Spojte se s námi

Fortuna liga

Někteří jsou si ve fotbalové Fortuna lize rovní, a někteří rovnější. Proč je video jen pro vyvolené a v boji o záchranu nastane Klondike?

Publikováno

dne

Kluby si sice odhlasovaly, že video bude v jarní části české Fortuna fotbalové ligy kvůli nedostatku financí jen na třech stadionech, ale jistě nebylo smluveno, že to bude jen na zápasech Sparty, Slavie a Plzně. Zmiňovaná trojice hraje o titul, ale v boji o záchranu přece také může rozhodnout každý sporný okamžik. Proč tedy není video k dispozici alespoň při těch nejdůležitějších zápasech týmů ze spodních pater tabulky?

V posledním ligovém kole bylo názorně předvedeno, jak to bude v bojích o titul a o záchranu vypadat. V utkání Slovácko – Plzeň přehlédl rozhodčí Emanuel Marek faul Marka Havlíka na Joyela Kayambu v šestnáctce domácích a po upozornění videorozhodčího se pískala penalta proti domácím, která prakticky rozhodla zápas ve prospěch plzeňské Viktorie.

To na utkání Příbrami proti Opavě videorozhodčí nebyl, a tak když Opava v prvním poločase podnikla rychlý protiútok, zastavil ji nesprávně odmávaný ofsajd. Hráč Opavy přitom sám postupoval na příbramskou branku a domácí brankář jej v pokutovém území fauloval. Takže kdyby i na tomto utkání bylo přítomno video, byla by nařízena penalta proti domácím a jejich brankář by dle uvážení rozhodčího dostal žlutou nebo dokonce červenou kartu.

Utkání mohlo mít úplně jiný průběh, protože Příbram mohla dohrávat o deseti hráčích. Domácí mohou oponovat, že byl proti nim ve druhém poločase také nesprávně odpískán ofsajd, když dali branku, ani jednomu týmu však jejich výrok už spravedlnost nevrátí.

V bojích o záchranu budou sudí rozhodovat bez pomoci videa. Když je na zápase technologie VAR přítomna, mají se přeci jen v případě sporných situací na koho obrátit. Dokonce prý nemá být video přítomno ani v barážových zápasech. Rozhodčí tak budou skutečnými pány na hřišti a každá sebemenší chyba jim bude vyčítána.

Jsou to jenom lidé, ale půjde o mnoho. Nebylo by tedy rozumné ještě přehodnotit rozhodnutí a video delegovat i na ty nejdůležitější zápasy o záchranu a do baráže o udržení v nejvyšší soutěži? V opačném případě může počínání rozhodčích ve skupině o záchranu připomínat rýžování zlata v kanadském Klondiku.

Reklama

Oblíbené