Spojte se s námi


Hokej

Budou mít Vítkovice novou hokejovou arénu? Ve hře jsou dvě varianty. Řeší se také MS

Palác kultury a sportu v Ostravě, dnes známý jako Ostravar Aréna, patří k nejikoničtějším sportovním stavbám v Česku. Zároveň ale hokejový stadion otevřený v roce 1986 dohání stopy času.

Publikováno

dne

Palác kultury a sportu v Ostravě, dnes známý jako Ostravar Aréna, patří k nejikoničtějším sportovním stavbám v Česku. Zároveň ale hokejový stadion otevřený v roce 1986 dohání stopy času. Náklady, aby se udržela téměř 40 let stará aréna stále na špičkové a moderní úrovni, každou další opravou raketově stoupají. I proto začala Ostrava jednat o dalších možnostech.

Jednou z nich by mohl být zbrusu nový hokejový stánek. Ale nepředbíhejme. Pravdou je fakt, že ekonomicky a provozně se jedná o velmi náročnou stavbu. Obzvlášť v době energetické krize, kdy právě hokejové stadiony trpí nejvíce. Čím starší hala, tím více peněz vyletí do luftu.

Tím, jak je hala řešena stavebně, je prakticky nezateplitelná. Budeme tedy muset řešit, co s ní,” řekl už na podzim v rozhovoru pro Moravskoslezský deník náměstek ostravského primátora pro sport a dopravu Jan Dohnal. Řešení této zapeklité situace leží na stole a je velkým tématem.

KDE BY SE HRÁLO MS?

Ostrava patří ke kulturně nejzajímavějším městům v republice. Pořádá řadu vyhlášených akcí či festivalů, mezi světově nejznámější události patří třeba mistrovství světa v hokeji, které se od roku 2004 v Ostravar Aréně hraje. Stánek extraligových Vítkovic hostil prestižní akci také v roce 2015 a stane se domovem jedné ze základních skupin také za rok.

V případě, že by se Ostrava skutečně rozhodla o výstavbu nové haly, hokejový světový šampionát by to ohrozit nemuselo. Hala by zůstala ve stávajícím režimu, jen by byla modernizovaná a bez ledu. Právě celoroční provoz ledové plochy je totiž nejnákladnější položkou.

Navíc by nic nebránilo tomu, aby tam v případě potřeby mohla proběhnout krátkodobá akce na ledě – mistrovství v hokeji či krasobruslení. Jen by se led nemusel držet celou sezonu,” vysvětloval Jan Dohnal.

Pokud budeme postaveni před rozhodnutí, zda draze rekonstruovat tuto halu, nebo ji opravit středně a k ní postavit menší novou, jsem pro tuto druhou variantu,” dodal náměstek. Pokud by se skutečně ukázala nutnost rekonstrukce Ostravar Arény řádově v miliardách, byla by výstavba nové haly především pro hokej ekonomicky výhodnější. Pro opravu současné haly by se zvolila střední nákladová cesta.

JASNO BUDE V LÉTĚ

Zatímco na podzim se jednalo zatím o hozenou rukavici, nyní už jsou vyhlídky o něco jasnější. Předseda společnosti Vítkovice Aréna Petr Handl řekl, že vedení města zahájilo práce na velmi detailní analýze, která přinese odpovědi na zásadní otázku, zda a v jakém rozsahu k rekonstrukci Ostravar Arény přistoupit

Ostravar Aréna je nejstarší a potřebuje přednostní péči ze všech sportovních zařízení spravovaných městskou společností Vítkovice Aréna,” řekl jasně. Jasno o osudu sportovní infrastruktury napojené na lední hokej, by mohlo být už letos v létě.

Zatím se ví jen to, že v případě výstavby nové haly by se s největší pravděpodobností o něco snížila kapacita na zápasy klubu HC Vítkovice Ridera. Náměstek Jan Dohnal hovořil o šesti tisících, nicméně se jednalo o zcela nekonkrétní myšlenku.

Pokusil se zamyslet také nad tím, na kolik by výstavba arény vyšla: „Poslední nová hala, která se v okolí postavila, je třinecká Werk Arena, která stála před zhruba deseti lety při tehdejších cenách kolem šesti až sedmi set miliony korun,” řekl.

Uvědomuje si, že od té doby ceny materiálů výrazně narostly. Přesto nevěří, že kdyby dnes stavěli typově podobnou halu jako v Třinci, že by výstavba stala více než dvakrát či třikrát tolik.

Zdroj: Moravskoslezský deník

Reklama

Oblíbené