Reklama

Je lepší být druhý či třetí? Pokud pohár vyhraje Slavia, třetí celek má jistotu jedné ze skupin, druhý nikoliv

Postupové klíče do evropských pohárů jsou častým paradoxem. Druhá příčka může být oproti třetí v mírné nevýhodě. Důvodem je pohár, který si může zajistit Slavia, která ale již díky první pozici bude hrát předkolo Ligy mistrů a její mistrovskou část. V tom případě by se pozice posouvaly.

Zdroj: AC Sparta Praha

Jak je možné, že druhý celek může být oproti třetímu v nevýhodě? Důvod je prostý, muselo by však dojít k vítězství poháru pražské Slavie. V případě, že vyhraje plzeňská Viktoria, třetí příčka již výhodnější nebude.

Pracujme tedy s variantou, že vyhraje Slavie. Díky tomu se 4. předkolo Evropské ligy přesune na třetí celek ligy, kterým bude s největší pravděpodobností buď Sparta, nebo Jablonec.

A druhý celek nastoupí do druhého předkola Ligy mistrů. Říkáte si, však předkolo Ligy mistrů je výhodnější. Ano, je, ale pouze v případě, že máte dobrý klubový koeficient a jste schopen porážet vskutku silnější celky.

Nemistrovská část předkol Ligy mistrů je totiž opravdu obtížná a možný postup do hlavní fáze je více než nereálný. V případě vypadnutí již ve druhém předkole by tým spadl do třetího předkola Evropské ligy.

A právě proto je druhá příčka méně výhodná, jelikož třetí celek již bude o kolo dále. S tím je spojeno spoustu problémů. Pokud druhý celek vypadne i v dalším kole, sestupuje do Konferenční ligy, ve které jej čeká ještě jeden zápas a pokud v něm nevyhraje, nezahraje si skupinovou fázi ani jedné z evropských lig.

Oproti tomu třetí celek se dostane do skupinové fáze Evropské ligy v případě, že zvládne jeden dvojzápas. Pokud jej nezvládne, jde rovnou do skupinové fáze Konferenční ligy.

Třetí tým si tak teoreticky může díky skupinové fázi vydělat o mnoho více peněz. Na konci ligy tak dost možná uvidíme zajímavé zápasy.

Po finále poháru se totiž hrají ještě dvě kola. Je tak možné, že v případě vítězství Slavie uvidíme taktizování v podobě nečekaných porážek.

Na druhou stranu pokud pohár vyhraje Plzeň, výrazně si pomůže pohárové Evropě a třetí celek Fortuna ligy bude smutnit, jelikož ho čeká trnitá cesta předkoly Konferenční ligy.

Zdroj: Milan Coen

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

    • V situaci, kdy za 13 místa bylo za určitých podmínek pímý postup do EL (jednou pro Zlínm jednou pro Spartu), tak už ten rozdíl byl významnější.

  1. Je to Konferenční liga, ne Konfederační. Postup do LM pro druhý tým není více než nereálný, je jen nepravděpodobný. A k zajištění skupiny v nějakém poháru stačí druhému týmu z ligy přejít přes jedno předkolo ze tří pokusů. Určitě nebude Sparta ani Jablonec schválně prohrávat, aby se připravili o šanci na LM.

  2. Tohle může napsat jenom zhulennej, hlupák nebo trouba! To je PASTVA pro oči! Nečekané porážky a z rasismu vzniklá konfederační liga? Ať už to svinstvo nehulí!

  3. Souhlas s předchozími. Nikdo nejde do kvaldy s tím, že vypadne. Navíc i kvalifikační předkola se počítají do klubového koeficientu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Reklama

Oblíbené

Coufalovi se ve West Hamu daří a jeho tržní hodnota strmě stoupá!

Český reprezentant Vladimír Coufal svými výkony nadchl anglické fanoušky a není divu, že s každým jeho povedeným zápasem stoupá i jeho tržní hodnota. Ta se za poslední rok dokonce zvýšila o 10 milionů liber!

Nejhorší dresy Barcelony v historii? Vypadáme jako klauni, nadávají fanoušci

Barcelona představila nové klubové dresy, které strhly obrovskou vlnu nevole. Dresy jsou extrémně kontroverzní, vedení Katalánců s tak negativními reakcemi určitě počítalo. Ovšem zřejmě ne až s takovými.

Dánsko vs. Belgie: Preview a tipy na sázení

Ve čtvrtek odpoledne nás čekají další zápasy na evropském šampionátu. Jedním z nich bude souboj mezi Dánskem a Belgií, která je papírovým favoritem. Potvrdí tuto roli i na hřišti?
Reklama