Liga by se měla dohrát! Případné problémy se budou řešit za běhu, nikoliv teď

Po Janu Nezmarovi, který konstatoval, že nadstavba Fortuna ligy je paskvil, se do debaty ohledně dohrání naší soutěže zapojil i reportér zpravodajského serveru Seznam zprávy Luděk Mádl ve svém pondělním glosáři. Ve svém článku nazývá případné pokračování naší nejvyšší fotbalové soutěže paskvilem na třetí.

Možná bude mít pravdu, ale proč být hned tak silně pesimistický a nemít radost z toho, že by se fotbalisté měli 8. června, nebo možná i o týden dříve, pokud to situace dovolí, vrátit na prvoligové trávníky? Když se ještě vrátíme k Janu Nezmarovi, tak ten původně také patřil mezi ty, kteří si přáli prodloužení naší ligy, a dokonce pro to i hlasoval.

Jistě, člověk může změnit názor, ale neměl by kritizovat tuto novinku v průběhu rozehrané sezóny. Toto téma by měl začít řešit až po skončení soutěžního ročníku, když se bude ten uplynulý vyhodnocovat. Teprve tady je možnost diskuse a případná možnost hlasování o tom, zda příští ročník s nadstavbou bude, či nikoliv. A ne v rozehrané soutěži.

Ovšem sportovní ředitel pražské Slavie nesmí zapomenout na to, že první ligu hraje šestnáct mužstev a ne jen Slavia, Sparta a Plzeň. Ostatní týmy jsou závislé na příjmech z televizních práv, protože ta činí nezanedbatelnou část jejich ročního rozpočtu. Dále je tady společnost O2, která kromě jednoho zápasu, který vysílá Česká televize, vysílá všechny ostatní zápasy z jednotlivých kol.

Ředitel této stanice konstatoval, že o nadstavbu, která měla premiéru minulou sezónu, měli diváci O2 TV Sport velký zájem. Sledovali ve velkém prý jak fotbalové přenosy, tak i studia. A to byl přitom mistr ligy dávno známý. V případě, že by byla závěrečná kola napínavější, by sledovanost šla určitě ještě mnohem výše.

Tato společnost vlastní televizní práva na Fortuna ligu do roku 2024, takže i na její názor musí být brán velký zřetel. V současné době, kdyby se liga nedohrála, je ve hře zhruba 80 miliónů koru, což hlavně pro některé menší kluby není zanedbatelná částka.

Luděk Mádl se zase zabývá scénáři, která jsou právě tím, co by kdyby. Jistě že je možné, dle současných směrnic a pravidel, aby Guélor Kanga mohl v červenci hrát za Slavii, když mu skončí ve Spartě smlouva 30. června, stejně jako dalším mnoha fotbalistům v naší Fortuna lize.

Ale je přece na vedoucích představitelích FAČR a jeho právnících, aby tuto situaci začali řešit. Stejně tak v případě příchodu nových plzeňských posil, které mají přijít ze Žiliny: Filip Kaša a Miroslav Káčer. To všechno je možné, ale pokud UEFA chce dohrát tento ročník, jak v národních, tak i evropských soutěžích, tak musí vydat jasné stanovisko, jak si to představuje i po právní stránce. A toto stanovisko musí všechny národní svazy, tedy i FAČR, respektovat.

Že budou hráči testováni na přítomnost viru, to je snad v pořádku. Ale co by se stalo, kdyby byl někdo testován pozitivně. Jistě, byl by to další problém, který by se musel řešit. I s tímto je nutno počítat. Ale to je to pořád: co by se stalo, kdyby… Že na tribunách nebudou diváci a hráči nebudou v nejlepší formě?

Každý fotbalový příznivec tuto mimořádnou situaci chápe a bude jenom rád, když se bude hrát a on ta utkání bude sledovat v televizi. Sportovní výkonnost fotbalistů bude určitě také zajímavé sledovat, na druhou stranu všichni budou mít stejnou startovní čáru.

Možné je určitě všechno, ale přejme si, aby naše nejvyšší fotbalová soutěž začala alespoň 8. června. Musela by být ovšem dodržena a jasné stanovena pravidla ohledně ukončení smluv a zahájení přestupního termínu. Samozřejmě, jsme v českém fotbale, ale nepředbíhejme, protože na kritizování a ukazování případných chyb a nedostatků bude času dost a dost. Předčasné katastrofické scénáře už tak těžce zkoušenému českému fotbalu vůbec dobrou reklamu nedělají. Dohrát soutěž tak, jak byla naplánována a vylosována až do konce, by bylo to nejlepší ze všech možných současných řešení.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Jen ať nástavba je ! Aby frajírci brali 12měsicu v roce 500 tis. A více měsičně že si za 9.5 měsicu v roce odkopou max 30 ligových kol + 5 zápasu domácího poháru tak na to jsou královsky placeni a ještě za ten hnus co většinou předvádí na hřišti !! Chlapci by měli dostávat 150 tis.měsičně základ ( z toho krásně zaplatí hypoteky + auta na leasing a ještě jim 100 tis.zustane na život) + za každý odehraný vyhraný soutěžní zápas 80 tis.kč na víc za remízu 40 tis.kč na víc !!

    • Asi hodně závistivý člověk, že?
      Pro mě je nadstavba jedna velká blbost a tvrdím to už od prvního oznámení, že se nadstavba bude realizovat.

      • Zavistivej rozhodně ne ale v normalní společnosti a to i ve sportu mají být lidé placeni za to co kvalitně vytvoří a jak náročnou práci mají !! Je výsměch všem zdravotnim sestrám doktorum v nemocnicím s 10 a více letou praxí aby zachraňovali zdraví a lidské životy za 35tis. Zdrav.sestry a 65 tis.doktoři a fotbalové primadony ve Spartě či Slavii brali za 12 hod.treninku týdně + 90 min odehraném v zápase 500 a více tisíc kč !!! To je prostě zvrácenost ! A to se nebavím o dalšich náročných profesích – horník záchranář hasič atd. Kde ani oni nemají více jak 40 tis.kč měsičně za velmi náročnou a rizikovou práci !!!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Sparťanské béčko válcuje ČFL! Kdo jsou největší hvězdy týmu směřujícího za postupem?

Loňské znovuobnovení B-týmů se nese velké oblibě, talentovaní mladíci mají totiž možnost poměřit své schopnosti v dospělém fotbale.

Soupeř Slavie se naladil na Play-off Ligy mistrů výhrou

Dánští šampioni, kteří stojí v cestě pražské Slavii za vysněnou účástí v Lize mistrů, v sobotu zvítězili na domácí půdě v rámci 3. kola dánské Superligy 1:0 nad Randers.

Sparta musí posílit! Na dvou postech má nedostatečnou kvalitu

Sparta vyhrála i v pátém kole a jako jediná z ligy je dosud stoprocentní. Přesto se nedá říci, že by vše bylo růžové. Výkony sparťanů i přes výhry nebyly optimální a ukázalo se, že dva posty je jednoznačně potřeba posílit, pokud chce nadále bojovat o titul a uhrát dobrý výsledek v Evropské lize.