Odvolání Jílka je velká chyba Rosického a zahození dvou měsíců práce

V úterý ráno Sparta uvedla, že na lavičce končí Václav Jílek. Šlo o velmi překvapující novinku, jelikož bývalý olomoucký kouč měl dostat důvěru na delší časové období. Nestalo se tak, i když sportovní ředitel Tomáš Rosický několikrát zopakoval, že Jílkovi dá čas a prostor. Nejen kvůli tomu se jedná o špatnou zprávu pro letenské. A horší načasování si vybrat nemohl.

Zdroj: sparta.cz

Červenec 2019, Sparta oznamuje jako nového trenéra Václava Jílka. Mladého progresivního stratéga si vybral sám Rosický. Tříletou smlouvou ukázal, že mladému progresivnímu stratégovi věří.

Velkou důvěru mu deklaroval i v polovině října, kdy Sparta vypadla z evropských pohárů a v lize se nacházela na slabé sedmé pozici. “Věřím tomu, že s trenérem Jílkem půjdeme nahoru. Ale samozřejmě teď už je nejvyšší čas, aby trenér a hráči ukázali, že společně pospolu jít můžou,” uvedl.

Podobně mluvil i o měsíc později po remíze v Jablonci. “Je na trenérovi a hráčích, aby ukázali, že spolu rostou, a potvrdí zlepšení. S tím souvisí i nutný posun v tabulce směrem vzhůru,” snažil se vyburcovat pomalu zlepšující se tým.

Rosický: “Týmu naprosto věřím”

A do třetice Rosický a vyjádření důvěry. Tentokrát po nepovedené zimní přípravě, kdy letenští prohráli všechny tři zápasy na herním soustředění ve Španělsku. „Týmu naprosto věřím. Kluci jsou dobře připravení. V sobotu chci vidět organizovaný tým, který bude bojovat za rudý dres.“

Takto zněla slova velké legendy Pražanů ještě týden zpátky. Dnes jsou věci úplně jinak. O sto osmdesát stupňů. Jílek je bez práce a na jeho místo byl dosazen Václav Kotal, jenž předtím působil u sparťanského béčka.

Vyhazov Jílka je však špatně hned z několika důvodů.

Zaprvé: Rosický nedodržel svá slova a Jílek nedostal dostatečný prostor. U týmu byl jen něco málo přes sedm měsíců a i když výsledky byly hodně pod očekáváními, tak Spartě dokázal vtisknout vlastní herní tvář. Prezentoval se ofenzivním fotbalem, kdy výborně pracovala souhra ve finální třetině hřiště, díky čemuž si Sparta vytvářela velký počet šancí.

Jenže směrem dozadu to byla bída. Ovšem i defenzivu Jílek postupně zlepšil. Troufnu si říct, že progres by postupně pomalu pokračoval, pokud by Jílek u týmu zůstal a opravdu dostal slíbený čas. Jenže to se nestalo.

Zadruhé: Z předchozích zkušeností můžeme vidět, že Spartě změna kouče spíše nepomáhá. Guélor Kanga je v Praze dva roky a už zažil šest šéfů lavičky. Šest! Martin Hašek starší v jednom z rozhovorů řekl, že “Sparta je stroj na požírání trenérů”. A ono to docela sedí.

Zahození dvou měsíců práce

Zatřetí: Horší načasování snad přijít nemohlo. Sparta má za sebou jak kondiční, tak herní soustředění. Plus velkou část přestupového období. Takže poslední dva měsíce může vzít a zahodit. Dva měsíce prostě a jednoduše vešly vniveč.

Kotal se jistě bude snažit vtisknout týmu vlastní tvář, proto všechny Jílkovy taktické nácviky najednou neplatí. Bývalý kouč B-týmu zároveň nemůže využít přestupového období, respektive má strašně málo času, protože zároveň musí poznat současný kádr. Jen kondiční fáze soustředění bude hrát velkou roli i nadále. I když proti Liberci to v závěru vypadalo, že letenští kondičně ztrácí.

Pokud si Rosický myslel, že Jílek již nemá šanci současnou situaci vrátit, tak ho měl vyhodit v jinou chvíli. Třeba hned po podzimu. Nebo ještě dřív. Případně mu měl dát ještě více času. Ale udělat tak stěžejní rozhodnutí po první jarním kole, to je nepochopitelné. A velká chyba Rosického.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. myslím, že ta chyba je z hlavy DK, chyba TR je v tom, že přistoupil na hru sportovního ředitele v zmatečné struktuře klubu, kde alibistické výkřiky do tmy provází Spartu už několik let…

 2. Sparta nemá žádnou tvář , Jílek ji neposunul vůbec nikam a jeho odvolání bylo nutné i když by to chtělo vyměnit i většinu hráčů plus menežment

  • Sparta byla směrem do ofenzivy nejsilnější za poslední roky. Ve finální třetině hřiště hrála fakt skvěle, jen dojížděla na neproměňování šancí, kdy totálně underperfomovala xG. Do defenzivy to byla slabota, ale taky se směrem dozadu zlepšila. Výrazně lépe bránila asisst zone, s kterou měla problémy, pomalu vymizely individuální chyby, ale pořád to bylo slabé po ztrátě míče, kdy Sparta nestíhala zavřít prostory za beky.

   • Větší blábol jsem dnes ještě nečetl. Zřejmě fanoušek Sparty. Můžete si podat ruku s Vackem a společně strčit tu Vaši hlavu do zadku Křetínského.

   • Tak to jsem se asi díval na nějakou jinou Spartu, v té, co jsem viděl já, nefunguje nic. Obrana tragická, záloha neexistuje, jen tam pobíhá pár zmatkařů, kteří neví co dělat. Jsou líní na krok, nevrací se nikdo, a když, tak výklusem a sledují zoufalého brankáře, jestli to náhodou nechytí. A o útoku nemá cenu ani mluvit. Ochrnutý Kozák, nemehlo Teteh, hrůza. A k tomu poklad na lavičce, který ani není trenér, jen kecal, co umí všechno hezky vysvětlit, ale neumí nic udělat.

 3. S Jílkem by měl odejít i Rosický.Fotbalový analfabet Křetínský by měl udělat totální čistku ve svém managmentu,jinak se Sparta nikdy nevzpamatuje.

 4. Fotbalovým ” odborníkům ” které fotbalový analfabet Křetínský zaměstnává jde jen o jeho štědrou kapsu. Jinde by tolik nebrali!
  Proto to tak vypadá. Nutno udělat čístku a povyhazovat co se dá.

 5. Sparta je v problémech už pár roků a příchod Rosického ji nejenže nepomohl ale spíše ublížil , protože se nic nevyřešilo a problém se jen prohlubuje a prodražuje.

 6. Ryba smrdí od hlavy, holt každý kdo má plný měšec si myslí, že snědl všechnu moudrost světa. A pro neschopné managery to platí dvojnásobně.

 7. 100% zodpovědnost posledních 14 měsicu za špatné či dokonce nyní žádné posily – výběr trenéra a další věci spojené se sportovnímí záležitostmi jdou na triko T.Rosického a proto postrádám buď jeho potrestání majitelem klubu ( minimalně výrazně finanční ) nebo Rosického sebereflexí a místo blekotání ať jasně veřejně řekne že se všem fanouškum Acs omlouvá- že posral co mohl že si absolutně nezaslouži brát měsičně 1mil.kč a že se zavazuje do konce května přivést a podepsat 4 mladé 100% zdravé špičkové fotbalisty na posty levý obránce a záložník – pravý stoper- golový utočník a golman ( prodat Nitu za alespoň 26 mil.kč ) ! Pokud to nesplní sám podá demisi !

 8. Normální vedení nevyhodí trenéra po prvním kole, to jsou blbí!!!! Když tam mají polena, nepomůže ani nejlepší trenér na světě. Vedení je velmi slabé a hlavně bez rozumu.

 9. Šlo o velmi přakvapující novinku? Proboha co jste to tam za blbce? Konec Jílka čekali všichni, kromě expertů z ruik.cz. Kdo tam ty články píše? Uklízečky?

 10. Podle mne má autor článku pravdu , vyhazov Jílka v tuto dobu byla Rosického sebevražda. Celou dobu tvrdí, že za Jílkem stojí a přijde první (nepovedený) zápas a on ho vyhodí? To si opravdu nasral do huby. Zalepit po Jílkovi díru Kotalem se mi zdá přinejmenším úsměvné, snad si ten stařík nemyslí, že to bude na dlouho? Je to jen do doby než se podaří sehnat nějakého sebevraha, který to po něm převezme. Ale rád bych věděl jestli se po tomto jednání Rosického ještě někdo kvalitní najde. Angažování Jílka byla velká hloupost podle mně na Spartu ještě nemá, ty rádoby hvězdy si stejně dělali co chtěli a pro tým nepracovali. Když už mu tu důvěru dali před začátkem soutěže tak ho tam měli nechat ten ročník dohrát. Bylo nám snad všem jasné, že dát ten tým dohromady bude běh na dlouhou trať a rok podle mě zas tak moc není, pokud by neskončil na druhém místě tak ho měli odvolat.

  • Václav Kotal je kovanej sparťan legenda, podle mě je jeho angažování nejlepší možná volba, jeho jediný mínusem je věk, ale žije fotbalem. Stylem trénování mě připomíná Ježka, šanci trénovat Spartu měl dostat už dávno.

 11. Mám pocit,že sparta je v pozici naprosto nezávidění hodné.Najednou je dobrej ing.Kotal a nevím jestli pro svou trenérskou erudici nebo proto,že tam nikdo jiný nechce.To stejné platí v příchodu vytypovaných posil.Spartě odmítá přestup jeden hráč za druhým a nepomáhá ani plný měšec.Kdo posháněl současné hráče?Obrana jedna velká tragédie v záloze se doslova motají nevýrazné typy hráčů,které přehrává pravidelně záloha každého soupeře v lize.Psat o útoku s ploužícím se Tetehem herně za zenitem je i Kozák mladý talentovaný útočník hlavně golovej v nedohlednu,jinak ten tragický stav nedokážu popsat.Není snadné nyní fandit Spartě.

 12. Hráčům bych dal 15.000,- základ měsíčně a prémie za body a ne vyhazovat trenéry , vyházel bych hráče přeplácený

  • Tak to by měli být ale ohodnoceni i všichni ve vedení klubu včetně Rosického jehož plat 1mil.kč měsičně absolutně neodpovídá jeho “práci” a hlavně výsledkum vždyť zkurvyl co se dalo a je to jen figurka blekotající mamanek !! Ten frajer je za 100 tis.kč měsičně drahej !!

 13. Pánové to všechno je moc hezký co píšete, ale bosem je Křetínský a už mi to připadá, že Sparta je pro něj jen hračka a pračka peněz. Pokud by mu na klubu záleželo, tak by ve vedení nemohlo být tolik předražených blbů. Být trenérem v dnešní Spartě je za trest a jediné peníze můžou být lákadlem. Ve Spartě nefunguje vůbec nic a nejhorší je, že i ti kopàlisti nemají důvod zůstávat. Odehrají půl sezóny a prchají pryč…Je třeba zavřít, VŠECHNY.

 14. Chybou nebylo jeho odvolání, ale jmenování. Takový teoretik by se vůbec do trénování neměl pouštět, evidentně o tom umí jenom mluvit, ale asi ho ani nikdo neposlouchal. Hráč musí trenérovi věřit, a to se evidentně nestalo. Navíc je měkota a nemá respekt. Ten se ale udělá i tím, že má výsledky, a to taky nemá. Ale mohl by jít do FAČRu nebo někam, kde by moc nepřekážel, ta je takových nul víc.

 15. Který diletant může napsat, že odvolat “chudokrevného” Jílka je chyba?
  Chyba je, že vůbec byl najat. Je to leklá ryba, která ve Spartě nemá co pohledávat.
  Kdy už jednou pochopíte, že ti tzv. “mladí” trenéři Spartu svou neschopností pohřbívají, že je hráči nerespektují?
  Poslední dobrý trenér ve Spartě byl Rada.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Rasismus na českých stadionech neutichá! Sparťanští fanoušci si opět uřízli ostudu

Snahy o vymýcení rasismu v českém fotbale jsou marné. To ukázalo utkání Sparty se Zlínem, ve kterém se "předvedlo" několik příznivců domácího týmu. Pokřiky na hráče tmavé pleti trvaly takřka celé utkání.

Darida přispěl dvěma asistencemi k výhře Herthy na půdě Brém

Německá fotbalová Bundesliga tento víkend začala prvním kolem a hned v jednom ze sobotních zápasů proti sobě nastoupili tři čeští hráči.

Dokáže Sparta zdolat Zlín i po narušené přípravě?

Příprava Sparty na 4. kolo Fortuna ligy dostalo v pátek lehkou trhlinu. Dva pozitivní testy v klubu a páteční trénink byl okamžitě zrušen.