Spojte se s námi


Extraliga

Telenovela Sparty skončila. Jak šel čas s nekonečným příběhem?

Co potřebuje dobrý příběh? Velké postavy, zajímavé zápletky, nečekané zvraty a nepředvídatelný konec. Všechny tyhle aspekty hokejová Sparta ve svém napínavém příběhu o angažování nového trenérského týmu splnila. Každý nekonečný příběh však jednou končí.

Publikováno

dne

Co potřebuje dobrý příběh? Velké postavy, zajímavé zápletky, nečekané zvraty a nepředvídatelný konec. Všechny tyhle aspekty hokejová Sparta ve svém napínavém příběhu o angažování nového trenérského týmu splnila. Každý nekonečný příběh však jednou končí. Tak jako ten od Wolfganga Petersena z roku 1984, tak i ten hokejový z hlavního města republiky.

Během první reprezentační přestávky se sice extraligový hokej nehrál, nicméně o zábavu bylo i tak postaráno. Fanoušci sledovali dramatický příběh ze zákulisí hokejového klubu Sparta Praha.

Ten nakonec skončil jmenováním Miloslava Hořavy, který se po více než půl ruce vrací zpátky na střídačku Sparty. A nebýt celého zamotaného příběhu, nejspíš by bylo tohle vyvrcholení za doprovodu slavnostních fanfár. Nakonec však převládají dojmy rozpaků.

Pojďme se ještě jednou chronologicky podívat na celý průběh, v němž figurovali v hlavní roli Václav Varaďa, ukvapené závěry médií a hrobové ticho vedení Sparty, jenž možná trochu nechtěně podpořily řadu spekulací.

Středa 2. listopadu 2022

Sparta prohrává v Plzni 0:4, což znamená třetí porážku v řadě, ale šestou z posledních osmi zápasů (jen dva vyhrané zápasy v prodl.). Začíná se nahlas mluvit o odvolání Pavla Patery. Tlak v klubu roste.

Pátek  4. listopadu 2022

Sparta prohrává i ve Vítkovicích po sympatickém výkonu 3:2. Utkání je nakonec pro trenérský tým zlomové, hned další den je Pavel Patera s Patrikem Martincem odvolán. Tým dočasně přebírá Petr Ton, Jaroslav Hlinka a František Ptáček.

Neděle 6. listopadu 2022

Sparta opět prohrává, tentokrát doma s Dynamem 2:3, znovu po solidním výkonu. Hlinka mluví po utkání o tom, že jednání o nových trenérech jsou prakticky ve finiši, oznámení by mělo proběhnout nejpozději v úterý 8. listopadu během reprezentační pauzy. Ideální možnost, aby se tým s novými trenéry sladil a naladil na lepší zítřky.

Začátek nového týdne

Kolotoč jednání se roztáčí. Hodně se o tom mluví, píše, fanoušci v následujících dvou dnech čekají, aktualizují webové stránky klubu a těší se na velké oznámení.

Ve hře jsou tři jména:

Václav Varaďa – podle iSportu připravil koncept, nastolil si konkrétní podmínky. Zájem je velký, jeho jméno se skloňovalo od samého začátku. Zároveň je to ideální volba pro mnoho fanoušků.

Miloslav Hořava – jeho podmínky směřují ke spolupráci s Josefem Jandačem, ten ale návrat do Sparty odmítá. Neuchytila se ani diskuse s Václavem Prospalem, mluví se taky o švédském kouči Hansi Wallsonovi.

Pavel Gross – pro mnohé ideální kandidát. Z minulosti by ho mohly zlákat vazby ze Sparty, v Německu nasbíral dost zkušeností, jeho zájem je velmi vlažný. Jako první ze všech tří hlavních kandidátů vypadává z kola ven.

Zůstávají tak ve hře Varaďa s Hořavou. Mluví se taky o majiteli klubu Karlu Pražákovi, jenž je údajně nakloněn spíše pro Varaďu. Vedení (pravděpodobně) na sportovním úseku prý už ale tolik nesouhlasí. Logicky. Mohou se měnit zavedené pořádky, Varaďovy podmínky jsou nejspíš největší problém, proč jednání drhnou.

Středa 9. listopadu 2022

Lhůta neoficiálního slibu Jaroslava Hlinky pominula, ze Sparty se vleče hrobové ticho. Až děsivé! Žádná oficiální zpráva, žádný náznak, žádné informace. Mlčení vedení klubu dává prostor spekulacím, ačkoliv mediální zájem každým dnem lehce opadá. Sociální sítě se baví vtípky na adresu Sparty. 

Pátek 11. listopadu 2022

Václav Varaďa se objevuje zpátky v Třinci. Nazul brusle a zúčastnil se exhibičního utkání v rámci loučení třineckých legend. Na dotazy vedení Ocelářů ohledně údajného působení ve Spartě se jen usmívá, nic konkrétního neprozradil. Třinečtí fanoušci vyjadřují po utkání přání, aby Varaďa do Sparty nechodil.

Neděle 13. listopadu 2022

Sparta stále mlčí. Od posledního prohlášení Hlinky uběhl už týden, ale stále převládá ticho po pěšině. Spekuluje se, že nejspíš ani Hořava, ani Varaďa Spartu nakonec nepovedou. V obou případech vázne případná dohoda na příliš zásadních věcech.

Pondělí 14. listopadu 2022

Vypadá to, že nekonečný boj o místo šéfa sparťanské lavičky už zná své rozuzlení. Portál sport.cz píše, že si klub plácl s Varaďou. Vše je údajně hotové, řeší se pouze formality ohledně smlouvy. Píšou o tříletém angažmá s platem 600 tisíc korun plus prémie za získané body. Varaďa byl podle konkrétně nespecifikovaných zdrojů už oznámen v pondělí večer i v kabině.

Informaci vzápětí potvrdil také iSport. Fanoušci začínají slavit. Ten akorát vyvrátil dřívější spekulace, že parťákem číslo jedna bude Varaďovi dělat Patrik Eliáš. Hořava večer v rozhovoru pro iDnes prakticky přiznal porážku. Podle něj byl Varaďa od začátku pro Spartu prioritou.

Úterý 15. listopadu 2022

Docela standardní ráno. Všichni už čekají jen na oficiální zprávu, fanoušci se těší na středeční třaskavý duel Sparty na ledě Třince. Jenomže mezitím zvoní telefon Miloslavu Hořavovi, ten se následně vydá na další kolo jednání do kanceláří O2 Arény.

Co se přesně přihodilo, není zcela jasné. Informace iSportu pouze hovoří o tom, že jednání s Varaďou ve finální fázi zamrzla. Proč, to už jsou v tuto chvíli jen čistokrevné spekulace, které kolovaly internetem v posledních dnech. Nic potvrzeného.

Úterní návštěva Hořavy už měla rychlý spád, součástí diskuse byl i majitel klubu Karel Pražák. Otázka zněla, jestli do toho Hořava jde. Ten neváhal. Když už vážil nečekanou cestu, nebylo podle něj vůbec na místě nabídku odmítnout. Náhle bylo hotovo. Všechno, co se stalo v posledních dnech, bylo okamžitě zameteno pod koberec.

Sparta tak poprvé ihned po vzájemné dohodě vyšla z informací ven. Mnoho fanoušků v šoku polklo na sucho, protože tento zvrat už nikdo nepředpokládal. Následně švédský Hans Wallson potvrdil spolupráci s Hořavou. To, co trvalo nekonečných deset dní, bylo upečeno během okamžiku.

Nejkomičtěji nakonec z celé ságy vyzní oficiální vyjádření Sparty. Sportovní manažer Jaroslav Hlinka řekl, že od začátku byl pro ně Hořava první volbou. To se samozřejmě nedá brát úplně vážně, jelikož Hořava sám ještě v pondělí řekl, že měl o angažmá velký zájem. To i přesto, že původní přání s Jandačem rychle padlo.

Vzápětí manažerka Barbora Snopková Haberová řekla, že Varaďa byl vážným kandidátem, ale nedošlo na shodu ve vyjednávání podmínek. Kde je pravda, můžete si domyslet sami. Jedno je jisté. Sparta hrála o velkou revoluci, Varaďa by jistě přinesl do klubu čerstvou krev.

Ale taky jisté změny, které nejspíš nebyla Sparta ochotna akceptovat. Ostatně to tak vyplývá i z tiskového prohlášení Václava Varadi pro iSport, které se dostalo ven ve středu ráno. A tak nakonec český velkoklub šlápl nečekaně už počtvrté do stejného rybníku. Zazvonil zvonec a pohádky je konec.

Zdroj: HC Sparta Praha, iSport, sport.cz, iDnes

Reklama

Extraliga

Last minute přestupy TELH: Obránce ze zámoří, případ Machovský. Kdo měnil před uzávěrkou dres?

Jednatřicátý leden je pro manažery v Tipsport Extralize zásadním a možná i klíčovým dnem sezony. Poslední možnost udělat nějaké změny v kádru, vyladit či posílit tým padá právě tímto termínem.

Publikováno

dne

Jednatřicátý leden je pro manažery v Tipsport Extralize zásadním a možná i klíčovým dnem sezony. Poslední možnost udělat nějaké změny v kádru, vyladit či posílit tým padá právě tímto termínem. Na extraligovém trhu však nebylo tak živo, jak bychom si asi představovali. Některé zajímavé transfery se ale přece jen udály. Tady nabízíme všechny na jednom místě za posledních 48 hodin.

O mnohém se spekulovalo, něco se událo, v jiných případech zase k dohodě nedošlo. Divoký a nejistý hokejový život však některé borce nemohl nechat v poklidu. Lovilo se v zahraničí, ale i v rámci české hokejové mapy.

MISTŘI ZBROJÍ OBRANU

U Ocelářů se velmi dlouho mluvilo nahlas o tom, že shánějí posilu především do obranných řad. Ještě začátkem roku 2023 to vypadalo, že by mohl pod Javorový zamířit Daniel Gazda ze Zlína. Kluby se však mezi sebou nedohodly. Gazda zůstává do konce sezony ve Zlíně, od té další by měl zamířit do Komety. V případě, že Beranům sen o rychlý návrat do extraligy padne, má Gazda vyjednané střídavé starty v Dynamu.

A tak se musel Třinec podívat jinde. Nakonec obranné řady úřadujícího mistra posilují o šestadvacetiletého Adama Smitha, který pochází z Wheeling Nailers ze zámořské ECHL. Smith si zahrál v minulosti také AHL, do NHL se však nepodíval, přestože si ho v roce 2016 v sedmém kole draftu vybral Nashville Predators.

V rámci třinecké obrany došlo na poslední chvíli ještě k jedné změně. Čtyřiatřicetiletý Jan Jaroměřský odchází do Plzně, opačným směrem míří do konce sezony pětadvacetiletý Lukáš Kaňák. Ve 41 zápasech nasbíral produktivní obránce 15 kanadských bodů za 3 góly a 12 asistencí.

Jan Jaroměřský se potýkal se zdravotními problémy, proto stihnul odehrát jen 26 zápasů. Ryze defenzivní bek si připsal tři asistence a taky sedm startů v dresu partnerského Frýdku-Místku. 

ZAMOTANÝ PŘÍPAD MACHOVSKÝ

Velká šachová partie se odehrála v posledních dnech v brankovišti hradeckého Mountfieldu. Spekulovalo se o odchodu Henriho Kiviaha, který nakonec v Hradci zůstává. Od další sezony získal klub do svých řad Patrika Bartošáka, tudíž chtělo vedení doladit brankářský post ještě na zbytek aktuální sezony.

Nakonec Mountfield zlanařil do konce tohoto ročníku Matěje Machovského. Jeho situace nebyla zrovna běžná. Devětadvacetiletý brankář působil od začátku sezony ve finském KalPa Kuopio, kde však údajně nebyl příliš spokojen. V prosinci se pak sbalil, odletěl do Česka a na sever se už nevrátil.

Finský klub si kroky českého brankáře vyložil jako porušení smlouvy. Oznámil, že v týmu skončil, ale nadále na Machovského vlastnil práva. Za jeho „přestup“ požadoval nemalé peníze. Nakonec bývalý gólman Plzně či Sparty našel spásu v Hradci Králové. Tamní klub vyplatil podle informací deníku Sport finskému klubu částku mezi 450-600 tisíci korun.

Naopak brankář Mountfieldu číslo dvě Jan Růžička se s klubem rozloučil. Nyní se stěhuje do nedalekých Pardubic, které jsou největším rivalem Hradce. Růžička se stane v Dynamu dvojkou za Romanem Willem, nahradí tak po zbytek sezony zraněného Dominika Frodla.

DALŠÍ TREJDY A PŘESTUPY

Zajímavou posilu získaly například také Vítkovice. Po necelé sezoně strávené v Rakousku se do Česka vrací Richard Jarůšek. Sportovní ředitel Roman Šimíček přiznal, že o jednatřicetiletého útočníka byl na českém trhu enormní zájem: „Jsme rádi, že jsme tuhle přetahovanou vyhráli,” uvedl šéf vítkovické sestavy na klubovém webu.

Velmi aktivní byla na přestupovém trhu v posledních hodinách Plzeň. Kromě výměny s Oceláři se také pustili do obchodování s prvoligovým Zlínem. Výsledkem je příchod útočníka Antonína Honejska. Opačným směrem míří jednadvacetiletý forward Martin Lang.

PŘESTUPY ZA POSLEDNÍCH 48 HODIN

Stefan Warg > HC Sparta Praha
Jan Růžička
 > HC Dynamo Pardubice
Matěj Machovský
 > Mountfield HK
Antonín Honejsek
 > HC Škoda Plzeň
Martin Beránek
 > HC Škoda Plzeň
Jan Jaroměřský
 > HC Škoda Plzeň
Sebastián Malát
 > BK Mladá Boleslav
Richard Jarůšek
 > HC Vítkovice Ridera
Adam Smith
 > HC Oceláři Třinec
Lukáš Kaňák
 > HC Oceláři Třinec

Zdroj: Tipsport Extraliga 

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Hokej v TV: Únor přinese mix extraligového a reprezentačního hokeje

Zdá se to neuvěřitelné, ale hokejová sezona nám zanedlouho začne vyhlížet cílovou rovinku. Minimálně se to dá říct o základní části Tipsport Extraligy. V těchto týdnech začíná tuhý boj o poslední body, v březnu už budou na programu poslední dvě kola.

Publikováno

dne

Zdá se to neuvěřitelné, ale hokejová sezona nám zanedlouho začne vyhlížet cílovou rovinku. Minimálně se to dá říct o základní části Tipsport Extraligy. V těchto týdnech začíná tuhý boj o poslední body, v březnu už budou na programu poslední dvě kola. Avšak hokej v televizi nabídne v únoru také zápasy národního týmu v rámci tradičních Švédských hokejových her.

Česká nejvyšší hokejová soutěž se už dostala do poslední čtvrtiny. Prostoru na bodový zisk bude čím dál méně, proto bude vrchol základní části velmi zajímavé sledovat. O přímé přenosy se opět postarají stanice České televize a O2 TV Sport.

EXTRALIGA NA ČT SPORT

Únorový program na ČT Sport měl původně odstartovat prestižním duelem mezi Spartou a Dynamem. S ohledem na posun finálové jízdy MS v cyklokrosu a již obsazený program ČT2 Davis Cupem, dochází v neděli ke změně TV přenosu. Místo toho budou moct diváci sledovat utkání Litvínova s Karlovými Vary.

Po reprezentační přestávce se vydají přenosové vozy České televize do Liberce, kde přijede úřadující mistr z Třince. V únoru uvidí fanoušci na veřejnoprávním kanále ještě duely Kladna s Olomoucí a Karlových Varů s Českými Budějovicemi.

PŘÍMÉ PŘENOSY NA ČT SPORT

neděle 5. února 2023 – 15:30
Verva Litvínov – Energie KV

středa 15. února 2023 – 18:00
Bílí Tygři Liberec – Oceláři Třinec

neděle 19. února 2023 – 16:00
Rytíři Kladno – HC Olomouc

neděle 26. února 2023 – 16:20
Energie KV – Motor ČB

EXTRALIGA NA O2 TV SPORT

Už tradičně nebude extraliga chybět ani na placené konkurenční stanicí O2 TV Sport. Už 2. února uvidíme vždy třaskavou bitvu mezi hradeckým Mountfieldem a českobudějovickým Motorem. O den později se televizní štáb přesune na hokejovou klasiku v podání Vítkovice – Sparta.

Zatím má O2 TV Sport na únor naplánované čtyři přímé přenosy, ale další zápasy jsou v jednání. Podle šéfkomentátora hokejové sekce na O2 TV Sport Jana Homolky, zatím další program vázne na dohodě s kluby. Dva přímé přenosy na konci měsíce by však mohly být ještě v dohledné době oznámeny.

PŘÍMÉ PŘENOSY NA O2 TV SPORT

čtvrtek 2. února 2023 – 17:30
Motor ČB – Mountfield HK

pátek 3. února 2023 – 17:30
Vítkovice Ridera – Sparta Praha

pondělí 13. února 2023 – 17:30
Mountfield HK – Oceláři Třinec

pátek 17. února 2023 – 18:00
Dynamo Pardubice – Vítkovice Ridera

ŠVÉDSKÉ HOKEJOVÉ HRY NA ČT

Nejen extraligou se bude český divák v únoru v televizi bavit. Na programu je také třetí turnaj ze série Euro Hockey Tour, který se tentokrát sehraje ve švédském Malmö, ve druhé největší aréně ve Švédsku s kapacitou 12.600 míst.

I tentokrát proběhne turnaj bez účasti ruských hokejistů, které minimálně pro letošní sezonu nahradila reprezentace Švýcarska. Právě ve Švýcarsku se taky jeden z duelů odehraje. Ve čtvrtek 9. února  vyzve domácí výběr v curyšské Swiss Life Areně hokejisty Finska. Je to jediné utkání v rámci Beijer Hockey Games, které zůstane mimo pozornost České televize.

Ve stejný den uvidíme na ČT Sport bitvu národního týmu proti domácímu Švédsku. Zbylá část turnaje se sehraje tradičně o víkendu, kdy už se do Malmö přesunou všechny týmy.

V sobotu vyzvou svěřenci Kariho Jalonena hráče Finska, o den později už od 12:00 Švýcarsko. Oba víkendové duely by měly být odvysílány na ČT 2. Zbývající dvě utkání bez účasti českého týmu pak odvysílá ČT Sport. Kvůli kolizi s jinou sportovní událostí s českou účastí však může být program změněn. Pokud se tak stane, budou moct sledovat diváci tyto zápasy buď ze záznamu nebo na webu ČT Sport.

PŘÍMÉ PŘENOSY EHT NA ČT

čtvrtek 9. února 2023 – 19:00
Švédsko – ČESKO
(ČT Sport)

sobota 11. února 2023 – 12:00
Finsko – ČESKO
(ČT 2)

sobota 11. února 2023 – 16:00
Švédsko – Švýcarsko
(ČT Sport)

neděle 12. února 2023 – 12:00
ČESKO – Švýcarsko
(ČT 2)

neděle 12. února 2023 – 16:00
Švédsko – Finsko
(ČT Sport)

Zdroj: ČT Sport, O2 TV Sport

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Region se těší na třaskavé derby mezi Vítkovicemi a Třincem, na co se zaměřit?

Zápasy těchto dvou celků patří v Moravskoslezském kraji v hokejovém prostředí k tomu, co táhne nejvíce. Na obou stadionech přijde vždy silná fanouškovská základna obou táborů. Vítkovice sice nepředvádí v posledních utkáních žádné přesvědčivé výkony, ale Třinec na tom není vůbec o nic lépe.

Publikováno

dne

Zápasy těchto dvou celků patří v Moravskoslezském kraji v hokejovém prostředí k tomu, co táhne nejvíce. Na obou stadionech přijde vždy silná fanouškovská základna obou táborů. Vítkovice sice nepředvádí v posledních utkáních žádné přesvědčivé výkony, ale Třinec na tom není vůbec o nic lépe. I z tohoto pohledu to může být pro jednoho nebo druhého klíčové utkání. A kdo by nechtěl vyhrát derby?

Vzájemným zápasům v sezoně vládnou Vítkovice

Třinec sehrál s Vítkovicemi v letošním ročníku Tipsport extraligy již tři duely. První dva zápasy se hrály na ledě Třince. A v obou zápasech si dokázala připsat výhru vítkovická RIDERA. V září dokázaly Vítkovice otočit duel z 2:3 na 5:3, díky třem brankám ve třetí třetině.

V listopadu se Vítkovicím povedlo vyhrát znovu. To pro změnu otočily brankově hubené utkání z 0:1 na 2:1 po samostatných nájezdech. Třetí duel se hrál poprvé v sezoně v Ostravar aréně. Třinec dokázal v prvních dvou třetinách vsítit vždy jednu branku.

Vítkovice pak mohutně dotahovaly, snížily na 1:2, ale Třinec dokázal vybojovat první výhru v sezoně. Až na první zmíněné utkání to byla vždy velká bitva s minimem branek, obdobně jako ve čtvrtfinále play-off předchozího ročníku extraligy.

Jasná sázka na Stezku a Mazance?

Pokud se podíváme na statistiky vzájemných duelů blíže, můžeme si všimnout, že ve všech třech případech hájil vítkovickou branku Aleš Stezka a nic nenasvědčuje tomu, že by to mělo být v úterý jinak.

Miloš Holaň ale může chtít tým probudit a i změna brankáře k tomu může pomoci. V třineckém brankovišti stál v jednom případě Ondřej Kacetl, ten ale neuspěl. Do dalších dvou zápasů naskočil Marek Mazanec s bilancí 1:1. Budou chtít Oceláři vsadit na Mazance i potřetí?

Komu se ve vzájemných zápasech nejvíce daří?

Vzhledem k vyššímu rozdílu z prvního vzájemného utkání je střelců na straně Vítkovic více. Pokud bychom ale měli vypíchnout ze vzájemných duelů na každé straně hráče, kteří dali dvě a více branek, najdeme v sestavách tři jména.

Na straně Vítkovic to je Marek Kalus (2 góly) a na straně Třince Marko Daňo a Libor Hudáček (oba 2 góly). Za zmínku vzhledem k vyrovnanosti obou týmů patří i střelec vítězného nájezdu z druhého vzájemného utkání Peter Krieger.

Forma je aktuálně spíše na straně Vítkovic, na straně Třince nelichotivá série z roku 2009

Možná se tomu nedá aktuálně říkat forma, ale i přesto jsou Vítkovice v duelu mírným favoritem, a to nejen díky postavení v tabulce a domácímu ledu, ale také díky poslední sérii utkání. Třinec prohrál všech pět posledních duelů, ve kterých si navíc nepřipsal ani jeden bod. To se v Třinci moc často nestává.

Naposledy to bylo v roce 2009. Vítkovice sice v poslední době ztratily dobře rozehrané zápasy, ale v posledních pěti duelech vybojovaly 8 bodů. A to za výhru nad Kometou a Libercem. Z duelu proti Bruslařům a Litvínovu braly bod za prohru v nájezdech. Bodově naprázdno vyšly Vítkovice v posledním utkání, které hrály doma proti Hradci Králové (2:5).

Z obou kabin regionálních rivalů

„Vidíme, že špinavé góly v závěru sezony rozhodují zápasy. Málokdy padají góly po hezkých akcích, zvlášť když to týmu nelepí. Jen takhle to můžeme zlomit, jen nesmíme panikařit,“ řekl po utkání v Karlových Varech pro web hcocelari.cz Miloš Roman.

Miloš Holaň zase pro oficiální web hc-vitkovice.cz hodnotí sílu soupeře. „Stoprocentně jsou to přesilovky, kdy jsou schopni ze dvou proměnit obě. Musíme být obrovsky disciplinovaní a nedat jim tu šanci.

Já bych je teď nějak neidentifikoval do nějakého našeho rozboru. My jsme už na ně měli poradu den před zápasem, víme co, ale bude to o nás, nestaráme se momentálně o Třinec, staráme se o nás a chceme tu křivku posunout nahoru.“

Utkání Vítkovice – Třinec startuje v úterý 31. 1. 2023 v Ostravar aréně. A dá se očekávat, že by opět mohla být zaplněná možná až po strop.

Zdroj: Hokej.cz, HC Oceláři Třinec, HC VÍTKOVICE RIDERA

Pokračovat ve čtení

Oblíbené