Reklama

Zbrojovka Brno a Lužánky: Ze slavné éry pouhá vzpomínka

Zbrojovka Brno a Lužánky. Spojení, které je dnes už pouhou nostalgií, dříve bylo slavným spojením. Koneckonců tamní atmosféra je dodnes pověstná a v tehdejší době byl i jihomoravský klub poněkud jinde než nyní.

Zbrojovka Brno vždy měla Za Lužánkami o podporu postaráno; Zdroj: fczbrno.cz

Lužánky jsou dnes už vesměs pouhým pojmem a legendou, v minulosti to ale byl svatostánek, na němž Zbrojovka Brno zažívala skvělé časy a kde bývala fantastická atmosféra.

Třebaže se Za Lužánkami nehraje od roku 2001, dodnes drží v žebříčku 20 nejvyšších návštěv v historii ligy od vzniku samostatné České republiky všech 20 prvních míst. Z 25 rekordních návštěv jich tvoří 24.

To jest rekord, kterým se Zbrojovka Brno zkrátka může chlubit. Ovšem pohled do ochozů moravského celku od doby, kdy se přemístil na Srbskou, o to více mrzí.

Zbrojovka pak drží také rekord, co se týká nejvyšší průměrné sezonní návštěvy. Dokonce jí patří hned první dvě místa. Během ročníku 1996/97 chodilo do Brna na fotbal průměrně 21 659 diváků, v sezoně 1994/95 byl průměr 20 523.

Až třetí příčku pak drží návštěvnost Slavie v sezoně 2019/20 (16 029 diváků). Zbrojovka Brno se tak může chlubit rekordy, které dnes už jen stěží někdo překoná. Už jen proto, že takovou kapacitu nemá žádný stadion.

Ostatně Lužánky byly svého času největším svatostánkem v Československu, nejvyšší návštěvu na nich Zbrojovka zažila v sezoně 1996/97, když zde hostila Slavii. Duel, který skončil 1:1, vidělo 44 120 fanoušků.

Celkově ale nejvyšší návštěva Za Lužánkami byla v sezoně 1979/80, když na zápas s Frankfurtem přišlo 52 000 diváků.

Rekordní návštěva nejvyšší soutěže, Brno se Slavií 2. října 1996 remizovalo 1:1.

To by ale už zřejmě k návštěvnosti stačilo. Přejděme tedy k úspěchům Zbrojovky, když ještě Za Lužánkami hrávala. To bylo v letech 1953 až 2001. Za tu dobu sice pouze jednou vyhrála pohár a také se stala mistrem, pravidelně ale hostila zápasy evropských pohárů.

Nutno však podotknout, že ne celé toto období byla Zbrojovka prvoligová. Když se Lužánky dostavěly, v Brně se nejvyšší soutěž nehrála. To až od roku 1962, přičemž v letech 1967 až 1971 byla Zbrojovka druholigová. Nicméně poté už se mezi elitou udržela a přišla již zmíněná slavná éra.

Když Zbrojovka byla ještě druholigová, v sezoně 1959/60 vyhrála Spartakiádní pohár, díky čemuž se v následující sezoně mohla představit v Poháru vítězů pohárů. Tehdejší Rudá Hvězda došla do čtvrtfinále, solidní počin na druholigový celek.

Ty nejlepší časy měli Moravané ale teprve před sebou. Mezi lety 1962 až 1967 hrávala Zbrojovka pravidelně Pohár veletržních měst, respektive Veletržní pohár, tehdejší obdobu dnešní Evropské ligy.

Za Lužánkami v nich dokázala porazit například Ferencváros či slavnou Fiorentinu, kterou zničila 4:0.

To nejlepší ale přišlo na konci 70. let. Jednak v roce 1978 získala Zbrojovka poprvé a také naposledy v historii mistrovský titul, ale celkově se poměrně pravidelně držela mezi nejlepšími týmy v lize. Důkazem budiž druhé, respektive třetí místo z let 1980 a 1979. Tým navíc táhl legendární Josef Masopust, díky němuž se ve velkém zvedl zájem o brněnský fotbal.

Díky titulu si Zbrojovka Brno zahrála Pohár mistrů evropských zemí, tedy předchůdce Ligy mistrů, v němž došla do 2. kola. Lépe si ale vedla v Poháru UEFA, tehdejší obdobě Evropské ligy.

Během ročníku 1979/80 totiž došla do čtvrtfinále, kde ji vyřadil Eintracht Frankfurt. Za Lužánkami dokázali Brňané německý celek porazit přes 52 000 diváky 3:2. O rok později jí ve 2. kole vystavil stopku Real Sociedad, Zbrojovka Brno ale doma dokázala před 30 000 fanoušky uhrát čestnou remízu 1:1.

V 80. letech to nicméně tak růžové nebylo, přesto Zbrojovka Brno v letech 1985 a 1989 vyhrála alespoň Perleťový pohár, což jest nejstarší turnaj hraný v Československu. V letech 1982 až 1989 hrála druhou ligu.

Měla však i smůlu. Doplatila totiž na úplatkářský skandál v sezoně 1984/85. V případě, že by sezonu poté druhou ligu nevyhrála, šla by o ligu níže. Soutěž však Moravané zvládli, na postup ale v té době mohli díky skandálu zapomenout.

Zápas Zbrojovky Brno a Frankfurtu, na nějž dorazilo 52 000 diváků.

Následovala divoká devadesátá léta, v nimž se Zbrojovka Brno opět nevyhla problémů. Navíc krizi čelil i hlavní partner klubu, tedy Zbrojovka. Musely odejít opory a navíc se pomalu ale jistě blížil konec stadionu Za Lužánkami.

Zanedbávaly se totiž opravy a rekonstrukce a tak se na legendárním svatostánku odehrál poslední soutěžní zápas 30. září 2001.

Do té doby však Lužánky se Zbrojovkou okusily ještě párkrát pohárovou Evropu, ať už se jednalo o Pohár vítězů pohárů, Pohár Intertoto či Pohár UEFA. Naposledy Lužánky evropské poháry okusily v roce 1999, tedy dva roky před svým oficiálním zánikem.

Ne snad, že by s přestěhováním z Lužánků skončil fotbal v Brně, ovšem úpadek je znatelný. Lužánky dnes slouží víceméně jen k exhibicím a koncertům, třebaže se mnoho brněnských patriotů stále snaží o jeho záchranu.

Navíc nejeden fanoušek Zbrojovky na zápasy hrané na Srbské nechodí, ovšem na Lužánky i na exhibice dodnes chodí desítky tisíc diváků. Proč? Jen aby si připomněli tu parádní atmosféru a nostalgii. Nádherná byla například rozlučka Petra Švancary.

Dočká se ještě někdy Zbrojovka Brno alespoň napodobení slavných časů?

Zdroje: FC Zbrojovka Brno, Wikipedia,

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Tohle asi psal nějaký spolehlivý pamětník. Zbrojovka v r.80 vyhrála nad Eintrachtem 3:2, ne 2:1.

  2. Vzhledem k reorganizaci armádní tělovýchovy bylo po sezóně 61-62 rozhodnuto, že TJ Rudá Hvězda Brno bude rozpuštěna a její hráči přejdou do jiných brněnských oddílů. V rámci oddílů kopané tak došlo v roce 1962 k fúzi mezi TJ Spartak Brno ZJŠ a TJ RH Brno, která si vybojovala účast v nejvyšší soutěži pro ročník 1962/63. Tam už vystupovala pod názvem TJ Spartak Brno ZJŠ (Závody Jana Švermy). Název Zbrojovka se objevil až později.

  3. Opravdu jen vzpomínka.Škoda,že se do stadiónu neumí opřít i město.Brno by si zasloužilo pořádný stadión.Lužánky dopadly zle,jen si to přeprodávají a fotbal tím trpí!Jako pamětník jsem na všechny zápasy chodil!

  4. Současný stav fotbalového stadecu a zlikvidovaný zimák, kde získala Brněnská Kometa jedenáct titulů mistra republiky, to je skutečný obrázek Brna, v současné realitě přihnojený kauzou Stoka, co tam sedělo na radnici za lidi a sedí i v dnešní době to je skutečně zmar a nekonečný smutek.

  5. Na tomto stadionu jsem hrál tuším šestkrát.Naposledy v 81.Bývala tam obrovská kulisa a vždy na to vzpomínám,že naši mladší hráči byli hodně vyděšení,to na žádnm stadionu nezažili.30 tisíc lidí,no děs.Dnes stadion na zbourání,hokejový zbouraný a náhrada není.V druhém největším městě v republice.Byl jsem se podívat na stadionu v Kr.poli, hrůza,myslím na Brno, jako na město.V létě bych nechtěl být divákem na východní tribuně,ten zápach.Takový lepší mlat,ten stadion.Za pár let nebude vhodný pro ligu taktéž.Nepíši o přístupu a možnostech parkování,pouze pro okolní bydlící.Nedal bych do jeho rekonstrukce a oprav ani korunu,je nevhodně umístněný,tak vhodný na divizi. O Brně jsem čet,že do kultury dává město ročně 700 milionů,do oprav divadel přes miiardu a sportovní areály likvidují,jinak se to nedá napsat.Nadále asi v Praze budou říkat,dědina před Vídní.Upozorňuji,nejsem pražák.Brňáci nevolte sliby,ale činy.Daleko menší města mají lepší sport.areály a podmínky pro sport než Brno.Mladí odchází za lepšími podmínkami,proto dnes Brno nevyniká v žádném sportu,kromě hokeje,i když tady nyní nic moc.

  6. Krásné vzpomínky a hlavně ten neskutečný hlad v Brně po kvalitním fotbale.Být tam dnes stadion o velikosti Lužánek a hrát Zbrojovka do třetího místa,tak je plný jak za starých časů.Ovšem Brno je ve financování větších akcí Obrovská Stoka celá desetiletí.To co dnes vyšetřují je jen ventylek na píchlém kole nejedoucího stroje.Rekonstroovat stávající stadion na Srbské na mezinárodní parametry to může napadnout opravdu jen člověka,který byl nejdál na stadionu Morendy a zlikvidované Čafce.Jediná cesta ,jak bylo kdysi avizováno Zemský stadion s účastí státu Evropských fondú Krajského úřadu,Města Brna a Fc Zbrojovka Brno a soukromí sektor.V tomto vedena i vlastnická struktůra.Místo na výstavbu naprosto nejjednodušší výběr a desítky možností podél dálnice od Popůvek až po Rohlenku samozřejmně ze všech stran druhá možnost dálnice na Vídeň to stejné na Bratislavu 5 Ha pozemek a stadion i s parkovištěm.Né aby bylo zacpané celé Brno k vůli fotbalu na Srbské.Pro ty co o moderních Víceúčelových fotbalových Arénách nic nevědí ,tak doporučuji zajet na RedBull Arénu do Salzburku,jak jednoduché.Když je místo na hektary skladů a různých hal,tak se najde i na Zemský stadion v Brně.

  7. Pane RUNY,neznám stadiony Čafky,nebo Morendy,budou to asi také městské stadiony,klubů zřejmě brněnským hantecem pojmenovány.Ale máte pravdu,stadiony uvnitř města,pokud mají úroveň toho v Král,poli nemá cenu nijak udržovat.Když vjíždím do Brna blízko z výjezdu na letiště vlevo jsou vhodné prostory.Ale je k tomu potřeba alespoň více jak 50hektarů,včetně parkovacích prostor.A domnívám se,že tam bude skutečně chodit zase 25-30 tis.diváků.Toho bych i já se chtěl jako divák zúčastnit,ale v mém věku asi již ne.Ale přál bych všem fandům Zbrojovky,aby se to povedlo,i když to byli moji soupeři, na atmosféru za Lužánkami do smrti nezapomenu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Návrat do Olomouce? Radakovič bude v létě volným hráčem, může se tak vrátit za Jílkem do Sigmy

Uroš Radakovič je stále hráčem pražské Sparty, ze které hostuje v polské Wisle. Ta si jej nicméně nehodlá nechávat a srbskému stoperovi na Letné končí smlouva, která zcela jistě nebude prodloužena.

To muselo bolet! Za tenhle hrozivý zákrok dostal plzeňský Kaša červenou kartu

Viktoria Plzeň zamířila v rámci 32. kola do Ďolíčku, kde ji hostily Pardubice. V závěru poločasu se nepěkně předvedl plzeňský stoper Filip Kaša, který kvůli ošklivému zákroku obdržel červenou kartu a musel opustit hřiště.

Sparta dotahuje příchod první posily! Kolik za ni zaplatí?

První letní posilou Sparty by se měl stát levý obránce Casper Höjer. Podle dánských médií mělo v týdnu dojít k dohodě mezi hráčem a klubem. Jaká bude přestupová cena?