Okénko minulosti: Lichý počet účastníků naposledy vyvolala korupční aféra v roce 1947

Není to pravděpodobné, ale může se stát, že česká nejvyšší fotbalová soutěž bude mít v příštím roce sedmnáct účastníků. Tedy nepříjemný – pro termínovou listinu – lichý počet. Situace by nastala, kdyby se první liga nedohrála a nikdo nesestoupil, druhá ano a vítěz by šel výš. Lichý počet zažila československá soutěž víckrát, naposledy v ročníku 1947/1948.

Zdroj: slavia.cz

Profesionální československá liga vznikla v roce 1925 a kluby se do ní příliš nehrnuly. „Musely doložit, že hráče platí, mít vyhovující stadion, mimopražské pak odrazovala nutnost dojíždění,“ předkládá důvody historik Radovan Jelínek.

„Pro zdatný německý Teplitzer FK, který by proháněl i Slavii a Spartu, bylo výhodnější hrát za peníze zápasy se soupeři z Německa, než nastupovat proti Karlínu nebo Libni, Židenice či Zlín lákaly pro změnu rakouští protivníci,“ uvádí příklady.

I z těchto důvodů měla v ročníku 1927/1928 (jediný triumf Viktorie Žižkov) a v následném 1928/1929 (zvítězila Slavia) pouze sedm účastníků, v ročníku 1931/1932 (mistr Sparta) pro změnu devět.

Politický zásah oklestil československou ligu v krizovém ročníku 1938/1939, kdy 14. března 1939 po odtržení Slovenského štátu od Československé republiky – už bez Sudet – vystoupil z fotbalové ligy jediný slovenský zástupce I. ČsŠK (Slovan) Bratislava, jeho výsledky byly anulovány a ročník se dohrál s jedenácti účastníky.

Historicky poslední znetvoření přinesla korupční aféra v ročníku 1946/1947.

Pro pokusy o ovlivňování výsledků byly nekompromisně vyloučeny SK Kladno, třebaže se umístilo na bronzové příčce, SK Baťa Zlín (v konečné tabulce 10. místo) a SK Židenice (11.místo), z téhož důvody nepostoupil vítěz moravskoslezské divize SK Vítkovické železárny. Liga místo čtrnácti plánovaných účastníků spadla jen na devět.

Tak přísně se za ´buržoazních´ pořádků trestaly nečestnosti.

Podobné zásahy proti zlotřilému jednání nyní v žádném případě nehrozí, pokřivit soutěž s lichým počtem účastníků by ovšem mohl jiný zákeřný nepřítel koronavirus.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Skupiny Ligy mistrů nudné nebudou! Ronaldo se potká s Messim, skupinu smrti tvoří PSG, Lipsko a Manchester United

Ve středu večer se uskutečnily poslední zápasy kvalifikace do základních skupin Ligy mistrů a tak ve čtvrtek v 17:00 mohlo začít jejich losování. A nuda to rozhodně nebude! Vesměs každá skupna má něco do sebe a nabídne atraktivní zápasy. Posuďte sami.

Velká posila pro Mladou Boleslav! Martin Graiciar se připojí ke Středočechům, čeká se pouze na formality

Mladá Boleslav nezačala sezónu vůbec dobře, bilance 1-1-3 je pro ambiciózní klub skutečně tristní a tak se daly věci do pohybu. 4 vstřelené branky z pěti utkání? To není pro útočnou fázi dobrá vizitka. Do automobilového města tedy přichází velká útočná posila.

Jde o zápas roku, porveme se o postup, tvrdí Hoftych před duelem s APOELem

Liberec má po čtyřech letech opět šanci hrát v základní skupině Evropské ligy, v cestě mu stojí poslední překážka, kyperský APOEL. Co na jeho adresu řekl kouč Pavel Hoftych?