Reklama

Změní UEFA pravidla? Finanční fair play chce nahradit platovým stropem a daní z luxusu!

V poslední době je kolem něj hodně povyku. Pravidlo finančního fair play (FFP) vzbuzuje zejména při pohledu na letošní posily PSG dojem své velké nedokonalosti. Již brzy mu ale může být konec. UEFA má v září na svém mítinku projednat nový zajímavý návrh, který by FFP zcela nahradil.

Základem je platový strop, o jehož zavedení se v evropském fotbale diskutuje již dlouhá léta. Právě přítomnost pravidla o finančním fair play, platného od roku 2010, ale něčemu takovému víceméně zabraňovala.

Jak přesně by měl onen platový strop vypadat? To má být teprve předmětem diskuze, cesty jsou veskrze dvě. Jednou je stanovit procentuální hranici (mluví se o 70 %), navázanou na příjmy klubu. Druhou pak jasně daný objem peněz na mzdy, který by byl pro všechny stejný.

Zajímavým prvkem celého návrhu je takzvaná daň z luxusu. Tu by musel zaplatit každý, kdo by platový strop porušil, a to zjevně právě v takové výši, o kolik by byla hranice překročena. Vybrané peníze by pak šly do fondu UEFA a drtivá většina z nich by se přerozdělovala mezi ostatní.

Ale pozor! Takto by to samozřejmě nešlo donekonečna, neboť klubům, jejichž majitelé na svých bankovních účtech vidí de facto ležatou osmičku, by placení jakési daně zrovna moc nevadilo.

Evropská fotbalová unie chce být nyní ještě daleko striktnější, a tak v případě opakovaného překročení platového stropu klub zkrátka vyloučí z evropských pohárů.

Tento návrh má být spravedlivější i transparentnější než dosavadní pravidlo o finančním fair play, jehož fungování bývá takřka každoročně kritizováno. Projednán bude v září na zasedání UEFA.

Tam se má mimo jiné diskutovat taktéž o tom, jak v budoucnu zabránit jakýmkoliv dalším plánům, na oddělení některých klubů a založení vlastní soutěže, jako tomu bylo letos na jaře s Evropskou superligou.

Zdroje: The Times, Daily Mail, 90min

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené