Bundesliga

Kadeřábek asistencí a gólem pomohl Hoffenheimu k bodu na půdě Borussie Dortmund

Sobotní utkání 21. kola Bundesligy dalo dohromady atraktivní duel mezi Borussií Dortmund a Hoffenheimem. Když tyto týmy nastoupí, tak se většinou otázka, zda-li padne gól, mění na otázku, kolik branek padne. Góly jsou prostě u těchto týmů zárukou a důkazem tomu byl i tento duel, v němž padlo branek hned šest. Hoffenheim díky skvělému závěru utkání obral Dortmund a uhrál remízu 3:3.

Borussia Dortmund vstupovala do domácího utkání proti Hoffenheimu jakožto lídr tabulky a také jako víceméně jasný favorit celého zápasu. Lídrem sice i po utkání zůstává s bodovým náskokem, ale roli favorita se vestfálskému celku potvrdit nepodařilo.

V první půli však byl Dortmund jednoznačně lepším týmem. Statisticky, herně i gólově. Už ve 12. minutě mohla jít domácí Borussia do vedení, jenže díky kontrole na videu se přišlo na ofsajd, díky čemuž branka domácích nemohla být uznána. Jen o deset minut později málem skóroval Maximilian Phillipp, který pálil z hranice šestnáctky těsně vedle levé tyče.

Borussia tak šla do vedení 1:0 až ve 32. minutě. Po spolupráci Jadona Sancha s Lukaszem Piszczekem se první jmenovaný dokázal gólově prosadit.

Jedenáct minut poté už to bylo 2:0. Při protiútoku se dostal ke střele Raphael Guerreiro, s jehož střeleckým pokusem si gólman Hoffenheimu poradil. Na dorážku už však byl krátký a tak si připsal branku Mario Götze.

Více se v první půli nestalo. Na držení míče to bylo pro Dortmund 65 ku 35 %, na střely dokonce 8 ku 1, přičemž mezi tři tyče šly hned čtyři střelecké pokusy Borussie oproti nule na straně Hoffenheimu. Zkrátka naprostá dominance.

Jenže v druhém poločase se začal probouzet k životu i Hoffenheim. V 53. minutě těsně minul bránu Nico Schulz. Tři minuty nato se musel vytáhnout Bürki skvělým zákrokem proti střele Joelintona. V 61. minutě pak z úrovně penalty pálil Ishak Belfodil, jenže Bürki si připsal další parádní zákrok.

Mezitím však další branku vstřelila Borussia. Na 3:0 zvyšoval Raphael Guerreiro, když mu po krásné kombinaci na pravé straně předložil míč na střed šestnáctky Mario Götze.

Zdálo se, že třetí inkasovaná branka bude pro Hoffenheim posledním hřebíčkem do rakve, ale bylo tomu přesně naopak. V 74. minutě mohl poprvé skórovat Pavel Kadeřábek, když hlavičkoval po rohovém kopu. Roman Bürki ale byl proti. O minutu později se však děly věci. Nejprve na straně Dortmundu trefil po individuální akci Jadon Sancho levou tyč.

Hned na to však poprvé skórovali hráči Hoffenheimu. Na 3:1 snižoval Ishak Belfodil, když Pavel Kadeřábek poslal zprava centr do šestnáctky, jenž propadl až na zadní tyč, kde si ho našel právě již zmíněný Belfodil.

V 83. minutě se z asistenta stal střelec. Po centru Grillitsche si skvěle naběhl a vyskočil na hlavičku Pavel Kadeřábek, který nedal Bürkimu šanci a snížil na 3:2.

O čtyři minuty později už bylo srovnáno na 3:3. Geiger poslal z přímého kopu skvělý centr do šestnáctky a hlavičkou ho umístil do sítě branky Dortmundu podruhé v zápase Ishak Belfodil.

Více se už v utkání nestalo. Po nepovedeném prvním poločase se Hoffenheim v plné parádě předvedl v tom druhém, kdy dominoval a dokázal se popasovat s nepříznivým vývojem zápasu. Opanoval i statistiky druhého dějství, kdy sice měl menší držení míče (45 %), ale přestřílel v něm domácí celek 13 ku 8, přičemž mezi tři tyče mířilo 6 z jejich střel oproti 3 střelám Dortmundu.

Borussia Dortmund 3 : 3 Hoffenheim

Sestavy:

Dortmund: Bürki – Hakimi, Diallo, Weigl, Piszczek – Dahoud, Witsel – Guerreiro (90+2. Wolf), Phillipp (70. Alcácer), Sancho – Götze (83. Toprak)

Hoffenheim: Baumann – Hubner, Posch, Bičakčić – Kadeřábek, Grillitsch, Schulz – Bittencourt (70. Nelson), Demirbay (46. Geiger) – Joelinton, Kramarić (46. Belfodil)

Klikněte pro komentář

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bundesliga

Preview: Werder doma přivítá Stuttgart. Udrží si Brémy neporazitelnost v roce 2019 i po tomto utkání?

V páteční předehrávce 23. kola Bundesligy nás čeká zajímavý duel mezi desátými Brémami a šestnáctým Stuttgartem. Werder ještě v novém roce nebyl poražen, zatímco Stuttgart naopak ještě nedokázal vyhrát. Gebre Selassie s Pavlenkou tak půjdou se svými spoluhráči do utkání jako poměrně jasný favorit utkání. Dokáží tuto roli potvrdit?

Desáté Brémy prožívají aktuálně období, z nějž mohou mít rozporuplné pocity. Sice v roce 2019 ještě neprohrály, jenže z šesti soutěžních utkání tohoto roku hned třikrát remizovaly. Herně však nebývají horším celkem, vždy jsou minimálně vyrovnaným soupeřem, a často jsou spíše tím lepším z týmů. Ve 22 kolech posbíral severoněmecký klub 31 bodů s lehce pozitivním skóre 37:33.

Od začátku jarní části dokázal Werder porazit venku Hannover 0:1. Následovaly remízy doma 2:2 s Frankfurtem a venku 1:1 s posledním Norimberkem. V pohárovém utkání po heroickém výkonu postoupily Brémy i díky penaltám přes Borussii Dortmund, když vyloupily Signal Iduna Park výsledkem 3:4. Poté doma přejely 4:0 Augsburg. V posledním zápase s berlínskou Herthou musel v nastavení zachraňovat bod za remízu 1:1 rekordman Claudio Pizarro.

Zatímco tak Brémy doposud naskakovaly do utkání s tím, že v klubu mají nejmladšího střelce v historii Bundesligy (Nuri Sahin), nyní budou naskakovat i s tím nejstarším (Claudio Pizarro), přičemž oba začínají spíše na lavičce náhradníků a jinak tomu nejspíše nebude ani proti Stuttgartu. Do zápasu určitě nezasáhne útočník Martin Harnik a nejistý je start u Yuya Osaka, který by však začínal v případě dobrého zdravotního stavu nejspíše na střídačce.

To Stuttgart zažívá “nováčkovskou kocovinu”, když minulou sezonu coby nováček skončil na skvělém sedmém místě, zatímco letos se nemůže dostat od sestupového pásma. Nyní se nachází na šestnácté pozici, která by znamenala play-off o udržení. Za 22 utkání posbíral celek jen patnáct bodů, má nejhorší obranu (50 inkasovaných branek) a druhý nejhorší útok (18 vstřelených branek). Zkrátka nic pozitivního.

Pozitivní nejsou ani výsledky. Stuttgart od nového roku stihl prohrát doma 2:3 s Mohučem či 4:1 na půdě Bayernu. Jedinou neprohru si připsal díky domácí remíze 2:2 s Freiburgem, načež následovaly další dvě prohry, a to 3:0 na půdě Düsseldorfu a v posledním utkání doma padl Stuttgart 1:3 s Lipskem. Nejsmutnější pro fanoušky Die Roten bezesporu je fakt, že často drží jejich oblíbenci se svým soupeřem herně alespoň krok, jenže chabá produktivita to kazí.

Kvůli červené kartě bude Stuttgartu chybět Gonzalez, nejisté jsou starty obránců Baumgartla a Dennise Aoga.

Jak již bylo zmíněno, favoritem jsou Brémy. Jsou v lepší herní i psychické pohodě, navíc mají o něco lepší výsledky a také jistější postavení. Jedinou naději Stuttgartu na dobrý výsledek dává fakt, že v posledním vzájemném duelu, který se hrál v 6. kole této sezony, se jim podařilo doma Brémy porazit 2:1. Navíc to znamenalo jejich druhou výhru proti Werderu v řadě, když je porazili ještě v jarní části minulé sezony, a to 2:0 rovněž na domácí půdě.

Přesto se nedá očekávat nějaké velké překvapení. Werder si pravděpodobně dojde pro pohodlné vítězství. Přestřelka se nejspíše konat nebude, ale Brémy zvítězí alespoň o dvě branky.

Tip na sázení: Výhra Werderu Brémy – kurz: 1.58

Werder Brémy – Stuttgart
Pátek, 20:30, Weserstadion

Bundesliga

Absurdní a odstrašující příklad zmařeného talentu aneb Kariéra Martina Fenina

“Oblíbená” osobnost pro česká média a fanoušky Martin Fenin měl před sebou slibnou kariéru. Osobní problémy a skandály však pohřbily jeho fotbalový potenciál a od zájmu z Realu Madrid ho donesly až k ukončení kariéry v pouhých třiceti letech.

Fotbalová cesta Martina Fenina začala v Teplicích. Z mládežnických kategorií se probojoval za pomoci Františka Straky až do prvního týmu už v 16 letech a zanedlouho se stal oblíbencem tamních fanoušků. Mladý a talentovaný rodák z Chebu měl před sebou slibnou kariéru. Zájem o něj měly údajně i týmy jako Juventus Turín, Arsenal a nebo Real Madrid.

Jeho další kroky však nakonec směřovaly v roce 2008 do německého Eintrachtu Frankfurt, což se zdálo jako nejrozumnější řešení. Prostředí bez velkého tlaku evropského giganta a relativní blízkost k domovině byly pro rozvoj mladého útočníka ideální.

Jeho debut na Bundesligové půdě byl jako z říše snů. Herthě Berlín nasázel při svém prvním startu hattrick. Český fotbalový fanoušek si mohl mnout ruce. Po vzoru Tomáše Rosického nám před očima rostl budoucí lídr reprezentace a hráč světového formátu.

Jenže potom jeho počáteční forma opadla, na vině byla částečně i zranění. Začal se méně gólově prosazovat a méně hrát. Dohromady v 90 utkáních během tří a půl sezóny vstřelil 15 branek, než přestoupil do druholigové Energie Cottbus.

Jenže nové angažmá dopadlo katastroficky. V srpnu 2013 se zapletl se soudy a v půlce října 2013 vypadl z okna. O českém útočníkovi se již dlouho tradovaly zvěsti o jeho špatné životosprávě a depresích. Problém byl v hlavě. A to nejen fyzicky, ze svého vážného stavu se totiž bez následků dostal, ale hlavně psychicky. Na fotbalovém trávníku jsme totiž už nikdy neviděli toho Martina Fenina, co tehdy se zářivou budoucností před sebou odcházel do Německa.

Po neúspěšném působení v Cottbuse bez jediné vstřelené branky následoval návrat zpět do Čech. Restart kariéry hledal Fenin v pražské Slavii. Po jednom roce a dvanácti prvoligových startech ale přišla opět změna. S klubem rozvázal smlouvu a vrátil se zpět do Teplic. Tam ovšem nebyl vřele přivítán a v sedmi utkáních dal jednu branku.

Kariéru Martina Fenina poté nezachránila ani působení ve třetí francouzské lize a třetí německé fotbalové soutěži a v roce 2017 se pokusil o poslední návrat do vrcholového fotbalu. Hlavní motivací pro něj byla údajně možnost znovu reprezentovat Českou republiku, za kterou dříve odehrál šestnáct zápasů a vstřelil dokonce tři branky. Jeho působení v druholigovém Varnsdorfu však skončilo neslavně. Kvůli zdravotním problémům (zlomená ruka, bolesti zad či chřipka) nakonec na začátku roku 2018 ukončil svou fotbalovou kariéru.

Jediným velkým úspěchem Martina Fenina je tak trochu symbolicky druhé místo z Mistrovství světa do 20 let z roku 2007, kde zářil a ve finále dal branku Argentině. Tehdy měl před sebou slibnou kariéru, která se ovšem hlavně kvůli osobním problémům zvrhla v absurdní a odstrašující příklad zmařeného talentu.

Bundesliga

Dortmund ztrácí dech, popáté v řadě nevyhrál. Utkání ovlivnily protesty diváků

Od

Dvaadvacáté kolo Bundesligy uzavíral zápas posledního Norimberku proti prvnímu Dortmundu. Dle tabulky to měl být jasný zápas pro žlutočerné, urodila se však remíza 0:0. Střetnutí navíc muselo být dvakrát přerušeno kvůli protestům diváků!

Fanoušci německých klubů již poněkolikáté v této sezóně vyjádřili svými protesty nesouhlas s pondělními termíny zápasů. Ty budou zrušeny až v ročníku 2021/2022. Pro vyjádření svého nesouhlasu si vybírají speciální formu – části hřiště blíže k tribunám zaplní černými tenisáky, které si do ochozů přinesou.

Remíza 0:0 v Norimberku byla pátým zápasem napříč soutěžemi v řadě, který neskončil pro vedoucí celek tabulky ziskem tří bodů. Na druhý Bayern má tak Dortmund náskok již pouze tří bodů. V pondělním kláním se hráči Borussie zapsali ještě pod jednu nelichotivou statistiku – ve dvou po sobě jdoucích zápasech nevstřelili ani gól, což se jim “nepovedlo” od března roku 2015.

Z pohledu českého fanouška můžeme být rádi za Petráka, který v dresu Norimberku odehrál celé utkání a byť hovořily všechny důležité statistiky pro hostující celek, v té nejdůležitější bylo srovnáno. Góly totiž nedokázali vyprodukovat hráči ani jednoho celku. Norimberk bod jistě ocení, dotáhl se se 13 body na samém chvostu tabulky na Hannover (14 bodů) a Stuttgart (15 bodů).