pátek 28. října 2022 – 17:30
Verva Litvínov – Sparta Praha

Zdroj: Tipsport Extraliga, ČT Sport, O2 TV Sport

Extraliga

Pardubické Dynamo je v této sezoně téměř k nezastavení. V základní části Tipsport extraligy si hraje téměř svou vlastní ligu. Skvělou formu Východočeši předvedli v pátek, kdy porazili Karlovy Vary. Jejich gólman Dominik Frodl navíc dal vzpomenout na legendárního Dominika Haška, bez trestu nevyvázl.

22 zápasů, jediná čistá prohra, tři prohry po prodloužení či nájezdech, jinak samé výhry. To je neuvěřitelná vizitka Dynama v této sezoně. V pátek si Pardubice připsaly už dvanáctou výhru v řadě.

Východočeši vyrazili na západ Čech do Karlových Varů, kde potvrdili roli předzápasového favorita a zvítězili 3:1.

Jedním z hrdinů zápasu byl gólman Dominik Frodl, jenž si připsal 32 zákroků a tedy 96,97% úspěšnost.

Frodl přišel do Pardubic v minulé sezoně, když si dokonce vybojoval post jedničky. V tomto ročníku už ale místo jisté nemá. V bráně se střídá s Romanem Willem, který odchytal o pár zápasů více.

To však bývalému gólmanovi Plzně či Slavie nebrání v tom, aby podával kvalitní výkony. Ty navíc umí občas okořenit něčím výjimečným. To zvládnul i v utkání s Energií.

Za zmínku však stojí, že si za zmíněnou „parádu“ připsal trest na 2 minuty. Frodl totiž připomněl dnes už legendární „zákrok“ v podání Dominika Haška, který tehdy chytal za Detroit Red Wings a při nájezdu Mariána Gáboríka vyjel z brány a skočil mu pod nohy.

Frodl udělal vesměs identickou věc. Rozdíly se dají najít jen dva. Gólman Pardubic naštěstí neskočil soupeři tělem přímo před nohy a útočník neudělal prvotřídní salto, nýbrž „jen“ klasicky spadl.

Zdroj: Tipsport extraliga, Twitter

Extraliga

Sparta porazila Liberec 3:1 a potvrdila stoupající formu pod novým trenérem

Hokejisté Sparty porazili v utkání 22. extraligového kola Liberec 3:1. Pražané vyhráli od nástupu kouče Miloslava Hořavy i druhý zápas. Vítězný gól dal ve 35. minutě útočník Michal Řepík, který zvyšoval v přesilovce na 2:0. Liberec nebodoval potřetí za poslední čtyři zápasy a má už pouze bod náskok před Pražany na desátém místě.

Již ve čtvrté minutě zkoušel štěstí Tomášek, ale branku, kterou hájil bývalý sparťan Neužil, minul. Na druhé straně zakončil Frolík mezi betony Kováře, puk ale skončil pouze na tyčce. Liberecký brankář poté při sparťanské šanci zlikvidoval pokus Moravčíka.

Sparta byla v první třetině střelecky aktivnějším týmem, když vyslala na branku Neužila 12 střeleckých pokusů, a to i přesto, že Pražané hráli na rozdíl od svého soupeře dvakrát v oslabení za podražení, když se nejdříve provinil Jakub Konečný a poté Ostaf Safin. Do kabin se však šlo za stavu 0:0.

Dění ve druhém dějství odšpuntoval úvodní gól zápasu, který vstřelil po přesné ráně od modré čáry obránce Němeček. O chvíli později vyslal další zajímavý pokus z křídla Frolík, který patřil mezi nejaktivnější liberecké hráče, Kovář si však s jeho střelou poradil. Spartu jako by vedoucí gól navnadil, protože hráči s „S“ na dresu měli ve druhé třetině značnou herní převahu.

Ve 34. minutě fauloval Filippi, Sparta měla k dispozici první početní výhodu v utkání a také ji využila. Po závaru před Neužilovým brankovištěm po Kempného ráně se k odraženému puku dostal Řepík a kapitán Sparty bekhendem zvýšil na 2:0.

Liberec však snížil ještě před koncem druhého dějství zásluhou Ivana ve 39. minutě a nechybělo mnoho, aby Flynn stihl ještě do přestávky vyrovnat. Útočník Bílých Tygrů však v dobré pozici minul puk.

Na začátku třetí části mohl Spartě vrátit dvoubrankový náskok Tomášek, Neužil však jeho dobrý pokus vytěsnil. Na druhé straně zachránil domácí Kovář před Bulířem, jenž dokázal zblízka usměrnit Frolíkovu nahrávku. Ve 48. minutě připravil skvěle chytající Kovář o vyrovnání také Ivana, který měl na hokejce svůj druhý gól v utkání.

Tři minuty před koncem základní hrací doby ztratil kotouč u střídaček Richard Nedomlel, vybojoval ho Thorell, který po sprintu za libereckou branku našel Tomáška, a ten propasíroval se štěstím puk za Neužila a zvýšil na 3:1.

Jen o necelou půlminutu později přesměroval ze vzduchu Birner kotouč za Kovářova záda, ale gól nebyl uznán. Po zkoumání situace na videu sudí zjistili, že liberecký útočník zahrál holí příliš vysoko. Sparta pak závěr v klidu zvládla a vítezství si pohlídala.

Staronový trenér Sparty Miroslav Hořava na tiskové konferenci po utkání řekl, že očekával těžký zápas. „Věděli jsme, jaká je jejich síla. Jsme hrozně rádi, že takovou tou vůlí a chutí se nám i se štěstím podařilo zápas zvládnout. Pro nás je moc dobře, že jsme navázali na minulý zápas ve Varech,“ dodal.

Sparta se tedy v prvních dvou zápasech pod Hořavou zvedla a bude zajímavé sledovat, zda stoupající formu potvrdí i v následujícím zápase s Kladnem.

Zdroj: Tipsport extraliga, HC Sparta Praha

Extraliga

Vítkovice vs. České Budějovice: Preview a tipy na sázení

V rámci 22. kola české Tipsport extraligy se utkají Vítkovice, kterým patří druhé místo v tabulce, a České Budějovice, které se nachází v tabulce druhé od konce. Favoritem bude jasně domácí mužstvo, ale i přesto nás čeká zajímavé utkání.

Vítkovice nasbíraly za 21 zápasů v lize už 42 bodů a drží se na druhé pozici extraligy. Na první Pardubice ztrácí 7 bodů a právě proti tomuto celku naposledy prohrály.

Do zápasu s Pardubicemi držely Vítkovice sérii 4 vítězství v řadě, páté nepřidaly, protože podlehly Dynamu 4:5 po samostatných nájezdech. I přes porážku drží 3 body náskok na třetí Olomouc.

V lize se jim podařilo vstřelit už 70 branek, což je řadí na druhé místo v této statistice. Na úkor toho obdržely 53 gólů. Nejlepším hráčem Vítkovic je Dominik Lakatoš, který s 24 kanadskými body vede produktivitu celé extraligy, podařilo se mu vstřelit 13 branek a zaznamenat 11 asistencí.

Velkou zásluhu na skvělém umístění Vítkovic má i brankář Aleš Stezka, který odchytal 18 zápasů. Dokázal udržet 3 čistá konta, v průměru obdrží 2,22 branky na utkání a úspěšnost zákroků má na čísle 92,31 %.

České Budějovice na druhé straně řeší úplně jiné problémy. Letos získaly pouze 20 bodů a nachází se na předposledním místě tabulky. Na Spartu před nimi ztrácí 2 body, Kladno se nachází pod nimi jen kvůli horšímu skóre.

Skóre Českých Budějovic však také není nijak pozitivní. Vstřelily 45 branek a obdržely jich 60. Jejich nejproduktivnějším hráčem je Lukáš Pech, který nasbíral 19 kanadských bodů za 4 vstřelené branky a 15 gólových přihrávek.

Letos se tyto týmy už jednou potkaly. Na začátku října dokázaly Vítkovice v Budějovicích získat 2 body díky výhře 3:2 po samostatných nájezdech. V minulé sezóně se potkaly čtyřikrát, hned ve 3 případech se radovaly z výhry Vítkovice (2:1 po nájezdech, 4:2 a 4:3 po nájezdech), Budějovice zvítězily jednou (3:2).

Ve prospěch Vítkovic kromě lepší formy, úspěšné střelby, skvělého brankáře a minulých zápasů, bude hrát důležitou roli i domácí prostředí. Vítkovice doma letos prohrály pouze jeden zápas, jinak pokaždé zvítězily. Naopak Budějovice venku vyhrály jen jednou, jinak nasbíraly samé porážky.

Zdroj: Tipsport extraliga