EURO 2020 ve znamení boje za klima? UEFA vysadí v hostitelských zemích 600 tisíc stromů

Úterý se neslo ve znamení mnohých oznámení ze strany UEFA, která se týkala Ligy mistrů, Evropské ligy, Ligy národů, nové třetí klubové soutěže a spousty jiných věcí. Trochu však mezi spoustou novinek zanikla ta nejvíce chvályhodná a společnosti nejvíce prospěšná. Evropská fotbalová unie se totiž rozhodla, že při příležitosti mistrovství Evropy v roce 2020 půjde příkladem v boji za klima.

Zdroj: uefa.com

Následující mistrovství Evropy, které se bude konat v roce 2020, bude spolupořádat hned 12 států. Jednak kvůli oslavám uplynutí šedesáti let od prvního evropského šampionátu a také kvůli financím, neboť je jednodušší a především lehčí, aby se v každém státu hrálo na jednom stadionu, než aby jeden stát musel vyloženě kvůli jednomu šampionátu budovat několik stadionů a víceméně zbytečně investovat šílené částky.

„UEFA EURO 2020 je oslava evropského fotbalu, která se odehraje přímo na celém kontinentu. Povaha turnaje znamená, že má mnoho výhod oproti tradičnímu šampionátu. V rozmanitějších komunitách po celé Evropě není třeba budovat řadu nových stadionů ani dopravních spojení, což by bylo potřeba. Navíc by to přineslo obrovské environmentální náklady v konkrétních a jiných zdrojích,“ nechal se slyšet Alexander Čeferin, prezident UEFA.

Nicméně je zřejmé, že cestování fanoušků po celém kontinentu kvůli zápasům se také neobejde bez environmentálních stop v negativním ohledu. „UEFA bere svou zodpovědnost vůči přírodě vážně, proto je správné, že jsme vykompenzovali námi způsobenou uhlíkovou stopu, kterou šampionátem způsobíme. Práce s jižním pólem pomůže vytvořit zlatý standard pro obnovitelné energetické projekty, které budou mít pro planetu trvalý význam,“ pravil opět Čeferin.

A jak svůj dopad UEFA kompenzovala? V řadě první díky spolupráci s jižním pólem investovala nemalé peníze do obnovitelných zdrojů energie, aby dokázala vyrovnat vzniklé škody. Počítá se totiž s 405 tisíci tunami vyprodukovaného uhlíku fanoušky, tudíž tomu odpovídala investovaná částka.

Mimo tuto skutečnost nechá Evropská fotbalová unie v každém ze států vysadit 50 000 stromů, což znamená 600 tisíc nově vysazených stromů.

„To, že jsme chtěli oslavit výročí 60 let od prvního mistrovství Evropy a kombinovat to s ekologickým poselstvím, je logická volba. Bude vysázeno asi 600 000 stromů – 50 000 v každé z 12 hostitelských zemí. Věřím, že to pomůže všem lokalitám, v nichž se turnaj odehraje,“ zakončil Čeferin své vyjádření.

Za zmínku pak stojí fakt, že UEFA je jedním ze signatářů iniciativy pod názvem Sports for Climate Action Initiative, která spojuje sportovní organizace a vede je k dosažení globálních cílů na snížení lidského dopadu na klima.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Gólman Slavie Kolář sebral Petru Čechovi dávný rekord!

Ondřej Kolář, strážce slavistické svatyně, v dresu s červenou hvězdou na hrudi zažívá více než povedené období kariéry. Po posledním zápase, kdy...

Premier League se vrací! K restartu anglického fotbalu dojde 17. června

A je to oficiální! Poté, co byly schváleny kontaktní týmové tréninky, je konečně znám také den, kdy Premier League znovu naplno vypukne....

Bundesligové okénko: Ohlédnutí za 28. kolem

Po 28. kole Bundesligy se dá směle tvrdit, že o titulu je prakticky rozhodnuto. Bayern Mnichov má na čele tabulky sedmibodový náskok...