NFL je zpět! Nová sezona se ponese v duchu boje proti rasismu

V pátek konečně odstartoval nový ročník NFL! V prvním zápase se utkal Kansas City Chiefs s Houstonem Texans. Nová sezona však bude velice specifická a už teď se mluví o tom, jestli se vůbec dohraje.

Zdroj: nfl.com

V páteční 2 hodiny ranní odstartovala nejslavnější soutěž amerického fotbalu. Tato sezona však bude z mnoha důvodů jedinečná. Nejen kvůli pandemii koronaviru, kvůli níž hrozilo, že se NFL odloží, což se nakonec nestalo.

Stadiony zatím mohou být zaplněny jen z části. Řešit se musely také hygienické podmínky. Přeci jen je americký fotbal kontaktní sport a je tedy větší riziko nakažení. Bylo nutné tedy riziko minimalizovat.

Všichni účastníci soutěže tak musí denně absolvovat testy, do týmových zařízení nesmí nikdo mimo soutěž, rozhodčí mají roušky. Naštěstí se NFL mohla pochlubit zanedbatelným počtem nakažených, což bylo pozitivním signálem.

Na stadionech však netradičně chybí roztleskávačky, maskoti či reportéři. Zakázané je i živé vystoupení při hymně.

Pak tu ale máme jiný problém. V USA doteď není vyřešena situace ohledně protirasistických protestů a sociální nespravedlnosti. Protože americký fotbal hraje mnoho hráčů černé pleti, je to v NFL velmi diskutované téma.

Před každým zápasem tak mimo americkou hymnu bude hrát také neoficiální černošská hymna, za níž je považována píseň Lift Every Voice and Sign od Alicie Keys.

Už v prvním zápase to rozpoutalo odlišné reakce. Hráči Houstonu zůstali při hymně v šatně, Kansas při ní stál se zavěšenými lokty do sebe. Poté hráči obou týmů vyzvali minutou ticha celou Ameriku k jednotě. Nemálo diváků však začalo bučet.

Nutno zmínit, že hráč Houstonu, který během hymny dokonce poklekl, byl ještě v červenci zatčen při protestech v Louisville proti policejní vraždě Breonny Taylorové.

Když začaly protesty proti vraždě George Floyda, přerušily některé týmy tréninky. Někteří hráči tak začali klekat, jiní nechodili na hřiště při státní hymně, jako to učinili Texans. Další o tom ještě přemýšlí a zvažují své kroky. Některým majitelům klubů se toto chování samozřejmě nelíbí.

Několik hvězd NFL navíc plánuje na helmách nosit otisky a jména černošských policejních obětí. Během rozcviček pak mají hráči povoleno nosit trika, na jejichž přední straně je nápis „Nespravedlnost vůči jednomu z nás je bezpráví proti nám všem.“, přičemž zadní strana volá po ukončení rasismu.

Spekuluje se o tom, že právě rasové nepokoje, respektive případný bojkot hráčů kvůli rasismu, by mohl průběh sezony ovlivnit. Stejně tak ale pandemie koronaviru. Půjde-li vše podle plánu, sezona skončí 7. února 2021.

Bude zajímavé sledovat, jak celá sezona NFL proběhne.

Zdroj: New York Times, NFL

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Příbram proti Spartě nastoupí! Bude jí ale chybět 7 hráčů, nastoupí tak převážně junioři

Příbram se potýkala s velkými problémy, její řady totiž zužoval koronavirus. Hned 13 členů klubu bylo minulý týden pozitivně testováno, v pondělí se přidal jeden nový nakažený.

Roman Macek: Pirlo mi ohromně pomohl. Odejít do Lugana byla moje osobní volba

Český záložník Roman Macek prošel mládežnickými výběry slavného Juventusu Turín, kde zanechal velmi dobrý dojem. I když momentálně patří švýcarskému Luganu, tak Bianconeri stále vlastní práva na odchovance Zlína.

Slavia jde v kombinované sestavě na Slovácko! Dokáže vybojovat tři body? Preview a tipy na sázení

Pražská Slavia jde po remízovém utkání s dánským Midtjyllandem do ligového zápasu, ve kterém v domácím prostředí hostí Slovácko. Dle slov Jindřicha Trpišovského můžeme očekávat kombinovanou sestavu, která bude mít ještě větší motivaci ukázat se trenérskému štábu.