Okénko minulosti: Lichý počet účastníků naposledy vyvolala korupční aféra v roce 1947

Není to pravděpodobné, ale může se stát, že česká nejvyšší fotbalová soutěž bude mít v příštím roce sedmnáct účastníků. Tedy nepříjemný – pro termínovou listinu – lichý počet. Situace by nastala, kdyby se první liga nedohrála a nikdo nesestoupil, druhá ano a vítěz by šel výš. Lichý počet zažila československá soutěž víckrát, naposledy v ročníku 1947/1948.

Zdroj: slavia.cz

Profesionální československá liga vznikla v roce 1925 a kluby se do ní příliš nehrnuly. „Musely doložit, že hráče platí, mít vyhovující stadion, mimopražské pak odrazovala nutnost dojíždění,“ předkládá důvody historik Radovan Jelínek.

„Pro zdatný německý Teplitzer FK, který by proháněl i Slavii a Spartu, bylo výhodnější hrát za peníze zápasy se soupeři z Německa, než nastupovat proti Karlínu nebo Libni, Židenice či Zlín lákaly pro změnu rakouští protivníci,“ uvádí příklady.

I z těchto důvodů měla v ročníku 1927/1928 (jediný triumf Viktorie Žižkov) a v následném 1928/1929 (zvítězila Slavia) pouze sedm účastníků, v ročníku 1931/1932 (mistr Sparta) pro změnu devět.

Politický zásah oklestil československou ligu v krizovém ročníku 1938/1939, kdy 14. března 1939 po odtržení Slovenského štátu od Československé republiky – už bez Sudet – vystoupil z fotbalové ligy jediný slovenský zástupce I. ČsŠK (Slovan) Bratislava, jeho výsledky byly anulovány a ročník se dohrál s jedenácti účastníky.

Historicky poslední znetvoření přinesla korupční aféra v ročníku 1946/1947.

Pro pokusy o ovlivňování výsledků byly nekompromisně vyloučeny SK Kladno, třebaže se umístilo na bronzové příčce, SK Baťa Zlín (v konečné tabulce 10. místo) a SK Židenice (11.místo), z téhož důvody nepostoupil vítěz moravskoslezské divize SK Vítkovické železárny. Liga místo čtrnácti plánovaných účastníků spadla jen na devět.

Tak přísně se za ´buržoazních´ pořádků trestaly nečestnosti.

Podobné zásahy proti zlotřilému jednání nyní v žádném případě nehrozí, pokřivit soutěž s lichým počtem účastníků by ovšem mohl jiný zákeřný nepřítel koronavirus.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Voráček musel skousnout debakl, v dresu Sharks zazářil Hertl. Jak si vedli v NHL další legionáři?

NHL za sebou má další hrací den a opět se během něj představilo několik hráčů z České republiky. Jak se jim dařilo a kdo z nich zazářil nejvíce?

MS v Bělorusku se určitě neuskuteční. Zatím se hledají jiné varianty

Světový šampionát se kvůli neklidné situaci v Bělorusku s jistotou konat nebude. IIHF se teď snaží najít nové řešení, jak situaci zvládnout. Ve hře je řada dalších států.

Leverkusen vs. Dortmund: Preview a tipy na sázení

V úterý čeká tým Patrika Schicka velké utkání s Borusií Dortmund, která se v poslední době výrazně zvedla. To Leverkusen ztrácí body zápas za zápasem a další ztráta by je mohla poslat mimo první čtyřku.