Reklama

Glosa: VAR tak, jak ho chceme! Euro je první velkou soutěží, kde je videorozhodčí ku prospěchu

Už jsou to téměř tři roky, co je VAR součástí našich fotbalových životů. Očekávání byly vysoké. Vynulují se chyby, zodpovědnost se rozdělí na více osob, a tak dále… Nakonec je však videorozhodčí spíše přítěží a po jeho odstranění volají i jeho původní průkopníci. Pomůže Euro změnit názor veřejnosti?

Zdroj: West Ham United

Systém VAR se poprvé ukázal na velkém fotbalovém turnaji před třemi lety na světovém šampionátu v Rusku. Pamatuji si, jak se snad v každém z úvodních utkání pískala penalta po přezkoumání videorozhodčího.

Většina z nich však byly správně odpískané, natahování hry se tehdy tolik nevnímalo a videorozhodčí zažil první velký šampionát.

Velké potíže začaly až v Premier League. Do nejvyšší anglické ligy byl zakomponován v sezóně 2019/20 a příliš dobroty nepřinesl. Hra se neskutečně natahuje, rozhodčí často po několika minutách prohlížení mění svůj názor v situaci, která je takřka 50/50.

Během letošní sezóny již všem, mě nevyjímaje, došla trpělivost. I původní fanoušci VARu začínají volat po jeho úplnému zrušení. Objevují se názory že ničí fotbal a vypadá to, jakoby se konečně začalo něco měnit.

Mírně odlišný přístup šel vidět už i ve vyřazovací části Evropské ligy. Tam se kvůli odlišnému formátu na rozdíl od ligových soutěží mohou pravidla mírně pozměňovat i v průběhu. Hra byla o poznání plynulejší a VAR do utkání příliš nezasahoval.

To na vlastní kůži poznali i sešívaní, kterým zběsilou pouť Evropou přerušoval pouze v posledním utkání proti Arsenalu.

VAR na Euru

Letošní odložený evropský šampionát snad konečně ukazuje, že jsme se v evoluci fotbalového videorozhodčího posunuli o krok dál. Možná můj názor ovlivňují i skvěle pískající rozhodčí, ale VAR najednou ve fotbale chci.

Během sezóny se používal nadměrně a my si stěžovali. Pak přišla v březnu jen několika zápasová kvalifikace, kde VAR absentoval. Ta nám na druhou stranu ukázala jeho nezbytnost, když se na hřištích odehrával jeden zářez za druhým.

V podobném stylu pak pokračovalo i Euro hráčů do 21 let a my se dostali do na první pohled neřešitelné situace. VAR v aktuální podobě fotbal kazí, ale pro férovost je nezbytný.

Teď však UEFA ukázala, že tento problém ani zdaleka neřešitelný není. Po několika letech přišly radikální změny. VAR plní pouze svou povinnost opravovat jednoznačné minely svých kolegů na hřišti.

Do zápasů tak zasahují prakticky pouze při ofsajdových situacích a rozhodnutí hlavního rozhodčího ohledně faulů neopravují téměř vůbec. Stačí se jen podívat na utkání Česka se Skotskem.

Klidně bych se vsadil, že i na Bořilův zákrok v brankovišti by se musel jít v Premier League rozhodčí podívat na monitor. Po pár minutách usilovného prohlížení by pak svůj názor potvrdil a hrálo by se dál.

Krásnou ukázkou jak by měl být VAR používán bylo pro mě i večerní úterní utkání mezi Německem a Francií. Jedním z jeho “highlightů” byl Mbappého sprint, který až ve vápně utnul tvrdým skluzem oběhnutý Mats Hummels.

Rozhodčí, rovněž po několikametrovém sprintu, zhlédl situaci, rozpažil, otočil se a společně s krásně plynoucí hrou pokračoval ve vykonávání svého poslání. A po analýze expertů to vypadá, že rozhodl špatně.

Přestože se německý stoper dotknul balónu, během svého efektního skluzu si počínal nedovoleně a penalta se měla pískat. Příliš jednoznačné to však nebylo.

I proto se VAR rozhodl do situace nezasáhnout, přestože – budu se opakovat – po několika minutovém pozorování by rozhodčí pravděpodobně svůj názor změnil. Je o tomhle však fotbal?

Podotknu ještě, že jediným zásahem do hry byl od videorozhodčího správně neuznaný gól Karima Benzemy, když čárový přehlédl jednoznačný ofsajd Mbappého.

Rozhodčí na turnaji neřeší každý ostrý šlapák jako “potencionální červenou kartu”, nepřezkoumává všechny gólové situace minutku i dvě, přestože k tomu není důvod, ani nenutí rozhodčího měnit svá rozhodnutí, přestože častokrát ani nejde rozhodnout správně.

A právě to mi dává v stále ve fotbale relativně nový systém důvěru. I v Premier League se chystají do nového ročníku reformy, jako například tlustší ofsajdová čára a vypadá to tak, že bude videorozhodčí ve fotbale podobně jako tomu je v jiných sportech již dlouhá léta konečně prospěšným a ne naopak.

Použité zdroje: Mirror

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. Fakt jo ? ? A co hned první zápas a nepísknutá naprosto jasná penalta pro Itálii? Ruka vod těla mění směr letu míče a VAR hovno.

  • Podle nejnovějších pravidel byla ruka správně neodpískána. S tím, že by mělo být pískáno souhlasím, ale VAR s tímto neměl co dočinění.

   • Tak todle teda fakt nepřelouskám. Píšeš že podle pravidel ruka bejt pískaná neměla, následně souhlasíš že mělo bejt pískáno a zazdíš to VARem kterej právě vo nepísknutí rozhod??? Tohle je jasná penalta, ruka vod těla mění směr letu míče a zásadně ovlivňuje možný další dění ve vápně.

    • Vysvetlovali to ve studiu – v podstate jedine kriterium podle noveho vykladu je, jestli se jednalo o prirozeny pohyb. Tady to tak bylo a penalta spravne nebyla. Podle noveho vykladu uz se neresi zvetseni objemu tela ani pohyb proti mici atd., ale jenom jestli jde o prirozeny pohyb…

 2. Decimetrový ofsajd, neuznaný gól! Prý je pro diváky i samotný fotbal lépe, když padají branky!
  Tak nevím!
  Ano, řešit penaltu, to beru. Ale decimetrový, nebo dokonce centimetrový ofsajd? To je přehnané.
  Ale odpovědní odborníci jistě vědí co dělají! Za co jiného by taky brali prachy ne?!-)))))
  Jako nedokázaný rasismus Kúdely! Pro takový trest musí být jasné, nezpochybnitelné důkazy!!!

 3. Mně se tohle používání VARu líbí. A s těmi ofsajdy – jak to dělat jinak, než úplně přesně ? Jako nechat toleranci 20 cm pro útočící? To prostě nejde.Tam by byl znovu prostor pro “u někoho to projde někoho ne”.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené