Spojte se s námi


Hokej

Pastrňák, Krejčí, Hertl nebo Hronek. Jak vypadají vyhlídky posil hráčů z NHL na MS?

Vrchol v podobě světového hokejového šampionátu se pozvolna, ale nezadržitelně blíží. Zároveň tak bude v příštích týdnech sílit zájem o odpovědi na otázky týkajících se možných startů českých hokejistů z NHL.

Publikováno

dne

Vrchol v podobě světového hokejového šampionátu se pozvolna, ale nezadržitelně blíží. Zároveň tak bude v příštích týdnech sílit zájem o odpovědi na otázky týkajících se možných startů českých hokejistů z NHL. Kdo by se mohl nakonec do Rigy a Tampere podívat? Bude mít národní tým konkurenceschopnou družinu, aby hrála opět o medaile?

Abychom si dokázali na tyto otázky alespoň částečně odpovědět, musíme se podívat na základní fakta a další okolnosti. Mezi ně patří kromě zdravotního stavu, (který je dopředu vždy nevyzpytatelný) také aktuální forma a postavení týmu v tabulce, za který daný hráč nastupuje.

Dost výrazně se také mohl do celé situace promítnout velmi živý přestupový trh před svou uzávěrkou. Například výměnu obránce Filipa Hronka do Vancouveru by ještě před jejím uskutečněním čekal jen málokdo.

Tady zrovna může český fanoušek jásat nadšením, jelikož Vancouver rozhodně nepatří mezi kandidáty na vyřazovací boje o slavný pohár. Hronek, který prožívá životní sezonu, by se tak mohl velmi reálně na šampionátu objevit.

Do Vancouveru zamířil z Detroitu. Tohle je tým, na který se generální manažer reprezentace Martin Havlát bude upínat možná nejvíc. Ne že by byla situace ohledně účasti Red Wings v play-off zcela ztracená, není ale zároveň příliš pravděpodobná. Odchod elitního beka Filipa Hronka je navíc pro Detroit spíš taktický manévr směrem do příštích let.

Detroit však zastupuje více českých hokejistů. Do útoku reprezentačního kádru by se mohl hlásit Dominik Kubalík. Filip Zadina se vrátil do sestavy, také on bude určitě o šampionát stát. Otazník stále visí nad Jakubem Vránou.

Sedmadvacetiletý útočník byl v posledním dni před uzávěrkou přestupů vyměněn do St. Louis. Tam by pravděpodobně mohl dostat prostor pro vytoužený restart kariéry. Navíc vyhlídky Blues směrem k play-of nevypadají zrovna růžově. Pokud by se u Bluesmanů rozehrál, určitě bude pro MS v hledáčku.

Největší armáda možných zástupců působí v kádru Bostonu. David Pastrňák, David Krejčí, Pavel Zacha, Tomáš Nosek, Jakub Zbořil a Jakub Lauko. Vzhledem k tomu, že Bruins šlapou na rekord v počtu získaných bodů v základní části NHL, nejsou jejich vyhlídky směrem k mistrovství světa příliš reálné.

Samozřejmě je tady ještě možnost, že vyhoří v prvním či druhém kole play-off. Nicméně tohle není cesta, na kterou by se dalo byť jen částečně spolehnout. Medvědí tlupu na šampionátu spíš nečekejme. A pokud se to stane, bude to příjemné překvapení pro český nároďák, ale zároveň hodně hořký konec sezony pro tyto hokejisty.

Prakticky to samé se dá říct o Martinu Nečasovi z Caroliny a Ondřeji Palátovi z New Jersey. I jejich týmy by měly mít podle současné situace play-off v kapse. Jedná se navíc o velice ambiciózní adresy NHL, jejíž brzké vyřazení bude pro organizace velkým zklamáním a neúspěchem. 

Ani výpomoc Radka Faksy z Dallasu nevypadá zrovna růžově. U tučňáků z Pittsburghu zase válčí obránce Jan Rutta. Úspěšně tažení Penguins v posledním období však nedává českým trenérům příliš optimismu.

Velmi nepravděpodobně se jeví také výpomoc forvarda Filipa Chytila z Rangers. Klub z města mrakodrapů je jedním z nejžhavějších kandidátů na Stanley Cup. V tom případě si pod červenou čáru můžeme napsat rovněž obránce Libora Hájka.

Naopak s naprostou jistotou se dá říct, že by českému nároďáku mohli pomoct žraloci ze San Jose. Tomáš Hertl a Radim Šimek jsou tutově z bojů o play-off venku. Pokud zůstanou zdraví, určitě je bude trenérský štáb v čele s Karim Jalonenem kontaktovat.

SILNÉ BRANKOVIŠTĚ

Teoreticky je téměř nemožné, že by na mistrovství světa nepřijel ze zámoří žádný český brankář, protože zrovna těch máme v zámoří poměrně dost – Lukáš Dostál, Daniel Vladař, Karel Vejmelka, Petr Mrázek, Pavel Francouz, David Rittich a Vítek Vaněček. I tady se samozřejmě musíme dívat kromě zdravotního stavu na formu jednotlivých týmů.

Z toho hlediska zní jako utopie příjezd Pavla Francouze nebo Víta Vaněčka. O postup do play-off aktuálně stále bojuje Daniel Vladař s Calgary, do bojů o svatý grál s největší pravděpodobností zasáhne s Winnipegem David Rittich.

Vladař, Vejmelka a Mrázek by naopak mohli být volní. Především u Petra Mrázka bude rozhodovat nejvíce aktuální forma a hlavně zdravotní stav, neboť tradičně velkou část sezony kvůli zranění vynechává. Dvojice V+V se zatím jeví nejpravděpodobněji, nepromluví-li ještě do boje o brankoviště Lukáš Dostál z Anaheimu.

Zdroj: NHL 

Reklama

Hokej

Jiříček s Kulichem v All-Star týmu AHL, nechybí ani slovenský mladík. Zažijí průlomovou sezonu v NHL?

Trojice česko-slovenských mladých hokejistů se dostala do All-Star týmu prospektů AHL. Jedná se o útočníka Jiřího Kulicha a obránce Davida Jiříčka se Šimonem Nemcem. Všichni tři mladíci zažili povedený ročník v AHL a svými výkony si řekli o pozvánku do NHL.

Publikováno

dne

Trojice česko-slovenských mladých hokejistů se dostala do All-Star týmu prospektů AHL. Jedná se o útočníka Jiřího Kulicha a obránce Davida Jiříčka se Šimonem Nemcem. Všichni tři mladíci zažili povedený ročník v AHL a svými výkony si řekli o pozvánku do NHL, ve které by mohli brzy prorazit.

AHL v letošní sezoně přišla s novinkou, když kromě klasického All-Star týmu vyhlásila i All-Star tým nejlepších prospektů. Jde o výběr pětice hráčů a brankáře, kteří mají podle vedení AHL největší šanci v blízké době prorazit v NHL.

Do tohoto týmu se dostali hned dva čeští mladíci a jeden Slovák, kteří loni prošli prvním kolem draftu NHL. Šimona Nemce draftovalo New Jersey z druhého místa, Davida Jiříčka draftoval Columbus na šesté pozici a Jiřího Kulicha si vybralo Buffalo jako 28. draftovaného hráče v prvním kole.

Čeští mladíci bodově zářili, Jiříček nakoukl i do NHL

David Jiříček v letošní sezoně nastoupil do čtyřech zápasů v NHL v dresu Columbusu Blue Jackets. Žádný bod si ovšem nepřipsal.

V AHL se mu dařilo mnohem více. Zde odehrál 55 zápasů v barvách Clevelandu Monsters, ve kterých zaznamenal 38 kanadských bodů. Český obránce vstřelil šest branek a připsal si 32 asistencí.

Jiří Kulich strávil celou sezonu v AHL, kde si v dresu Rochesteru Americans připsal 46 kanadských bodů. Podařilo se mu vstřelit 24 branek a k nim přidal 22 asistencí. Ve vyřazovacích bojích odehrál dalších 12 utkání, kde vsítil sedm gólů a připsal si čtyři nahrávky.

Český útočník byl nejmladších hráčem AHL, který pravidelně nastupoval do zápasů. Navíc se zařadil mezi nejproduktivnější hráči ligy do 19 let.

Šestici vybraných hokejistů tvořilo pět Evropanů a jeden Kanaďan

Šimon Nemec v AHL letos odehrál v dresu Uticy Comets 65 zápasů, ve kterých zaznamenal 34 bodů za 12 vstřelených branek a 22 asistencí. V play off následně odehrál šest utkání, kde vsítil jeden gól a připsal si tři nahrávky.

Zajímavé je, že mezi šesticí mladých hokejistů, které AHL vybrala se neobjevuje žádný Američan a ve výběru figuruje jediný Kanaďan. Tím je útočník Tyson Foerster.

Zbytek All-Star týmu tvoří švédský brankář Jesper Wallstedt a německý útočník s českými kořeny Lukas Reichel, jenž letos odehrál už 23 zápasů v NHL, i přesto se ještě do výběru prospektů dostal.

Zdroj: AHL, Twitter, EliteProspects

Pokračovat ve čtení

Hokej

Kdo povede národní tým na MS v Praze? Jednání výkonného výboru nepřineslo výsledek, jen další otazníky

Nejistota kolem trenérského štábu české reprezentace na hokejovém šampionátu v Česku nadále pokračuje. Ve čtvrtek se na svazu sešli prezident českého hokeje Alois Hadamczik, výkonný výbor a Kari Jalonen se svými asistenty, aby projednali, kdo povede v další sezoně národní tým.

Publikováno

dne

Nejistota kolem trenérského štábu české reprezentace na hokejovém šampionátu v Česku nadále pokračuje. Ve čtvrtek se na svazu sešli prezident českého hokeje Alois Hadamczik, výkonný výbor a Kari Jalonen se svými asistenty, aby projednali, kdo povede v další sezoně národní tým. Ani po několika hodinách jednání však není jasno.

Jednání výkonného výboru a pohovory s trenéry ve čtvrtek žádný jasný výsledek nepřinesly. Na odpověď, kdo povede národní tým v příští sezoně, včetně domácího mistrovství světa, si budeme muset počkat nejdříve do 20. června.

Celý čtvrteční proces doprovázelo mnoho nejistot. Předem stanovenou tiskovou konferenci nejdříve Alois Hadamczik zrušil, aby se následně novináři dozvěděli, že nějaké krátké prohlášení nakonec přece jen bude.

Šéf svazu si postupně vyslechl Kariho Jalonena, jehož vysvětlování neúspěchu národního týmu na MS v Rize a Tampere zabralo asi hodinu a půl. Pak přišli na řadu asistenti Libor Zábranský a Zdeněk Orct.

Mezitím jednal také výkonný výbor, avšak nic konkrétního nakonec nevyjednal. Kari Jalonen opustil prostory sídla českého hokeje předčasně, avšak nikdo stále netušil, jaký verdikt si vlastně odnesl.

Nakonec jsme se dočkali

Alois Hadamczik nakonec předstoupil před novináře zhruba ve 14:30 se slovy: „Generální manažer reprezentace Martin Havlát dostal za úkol připravit plán a vizi do MS 2024.

Podle toho se rozhodneme, zda bude stávající realizační tým pokračovat,” citoval prezidenta svazu na svém Twitteru hokejový novinář Pavel Barta.

V dalším příspěvku dodal, že vize se má týkat atraktivnějšího herního stylu, i toho, aby se z českých hráčů dostalo víc. Termín, kdy se rozhodne o realizačním týmu stanoven nebyl. Avšak termín, kdy se má touto vizí svaz zabývat, byl stanoven na 20. června.

Prozatím bylo pouze rozhodnuto, že s okamžitou platností končí u národního týmu finský asistent Fredrik Norrena. O dalších členech realizačního týmu se rozhodne později.

V příštích dnech bude mít Martin Havlát tedy za úkol vypracovat plán. Ten se má týkat kompetencí konkrétních lidí a také by měl nastínit plány, jak bude vypadat výběr hráčů pro MS v Praze. Místo jasných odpovědí tak přineslo čtvrteční setkání na svazu jen další otazníky.

Zdroj: Český hokej, Twitter

Pokračovat ve čtení

Hokej

Vedení 2:0 ve finále? Až přijedou na Floridu, budou to mít v hlavě, říká Tkachuk

Florida nerozjela finále Stanley Cupu vůbec dobře. Oba dva zápasy ve Vegas celkem jednoznačně prohrála a ušila si tak na sebe bič. Minimálně jeden ze dvou domácích zápasů musí bezpodmínečně vyhrát.

Publikováno

dne

Florida nerozjela finále Stanley Cupu vůbec dobře. Oba dva zápasy ve Vegas celkem jednoznačně prohrála a ušila si tak na sebe bič. Minimálně jeden ze dvou domácích zápasů musí bezpodmínečně vyhrát.

Takový scénář si Panthers rozhodně nepředstavovali. V play-off vyřadili dva nejlepší týmy základní části Boston a Carolinu, k tomu nabité Toronto.

Doufali, že senzační jízdu dotáhnou do konce a ve finále zdolají i Vegas. Jenže tvrdě narazili. Oba dva zápasy ve městě hazardu prohráli poměrně drtivým způsobem.

V pátek v noci přijde první zápas na Floridě, který musí Panthers bezpodmínečně zvládnout. Najdete totiž jen pár týmů v historii play-off NHL, které dokázaly otočit sérii, ve které prohrávaly 0:3.

„Boston je dobrý příklad. Byli jsme dole, ale našli jsme cestu. To stejné je i tady, musíme pracovat trochu tvrději a hrát trochu chytřeji, abychom vyhrávali zápasy,“ uvedl kapitán Panthers Alexander Barkov.

Právě série s Bostonem nastartovala Panthers k fenomenální jízdě. Už před sérií byl Boston, který udělal historický rekord v počtu bodů v základní části považován za jasného favorita. Když se dostal do vedení 3:1, bylo podle většiny prakticky hotovo.

Jenže poté naskočil do branky Sergej Bobrovskij a Florida senzačně sérii obrátila a prošla do druhého kola.

Teď Vegas vedou 2:0, ale i to je trochu zrádné. Zvlášť, když mají před sebou dva zápasy na Floridě. „Jsou v půlce cesty a doufám, že až přijedou na Floridu, budou to mít v hlavě,“ dodal Matthew Tkachuk.

Zdroj: NHL

Pokračovat ve čtení

Oblíbené