Spojte se s námi


Extraliga

V boji o záchranu začne přituhovat. Kdo vyletí z extraligového kola ven?

Letošní ročník Tipsport Extraligy nabízí více otázek, než kdy jindy. Kromě bojů o Masarykův pohár nás čeká nevídaně dramatická podívaná na dně tabulky.

Publikováno

dne

Letošní ročník Tipsport Extraligy nabízí více otázek než kdy jindy. Kromě bojů o Masarykův pohár nás čeká nevídaně dramatická podívaná na dně tabulky. Poslední tým to bude mít po základní části spočítáno hned, čtrnáctý celek se bude zachraňovat v baráži. První čtvrtina nám už nastínila možný scénář. Začíná přituhovat.

Ne všem se podařilo do nové sezony Tipsport Extraligy vletět podle představ. Zatímco však loni zůstávala nervová soustava fanoušků docela v klidu, v tomto ročníku jde o hodně. Největší nervy budou mít s přibývajícím časem týmy na spodku tabulky, neboť poslední padá přímo, předposlední tým čeká baráž.

Říká se, že si nakonec všichni pamatují jen šampióny. Přesto, když jde o extraligovou příslušnost, bude neméně zajímavé sledovat i dění právě na opačné straně tabulky. Prvních zhruba 16 odehraných zápasů už rozdalo karty, a nastínilo možné náznaky toho, na koho by mohl v závěru základní části zůstat Černý Petr.

ZLÍN vs. KLADNO

Těžko budeme mezi všemi patnácti účastníky nejvyšší české soutěže hledat jiné týmy, kterým by byly těžké časy předurčeny už před začátkem. Jak fanoušci (pomineme-li ty zlínské a kladenské), tak i odborníci měli už před prvním kolem docela jasno, že právě tyhle dva týmy se budou nejspíš potýkat s největšími problémy.

https://www.instagram.com/p/CVcoVjqDT9G/?utm_source=ig_web_copy_link

Důvody byly poměrně jasně dány. Zatímco Berani svůj kádr prakticky vůbec oproti loňské sezoně nevylepšily, Kladno bylo nuceno hledat posily v zahraničí, neboť český trh byl v době jejich postupu už téměř rozebrán.

Oba týmy jsou pasovány na největší outsidery taky kvůli ekonomické situaci. Ve Zlíně není žádným tajemstvím, že klub dlouholetě finančně strádá. Se sponzory mají problémy i Rytíři. Jejich účast v Extralize není jistá, sponzorovat klub v takové nejistotě se málokomu chce.

Velkou roli v kladenském sponzoringu hraje jednoznačně hrající legenda Jaromír Jágr. V očích sponzorů je Kladno s Jágrem nebo bez něj, úplně jiná organizace. Jágr táhne diváky na tribuny. I z tohoto ohledu je na tom finančně nejspíš lépe Kladno než Zlín. I Jaromír Jágr po postupu na konci loňské sezony řekl, že peníze na Extraligu jsou.

Další věc je, že přesto že Kladno nemělo příliš na výběr, svůj kádr se pokusili vylepšit, jak jen to šlo. Berani narozdíl od nich zaspali. Věřili, že to ubojují s tím co mají, ale teď jsou opravdu ve vážných problémech.

FINANCE JAKO ODRAZ VÝSLEDKŮ

Hokej dneska je o penězích, taková je realita. Kluby s lepším rozpočtem si zkrátka mohou dovolit lepší hráče, tohle je přirozená rovnice. I díky výše zmíněnému součtu se dá říct, že po sportovní stránce kluby zatím drží své předpoklady. Zlín je poslední, z 16 zápasů vyhrál jen dvakrát, mají na kontě 8 bodů. Před nimi Kladno, které nasbíralo bodů 14. 

Z dosavadního průběhu to vychází tak, že Rytíři zkrátka alespoň někde něco málo uhrají. Kdyby Ševci před sezonou vsadili na větší jistotu, zřejmě by na poslední sestupovou příčku v tuto chvíli Kladno odsunuli.

Samozřejmě se ještě oba celky mohou zvednout, nicméně se dá předpokládat, že tohle budou skutečně dva týmy, které se budou plácat na spodku až do 60. kola.

U Kladna je však ještě navíc předpoklad, že se zámořské posily postupem času více přizpůsobí evropskému hokeji, s Jágrem a Plekancem v sestavě se mohou dostat i o něco výše, než na čtrnácté místo.

Zlínský sportovní manažer Martin Kotásek v uplynulém týdnu řekl, že urputně shánějí na soupisku posily. Údajně mají v klubové kase peníze na dva kvalitní hráče. Zatím však přivedli jen lotyšského beka Robertse Mamčicse.

Nějaké kroky už vedení podniklo. S některými hráči se rozloučili a stabilizovali realizační tým, do kterého přivedli klubové legendy Petra Čajánka a Petra Lešku. Teď je však čeká mraky práce, aby tihle bývalí borci nebyli jen součástí historicky nejhoršího propadu v dějinách hokejového Zlína.

Údajně klub jednal s Tomášem Zábrodským, který skončil před několika dni v Liberci. Platové podmínky byly údajně na minimálně stejné nebo dokonce lepší úrovni. Nakonec si slovenský útočník vybral poslední tým v německé nejvyšší soutěži.

Stejně dopadlo i lanaření Matěje Chalupy. Z tohoto výsledku je vidět, že nejen pro sponzory, ale i pro hokejisty, není Zlín atraktivní destinace. I v tomto ohledu má Kladno lehce navrch.

KDO DALŠÍ?

Teď je tu otázka, jestli se muže v aktuálním průběhu tohoto ročníku do existenčních problémů dostat ještě někdo další. Příliš komfortně se nejspíš necítí Vítkovice nebo Litvínov. 

Dost bídně je na tom v současné situaci Liberec, který má nad čtrnáctým Kladnem náskok 6 bodů, stejně jako v případě Vítkovic a Litvínova. Kvalita kádru je však na úplně jiné úrovni. Až se Bílí Tygři z této deky oklepou, měli by být v pohodě. Na předkolo minimálně.

Nepotká-li některých z týmu výše podobná bída jako Liberec nebo Zlín, měly by ostatní mančafty nejnáročnější sezonu v historii ligy z pohledu existenční účasti přežít.

Zdroj: Tipsport Extraliga

Reklama

Extraliga

Extraligu přerušovat nebudeme, shodly se kluby. Chtějí ale víc diváků a kompenzace

Poté, co vláda České republiky rozhodla o omezeném režimu pro sport, kde může být nově maximálně 1000 diváků, uspořádaly extraligové kluby videokonferenci, na které probraly další kroky. „Vedení soutěže se s představenstvem APK LH dohodlo, že soutěž pokračuje podle schváleného rozpisu,” stojí v tiskové zprávě po ukončeném jednání.

Publikováno

dne

Poté, co vláda České republiky rozhodla o omezeném režimu pro sport, kde může být nově maximálně 1000 diváků, uspořádaly extraligové kluby videokonferenci, na které probraly další kroky. „Vedení soutěže se s představenstvem APK LH dohodlo, že soutěž pokračuje podle schváleného rozpisu,” stojí v tiskové zprávě po ukončeném jednání.

Ačkoliv si všichni moc dobře uvědomují, že finanční ztráta bude mít na kluby a celou soutěž drastický dopad, dá se říct, že v tuto chvíli bylo zvoleno menší zlo. Po pátečním jednání majitelů s ředitelem extraligy Josefem Řezníčkem kluby rozhodly, že pokračování soutěže je v tuto chvíli ta nejlepší varianta.

Důvodem je především nabitý program, kdy není v olympijské sezoně moc volných termínů. Už tak je program naplánován tak, že poběží i během olympiády v Pekingu.

Jedeme dál i v novém režimu, ačkoli finanční dopad na rozpočty klubů bude obrovský,“ řekl Řezníček v rozhovoru pro iSport, kde nastínil nejbližší postup Tipsport Extraligy. Jedním z kroků bude jednání s vládou, aby dostala liga výjimku.

Majitelé klubů sice nařízení respektují, ale zároveň nechápou, že například v O2 Aréně, která má kapacitu přes 17 tisíc, platí stejná pravidla, jako v nějaké malé hale, kde může teoreticky být hlava na hlavě.

S kluby jsme to téma otevřeli, dohodli jsme se, že se vytvoří žádost o výjimku, abychom to rozumně narovnali,” prozradil Řezníček jedno z hlavních témat pátečního jednání. Stejně tak se bude extraliga snažit opět vyjednat s vládou kompenzace za ušlé zisky ze vstupného, jako tomu bylo loni.

Otázkou stále zůstává, co bude s dva a půl roku plánovanou akcí pod širým nebem s názvem D+D Winter Hockey Games ve Špindlerově Mlýně. Organizátoři zatím řeší různé varianty. Více by mohli prozradit v pondělí, kdy je naplánována tisková konference. Současné podmínky pro tuhle akci nazval Josef Řezníček za likvidující a zabijácké.

Zdroj: Tipsport Extraliga, iSport 

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Naděje pro PSG Zlín na záchranu? Zlepšené výkony a příchod nové posily

PSG Zlín nezažívá v letošním ročníku Tipsport extraligy vůbec příjemné období. Zlín se v tuto chvíli krčí na posledním místě tabulky, ze které ztrácí 8 bodů na předposlední Kladno. Čekají je ještě pořádně krušné chvíle, ale naděje je, jak se zdá, tady.

Publikováno

dne

Zdroj: David Peška, PSG Berani Zlín

PSG Zlín nezažívá v letošním ročníku Tipsport extraligy vůbec příjemné období. Zlín se v tuto chvíli krčí na posledním místě tabulky, ze které ztrácí 8 bodů na předposlední Kladno. Čekají je ještě pořádně krušné chvíle, ale naděje je, jak se zdá, tady.

Zlín se herně zvedl a na ledě to začíná vypadat, že by mohlo dojít ke zlomu. V posledních dvou zápasech dokázal Zlín dvakrát vyhrát. A nebylo to proti slabým soupeřům.

Nejprve si dokázal v domácím prostředí poradit s Olomoucí a následně výhru na domácím ledě potvrdil skalpem posledního mistra Ocelářů Třinec po prodloužení. Pro Zlín to bylo velmi cenných 5 bodů do tabulky.

A nyní to vypadá ještě lépe. Zlín posiluje a do extraligy se podívá další ruská posila. Jedná se o Vladimira Michasjonoka. Klub vycítil, že potřebuje své útočné pole ještě posílit, a proto se rozhodl angažovat do konce sezony tohoto ruského mladíka.

„Sháněli jsme kvalitního útočníka a naskytla se nám možnost angažovat mladého hráče z KHL,“ řekl pro web Zlína sportovní manažer Martin Kotásek.

Jedná se o nadějného ruského útočníka, který chce svou kariéru posunout dále a sází na Tipsport extraligu. „Měl jsem možnost zůstat v Rusku, rozhodl jsem se ale, že chci novou výzvu. I z pohledu kariérního růstu,“ řekl Vladimir Michasjonok.

O přesunu z ruského Chabarovsku do Zlína se radil i s českým bývalým spoluhráčem Michalem Jordánem. „Volal mi a řekl mi pěkné věci o městě a o lidech okolo klubu. Říkal mi, že má smysl sem jít,“ potvrzuje nová útočná posila Zlína.

Zlín nekupuje žádného zajíce v pytli. „Michal Jordán nám poskytl cenné informace: co se týče jeho pracovitosti, tréninkové morálky a základní herní charakteristiky. Viděli jsme pár videí a jsme přesvědčení, že nám v současné situaci pomůže,“ věří trenér Zlína Jenáček.

Nová posila se Zlínem už trénuje. Vztahuje se k ní ještě jedna zajímavost. V extralize bude hrát s číslem 99 na zádech!

Jestli se Zlínu tato akvizice vyplatí a dokáže se ještě odpoutat minimálně od přímého sestupu, se uvidí v následujících měsících.

Zdroj: Hokej

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Sparta dala zapomenout na bídnou bilanci a rozdrtila Hradec Králové rozdílem třídy

Ještě do nedávna platilo, že je Sparta Praha týmem s nejhorší aktuální formou z celé Tipsport extraligy. Po posledních zápasech, kdy dokázala postoupit do čtvrtfinále hokejové Ligy mistrů, ale také když v posledním kole rozdrtila Hradec Králové, to vypadá v hlavním městě na lepší časy.

Publikováno

dne

Zdroj: Alena Zapletalová, HC Olomouc

Ještě do nedávna platilo, že je Sparta Praha týmem s nejhorší aktuální formou z celé Tipsport extraligy. Po posledních zápasech, kdy dokázala postoupit do čtvrtfinále hokejové Ligy mistrů, ale také když v posledním kole rozdrtila Hradec Králové, to vypadá v hlavním městě na lepší časy. Skvělou formou a hattrickem se v zápase proti Mountfieldu blýsknul Filip Chlapík.

Sparta Praha přitom neměla před sebou vůbec lehký úkol. Zajížděla na led Hradce Králové, kde se vyhrává jen velmi těžko. Z Prahy si ale Sparťané přivezli skvělou formu a v zápase dominovali. Konečný výsledek zápasu se zastavil až na vysokých 8:3! Velkou měrou se na výsledku podílel Filip Chlapík, který byl po utkání v zasloužené euforii.

Jo, moc týmů tady nevyhrálo, takže my jsme sem prostě přijeli vyhrát a myslím, že do toho všichni dali maximum. Celkově to byl super výkon. Nedívá se dobře na to, že jsme v tabulce nízko,“ komentoval Filip Chlapík výkon Sparty.

Sparta je momentálně na devátém místě tabulky, což není pro tento tradiční hokejový klub dobrá pozice. Sparta se bude chtít dostat nahoru. A Chlapík tuší, že sice může být tento zápas zlomový, ale je potřeba udržet výkony na stejně dobré úrovni.

Že jsme dali osm gólů, to je jenom taková třešnička na dortu. Snad jsme se nevystříleli. Ale je to určitě super pro sebevědomí kluků. Je vidět, že góly dávat umíme. Takhle musíme hrát každý zápas,“ říkal po utkání.

Své individuální body Chlapík moc neřeší. Hattrickem se dokázal dostat na třetí místo statistik nejlepších střelců celé Tipsport extraligy.

Byly to dvě dorážky a jedna střela mezi nohy po ledě. Štěstí tam musí být vždycky, v téhle soutěži padá málo hezkých gólů. Jsem za to rád,“ potvrdil.

Spokojený byl po vítězném utkání také hlavní trenér Sparty Praha Josef Jandač. „Vyšla nám hlavně druhá třetina, kdy jsme soupeři odskočili na více gólů, a pak jsme zápas docela dobře zvládli.

Jenom v druhých deseti minutách první třetiny jsme udělali fauly a dostali soupeře do tlaku, čímž jsme si to komplikovali, ale jinak nám utkání vyšlo. Vycházely nám věci, které dřív ne, a od začátku do konce si mužstvo šlo za vítězstvím,“ hodnotil utkání proti Hradci lodivod Sparty.

Zdroj: Hokej

Pokračovat ve čtení

Oblíbené