NFL je zpět! Nová sezona se ponese v duchu boje proti rasismu

V pátek konečně odstartoval nový ročník NFL! V prvním zápase se utkal Kansas City Chiefs s Houstonem Texans. Nová sezona však bude velice specifická a už teď se mluví o tom, jestli se vůbec dohraje.

Zdroj: nfl.com

V páteční 2 hodiny ranní odstartovala nejslavnější soutěž amerického fotbalu. Tato sezona však bude z mnoha důvodů jedinečná. Nejen kvůli pandemii koronaviru, kvůli níž hrozilo, že se NFL odloží, což se nakonec nestalo.

Stadiony zatím mohou být zaplněny jen z části. Řešit se musely také hygienické podmínky. Přeci jen je americký fotbal kontaktní sport a je tedy větší riziko nakažení. Bylo nutné tedy riziko minimalizovat.

Všichni účastníci soutěže tak musí denně absolvovat testy, do týmových zařízení nesmí nikdo mimo soutěž, rozhodčí mají roušky. Naštěstí se NFL mohla pochlubit zanedbatelným počtem nakažených, což bylo pozitivním signálem.

Na stadionech však netradičně chybí roztleskávačky, maskoti či reportéři. Zakázané je i živé vystoupení při hymně.

Pak tu ale máme jiný problém. V USA doteď není vyřešena situace ohledně protirasistických protestů a sociální nespravedlnosti. Protože americký fotbal hraje mnoho hráčů černé pleti, je to v NFL velmi diskutované téma.

Před každým zápasem tak mimo americkou hymnu bude hrát také neoficiální černošská hymna, za níž je považována píseň Lift Every Voice and Sign od Alicie Keys.

Už v prvním zápase to rozpoutalo odlišné reakce. Hráči Houstonu zůstali při hymně v šatně, Kansas při ní stál se zavěšenými lokty do sebe. Poté hráči obou týmů vyzvali minutou ticha celou Ameriku k jednotě. Nemálo diváků však začalo bučet.

Nutno zmínit, že hráč Houstonu, který během hymny dokonce poklekl, byl ještě v červenci zatčen při protestech v Louisville proti policejní vraždě Breonny Taylorové.

Když začaly protesty proti vraždě George Floyda, přerušily některé týmy tréninky. Někteří hráči tak začali klekat, jiní nechodili na hřiště při státní hymně, jako to učinili Texans. Další o tom ještě přemýšlí a zvažují své kroky. Některým majitelům klubů se toto chování samozřejmě nelíbí.

Několik hvězd NFL navíc plánuje na helmách nosit otisky a jména černošských policejních obětí. Během rozcviček pak mají hráči povoleno nosit trika, na jejichž přední straně je nápis „Nespravedlnost vůči jednomu z nás je bezpráví proti nám všem.“, přičemž zadní strana volá po ukončení rasismu.

Spekuluje se o tom, že právě rasové nepokoje, respektive případný bojkot hráčů kvůli rasismu, by mohl průběh sezony ovlivnit. Stejně tak ale pandemie koronaviru. Půjde-li vše podle plánu, sezona skončí 7. února 2021.

Bude zajímavé sledovat, jak celá sezona NFL proběhne.

Zdroj: New York Times, NFL

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Vážné obvinění v UFC! Dana White spí se svými zápasnicemi, říká veterán organizace

Veterán UFC Diego Sanchez pořádně rozvířil vody organizace UFC. Dle něj má šéf Dana White či víceprezident Shean Shelby spát se svými zápasnicemi. Jeho trenér následně dodal, že se v UFC dějí věci, které nemůže zveřejnit.

Komu musí fandit Slavia, aby měla volnější cestu do Ligy mistrů?

Slavia byla loni kousek od postupu do Ligy mistrů. Po opakované penaltě v Midtjyllandu se ale sesypala a musela vzít zavděk Evropskou ligu.

Schick měl volat Spartě, ať Plavšičovi nevěří. Jak celá tato šaráda skončí?

Na startu tohoto týdne začala hýbat českým fotbalem zpráva, že Srdjan Plavšič po sezóně opustí Spartu a zadarmo přejde do Slavie. Sám hráč i tiskový mluvčí klubu to nejprve dementovali, novináři přinášející tyto informace si ale stojí za svým.