Reklama

Hokej v TV zadarmo? Realita je jinde, říká šéf Bruslařů. Dědek měl při jednání příliš ostré lokty

Na nedávném jednání o marketingová práva na Extraligu se sešli zástupci všech čtrnácti klubů. Barvy Mladé Boleslavi hájil na této valné hromadě APK (Asociace profesionálních klubů) sám majitel Bruslařů Jan Plachý. Ve hře byly mimo jiné i vysílací práva Tipsport Extraligy.

Zdroj: Roman Kantor, HC Kometa Brno

Jak už jsme přinesli v jednom z minulých příspěvků, boj o marketingová práva nejvyšší hokejové soutěže od sezóny 2023/2024 vyhrála společnost BPA Sport Marketing. 

Roli poraženého konkurenta schytal v tomto případě majitel společnosti Relmost Petr Dědek, který je současně vlastníkem hokejových Pardubic. Ačkoliv je jasné, že díky jeho nabídce získají kluby ve finále více peněz, než tomu bylo doposud.

Jak Plachý poskytl nedávno pro iSport obsáhlý rozhovor, kde došlo i na tohle téma. I on si je vědom, že se o navýšení částky ze strany BPA oproti současným číslům zasloužil především Dědek ačkoliv to málokdo vyslovil nahlas.

Pan Dědek si na to v novinách trochu postěžoval a myslím, že i právem. Jemu patří obrovské poděkování. To on vytvořil konkurenční prostředí, bez jeho přičinění by žádné navýšení nabídky nevzniklo. Nabídka BPA je do velké míry jeho zásluha,” řekl v rozhovoru Plachý.

V této odpovědi reagoval na Dědkovo vyjádření, které přinesl den po jednání pro změnu iDnes. Majitel Dynama nesl porážku dost těžce. Stěžoval si taky na to, že nedostal hlas od těch, kteří mu jej před samotným jednáním a hlasováním přislíbili. Mezi nimi byl právě i boleslavský klub. 

Dědek označil tyto lidi za zrádce. Šéf Bruslařů však uvedl, že jejich klub vedly nakonec pro rozhodnutí ve prospěch BPA racionální důvody.

Panu Dědkovi jsem oznámil, že Boleslav dá hlas nejlepší nabídce. To souhlasí. Jenže on se domníval, že nejlepší nabídka přišla od něj,” pověděl Plachý. Podle něj určilo výsledek hlasování několik podstatných důvodů.

Jedním z nich je několikrát opakovaný střet zájmu pana Dědka, jakožto majitele jak Dynama, tak společnosti Relmost, druhým důvodem je o 10 % větší reklamní plocha na ledě a dresech, se kterou by mohla společnost vlastnící extraligová práva disponovat. 

Třetí důvod byl možná v konečném kontextu klíčový: „Při finální prezentaci nabídky BPA přišel pan Randa z Tipsportu a řekl, že vydá prohlášení firmy s tím, že ručí za veškeré závazky, které z BPA plynou vůči klubům,” dodal Plachý k finálním verdiktu.

Pak je tady ještě jeden, řekněme bonusový faktor, který Dědkovi zlomil v souboji o marketingová práva vaz: „Tvrdost jeho jednání byla v některých momentech přes čáru. Až se to všem zprotivilo. Kdyby tolik netlačil na pilu, práva dostal,” myslí si vlastník bruslařského klubu.

Sám je víceméně přesvědčený, že si za konečný výsledek v hlasování může sám. Dědek pak v rozhovoru pro iDnes uvedl, že z možných parťáků se stali majitelé, kteří hlasovali proti jeho návrhu soupeři. 

Plachý považuje jeho tvrzení, že si kluby plánují další příjmy do klubové kasy bokem, tudíž se od Relmostu při hlasování odklonili, zcela zcestné.

EXTRALIGA V TV ZADARMO NEBO ZA PENÍZE?

Situace, která se v konečném důsledku dotkne asi nejvíce právě fanoušků, je vysílání celé této zábavy s názvem Extraliga na jejich televizních přijímačích.

Dědek si jasně stojí za názorem, že by měla soutěž zůstat jen na volně dostupném kanálu. Ředitelka společnosti BPA Jana Obermajerová zase nedávno pro hokej.cz uvedla, že kombinace placeného a neplaceného televizního kanálu je pro všechny strany nejvýhodnější.

Světový trend jde však trochu jiným směrem: „Pokud se na hokej bude chtít fanoušek dívat, bude si muset zaplatit. Tak to dnes chodí všude,” reagoval majitel Boleslavi na tohle ožehavé téma.

Extraliga podle něj potřebuje finanční stránku ligy zlepšovat a cesta v podobě výtěžku z televizního vysílání je podle něj ideální cesta.

Fotbalová Liga mistrů běží výhradně na placených kanálech, do hokeje potřebujeme dostat co nejvíc financí,” zní jedna z nepříliš populárních odpovědí Plachého na adresu fanoušků.

Zdroj: Lukáš Filipec, HC Oceláři Třinec

Ačkoliv je řada diváků, která čerstvou krev v podobě placené stanice O2 TV Sport uvítala, většina je logicky proti: „My jsme v Čechách zvyklí, že by vše mělo být zadarmo nebo dostupné za minimum peněz. Ale realita je dávno jinde,” doplnil boss Bruslařů. 

Jak podle pana Dědka, tak i fanoušků napříč všemi kluby, je tradice v podání hokeje na ČT Sport pro zachování velmi důležitou. Jak však uvedl později šéfkomentátor Robert Záruba na svém Twitteru: “Hokej na veřejnoprávní televizi ještě neznamená automaticky hokej na ČT Sport.

Kdyby totiž tuhou bitvu vyhrál majitel Dynama, hrozilo by v budoucnu, že by se Extraliga přestěhovala třeba na stanici Nova. I když přiznávám, jedná se o čistokrevné spekulace.

Přestože výhra BPA ještě samo o sobě pro následujících pět let hokejovou extraligu na ČT Sport nezajišťuje, je vzhledem k historii tahle volba nejpravděpodobnější. Spojení BPA s Českou televizí funguje od počátku samostatnosti České republiky, od roku 1993.

Zdroj: Tipsport Extraliga, iSport

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. Základní část hokejové ligy by měla být na volně dostupném neplaceném kanalu jedné ze 3 tv stanic ( ČT- NOVA-PRIMA) tak jako by tam měly být fotbalové zápasy nejvyší ligy ! Teprve play off zápasy ať se platí častkou do 150kč za 1 měsíc ! Platit za šilenou parodie na fotbal Opava- Přibram nebo Zlín- Karviná či 80% dalšich zápasu to je nehoráznost !

 2. Například já nejsem tak zapálený do fotbalu a hokeje abych za přenos v TV platil, takže holt sejde z očí, sejde z mysli. Může nastat ztráta zájmu o tyto byznys-sporty

 3. No nevím. Otázka kdo by za to nakonec chtěl platit. Za naší ligu. Už tak můžou být rádi, že jim to platíme z koncesionářských poplatků. Zajímavý je z pohledu soupeřů tak jeden zápas z pěti.
  A hlavně ty reklamy, někdy se ani přes ně nedá poznat kdo hraje a kde je puk.
  Jo kdyby to zprofesionalizovali – tzn. že odebrali reklamních ploch, kvalitnější záběry a hlavně udělali nějakou “superligu” např. ČR, SR, Německo, Rakousko, případně i Švýcarsko. 2 konference po 10ti týmech. Za to bych asi i zaplatil.

 4. Dostat do hokeje co nejvíc peněz?
  Takže po vzoru fotbalu, budou “hvězdy” krvavě přepláceny. Kde jsou peníze pro děti atd.?
  Je to hnus, hnusnej hnus.

 5. Když to dají na placené kanály skončí jako fotbal nebo F1 nebude o to zájem. Taky už mě F1 ani fotbal nezajímá a hold se nebudu dívat ani na hokej, nevadí.

 6. Teda jedno vím jistě….dokud bude kluziště vypadat jak po výbuchu v prodejně barev a laků tak já na hokej koukat nebudu a je mi tedy úplně jedno jestli je to zadarmo nebo za peníze….zkusil jsem to letos jednou při play off a nedalo se to.

 7. Ty peníze by se měli potom rozdělit na rozvoj, hokejové mládeže. Za předpokladu, že bude placený kanál.

 8. Pokud někomu stojí za to zaplatit si podívanou na výkony fotbalistů nebo hokejistů, ať si klidně zaplatí. Možná to i časem bude připadat většině lidí normální, kdo ví.
  Z mého pohledu by při většině utkání našich borců vznikl problém, zda se z pohledu diváka jedná o větší ztrátu času nebo peněz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené