Premier League
Týden s Kladiváři: Mike Dean si opět vyžádal veškerou pozornost
Po reprezentační pauze se v pondělní dohrávce West Ham zmohl na pouhou remízu proti Aston Ville. Směrem dopředu chyběla větší kvalita a utkání ovlivnil i rozhodčí Mike Dean. To vše a ještě více v dalším dílu rubriky Týden s Kladiváři.

V pátém kole čekal Kladiváře jeden z nováčků v soutěži – Aston Villa. Ta už má na svém kontě několik zajímavých výsledků a výkonů, ve kterých potrápila favorizované soupeře.
Pellegriniho družina měla před reprezentační pauzou dobrou formu a na papíře disponuje větší kvalitou než soupeř. Jenže právě to se jí příliš nepovedlo ukázat v pondělním utkání.
Směrem dozadu byl výkon solidní – na obranné půlce se nevytvářeli pro útočníky Aston Villy velké mezery. Nejlepším hráčem po utkání byl ale vyhlášen Fabianski, což značí, že v defenzivě je stále na čem pracovat.
Větší problémy však byli při útoku. Oproti posledním dvěma utkáním měli Kladiváři mnohem více potíží prosadit se ve finální třetině hřiště. Haller byl uprostřed poměrně dost izolován a ostatním okolo chybělo větší množství pohybu i sebevědomí.
Hlavně na levé straně se vůbec nedařilo Andersonovi. Tento zápas byl pro něj téměř jako stvořený. Na křídle měl většinou dostatek prostoru a při přebírání míče nebyl prakticky vůbec nikým atakován. Brazilec měl však zařazeno na nižší rychlostní stupeň a po dlouhých prostojích nad míčem většinou volil jen jednoduchou nahrávku.
http://gty.im/1175093611Na druhé straně se mnohem více pral Yarmolenko, ale ze své snahy nic nevytěžil. Směrem dopředu měl určitě více pomoc i Fredericks. Když se v první půli ojediněle dostal k blízkosti vápna soupeře, byla z toho velká šance. To se mělo dít mnohem častěji.
Zápas byl zcela otevřený, jenže vždy, když utkání píská rozhodčí Mike Dean, se dá očekávat, že přijde dříve nebo později kontroverzní moment. V tomto případě to byla druhá žlutá karta pro Masuaka z 67. minuty.
První žlutá z prvního poločasu byla poměrně jasná, ale tato byla více než přísná. El Mohamedy se odpoutal od Masuaka a levý obránce West Hamu mu v pohybu lehce bránil rukou. Hráč Aston Villy se poroučel k zemi a Mike Dean s naprostým klidem a přesvědčením tahal kartu.
Z opakovaných záběrů bylo vidět, že Masuaku se svého soupeře téměř nedotkl. Na mysl samozřejmě hned vyvstane otázka: Co na to VAR? Videorozhodčí mlčel a Mike Dean by dle mého názoru ani v případě povolání k videu, nezměnil svůj názor. Na chvilku to byla jenom jeho show a to, jak už víme, přímo miluje.
http://gty.im/1168700408Paradoxně po vyloučení Kladiváři výrazně zabrali a nadělali svému protivníkovi mnoho problémů. Chvílemi to vypadalo, že je o muže méně snad na druhé straně. Bohužel Pellegriniho svěřenci volili ve vápně a jeho okolí špatná rozhodnutí a mnohdy se jednoduše jen báli vystřelit.
Po dramatických posledních minutách se nakonec body dělily. Vzhledem k červené kartě je pro Kladiváře nakonec bod dobrý, avšak z podobných duelů by měli vytěžit mnohem více. Silnější soupeři totiž ještě přijdou, třeba jako příští kolo Manchester United.
West Ham mohl být po pěti utkáních na děleném druhém místě, i tak ale zažívá londýnský celek velice povedený vstup do sezony. Bude ovšem nesmírně těžké, a zároveň klíčové, udržet nastolené bodové tempo.

Bundesliga
Mesut Özil opouští profesionální fotbal a končí kariéru. Gól do sítě Ludogorce se zapsal do dějin
Světový fotbal přišel o dalšího skvělého hráče. Ve středu oznámil, vinou zranění, konec kariéry vítěz mistroství světa čtyřiatřicetiletý Mesut Özil. Fotbalovou veřejnost si získal především svým přehledem a citem pro hru. Pojďme si připomenout zásadní momenty jeho bohaté kariéry, zapomenout nejde ani na jeho gól do sítě Ludogorce Razgrad.

Světový fotbal přišel o dalšího skvělého hráče. Ve středu oznámil, vinou zranění, konec kariéry vítěz mistroství světa čtyřiatřicetiletý Mesut Özil. Fotbalovou veřejnost si získal především svým přehledem a citem pro hru. Pojďme si připomenout zásadní momenty jeho bohaté kariéry, zapomenout nejde ani na jeho gól do sítě Ludogorce Razgrad.
Začátky
První fotbalové krůčky Özil zaznamenával v německém Gelsenkirchenu, kde se také narodil. Po fotbalových trávnících začal pobíhat už v sedmi letech. A už v mládežnickém fotbalu se dočkal úspěchu.
S reprezentací do 21 let v roce 2009 vyhrál mistroství Evropy, když se jednou brankou ve finálovém střetnutí zapsal do statistik utkání a pomohl Německu vybojovat vítězství 4:0 nad výběrem Anglie.
V tomtéž roce požádal o zrušení tureckého občanství (jeho otec se v Turecku narodil – pozn. red.), a když v roce 2009 odehrál první střetnutí za A-mužstvo Německa, ztratil tak definitivně možnost reprezentovat Turecko.
Profesionální fotbal
Samozřejmě, že do profesionálního fotbalu Özil naskočil v Bundeslize. Premiérový start si odbyl v kádru Schalke 04, odkud se v lednu roku 2008 stěhoval do Werderu Brém. V tradičním německém celku se mu po fotbalové stránce dařilo, a tak si ho do svých řad vyhlédl Real Madrid.
S gigantem španělského fotbalu se mu podařilo vyhrát vše. Od triumfu v La Lize, přes Copa del Rey, španělský superpohár a samozřejmě i milionářskou Ligu mistrů.
Kreativní středopolař dával hře myšlenku, za což ho vyzvedl i Cristiano Ronaldo, jemuž Özil přihrál na spoustu gólů. Během čtyř sezón v dresu „Bílého Baletu“ si na své konto připsal neuvěřitelných 81 asistencí.
V poslední den letního přestupového období v roce 2013 ho podepsal londýnský Arsenal. Příznivci Gunners byli z jeho příchodu naprosto nadšení. S jeho příchodem fanoušky opět začali pomýšlet na nejvyšší mety. Na ty však bohužel pro ně nedošlo.
Svého osobního vrcholu dosáhl během sezony 2015/16, když si na své konto připsal 19 ligových asistencí. Vytouženého titulu se však nedočkal. V barvách Arsenalu oslavil čtyřikrát zisk FA Cupu a dvakrát Community Shield.
Příznivci na severu Londýna ho milovali i přes jeho s postupem času častějšími výkyvy nálad. Pro tehdejšího trenéra Arséne Wengera byl nedotknutelným, trpělivost však došla Mikelu Artetovi. Na konci roku 2021 ho odstavil od A-týmu.
To se Özilovi samozřejmě nelíbilo a v zimním přestupovém okně se zadarmo stěhoval do tureckého Fenerbahce. S Gunners se tedy nerozloučil zrovna tak, jak si představoval.
Po odchodu z Britských ostrovů toho už moc neodehrál. Své zářivé momenty už těžce hledal i v dalším působišti, kterým se stal Istanbul Basaksehir. Kvůli zdravotním problémům se rozhodl ukončit ve 34 letech profesionální kariéru.
Reprezentační kariéra
Během devíti let strávených s reprezentací Německa toho Özil stihl poměrně dost. Na evropských šampionátech se svými spoluhráči dvakrát skončil třetí (v letech 2012 a 2016). Co se mu však nepodařilo na evropské scéně, dokázal na mistrovství světa.
Na MS 2014 v Brazílii se svými spoluhráči oslavil zlato. Na celém turnaji německý výběr ani jednou neprohrál. V semifinále se navíc zrodilo památné vysoké vítězství 7:1 nad Brazílií. Ve finálovém střetnutí díky brance Maria Götzeho z prodloužení Němci zvítězili 1:0.
Památný gól
Pravděpodobně nejpamátnější a nejhezčí gól během své kariéry Özil vstřelil v sezoně 2016/17 do sítě Ludogorce Razgrad. Ve skupinové fázi Ligy mistrů na hřišti bulharského soupeře si doslova vychutnal obranu i brankáře domácího celku. Nicméně obrázek si můžete udělat sami.
Zdroje: ESPN, Sky Sports, Transfermarkt
Fotbal
Záchranářské dostihy Premier League: Bournemouth těží z posil, obrana ale tápe
Dvoutýdenní pauza od anglického fotbalu = ideální čas na sumarizaci vyrovnané spodní části Premier League. Ze dna tabulky se posouváme na 19. místo, které patří Bournemouthu. Ten před sezónou platil za největšího adepta na sestup, po zimním posílení se ale jeho naděje na záchranu zvýšily.

Dvoutýdenní pauza od anglického fotbalu = ideální čas na sumarizaci vyrovnané spodní části Premier League. Ze dna tabulky se posouváme na 19. místo, které patří Bournemouthu. Ten před sezónou platil za největšího adepta na sestup, po zimním posílení se ale jeho naděje na záchranu zvýšily.
Bournemouth do sezóny vstupoval s papírově druholigovým kádrem, který ale dokázal čas od času bodovat. Po mistrovství světa v Kataru začal zvládat i zápasy s týmy z velké šestky, do té doby dostával čtyřky pětky.
Povedené posílení
Chvíli to trvalo, než Cherries našly cestu. Trenér Scott Parker dostal možná zbytečně brzo padáka, Gary O’Neil se ale po krátkém adaptačním období kádru ujal dobře. Hlavně dokázal zakomponovat minimum posil, které vedení přivedlo.
Děravého Marka Traverse v bráně vystřídal Brazilec Neto, který naopak vychytal několik bodů navíc. Obránce Marcos Senesi potvrdil kvalitu, kterou loni ukazoval v dresu Feyenoordu nejen proti Slavii.
I Marcus Tavernier se po přestupu z druhé ligy chytil, trenéři využívají jeho univerzálnosti. Ze zimních jmen má obrovský vliv na mužstvo africký rychlík Dango Ouattara. Výhru nad Liverpoolem zařídil svou individuální kvalitou, do zbytku sezóny se bude hodit.
Obrana s otazníky
Ač se Senesi chytil slušně a i Jack Stephens je lepší, než se očekávalo, defenziva jako celek není spolehlivá. Krajní beci nemají dostatečnou dynamiku na to, aby obstáli v novodobém fotbale. Adam Smith je sice legenda, ale to Bournemouth mezi elitou nezachrání.
Cherries mají z celé soutěže nejhorší defenzivu, obdržely 54 branek. Dlouhodobě nezvládají konce utkání, body ztratily v úplných závěrech s Leedsem, Arsenalem a Tottenhamem. Mít tři remízy navíc, byl by Bournemouth na 13. místě.
Plán do zbytku sezóny
Přestože předsezónní šance na záchranu nebyly velké, Bournemouth ztrácí na záchranu jen bod. Zkušenosti s bojem o záchranou však hrají proti němu, poslední tři roky kádr nastupoval v Championship.
Z týmů velké šestky Bournemouth nastoupí v posledních 11 kolech proti těm nejhratelnějším – Tottenhamu, Chelsea a Manchesteru United. Přímým kandidátům v boji o přežití bude čelit dvakrát doma (West Ham, Leeds) a čtyřikrát venku (Everton, Leicester, Southampton, Crystal Palace).
Zdroj: Premier League
Bundesliga
Nejvíce prostoru teenagerům dává Ligue 1. Nejhorší je Itálie, jak je na tom ve srovnání Fortuna liga?
Dávat prostor svým vlastním odchovancům nebo celkově mladým hráčům není vždy jednoduché. Které Top ligy dávají nejvíce prostoru teenagerům, tedy hráčům narozených po roce 2004?

Dávat prostor svým vlastním odchovancům nebo celkově mladým hráčům není vždy jednoduché. Které Top ligy dávají nejvíce prostoru teenagerům, tedy hráčům narozených po roce 2004?
Vypiplat si vlastního hráče z akademie je pro každý klub terno. Nemusíte za něj platit žádné velké peníze, hráč má ke klubu vytvořený vztah a v drtivé většině je mezi fanoušky oblíbený.
Jenže na to, hodit sedmnáctiletého či osmnáctiletého kluka mezi dospělé, musíte mít odvahu. A tu rozhodně mají ve Francii.
V aktuálním ročníku totiž v Ligue 1 nastoupilo hned 34 teenagerů, tedy hráčů, kteří se narodili v roce 2004 nebo později. Dohromady nastřádali už 10 434 minut.
Největší číslo přidal Wilson Odobert (18), který v Troyes odehrál 1205 minut. Následuje duo z Rennes Désiré Doué (17) a Lesley Ugochukwu (18, jenž odehráli 1005 a 951 minut. Čtvrtý je Habib Diara (19) s 897 minutami a pátý Saël Kumbedi se 709 minutami. (17).
Co se týče počtu minut, druhá nejlépe z tohoto srovnání vychází Premier League. V Anglii nastoupilo 18 teenagerů a dohromady nasbírali 4 269 minut. Oproti Ligue 1 tedy ani ne polovinu.
Jednoznačně největší část přidal 19letý Roméo Lavia ze Southamptonu, jenž odehrál 1 372 minut. Druhý je Rico Lewis (18) z Manchesteru City, jenž dostal od Guardioly 543 minut, třetí Stefan Bajčetič (18) z Liverpoolu odehrál 526 minut. Dále najdeme Evana Fergusona (18) z Brightonu, jenž je na 466 minutách a pátý je Alejandro Garnacho (18) se 453 minutami.
Úpadek Německa a tahoun Gavi
La Liga je na tom sice nejhůře v počtu hráčů, nasadila totiž jen 13 teenagerů, ovšem minutově je na třetím místě, když mladíci ve Španělsku nasbírali 4072 minut.
Žebříček táhne Gavi (18) z Barcelony, jenž má v nohách už 1716 minut. Pomáhá mu zdatně i Iván Fresneda (18) z Valladolidu se 1006 minutami, třetí je Kaiky (19) z Almeríe se 486 minutami. Mohamed Ali-Cho (19) v Realu Sociedad nasbíral 360 minut, Cristhian Mosquera (18) z Valencie odehrál 145 minut.
Známá svými šancemi pro mladé je Bundesliga, ta ale letos v tomto ohledu trochu zaostává. Dala sice šanci 20 teenagerům, což je druhé největší číslo, ale v přepočtu na minuty (2564) je druhá nejhorší.
Žebříček táhne s 949 minutami 18letý Youssoufa Moukoko z Dortmundu, z Borussie je i Jamie Bynoe-Gittens (18), jenž nasbíral 489 minut. Třetí Mathys Tel (17) z Bayernu odehrál 319 minut. Následuje duo z Hoffenheimu Tom Bischof (17) a Umut Tohumcu (18), jenž nasbírali 263 a 230 minut.
Bídná Itálie a srovnání s Českem
Nejhůře je na tom však Itálie, v Serii A teenagerům skutečně pšenka nekvete. Sice v počtu nejsou nejhorší, nasadili o jednoho hráče více než Španělsko (14), ovšem minutově je to bída.
Celkových 752 minut přidali Luca D’Andrea (18) ze Sassuola – 316 minut, Luka Romero (18) z Lazia odehrál 151 minut. Turínské duo Emirkhan Ilkhan (18) a Gvidas Ginetis (18) nasbírali 135 a 46 minut. Valentín Carboni (18) z Interu naskočil jen na 25 minut.
Pokud by vás zajímalo srovnání s českou ligou, tak ta je na tom nejhůře počtově, ale ne minutově. Ve Fortuna lize vyběhlo 8 teenagerů a společně nasbírali 1792 minut.
Nejvíce minut nahrál Tadeáš Vachoušek z Teplic (479), Lukáš Mašek z Mladé Boleslavi odehrál 412 minut, Matěj Šín z Baníku přidal 328 minut. Ivan Varfolomejev z Liberce nasbíral 216 minut a Tom Slončík ze Zlína má na kontě 184 minut.
Žebříček minut pro teenagery:
Ligue 1 – 34 teenagerů – 10 434 minut
Premier League – 18 teenagerů – 4269 minut
La Liga – 13 teenagerů – 4072 minut
Bundesliga – 20 teenagerů – 2654 minut
Fortuna liga – 8 teenagerů – 1792 minut
Serie A – 14 teenagerů – 752 minut
Zdroj: Scouted Football, Twitter
-
Fotbalpřed 4 dny
Účastník Survivoru Martin se chce stěhovat do Česka. Je to strašný člověk, říká Petr Švancara
-
Fortuna ligapřed 2 dny
To by byla bomba! V souvislosti s Crystalem Palace padlo jméno Jindřicha Trpišovského
-
Fortuna ligapřed 3 dny
Chybně neuznaný gól Slavie? Míč se těžko mohl tolik vyrotovat, rozhodčí stál špatně, shodují se experti
-
Fortuna ligapřed 5 dny
Mizérie Baníku pokračuje! Teď padl v Českých Budějovicích a fanoušci zuří. Vrba to odhadl, zní z komentářů. Jak reaguje veřejnost?