Spojte se s námi


Fortuna liga

Legendy chtějí finančně posílit Olomouc. Pro stabilizaci potřebují 100 milionů ročně

Pavel Hapal, Radim Kučera, Tomáš Ujfaluši a David Rozehnal. Bývalí olomoučtí fotbalisté, legendy hanáckého klubu, shánějí peníze, aby už Sigma nemusela prodávat hráče.

Publikováno

dne

Pavel Hapal, Radim Kučera, Tomáš Ujfaluši a David Rozehnal. Bývalí olomoučtí fotbalisté, legendy hanáckého klubu, shánějí peníze, aby už Sigma nemusela prodávat hráče a trvaleji se usadila na čele prvoligové tabulky. „Hledáme ty, co mají sigmácké srdíčko,“ sděluje David Rozehnal, místopředseda spolku SK Olomouc Sigma MŽ.

Zdroj: Sparta.cz

Rozpočet sto milionů korun, ale na proniknutí mezi českou klubovou smetánku to nestačí. Aby do ní Sigma Olomouc pronikla, potřebuje výraznou finanční vzpruhu, která by ekonomicky stabilizovala klub a umožnila klidný rozvoj. Bývalí hráči, dnes už legendy hanáckého klubu, se chopili iniciativy a shánějí sponzory.

Iniciativa je vítaná

Spolek SK Olomouc Sigma MŽ vlastní 77 procent akcií, zbytek drží město, jemuž patří Andrův stadion, hradí jeho provoz a pronajímá ho za symbolickou cenu.

Základní náklady to pokryje, ale na vyskakování to není. Aby se kasa naplnila, je potřebné – spíš nutné – prodávat nejlepší hráče. To by však chtěli jeho bývalí fotbalisté, kteří přesáhli české hranice a vydobyli si mezinárodní věhlas, změnit. Vylepšit pozici klubu.

„Oslovili jsme místní podnikatele, kteří mají sigmácké srdíčko, jestli by nepomohli a nepřispěli nějakou finanční částkou,“ prozrazuje David Rozehnal, bývalý český reprezentant, nyní místopředseda spolku, který je v tomto směru nejagilnější.

Setkal se pochopitelně s příznivým ohlasem. „Je to krásný signál, že jim klub není lhostejný. Jsme za jejich iniciativu rádi,“ říká předseda spolku Jakub Beneš. „Majetný partner skutečně chybí, určitě by prospělo, kdyby se našli lidé, kteří by chtěli pomoci,“ dodává.

Snad největší hvězdou nedávné minulosti je Pavel Hapal, bývalý hráč německého Bayeru Leverkusen a španělského CD Tenerife, který rovněž nechce stát stranou. „Děláme na tom, oslovujeme spoustu lidí,“ odtajňuje.

„Sportovně je klub dobře nastavený, ale finančně to není jednoduché,“ popisuje Hapal, po skončení aktivní kariéry úspěšný trenér, který na podzim končil na lavičce slovenské reprezentace. „Každý rok musí nějakého hráče prodat. Tím si zajistí finanční prostředky pro další činnost, ale do budoucna to není řešení,“ rozebírá situaci.

Proto se snaží, aby klub, kde vyzrál v hráče minimálně evropské třídy, prosperoval. A neváhá přiložit ruku k dílu.

Generální partner blahobyt nepřinese

Nedávno vedení klubu podepsalo dvouletou smlouvu s novým generálním partnerem sázkovou společností Tipsport, která do pokladny přináší ročně milion korun. Tedy celkem dva miliony. Jak se říká – nenajdeš na ulici, ale v rozpočtu 100 milionů korun nutnost shánět další peníze nadále zůstává.

„Každé peníze, které přijdou do klubu, jsou vítané,“ komentuje smlouvu Rozehnal. „Je to jistě dobrý tah od lidí, co to zprostředkovali, a zaslouží si pochvalu za své úsilí,“ dovede ocenit komerčně zdatné spolupracovníky. „Je to jistě pozitivní zpráva, ale to neznamená, že naše iniciativa usne. Ani se vzájemně nevylučuje,“ uvědomuje si, že k prosperitě je pořád daleko.

„Bohatý majoritní vlastník chybí,“ zdůrazňuje šéf spolku Beneš. Olomouc nemá v zádech čínský kapitál jako Slavia Praha, nebo movitého českého podnikatele Daniela Křetínského jako Sparta Praha.

Proto musí skládat finance z více menších zdrojů, k čemuž by rádi pomohli i bývalí hráči. „Snažíme se, ale současná situace okolo koronavirové pandemie, která znemožňuje jednání, všechno dost komplikuje a zpomaluje,“ zdůrazňuje Rozehnal význam osobních kontaktů, které nyní nejsou.

O podíl v klubu projevil zájem místní milionář a člen výboru Josef Lébr, jenž Sigmu v minulosti už vlastnil. „Upřímně neříkám, jestli je to dobře nebo špatně, nevím, jaké nabízí podmínky,“ vystupuje Rozehnal jako představitel spolku.

„Kdyby dával velké peníze, byli bychom hloupí, abychom to nepřijali,“ myslí na prosperitu Sigmy. „On chce být ovšem většinový vlastník, rozhodoval by si sám, kdežto naše varianta je jiná,“ upozorňuje.

Prozrazuje, že bývalí hráči nemají zájem o spoluvlastnictví a sám nemíní poskytovat své finanční prostředky. „Momentálně neuvažuji, že bych odkupoval akcie, neplánuju to,“ prohlašuje Rozehnal.

I když ani tato možnost není úplně mimo hru. „Není vyloučeno, že bych do klubu vložil i svoje peníze,“ zvažuje Hapal. O to víc by však chtěl mít okolo sebe lidi, kterým věří a je přesvědčen, že jsou dobrými hospodáři.

Na řadě je Mandous

Jak bylo několikrát konstatováno, aby Sigma mohla rozvíjet sportovní činnost, je nucena každý rok prodávat své nejlepší hráče, o které je v bohatších klubech zájem.

V létě 2019 zamířil do Plzně záložník Lukáš Kalvach, jehož nyní v lednu napodobil Šimon Falta. Rok před tím do mistrovské Slavie odešel nadějný devatenáctiletý stoper David Zima. Za hráče utržil klub slušné peníze, ale výkonnostní rozvoj mužstva se nerozvinul.

Koho může nyní nabídnout? Dalšímu šikovnému záložníkovi Davidu Houskovi končí v létě smlouva, přičemž deklaroval, že ji neprodlouží a hodlá odejít. Je tedy půl roku před vypršením kontraktu skoro neprodejný.

V říjnu se na roční hostování s opcí vydal do belgického Oud-Heverlee Leuven stoper Václav Jemelka, jelikož jsou s jeho službami v Belgii spokojeni, je předpoklad, že bude vykoupen. Peníze tedy na příští období patrně budou, ale hráčská kvalita se však nadále drolí.

Nejslibnějším komerčním objektem zůstává brankář Aleš Mandous, okolo něhož krouží nejlepší české kluby. Je veřejné tajemství, že se o něj zajímá držitel mistrovského titulu Slavia Praha.

V případě odchodu slávistické jedničky Ondřeje Koláře do zahraničí (nabídku už loni předložil francouzský OGC Nice, nyní se mluví o anglickém West Ham United) by byl Mandous vhodným řešením. „Jeho styl chytání a rozehrávání akcí by zapadal do koncepce trenéra Trpišovského,“ připouští jeho agent Jan Levý.

„Pokud někdo nedá sto milionů korun ročně, asi se Olomouc nevyhne tomu, aby hráče prodávala,“ uvědomuje si Rozehnal. „Ale když se podaří přilákat další sponzory, nebude nutné prodávat mladíky, kteří by se ještě mohli zhodnotit,“ ukazuje řešení.

Proto se snaží společně s ostatními legendami klubu najít další finanční zdroje. U místních podnikatelů, kteří mají sigmácké srdíčko.

Zdroj: SK Olomouc Sigma MŽ

Reklama

Fortuna liga

Jak se po odchodu ze Slavie daří Alexandru Bahovi?

U sešívaných strávil jen rok a půl, ale i tak se svými výkony zapsal Alexander Bah do paměti slávistických fanoušků. Trenér Jindřich Trpišovský si ho 5. ledna 2021 přivedl jako náhradu za Vladimíra Coufala. Ve Slavii se stal oporou a brzy se začal projevovat zájem větších evropských klubů, nakonec se upsal portugalské Benfice. Jak se mu v Portugalsku daří?

Publikováno

dne

U sešívaných strávil jen rok a půl, ale i tak se svými výkony zapsal Alexander Bah do paměti slávistických fanoušků. Trenér Jindřich Trpišovský si ho 5. ledna 2021 přivedl jako náhradu za Vladimíra Coufala. Ve Slavii se stal oporou a brzy se začal projevovat zájem větších evropských klubů, které zapisovaly Baha na seznam posil. Nakonec se upsal portugalské Benfice. Jak se mu v Portugalsku daří?

Psalo se 7. června roku 2022, když pražská Slavia přišla o svou oporu na pravém kraji obrany. V osmašedesáti zápasech si Bah v pražském celku zapsal úctyhodných sedm branek a šestnáct asistencí. Poté se nicméně upsal Benfice, jednomu z nejlepších celků v portugalské lize, kam přestoupil za přibližně 200 milionů korun.

Dánský obránce přicházel do Slavie s vizitkou rychlého beka, který má kvalitní ofenzivní i defenzivní schopnosti. A se stejnou vizitkou také odcházel, tedy až na to, že tentokrát se o něj strhla lavina zájmu několika evropských celků.

Zájem měl například Brentford, který hraje již druhou sezónu anglickou Premier league. Bah však nakonec zvolil Benficu, přičemž se postupem času ukazuje, že právě lisabonský celek byl pro Baha správnou volbou.

Svůj debut si odbyl 5. srpna, když v 68. minutě nahradil střídajícího Gilberta. A připsal si dokonce asistenci při vítězství Benficy 4:0 nad Aroucou.

V Benfice zatím odehrál 21 zápasů, ve kterých si gól zatím nepřipsal, na druhou stranu má na svém kontě již šest asistencí, a plní tedy pověst ofenzivního krajního obránce.

Svůj zatím nejlepší zápas odehrál 2. listopadu v Lize mistrů, když se při demolici izraelského týmu Maccabi Haifa zaskvěl dvěma asistencemi. Dlužno dodat, na první gól přihrál dalšímu exslávistovi Petaru Musovi.

Úspěch se mu nevyhnul ani na reprezentační úrovni, byl totiž povolán na mistrovství světa v Kataru, kde se Dánsko představilo ve skupině s Francií, Austrálií a Tuniskem.

I když mnozí experti řadili Dány mezi „černé koně“ turnaje, šampionát pro ně již skončil, když skončili ve skupině poslední s jedním bodem. Bah nastoupil dvakrát z lavičky a zaznamenal 46 minut hracího času.

Za několik dní oslaví Bah své pětadvacáté narozeniny a můžeme s jistotou říct, že to nejlepší má stále před sebou.

Zdroje: Transfermarkt, Benfica Lisabon, SK Slavia Praha

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Příchod Květa do Štruncových sadů se blíží. Zamíří do Ďolíčku výměnou Kaša?

Plzeň se začíná připravovat na jarní boje o mistrovský titul. A už se rozhlíží po případných posilách, které by mohli pomoci k obhajobě titulu. Nejblíže jsou v Plzni k příchodu Romana Květa z Bohemians. Opačným směrem by mohl mít namířeno stoper Filip Kaša.

Publikováno

dne

Plzeň se začíná připravovat na jarní boje o mistrovský titul. A už se rozhlíží po případných posilách, které by mohli pomoci k obhajobě titulu. Nejblíže jsou v Plzni k příchodu Romana Květa z Bohemians. Opačným směrem by mohl mít namířeno dle informací Deníku Sport stoper Filip Kaša.

Čtyřiadvacetiletý Roman Květ prožil velmi povedený podzim v dresu Bohemians Praha. Klokani jsou po podzimní části na sedmé pozici. Odchovanec Příbrami nastoupil ke třinácti zápasům, ve kterých stihl nastřílet devět branek.

V Ďolíčku by rádi udrželi Květa, ale je jim jasné, že po takovém povedeném podzimu bude o jejich klenot velký zájem. A taky tomu tak je. O vytáhlého záložníka usiluje Plzeň, Sparta i Slavia.

Překvapivě je podle Deníku Sport nejblíže zisku šikovného záložníka Viktoria Plzeň, která již je ve finální fázi transferu. Bohemians si cení Květa zhruba na 14,6 milionů korun.

Vedení Plzně by rádo tuto částku snížilo a nabídlo hráčskou kompenzaci. Hráčem, který by měl údajně odejít do Bohemias je stoper Filip Kaša.

Osmadvacetiletému Kašovi končí smlouva za půl roku ve Štruncových sadů. A nedá se očekávat, že by mu byla nová smlouva nabídnuta.

V podzimní části nastoupil pouze ke čtyřem zápasům. I z toho důvodu, že byl na hřišti při vyřazení Plzně z MOL Cupu s Hlučínem. Ve zmíněném zápase si totiž natrhl postranní vazy v koleni a musel si dát nucenou pauzu od fotbalu.

Nyní se již připravuje na jarní část a o své budoucnosti bude jednat. Trenér Bílek sází na jiné borce a na Kašu by zbylo místo na lavici nebo tribuně. Bohemians ke všemu hledají zkušeného stopera, který by jim zkvalitnil defenzivu.

Tato spolupráce by mohla být výhodná pro obě strany. Bývalý hráč Žiliny by měl příležitost se rozehrát a před vypršením smlouvy se ukázat případným zájemcům.

Zdroj: Deník Sport

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Priske po návratu do tréninku: Cílem je udržet naši fyzickou úroveň vysoko. Kteří hráči z rezervy se připojí k A-týmu?

Pražská Sparta se sešla na startu prosince a hráči absolvovali první tréninkovou jednotku po dovolené. Trenér Brian Priske nastínil, jaké jsou cíle prosincové přípravy a kdo z rezervy se připojí k A-týmu.

Publikováno

dne

Pražská Sparta se sešla na startu prosince a hráči absolvovali první tréninkovou jednotku po dovolené. Trenér Brian Priske nastínil, jaké jsou cíle prosincové přípravy a kdo z rezervy se připojí k A-týmu.

Jak již bylo klubem avizováno, Sparta se vrátila do tréninku 1. prosince, během prosincového bloku odehraje i dva přípravné zápasy, a to s Žilinou a Varnsdorfem.

Plán na přípravu je ovšem jasný. Stejně jako většina celků se i Sparta zaměří na kondici, v lednovém bloku na ní již takřka nebude čas.

„Cílem těchto tří týdnů je udržet naši fyzickou úroveň vysoko. Od léta jsme opravdu tvrdě pracovali na fyzičce, spousta hráčů se posunula a dostala se na úroveň, se kterou jsem celkem spokojený.

Musíme se tedy postarat o to, abychom ji udrželi, jelikož v lednu máme pouze tři a půl týdne a už nás čeká první zápas s Olomoucí, takže se musíme po fyzické stránce udržovat na vysoké úrovni.

Také je třeba vrátit hráče, kteří byli zranění, do tréninkového procesu a dostat je do formy,“ řekl trenér v rozhovoru pro klubový web. K týmu se nicméně připojí i někteří hráči z rezervy.

Konkrétně se jedná o Kukučku, Goljana a Kaštánka. Dle mnohých překvapivě chybí Pudhorocký, který jako jeden z mála z týmu vyniká.

„Sledujeme i pár hráčů z devatenáctky, je tu tedy možnost, že by se k nám také přidali. V prosinci to asi ještě nebude, ale možná s námi pojedou do Španělska na soustředění,“ dodal Priske.

Prosincový tréninkový blok končí 21. prosince. Následně mají hráči volno do 3. ledna, pět dní poté odcestují do španělské Marbelly na herní soustředění.

Zdroj: AC Sparta Praha

Pokračovat ve čtení

Oblíbené