Luděk Mikloško: V době mého odchodu z Baníku do West Hamu se u nás hrál lepší fotbal než v Anglii!

Luděk Mikloško nastoupil v dresu West Hamu v devadesátých letech do celkem 374 mistrovských zápasů. V klubu si jej velmi váží a minimálně jednou za rok jej členové vedení zvou na domácí zápas. Nyní s ním na oficiálním webu Kladivářů vyšel obsáhlý článek mapující jeho ostrovní angažmá.

Zdroj: whufc.com

Osmapadesátiletý Mikloško je v současnosti zaměstnán ve společnosti Sport Invest, kde se jako hráčský agent věnuje mladým brankářům z České republiky. Pozvání West Hamu vždy rád přijme, spojí jej často s inspekční cestou za “svými” svěřenci. Naposledy byl v únoru 2020 na domácím zápase Kladivářů proti Southamptonu.

Mikloško do Anglie odcházel v únoru roku 1990, tedy nedlouho po Sametové revoluci. S ohledem na čerstvý pád komunistického režimu říká zajímavou informaci: “Úroveň fotbalu byla tehdy u nás v republice lepší, než jakou jsem hned po přestupu zažil v Anglii.” Důvod?

“Za komunismu hráli všichni českoslovenští fotbalisté doma, nebylo jim umožněno odcházet do zahraničních klubů. Pouze ti, kteří si připsali alespoň 20 startů v reprezentaci a měli přes 32 let, mohli okusit angažmá mimo Československo. Proto naprostá většina kvalitních fotbalistů běhala po domácích trávnících,” vysvětluje rodák z Prostějova.

Ročník 1988/1989 nedopadl pro West Ham dobře, dlouhodobě špatné výkony byly následovány sestupem do tehdejší Second Division. Mikloška si vybral trenér Lou Macari, aby v zimním přestupovém termínu oživil tým. Vypadalo to totiž, že sezóna 1989/1990 nebude postupová.

“Byl jsem tehdy s reprezentací, když přišla informace, že se o mě zajímá West Ham. Upřímně, do té doby jsem o něm nevěděl vůbec nic. Když jsem vycestoval na zkoušku do Anglie, bylo to logicky poprvé, kdy jsem zemi navštívil,” vzpomíná Mikloško.

“Po týdnu v klubu mi řekli, že mě chtějí podepsat. Na pracovní povolení jsem však čekal další dva měsíce.”

Mikloško byl první hráč z Československa, který si zahrál profesionální fotbal v Anglii. Z hlediska pracovně-právních vztahů to tedy byly neprobádané vody. I proto se čekalo na povolení tak dlouho.

Mikloško se vrátil čekat na povolení do Československa, ale Baník mu vzhledem k zamýšlenému odchodu nedovolil ani trénovat. Dva měsíce se tak musel brankář udržovat pomocí individuální přípravy. Klub, který jej vychoval, jej v těžké situaci nepodržel.

Nakonec vše dobře dopadlo. Mikloško ve West Hamu strávil osm let, vybojoval s týmem postup v roce 1991 a následně také v roce 1993. V první postupové sezóně byl navíc jmenován Kladivářem roku. Po ukončení kariéry navíc ve východním Londýně působil i jako trenér brankářů. Právě na této pozici zažil postup do Premier League v roce 2005, na který rád vzpomíná.

Fanoušci Kladivářů si rodáka z Prostějova moc oblíbili, ve West Hamu jej vnímají jako legendu. Mikloško si jich vždy vážil a často je chválil.

“Atmosféra v ochozech byla vždy skvělá, bylo to pro mě neuvěřitelné. Než jsem do West Hamu přišel, nikdy jsem to nezažil.”

“Speciální pro mě bylo, když zpívali ‘můj’ pokřik. Ten se udržel i tolik let po mém odchodu! Vyvolává to ve mě skvělý pocit. Ještě jednou bych chtěl fanouškům za vše poděkovat, vybudovali jsme si mezi sebou krásný vztah!” uzavírá Mikloško.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Slovan slaví postup! Plzeň po špatném výkonu končí před branami EL.

Slovan Liberec doplní v Evropské lize pražská "S". Na stadionu U Nisy dokázal zvítězit proti kyperskému APOELU nejtěsnějším možným výsledkem 1:0. Plzeň...

Skupiny Ligy mistrů nudné nebudou! Ronaldo se potká s Messim, skupinu smrti tvoří PSG, Lipsko a Manchester United

Ve středu večer se uskutečnily poslední zápasy kvalifikace do základních skupin Ligy mistrů a tak ve čtvrtek v 17:00 mohlo začít jejich losování. A nuda to rozhodně nebude! Vesměs každá skupna má něco do sebe a nabídne atraktivní zápasy. Posuďte sami.

Velká posila pro Mladou Boleslav! Martin Graiciar se připojí ke Středočechům, čeká se pouze na formality

Mladá Boleslav nezačala sezónu vůbec dobře, bilance 1-1-3 je pro ambiciózní klub skutečně tristní a tak se daly věci do pohybu. 4 vstřelené branky z pěti utkání? To není pro útočnou fázi dobrá vizitka. Do automobilového města tedy přichází velká útočná posila.