Spojte se s námi


Fortuna liga

Nejlepší střelec všech dob Josef „Pepi“ Bican a jeho životní příběh, ve kterém nastřílel přes 5000 branek

Publikováno

dne

Fotbal má ve své historii velké množství neuvěřitelných kanonýrů, kteří byli, nebo stále jsou, postrachem brankářů. Jedním z těch největších v historii byl slávista Josef „Pepi“ Bican.

Narodil se za dob Rakouska-Uherska. V mládí hrál za rakouskou reprezentaci, která v roce 1934 na mistrovství světa v Itálii obsadila čtvrté místo. V té době oblékal dres Rapidu Vídeň a stal se nejlepším střelcem rakouské ligy. V roce 1937 přešel do Slavie Praha, ve které strávil většinu svého fotbalového života.

Přestupová částka v té době byla něco okolo 150 tisíc korun, za což se tehdy dalo pořídit luxusní bydlení v Praze. Do Slavie přestoupil, protože podle něj hrála velice oblíbený technický fotbal a hráli za ni Puč, Čambal a hlavně Vlasta Kopecký, jehož měl za nejlepšího nahravače na světě.

V březnu 1938 je ale Rakousku ovládáno nacistickým Německem, a i když se Rakousko kvalifikovalo na mistrovství světa 1938, Hitler trval na společném týmu. Bican působení v něm odmítl, protože reprezentovat zemi řízenou tak strašným režimem nechtěl. Bylo to odvážné, protože Matthias Sindelar, kapitán a nejlepší rakouský fotbalista 20. století, byl v roce 1939 nalezen ve svém bytě mrtvý, a to jen proto, že reprezentovat nacistické Německo odmítl.

Josef Bican tak požádal o Československé občanství, to ale nebylo vydáno včas, a proto zmeškal mistrovství světa 1938. Následovala válka a na dalším světovém šampionátu v roce 1950, byl už za vrcholem své kariéry. Za Československo tak stihl „Pepi“ odehrát 14 zápasů, ve kterých vstřelil 12 branek.

I přes zásahy režimu, je jeho 534 gólů v 274 zápasech v dresu Slavie v průběhu jedenácti let (1937–1948) neskutečnou vizitkou. Třeba 57 gólů ve 24 zápasech v jedné sezóně, tedy průměr nad dvě branky na zápas, nebo dokonce hned sedm branek v jednom utkání je něco, na dnešní poměry, nepředstavitelného.

Po válce mu italské kluby, v čele s Juventusem, nabízely údajně až 6 milionů korun jen za podpis smlouvy, ale Bican zůstal věrný a zůstal ve Slavii. S klubem se dohromady stal šestkrát mistrem ligy, třikrát vyhrál český pohár a v roce 1938 pohár Středoevropský. Fotbal hrál aktivně do roku 1955, kdy si ještě prošel kluby jako Vítkovice, Hradec Králové a na konci kariéry si vyzkoušel i Brno.

V oficiálních zápasech se jeho počet vstřelených gólů zastavil na čísle 805 v 530 zápasech, což z něj dělá nejlepšího fotbalového střelce historie. Za sebou nechal jak legendárního Pelého, tak třeba i Romária či Puskáse. Mluví se o pokoření hranice 5000 gólů, ve kterých jsou započteny i přátelské utkání.

Mezi jeho individuální ocenění patří pětinásobné vítězství v anketě European Golden Boot (Zlatá kopačka), 12× se stal králem ligových střelců a spolu s Pelém byl vyhlášen jako nejlepší střelec 20. století.

Nejlepší hráč české fotbalové historie Josef Bican zemřel ve středu 12. prosince 2001 ve věku 88 let v pražské nemocnici ve Vysočanech na zástavu srdce.

K tomuto extra-střelci se kdysi vyjádřil i držitel Zlatého míče a další česká fotbalová legenda Josef Masopust: „Pepi byl pan fotbalista, považuji za čest, že jsem proti němu mohl hrát. Už tehdy jsme k němu vzhlíželi jako k polobohu. Byl to fotbalový gentleman a šlechtic.“

„Pepi“ Bican je tak legendou československého fotbalu. Vynikal svoji technikou a tahem na bránu a byl postrachem všech golmanů válečné i poválečné doby.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.