Spojte se s námi


Extraliga

Horké léto na trhu aneb 5 největších přestupů v Tipsport Extralize

Letošní přestupový trh se dá považovat za nejzajímavější za poslední léta. Není se čemu divit. Mimo souboj o Masarykův pohár půjde o hodně taky na spodku tabulky.

Publikováno

dne

Letošní přestupový trh se dá považovat za nejzajímavější za poslední léta. Není se čemu divit. Mimo souboj o Masarykův pohár půjde o hodně taky na spodku tabulky. Dva týmy jsou v přímém sestupovém ohrožení, což manažery zrovna k šetření klubové kasy nesvádí.

I proto došlo k několika přestupům, kdy se hráči stěhují i po dlouhých letech. Týmy, které budou bojovat především o setrvání mezi elitou, musely sáhnout na hranu svých rozpočtů a u těch, kteří chtějí naopak bojovat o nejvyšší příčky, hledaly posily v zahraničních soutěžích. Pro ně byl český trh zkrátka malý.

Nutno dodat, že některé extraligové kluby stále prahnou po doplnění kádru, takže seznam podpisů nemusí být před startem nejvyšší české soutěže ještě zdaleka kompletní.

Seřadit všechny přestupy do konkrétního pořadí není vůbec jednoduchá disciplína a každý si žebříček uspořádá spíše podle sebe. Proto jsem svých TOP 5 přesunů seřadil raději do abecedního pořadí.

MICHAL BULÍŘ > HC ŠKODA PLZEŇ

Extrémně šikovný a produktivní hokejista, který i ve svých devětadvaceti letech patří mezi extraligovou špičku. Když se v Plzni dozvěděli, že přijdou o svou dlouholetou oporu Milana Gulaše, vedení v čele s Martinem Strakou prohlásilo, že přivedou mezi Indiány adekvátní náhradu.

Je jasné, že druhý Milan Gulaš v Extralize není. Přesto Plzeň prahla po hráči, který má zkušenosti a zastoupí pozici lídra.

Očekáváme od něj body. Nechci na něho vytvářet umělý tlak s tím, že bude muset na sto procent nahradit Milana Gulaše, ale Michal si sám uvědomuje, že by měl být lídrem týmu, který ho potáhne. Bavili jsme se s ním na tohle téma a potěšilo mě, že jednak zájem byl oboustranný a že svou roli vzal,“ řekl k příchodu Bulíře sportovní manažer Tomáš Vlasák.

MILAN GULAŠ > MADETA MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE

Jestli lze někde použit výraz „přestupová bomba“, pak je to přesun Milana Gulaše z Plzně do Motoru České Budějovice. Minimálně tedy mezi mantinely české Extraligy určitě. 

O tomto přestupu se začalo spekulovat už začátkem kalendářního roku. Všechno do sebe od prvního vyřčení tohoto přestupu zapadalo. Návrat kanonýra do mateřského klubu v pokročilých letech dával smysl na všech frontách. Nikdo nemlžil, přestože se to v českých zamrzlých vodách příliš nenosí. Ani Motor, ani Plzeň, ani samotný Gulaš.

Motor o svého rodáka stál, ten se zase pro návrat domů nadchl. Ani Škodovka nevystrkovala ostré lokty, protože měla svou superstar ještě na další sezonu podepsanou. Právě smlouva a případná suma odstupného dělala vedení Motoru na čele vrásky. Všechny strany se však nakonec dohodly. 

Pokud Milan Gulaš jen částečně dokáže udržet svou dlouholetou nadstandardní produktivitu, bude pro České Budějovice obrovským přínosem. Možná dokonce klíčovým. Tím, že Motor přivedl do své organizace i další špičkové hokejisty, měl by si najít i potřebné spoluhráče do útoku. Třeba Lukáše Pecha, kterého do Budějovic sám zverboval.

DOMINIK HRACHOVINA > MADETA MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE

Jestli České Budějovice kvalitně posílily v útoku a i v obraně, brankoviště rozhodně nezapomněli vynechat. Dlouho se diskutovalo, že by mohl na jih Čech dorazit Dominik Frodl, ten však nakonec zamířil do Pardubic.

Nakonec Motor získal Dominika Hrachovinu. Na jednu stranu lehkého potížistu, kterému rozhodně nedělá problém si pustit ústa na špacír. Kolem jeho výroků v reprezentaci na téma COVID toho byla napsána hromada. Kromě toho je to však především excelentní brankář. To je pro Motor nejdůležitější.

Šestadvacetiletý strážce hokejové svatyně má za svou poměrně krátkou kariéru nasbíráno mraky zkušeností. Převážně působil ve finské Tapaře, stihl však i pár zápasů ve Švýcarsku nebo KHL. Čeští fanoušci si jej mohou velmi dobře pamatovat především z působení v Liberci v sezoně 2019/2020. Rovněž taky z reprezentace. 

Na mistrovství světa si dokonce vyzkoušel i roli experta ve studiu ČT Sport. Teď má být expertem v brankovišti Motoru, který už rozhodně nechce být na dně tabulky, jako tomu bylo posledně. Říká se, že dobré mužstvo potřebuje především dobrého brankáře. Motor jej teď rozhodně mít bude. 

DAVID KAŠE > HC SPARTA PRAHA

Hokejista, který měl velký sen, touhu i vytrvání se prosadit především ve slavné NHL. Bohužel to však nevyšlo, ve Philadelphii se mu nedostalo vytouženého prostoru, na nové smlouvě se nedomluvil.

Ve hře byly ještě další varianty. David Kaše otevřeně přiznal, že preferoval spíš zahraničí. Jenomže aktivní přístup Jaroslava Hlinky ho zlomil. Zájem Sparty byl enormní!

Ještě aby ne. Kvůli pandemické situaci začal David Kaše loňskou sezonu v Karlových Varech. Po letech strávených v zamoří konečně naplno ukázal, v jakého hokejistu vyrostl.

Za 27 zápasů nasbíral 25 bodů a společně s Jakubem Laukem doslova táhli Energii. Po jejich odchodu se útočná síla Západočechů rozpadla jako domeček z karet.

Teď čtyřiadvacetiletého šikulu ulovila Sparta: „David je tvořivý a velice chytrý hráč. Má zkušenosti ze zámoří i české extraligy, ve které byl v uplynulé sezoně hodně vidět. Věříme, že svým stylem hry skvěle zapadne do našeho týmu,“ řekl k jeho příchodu sportovní ředitel Petr Ton.

ANDREJ NESTRAŠIL > HC OCELÁŘI TŘINEC

Zákonité pravidlo, které by nejspíš i svěcenou vodou pokropil sportovní ředitel Ocelářů Jan Peterek zní: „Je to taková tvrdá daň za úspěch.” Když některý tým vyhraje ligu, je to magnet pro skauty. Z Třince letos pláchlo hodně klíčových hráčů. Hlavně tedy Martin Gernát, Michael Špaček nebo Matěj Stránský. 

A právě poslední jméno je možná nejcitelnější ztrátou. Co se gólů týče, tak bez debat. I proto je Andrej Nestrašil skloňován přímo jako náhrada za třineckého střelce, jenž se vydal do švýcarského Davosu. 

Bývalý útočník Caroliny nebo Detroitu byl v posledních letech především jedním ze základních kamenů klubů z KHL (Metallurg Magnitogorsk a Neftěchimik Nižněkamsk).

Nicméně v Třinci si to už vyzkoušel. V sezoně 2019/2020 se představil ve dvou zápasech a nutno říct, že opravdu stylově. Za krátké angažmá dal jeden gól a na další dva nahrál.

Po ztrátě Stránského musel Třinec zareagovat. Andrej Nestrašil jde do klubu úřadujícího mistra s jasnými úkoly – plnit produktivitu sobě i spoluhráčům a pomoct Ocelářům ke zlatému hattricku.

Zdroj: Tipsport Extraliga

Reklama

Extraliga

Cena nové arény v Brně raketově vzrostla. Blíží se k sedmi miliardám

Publikováno

dne

Brno hlásí další posun v realizaci plánů na výstavbu nové multifunkční arény. V úterý brněnští zastupitelé schválili stavbu multifunkční haly na výstavišti a její financování. V době, kdy ceny nejen stavebních materiálů rostou jako dobře živené dítě, vzrostla předběžná cena arény z původních 4 miliard na současných 6,8 miliard.

Sice zatím neleží na stole žádné konkrétní termíny, nicméně proces kolem nového brněnského stánku je stále v pohybu. Město ukončilo výběr stavební firmy a schválení výběru má v nejbližší době projednávat rada města.

Celkově má vyjít stavba se vším všudy na 6,8 miliard, z čehož samotná hala vyjde na 4,4 miliardy. Jedna miliarda je rezerva pro případ inflace a zdražování materiálů a zbylá část je určená na další přidružené stavby a pozemkové transakce.

Radní města Petr Kratochvíl řekl, že město bude čerpat zhruba dvě miliardy korun z úvěrů. Dalších 300 milionů korun přispěje Národní sportovní agentura a 200 milionů Jihomoravský kraj. Město ze svého rozpočtu pak zaplatí zbylé téměř čtyři miliardy v průběhu stavby.

Nová aréna je označována za největší strategický projekt města Brna. Sloužit má výhradně k domácím zápasům místního hokejového týmu HC Kometa Brno, ale taky na koncerty, výstavy, kongresy a jiné veřejné akce. Celkem by měla mít hala až třicet variant využití. Její kapacita by měla pojmout až 13.300 diváků.

Stavba tak rozsáhlé multifunkční arény je velkým zásahem do městské infrastruktury, a tak s sebou přináší další navazující projekty a investice. Pro hladké fungování haly je důležité zajistit dostatek parkovacích míst pro návštěvníky. Společně s tím by mělo vzniknout zhruba 1 300 parkovacích míst.

ARENA BRNO vyroste v areálu BVV za pavilonem Z mezi pavilony F a G1, podle plánů by mohla začít už v letošním roce. Město předpokládá, že hala bude vydělávat tak, aby každý měsíc provozovatel platil miliony korun do rozpočtu Brna.

Zdroj: Deník, ARENA BRNO

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Majitel karlovarské Energie stručně reaguje k prodeji extraligové licence

Ta zpráva přišla jako blesk z čistého nebe. Klub HC Energie Karlovy Vary jednají o prodeji extraligové licence do Zlína, který loni po dlouhých 26 letech sestoupil z nejvyšší české soutěže. K případnému prodeji už se vyjádřil majitel klubu Karel Holoubek na oficiálním webu Energie.

Publikováno

dne

Ta zpráva přišla jako blesk z čistého nebe. Klub HC Energie Karlovy Vary jednají o prodeji extraligové licence do Zlína, který loni po dlouhých 26 letech sestoupil z nejvyšší české soutěže. K případnému prodeji už se vyjádřil majitel klubu Karel Holoubek na oficiálním webu Energie.

Těžko říct, co hokejové fanoušky Karlových Varů rozčílilo v posledních zhruba 30 hodinách víc. Jestli to, že jejich klub může přijít o extraligovou licenci, nebo to, že se nikdo za zástupců HC Energie Karlovy Vary nikde nevyjádřil.

Možná nakonec pod nátlakem fanoušků a medií se tak nakonec přece jen stalo, když se na oficiálním klubovém webu objevily první řádky na tohle téma. Nutno říct, že jde o velmi stručné vyjádření, které nechává fanoušky, hráče i sponzory nadále v nejistotě.

Dobrá zpráva je, že nic není definitivní. Ta horší však zní, že se skutečně o prodeji licence nejspíš v zákulisí jedná. Majitel Energie totiž připustil finanční problémy klubu.

Jak to bude dál, zatím nevím. Jde o to, že v Karlovarském kraji nejsou tak bonitní firmy, které by s ekonomickým provozem hokeje sponzorsky pomohly,“ uvádí Karel Holoubek na oficiálním webu s tím, že zatím nic není dohodnuto ani potvrzeno.

Velkým zájemcem je Zlín, který se na konci minulé sezony s Tipsport Extraligou rozloučil. Vedení klubu však ihned avizovalo, že je připraveno se o návrat mezi elitu poprat hned v dalším ročníku. Teď je však ve hře i varianta, že by se Berani vrátili do extraligy prakticky okamžitě.

Oficiální nabídku s razítkem a podpisem na stole nemáme. Pokud by se objevila, určitě bychom ji zvážili. Já za sebe bych ji velmi zvažoval. Jak už jsem říkal v minulosti, naším zájmem je okamžitý návrat do extraligy,” řekl iSportu ve středu zlínský primátor Jiří Korec.

Jednání o případné koupi extraligové licence z Karlových Varů má dostat na starost podnikatel Robert Hamrla, jenž by se měl v nejbližších dnech stát generálním manažerem Beranů. Zároveň má taky hrát významnou roli v hledání peněz pro tuto transakci.

Zdroje: HC Energie Karlovy Vary, iSport 

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Hráči i fanoušci Energie v nejistotě. Prodávají Vary licenci? Klub zatím mlčí

Už jsme si skoro mysleli, že kromě voleb nového prezidenta svazu se nic závratného v dalších týdnech ani měsících dít nebude. Extraligovou letní nudu ale rozhýbala informace deníku Sport, který ve středu přišel do éteru s informací, že je karlovarský hokejový klub na prodej. A že velký zájem má Zlín. Čtyřiadvacet hodin po této správě však převládá ticho.

Publikováno

dne

Už jsme si skoro mysleli, že kromě voleb nového prezidenta svazu se nic závratného v dalších týdnech ani měsících dít nebude. Extraligovou letní nudu ale rozhýbala informace deníku Sport, který ve středu přišel do éteru s informací, že je karlovarský hokejový klub na prodej. A že velký zájem má Zlín. Čtyřiadvacet hodin po této správě však převládá ticho.

Komunikace jakožto jeden z prvních kroků k návratu důvěry v český hokej. I tohle slovní spojení nabralo v posledních týdnech na obrátkách, když se schylovalo k volbě nového prezidenta ČSLH. Za takovou špetku komunikace by byli teď jistě vděčni hráči i fanoušci karlovarské Energie.

Tam se totiž údajně docela vážně jedná o prodeji extraligové licence do Zlína. Faktem však je, že kromě středečního článku v deníku Sport není prakticky o tomto kroku nic znát.

Když zavítáte na oficiální web Energie, poslední zpráva na téma extraligy z pondělního dne radostně informuje, že Karlovy Vary odstartují regulérní sezonu už o den dřív ve čtvrtek 15. září od 18 hodin na ledě brněnské DRFG Arény. 

Nad všemi informacemi se tyčí banner s prodejem permanentních vstupenek na extraligovou sezonu 2022/23. Jenže, všechno může být nakonec úplně jinak.

Faktem je, že žádné oficiální zprávy ohledně prodeje karlovarské licence ve veřejném prostoru nekolují. Žádné oficiální prohlášení klubu k tomuto vážnému tématu neexistují. To pochopitelně živí spekulace u fanoušků, kteří okamžitě vidí u běžného výprodeje skladového zboží ve fanshopu jasný konec všeho.

Přesto tuhle spekulaci rozhodně nejde obejít a přehlédnout. Není to totiž poprvé, co se o prodeji licence v Karlových Varech mluví. Navíc v době dnešní energetické krize, mohou mít ekonomicky slabší kluby citelnější problémy. A Energie je jedním z těch klubů, které patří dlouholetě ve výši rozpočtu někde do suterénu Tipsport Extraligy.

ZA KOLIK?

K dokončení takového převodu licence však vede ještě poměrně dlouhá cesta. Zásadní je, aby podnikatel Roman Hamrla dostal ve Zlíně kancelář generálního manažera. Právě on je ten, který má na nákup licence sehnat dostatečné finanční prostředky.

Další otázka zní – za kolik? V kuloárech se mluví o sumě 50 milionů korun. Možná to zní na první pohled jako velká suma. Jenomže v roce 2014, kdy byla licence Energetiků už v nákupním košíku jiného klubu, byla na stole majitele karlovarského hokeje nabídka 35 milionů korun. Pro Karla Holoubka však šlo tenkrát o nedostatečnou částku.

Je tak jasné, že o osm let později, musí zájemce přijít s podstatně vyšší částkou. I to může být problém, jelikož zmíněných 50 milionů je prý na zlínské poměry až příliš.

Deník Sport už se snažil kontaktovat generálního manažera Energie Miroslava Vaňka, jak to s klubem vlastně vypadá. Vypadla však z něj jen prostá věta, že veškeré záležitosti řeší majitel Karel Holoubek. Přičemž tuhle spekulaci nepotvrdil, ale rozhodně ani nevyvrátil.

Jediný, kdo se tak zatím k případnému prodeje licence vyjádřil, je primátorka města Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová, která na celou situaci reagovala prostřednictvím sociální sítě Facebook.

Vedení Statutárního města Karlovy Vary za klubem HC Energie Karlovy Vary stojí. Extraligu v Karlových Varech určitě chceme. Je to dlouholetá tradice našeho města a hráči nás výborně reprezentují,” napsala Pfeffer Ferklová s tím, že nabízí klubu pomocnou ruku příspěvky případných ekonomických problémech.

Budu moc ráda, pokud se nám povede na toto téma vyvolat nějakou smysluplnou diskusi a najdeme řešení, které povede k zachování extraligy v Karlových Varech. Věřím, že se každý problém dá vyřešit,” vyjádřila primátorka statutárního města Karlovy Vary podporou.

Zatím však zůstává jen nejistota. Nejen mezi fanoušky, ale taky mezi sponzory a v neposlední řadě i mezi hokejisty, kteří se pilně připravují na nový extraligový ročník.

Zdroj: Tipsport Extraliga, iSport


Pokračovat ve čtení

Oblíbené