Náčelník odstoupil! Jak očistit český fotbal? Změnit prostředí, dosadit důvěryhodné tváře

Český fotbal se už několik zmítá ve velmi nelichotivé situaci. Do pátku se zdálo, že se jedná o situaci bezvýchodnou, teď to ale vypadá, že vyšlo světlo na konci tunelu. I přes uvalení vazby a důkladné prošetřování však stále nemusí být vyhráno. Roman Berbr stejně nikdy nebyl nejvyšším představitelem českého fotbalu. Vyhovovala mu situace ze zákulisí, kde “potají” tahal za své loutky, jak potřeboval. To se ale musí úplně změnit.

Zdroj: wikipedia

Členem výkonného výboru FAČRu byl od roku 2011, o dva roky později se stal místopředsedou Fotbalové asociace. Od té doby nastaly českému fotbalu krušné chvíle. Ve volbách se proti Miroslavu Peltovi postavila právnička Markéta Haindlová. Pár klubů jí podpořilo, mezi nimi například Převýšov, který jen pár dnů poté padl s Kolínem 0:2 a dohrával bez tří vyloučených hráčů.

Náhoda? Další kluby, které se veřejně postavily za Haindlovou, byly divizní celky Malše, Roudné, Doubravky a Nové Strašecí. Všechny jmenované týmy ostrouhaly stejně jako Převýšov. „To musí být náhoda, nic jiného,“ okomentoval tehdy předseda Miroslav Pelta zářezy vůči výše jmenovaným celkům.

Miroslav Pelta se dostal do čela asociace a Roman Berbr se proslavil svým výrokem: “Volby umím”. Bývalý sudí léta získával spolupracovníky v menších okresech, krajích a klubech. Rychle si spočítal, že sport, ve kterém jsou největší peníze, se dá řídit zespodu. Nápadně podobné komunistickému režimu, za kterého byl pracovníkem státní bezpečnosti.

Jak prohlásil Ladislav Vízek: „Jakmile s ním někdo nedržel basu, tak měl smůlu.“ Vládce fotbalového podsvětí se nezříká žádných praktik, ať už je to uplácení či zastrašování. Se svojí pravou rukou Romanem Rogozem najeli na osvědčenou taktiku cukr nebo bič. Pokud “Rogy” se svým cukrem neuspěl, přišel na scénu velký “taťka” s bičem.

Jak je tedy možné, že se partner Dagmary Damkové udržel ve vedení tak dlouho? Jednoduše se stal šedou eminencí českého fotbalu, které se všichni obávali. Na spoustu klubů či osob něco měl a kdo přestal být poslušný, jednoduše za to pykal. Postupnými krůčky se tak stal nedotknutelným vládcem českého fotbalu i podsvětí a jeho pravomoce byli vskutku neomezené.

Když potřeboval zařídit rozhodčí, stačilo lusknout prsty. „Umím zařídit rozhodčího pro derby Sparta Slavia,“ přiznal například v minulosti bez mrknutí oka. Pěstoval si tak své impérium, do důležitých křesel si dosazoval “svoje” lidi a ačkoli mu nikdo z fotbalových příznivců nemůže přijít na jméno, Berbr si bezstarostně ze zákulisí vládl dál.

Až do pátku. To, po čem většina fotbalových fanoušků dlouhou dobu volala, se stalo skutečností. Roman Berbr byl spolu s dalšími 19 osobami zatčen, následně byl po dvou dnech uvalen do vazby. Důvod? Údajné manipulování zápasů a uplácení rozhodčích ve druhé a třetí nejvyšší soutěži.

Ano, je dost pravděpodobné, že “Náčelník”, jak se Berbrovi přezdívá, toho má na svědomí mnohem víc, tyto činy má však dobře pokryté a zřejmě mu je nikdo neprokáže. Konec konců, jednoho z největších mafiánů všech dob Al Caponeho také nakonec chytli až za krácení daní.

Doba po Berbrovi

Během pondělního dopoledne vyšli na serveru lidovky.cz informace o devíti údajně zmanipulovaných zápasech, na kterých se měli podílet právě Berbr s Rogozem. Na oba šíbry byla uvalena vazba z důvodu obavy z manipulování svědků a ničení důkazů. Pokud pro český fotbal vše dobře dopadne a soud prokáže “Voldemortovi” vinu, bude to teprve začátek.

Momentální odstoupení Berbra z fotbalové asociace není dostatečné. Se vší úctou k panu předsedovi Malíkovi, téměř každý tuší, že je pouhou nastrčenou loutkou a faktickým vládcem je 66letý rodák z Nýřan. I po svém odstoupení je tak možné, že bude bezproblémově vládnout, ať už z pohodlí domova nebo z vězeňské cely.

Proto je potřeba pročistit úplně celé prostředí. Zatím se totiž lehce nabourala pouze střecha Berbrova impéria, dům stojí dál. Je nezbytně nutné najít všechny Berbrovi lidi a utnout jejich pracovní poměr s českou fotbalovou asociací. Všechny kluby, které se velitele doteď tolik bály musí konečně předstoupit a pošlapat Berbrův vliv. Jinak se nikdy nic nezmění.

Český fotbal se už před událostmi uplynulého víkendu potýkal s obrovskou nedůvěrou veřejnosti. Spousta fotbalových příznivců dokonce ani nefandí vlastnímu reprezentačnímu týmu z důvodu “prohnilé” asociace. A je to obrovská škoda, jelikož reprezentaci dorůstá přinejmenším zajímavá generace, Jaroslav Šilhavý s týmem předvádí líbivý fotbal, který dokáže podpořit i výsledky.

Proto je tak potřebná změna. Fanoušci si jí zaslouží. Za všechno, co si museli v posledních letech vytrpět. Za krutovládu připomínající sci-fi film, za vysmívání všem slušným lidem do obličeje a za léta strachu a obav.

Největší důvěryhodnost by vzbuzovala ověřená tvář. Například z řad bývalých hráčů, Pavel Nedvěd, Petr Čech či Tomáš Rosický by byli ideálními kandidáty. Je otázka, zda by se chtěli z Chelsea, z Juventusu respektive ze Sparty posunout do nového projektu. Dalšími jmény, která by mohla přicházet v úvahu, jsou například Ivan Hašek, Tomáš Sivok či Jan Nezmar.

Všichni z jmenovaných i kdokoli další by minimálně ze začátku dostal velkou důvěru fanoušků a čas posunout český fotbal konečně správným směrem. Obklopil by se svými schopnými lidmi, Fotbalová asociace by tak konečně nebyla zahlcena šedým kouřem.

V současné době je vše pouze v plenkách, musíme však doufat, že přijde konečně změna. Že se o českém fotbale bude v zahraničí mluvit zase v souvislosti s úspěchy reprezentace a samotných hráčů a ne převážně o skandálních aférách, opilých rozhodčích a trestním stíhání.

Zdroj: Citace z denik.cz

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Musí se vykopat všechny ty šmejdy spojené s Berbrem od Malíka a po ty ultra svině delegáty z okresu a kraju kteří šli Berbrovy na ruku !!! A somozřejmě Damková Svoboda Votík Liba Malík který má tu drzost tam zustat a hrát si na zachránce !!! Jsem zvědav na ty “hrdiny” z řad fotbalistu treneru kteří doteď drželi huby a kteří nyni budou chytří a být se v prsa !!

  2. Dokud neskonci vsichni co meli s Berbrem neco spolecnyho, nic se nezmeni. Jsou to vsechno strasny smejdi, doufam ze uz tahle doba co nejdriv skonci

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Maradona odešel, ale jeho kouzla s námi zůstanou navždy. Připomeňte si jeho nejlepší momenty

Diego Armando Maradona předčasně odešel na věčnost v pouhých 60 letech. Na hřišti uměl s balónem taková kouzla, že díky němu se do fotbalu zamilovali milióny dětí.

Diego Maradona zemřel! Nepřežil srdeční zástavu, nepomohla ani resuscitace

Diego Maradona dnes ráno zemřel, když se mu osudnou stala srdeční zástava. Jednomu z nejlepších fotbalistů historie nepomohla ani včasná resuscitace lékařů,

Z české ligy bude těžké dostat se do reprezentace. Mým cílem je přestoupit do zahraničí, říká Filip Nguyen

Osmadvacetiletý brankář Filip Nguyen je v současné době neotřesitelnou jedničkou v týmu Pavla Hoftycha. V rozhovoru pro náš web prozradil mimo jiné i to, jaké šance dává Spartě a Slavii na postup do jarních bojů Evropské ligy.