Reklama

Blog: Fanoušci chtějí Extraligu, Extraliga chce fanoušky. Bude to však stačit? A co očkování?

Že se pandemické situace v naší zemi vyvíjí převážně nešťastně, to není žádným tajemstvím. Samozřejmě to má kritický dopad na sport, včetně hokeje. Nejvíce pak pochopitelně na tribunách. Prakticky minulou sezonu, až s výjimkou finále, se hrálo před prázdným hledištěm. Takový hokej už fanoušci nechtějí. A nechce ho ani samotný hokej.

Bylo to utrpení pro uši i pro oči. Přestože kamera zabírá v televizním vysílání převážně jen ledovou plochu, prázdné hlediště bylo znát i v obývacích pokojích. Chyběla tomu šťáva, jak se říká, to pravé ořechové. I tak se s tím však hokejisté vypořádali statečně. Ačkoliv si řada z nich něco podobného nedokázala ani představit, zvykli si. Na samotnou hru prázdné tribuny zase takový vliv neměly, ani přes velké obavy.

Otázka fanoušků tady zůstává i pro další sezonu. Řada majitelů se už otevřeně vyjádřilo, že další přehnaně přísné restrikce by jim už zlikvidovaly kluby. Nebýt velkorysosti sponzorů a státního příspěvku, patrně by se už tak v některých případech stalo. Loni Extraliga v kritickém režimu přežila. Každému je však jasné, že další podobný ročník by už byl likvidační.

LÉTO PLNÉ OTAZNÍKŮ

Otázek je tady hned několik. Jak s tím naložit a kolik toho pustí vláda? Stále tady ve vzduchu visí hrozba nějaké další podzimní vlny. O té ale nechce nikdo slyšet. Vláda České republiky začíná nepřiměřeně tlačit na občany, aby se nechali naočkovat. 

Říkají tomu sice “dobrovolný krok”, ale od září chtějí zarazit veškeré dotování testů, které nařizují pro to, aby člověk mohl vyrazit za zábavou nebo alespoň do hospody na pivo. Dost pravděpodobně se to bude týkat i Extraligy. Pokud bude chtít člověk bez nějakých šaškáren na hokej, měl by být proti Covidu-19 naočkován. Pokud nechceš, je to tvé zdraví, ale máš smůlu. Taková prapodivná pravidla zkrátka teď fungují.

Je však otázka, jak se klub postaví k permanentkářům, kteří se z jakéhokoliv svobodného důvodu rozhodnou neočkovat. Fanoušek je totiž pro klub velmi důležitý. Není sice žádná konkrétní tabulka na stole, kolik procent české populace bude naočkováno 10. září, kdy je na programu první extraligové kolo, nicméně odhadovat se tak trochu dá. Jen velmi těžko to může být nějakých 70 %, aby vznikla podle odborníků kolektivní imunita.

Hodí snad kluby své fanoušky, kteří mají sezonu předplacenou přes palubu? Tomu se mi moc věřit nechce. Je jasné, že vládní nařízení dodržovat nejspíš budou muset, aby se nedostali do maléru. Navíc jsme už v minule sezóně mohli vidět, že v tomhle ohledu je Extraliga malý přikyvující tvor se zataženým ocasem. 

Moc se mi ani nechce věřit, že by těmto lidem kluby peníze vrátily s dovětkem: „Snad někdy příště.” Řada nenaočkovaných fanoušků logicky začíná nervóznět. Snad by se tady nějaké řešení našlo.

Kluby by mohly hromadně za dobrý peníz nakoupit hromadu testů a pak je lidem třeba za padesát kaček prodávat u vstupu na stadion s vyhodnocením testu. Samozřejmě organizačně nic lehkého, ale jde přece v první řadě o fanoušky, ne? Nebo to alespoň vždycky všichni kolem do kamery tvrdí. Po loňském utrpení s prázdnými tribunami to teď platí asi dvojnásob.

Klacky pod nohy může samozřejmě zase všem hodit vláda, která by neumožnila tyhle výsledky testů tolerovat, ale posílala by občany do zdravotnických zařízení, kde tyhle šaškárny stojí daleko víc peněz. A ještě věřím, že by si mnuli nad výdělkem ruce.

Nejen extraligové kluby však fanoušky potřebují. Některý možná trochu víc než ten druhy, ale potřebují je všichni. Když to vezmu ještě více do detailu, potřebují, aby si ten fanoušek koupil k hokeji taky pivo a utratil pokud možno nějaký peníz ve fanshopu. Tyhle základní faktory dobrá ekonomika každého klubu prostě potřebuje. Stojí na nich už léta.

OČEKÁVANÁ OPATŘENÍ

Poslední vládní plánovaná verze hovoří o tom, že kluby mohou do svých ochozů pustit maximálně 50 % kapacity. Diváci pak musí sedět minimálně ob sedadlo, nejsou li ze společné domácnosti. Jenom mi nějak nejde do hlavy, kdo a jak budou tohle na stadionu kontrolovat.

Výzvu na hokej s prodejem lístků zahájila zatím jen pražská Sparta. Na svém webu informuje, že ke vstupu do arény je potřeba mít u sebe jeden z těchto dokumentů:

  • negativní RT-PCR test ne starší než 7 dní
  • negativní antigenní test ne starší než 72 hodin
  • mezinárodní certifikát prokazující očkování nejméně 14 dní od absolvování druhé dávky očkování
  • laboratorně potvrzené prodělání onemocnění COVID-19, přičemž od prvního pozitivního testu neuplynulo více než 180 dní

Žádná jiná varianta v podobě samotestování, jako tomu je třeba v případě koupališť či krytých bazénů tady není. Za rok jsme se taky dostali do úplně stejného bodu, kdy se při dvou aktivitách udává dvojí metr. 

Zatím si fanoušci své názory šeptají jen mezi sebou na sociálních sítích. Však jde taky teprve o přípravu. Až však dojde na lámání extraligového chleba, bude rozhořčení (nejen) hokejových fanoušků daleko víc slyšet.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené