviru těžko odhadovat.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Sparta má posilu z NHL! Pražský celek získal útočníka Ottawy Senators

Útočník Filip Chlapík nastupoval v posledních třech sezónách v NHL za Ottawu Senators, kde mu po minulé sezóně skončila smlouva. Třiadvacetiletý Chlapík se bude chtít rozehrát ve Spartě a zabojovat o smlouvu v NHL. Šikovný centr se dohodl s pražskou Spartou na měsíční výpomoci bez nároku na finanční odměnu.

Chceme si splnit další sen! Jsme lepší než oni, vlítneme na ně, mají jasno ve Slavii před odvetou

Slavii již ve středu čeká odvetné utkání na půdě Midtjyllandu, s nímž se utká o základní skupinu Ligy mistrů. Nečeká ji nic jednoduchého. Přesto sešívaní věří, že to budou oni, kdo se bude radovat z postupu.

Tampa Bay si došla pro Stanley Cup! Spolu s ní i dva hokejisté z České republiky

Je rozhodnuto, Stanley Cup má nového majitele! Stala se jím Tampa Bay Lightning, v jejímž týmu se na jeho zisku podíleli i dva hokejisté z České republiky.