Reklama

Formule jsou zpět na legendárním okruhu v San Marinu! A dokonce ve speciálním režimu

Po čtrnácti sezónách se do závodního kalendáře Formule 1 vrátil okruh Imola v San Marinu. Závodníci se na něm o body poperou ve speciálním dvoudenním režimu.

Zdroj: Twitter @F1

Koronavirus letos naprosto překopal kalendář Formule 1. Musel se sice zrušit třeba závod na zbrusu novém okruhu ve Vietnamu, ale na druhou stranu monoposty mohly zavítat na netradiční závodiště nebo se vrátit na ty staré známé. To byl případ minulé velké ceny v Portugalsku i té aktuální v San Marinu.

Netradiční je tento víkend i celé časové rozvržení velké ceny. Obyčejně se vždy v pátek konají dva 90 minutové tréninky. Jeden se pak jede i v sobotu a navazuje na ni kvalifikace.

Na okruhu Imola se však páteční tréninky úplně vynechaly. Důvodem je zajištění většího času na logistické přípravy týmů po předchozí Grand Prix. Zároveň si Formule 1 tento formát víceméně nanečisto vyzkouší. Už dříve totiž bylo navrhováno závodit pouze dva dny namísto tří.

Pro samotné závody to představuje jakési další zajímavé okořenění. Letošní sezóna už tak nabízí docela nečekané výsledky. Ty by mohly být ještě umocněny vynecháním hned dvou tréninků na okruhu, který není standardně v závodním kalendáři. Jezdci mají méně času si zvyknout, inženýři zase méně času přizpůsobit monoposty.

Z okruhu dýchá historie

Trať Imola nejprve nahradila Monzu v roce 1980 a stala se na rok domovem Velké ceny Itálie. Od další sezony pak hostila Velkou cenu San Marina a to až do roku 2006. Naposledy zde slavil vítězství Michael Schumacher. Nyní nese název regionu, ve kterém se nachází – Velká cena Emilia Romagna.

Poháry nad hlavu zde zdvihali i světoví šampioni jako Ayrton Senna, Alain Prost nebo Fernando Alonso. Ne všechny vzpomínky na Imolu jsou ale šťastné.

V roce 1994 se stala trať osudnou pro Rolanda Ratzenbergera a Ayrtona Sennu. Právě na počest brazilské legendy Formule 1 si vyzdobil helmu Pierre Gasly. “Touto helmou vzdávám hold jednomu z mých idolů. Na legendy se nikdy nezapomíná!” napsal na Twitter.

Technický staromódní okruh s osmnácti zatáčkami a minimální výjezdovou plochou slibuje zajímavou podívanou. Obzvlášť pak zatáčky 11, 12, 13, tedy kombinace zvaná Acque Minerali, pořádně prověří jezdce, z nichž mnoho z nich na Imole nikdy nezávodilo.

Zdroj: F1

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené