Jak se Plzeň snažila překvapit České Budějovice: secvičený roh, který se málokdy vidí

Plzeň zahájila přípravu na novou sezonu a již dokonce sehrála první přípravný zápas proti Českým Budějovicím, ve kterém zvítězila 2:0 po gólech Káčera a Matějky. Ve hře Západočechů se moc věcí nezměnilo, herní tvář zůstala téměř totožná jako na jaře, ale trenér Adrián Guľa překvapil zajímavě secvičeným rohem. Stejná situace se opakovala několikrát, a proto ji podrobně rozeberu.

Zdroj: fcviktoria.cz

Při rohu existuje plno strategií, jak narušit defenzivní strukturu soupeře a prosadit se ke střele. Nejčastěji můžeme vidět bloky, náběhy ze slepé strany vidění obránce, využití dynamické výhody a tak dále. Kouč Guľa si na přípravný duel proti Českým Budějovicím připravil celkem neobyčejnou strategii, kterou lze spatřit jen málokdy.

Na první pohled zaujali hráči Viktorie klasickou strukturu. Dva hráči byli připraveni na rozehrávku na krátko, čímž přilákali dva hráče soupeře. Pětice hráčů ve vápně se postavila spíše k zadní tyči, čímž vytvořila prostor na přední tyči. Jeden hráč byl na bližším kraji vápna, druhý spíše na vzdálenějším kraji, poslední hráč více vzadu připravený pomoci v případě ztráty míče.

Takovou strukturu Plzeň zaujímala téměř při všech rozích, které na jaře zahrávala.

Jenže poté přichází změna. Hráč, který je postavený na kraji vápna, se ve správnou chvíli rozběhne do prostoru mezi dvěma soupeři u praporku a ostatními obránci. Poté je na rozehrávajícím hráči, jestli mu míč pošle, nebo zvolí jinou variantu.

Při prvním rohu tohoto typu přišla skvělá reakce Budějovických. Nabíhající Milan Havel se proto stáhl a Pavel Bucha poslal centr do vápna. K míči se následně dostal Marko Alvir, který byl sám. Soupeř, který ho měl mít na starosti, se totiž musel přesunout k Havlovi.

Při druhém rohu obstaral roli Havla David Limberský. Opět přišla včasná reakce Budějovických. Na Limberského přesto následně směřoval centr, protože si ho obrana přestala všímat a zůstal docela dlouho neobsazen.

Třetí a poslední situace: Havel provede náběh dostatečně brzo, aby překvapil obranu Budějovic. Dobrý centr však podběhne, ale Viktoria se k míči přesto dostane díky dobrému předvídání Beauguela. Ze situace nevyplyne žádné nebezpečí.

Plzeň si tedy ze secvičeného rohu žádnou šanci nevypracovala, přesto se jedná o zajímavou variantu, na kterou se budou muset připravit následující soupeři Viktorie.

Jak tento secvičený roh bránit? Druhý hráč u praporku se posune více do vápna, čímž zakryje prostor pro náběh hráče zkraje vápna. V případě rozehrávky na krátko se co nejrychleji posune dopředu, aby si Viktoria nevypracovala přečíslení a neměla příliš času na kombinaci.

Takové bránění rohů na krátko je ve světě trend. Dříve platilo, že se v případě možné rozehrávky na krátko postavili dva hráči soupeře blízko rozehrávající dvojici. Dnes se blízko rozehrávající dvojici posune jen jeden hráč, druhý je připravený vystartovat v případě rozehrávky na krátko.

Zdroje fotek a videí: fcviktoria.cz

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Realu hrozí vypadnutí z Ligy mistrů! Nemusí z toho být ani Evropská liga

Real Madrid si dnešní prohrou pořádně zkomplikoval další účinkování v Lize mistrů. Aktuálně sice španělský tým ztrácí bod na první příčku, jenže ne vše je tak růžové, jak se na první pohled může zdát.

Co potřebuje Slavia k postupu v Evropské lize? Vše má ve svých rukou, rozhodnout může už ve čtvrtek

Když byla Slavia rozlosována do skupiny s Leverkusenem, Nice a Beer Shevou, očekávalo se, že si sešívaní hravě poradí s Izraelci a s Francouzi se poperou o druhé místo za nejsilnějším Leverkusenem. Vše je ale nakonec úplně jinak.

Boží ruka sáhla Maradonovi na život. Jak to všechno začalo?

Argentinský fotbalový útočník přezdívaný „zlatý chlapec“ anebo „boží ruka“ byl mnohdy milován, ale také nenáviděn. Během svého divokého a kontroverzního života stihl mnohé.