Spojte se s námi


Fortuna liga

Komentář: Vrací se staré časy? Pražská S rozhazují peníze po provinčních klubech

Publikováno

dne

Po uplynulých přestupních oknech, kdy zejména pražská Slavia a Sparta koukaly po posilách v zahraničí a kdy se předháněly v rekordech za přestupní částky, nastává opět doba, kdy oba velké kluby koukají po nových tvářích na českém trhu a vykupují kvalitu z lokálních týmů. Je tohle správně?

Po kritice nejen fanoušků, ale až přílišnému nátlaku ze stran médií, se Sparta znovu orientuje na domácí trh a její největší rival, Slavia, není pozadu. Cizinci nejsou špatným kořením pro českou soutěž a i přes špatné výsledky patří Letná se slávistickým Sinobo stánkem v každém kole k nejlépe zaplněným stadionům v soutěži. Takže i přes docela velkou kritiku zahraniční posily diváky prostě táhnou.

Po zahraničních akvizicích ale roste také síla jiných týmů domácí soutěže. Cizincům musel uvolnit prostor například sparťanský Hovorka. Ten po úspěšném hostování, během kterého táhl Jablonec napříč Evropskou ligou, zde nyní také našel svoje plnohodnotné angažmá. S příchodem Hovorky jsou ale spojené dva odchody protisměrně do Sparty a sice hráči základní sestavy Jablonce Matěj Hanousek a stoper David Lischka.

Vršovický klub si našel svojí posilu v Jablonci už v prosinci. Tou se stal Lukáš Masopust, 25letý křídelní hráč. Ohlášený příchod Masopusta nastal chvíli poté, co Slavia vyhrála také souboj o libereckého záložníka Petra Ševčíka. Vypadá to, že Jindřich Trpišovský sází na hráče z regionu, kde dlouho působil a kde měl s tamními hráči dobré výsledky. A nedaleko k Liberci nejsou ani Teplice, ze kterých se do Slavie přišel prosadit Alex Král.

Momentální situace na přestupovém trhu by mohla napovídat, že se vracejí staré časy, kdy obě pražská S kupovala kvalitu z lokálních týmů a tím si pojišťovala svojí nadvládu v tabulce. Druhou stranou mince můžou být nenaplněná očekávání, která se spolu se ze zahraničními posilami nenaplnila. Ve Slavii ani ve Spartě se neprosadily všechny venkovní akvizice a proto se nejbohatší kluby u nás můžou opět uchylovat k možná ne až tak kvalitním hráčům, ale za to s velkým potenciálem a kdyby náhodou svoje kvality neukázali, nebude to taková rána do rozpočtu.

Pro provinční kluby jsou podobné výprodeje životně důležité. Ostatně, samotný šéf severočeského klubu Miroslav Pelta se nechal ohledně odchodů Lischky a Hanouska do Sparty slyšet, že to byla nabídka tak ekonomicky nadstandardní, která se nedala odmítnout (suma za každého z hráčů podle spekulací přesáhla třicet milionů korun, pozn. red.).

Z pohledu fanouška české kopané by měly být podobné obchody také vítané. Velké a na české poměry bohaté kluby typu Plzně (která si vydělala díky účasti v Lize mistrů), Slavie nebo Sparty rozhazují své peníze pořád v rámci soutěže a dost týmů ukázalo (Radův Jablonec není výjimkou), že vydělané peníze za přestupy dokážou efektivně investovat do kádru a pak naše lídry, i se zahraničními posilami, prohánět pořádně po hřišti. A kromě zvýšení atraktivity soutěže si mnou ruce i šéfové klubů, kteří se nemusí strachovat, že by neměli prostředky na chod svého týmu.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.