Spojte se s námi


Fortuna liga

Do Prahy na All Stars Cup 2022 chce přijet i slavný Manchester United

Koronavirová pandemie způsobila, že se dva ročníky (2020 a 2021) oblíbeného mezinárodního mládežnického turnaje, přezdívaného Liga mistrů šestnáctiletých, nekonaly. Přípravy na další vydání v roce 2022 se slibně rozeběhly, i když zdravotní situace není nijak povzbudivá. Pořadatelé ale věří.

Publikováno

dne

Koronavirová pandemie způsobila, že se dva ročníky (2020 a 2021) oblíbeného mezinárodního mládežnického turnaje, přezdívaného Liga mistrů šestnáctiletých, nekonaly. Přípravy na další vydání v roce 2022 se slibně rozeběhly, i když zdravotní situace není nijak povzbudivá. Pořadatelé ale věří. A zájemci zvučeného jména neubývají. „Ohlásil se nám i slavný Manchester United,“ prozrazuje ředitel turnaje Jaroslav Novák.

Pravidlo, že co se jednou přeruší, se už nikdy neobnoví, nemusí být naplněno. Alespoň pořadatelé mezinárodního turnaje šestnáctiletých talentů All Stars Cup se snaží takové zkušenosti roztrhat. Přestože se podnik, který si po celém světě oprávněně vydobyl zvučné renomé, dva roky nekonal, usilují, aby ten v příštím roce opět voněl kvalitou až luxusem.

A zájemci o účast a vyslání svých mládežnických výběrů neubyli. „Tradiční jako Paris Saint-Germain, Atlético Madrid či Zenit Petrohrad se nadále ozývají, o českých klubech nemá snad ani cenu hovořit,“ prohlašuje ředitel turnaje Jaroslav Novák připomínkou, že v počtu šestnácti vybraných tvoří česká strana většinou polovinu.

Právě pro české talenty je ostatně All Stars Cup určen, aby dorostenci měli příležitost vyzkoušet si své schopnosti v kvalitní mezinárodní konkurenci. A to se po celou dobu konání – v roce 2019 proběhl už 11. ročník – daří.

Žádosti o pozvánku doráží do pražského sídla ze všech koutů světa. „Velice mě potěšilo, že se ozval anglický skvost Manchester United,“ přiznává Novák. Čelí dokonce i ´výhružkám´.

„Zástupce francouzského Olympique Marseille si postěžoval, proč zveme pořád Paris Saint-Germian, a zapomínáme na vítěze Ligy mistrů z roku 1993. Nabídl, že přijede a všechny náklady si bude hradit,“ odkrývá, jak klub z největšího středomořského přístavu prahne po účasti.

Jako tradičně by All Stars Cup v roce 2022 překračoval kontinentální hranice. „Opět by byl ve hře brazilský Flamengo Rio de Janeiro, nechyběl by mexický vyslanec, nebo japonský,“ jezdí Novák po globusu.

Touha uspořádat tuto parádu však naráží na současnou pandemickou situaci. Například japonské kluby vyrážejí do ciziny jen velmi sporadicky, zdravotní opatření jsou veliká, dodržování přísných pravidel zatěžující.

„Bayern Mnichov vyslal nedávno na mládežnický turnaj své hráče, tři se nakazili covidem, teď je vedení bavorského klubu směrem k těmto akcím mnohem obezřetnější,“ prozrazuje Novák.

Současný zpřísněný režim by přinesl mnoho nových starostí. „Samostatné stravování, přesun autobusy jen s jedním týmem, velké kluby vyžadují oddělené ubytování,“ vypočítává Novák. K tomu dodržování zásad hygieny.

„Finanční nároky by hodně narostly, organizační ještě více,“ uvědomuje si ředitel turnaje. A pak – nikdo při narůstajícím počtu nakažených neví, zda nebudou podobné hromadné akce zakázány vůbec…

Přitom i změněné poměry na fotbalové asociaci organizátory povzbuzují. „Bývalé vedení v čele s předsedou Martinem Malíkem nejevilo o mládež žádný zájem, jenom sliby a ujišťování o podpoře, ale nic takového nebylo,“ říká Novák.

Nový nejvyšší muž českého fotbalu Petr Fousek o turnaji dobře ví. „Před časem se pokoušel začlenit All Stars Cup do podniků UEFA,“ upozorňuje Novák.

FAČR přestal turnaj vnímat jako fotbalu prospěšnou akci před několika lety, kdy z funkce technického ředitele odešel Michal Prokeš. „Na turnaj nezapomněl ani v novém působišti, kdy má na starosti rozvoj mládeže v nejslavnějším egyptském klubu Al-Ahlí Káhira,“ odkrývá Novák. „Nechal se slyšet, že by s egyptským klenotem také rád přijel,“ dodává.

Plány odvážné, předpokládané obsazení opět přepychové. Zákeřný virus může však znovu veškeré snahy zhatit. „Uvidíme,“ nenechává se od přípravy odradit ředitel turnaje All Stars Cup.

Zdroj: All Stars Cup

Reklama

Fortuna liga

Okénko minulosti: Bohemians prohráli v Plzni 0:6. Za protektorátu i federální ligy zažili mnohem horší potupu

Byla to ostuda, kterou trenér Luděk Klusáček nemohl vstřebat. Jeho svěřenci Bohemians Praha podlehli v 15. kole probíhajícího ročníku FORTUNA:LIGY na hřišti Viktorie Plzeň 0:6. Vyrovnali tak nejhorší zápis v období samostatné české soutěže. Ve federální a hlavně protektorátní lize však schytali výprask ještě vyšší.

Publikováno

dne

Byla to ostuda, kterou trenér Luděk Klusáček nemohl vstřebat. Jeho svěřenci Bohemians Praha podlehli v 15. kole probíhajícího ročníku FORTUNA:LIGY na hřišti Viktorie Plzeň 0:6. Vyrovnali tak nejhorší zápis v období samostatné české soutěže. Ve federální a hlavně protektorátní lize však schytali výprask ještě vyšší.

Šestigólový příděl, tedy nejhorší porážku v samostatné české soutěži, schytali Bohemians Praha rovněž na jaře 1997 ve 22. kole v Drnovicích. Mírnou omluvou pro takový výpadek je, že dohrávali v devíti, bez vyloučených Hanuse a Čtvrtníčka.

„Vůbec si na to nepamatuju,“ vytěsnil z paměti ostudný výsledek brankář Jaromír Blažek, bronzový medailista z Eura 2004 v Portugalsku. „Kdo by se v tom, že dostal šest gólů, babral, ať to je z hlavy co nejdříve pryč,“ snažil se co nejdříve najít psychickou rovnováhu.

Jenže ročník 1996/1997 byl pro klokany hodně tristní, nejen výbuchem v Drnovicích. Klub se pokusil v lize zachránit trenér Vlastimil Petržela, přestože mužstvo nemělo v kádru vůbec marné hráče.

Kromě Blažka tam tehdy působil také Adam Petrouš, Roman Hanus, Tomáš Kuchař, nakonec ale spadlo. „Plácali jsme se dole dva roky, než jsme se mezi elitu vrátili. Ale pak se nás báli všichni a já šel do Sparty,“ vzpomíná Blažek.

Porážky 0:6, před lety v Drnovicích a nyní v Plzni, ovšem straší v kronice. Nejsou však nejšerednější šmouhou. Za protektorátu v ročníku 1942/1943 je pokořila mistrovská Slavia, která ještě nesídlila ve Vršovicích, ale ve své původní domovině na Letné, dvouciferným přídělem 11:1.

Ve federální lize si největší pomlázku Bohemians odnesli v roce 1949, kdy se hrála liga podle sovětského vzoru jaro-podzim, od mistrovského Slovanu Bratislava 1:9. Nebyly to ovšem sestupová léta. V prvním případě skončili klokani na 5. příčce, ve druhém dokonce na bronzovém stupínku.

A po výhře v odloženém utkání nad Karvinou 3:0 se zdá, že ani letos sestup vršovickému týmu nehrozí. Ostudná porážka už však do kroniky skočila.

Zdroj: Bohemians 1905

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Slavia naváže spolupráci s dalším klubem. O koho se jedná?

Pražská Slavia aktuálně spolupracuje s druholigovou Vlašimí. Zde dokáže do dospělého fotbalu vysílat talentované mladíky, kteří ještě nedorostli pro A-tým sešívaných. Teď pravděpodobně přibude další spolupráce, která dlouhodobě může Slavii výrazně pomoci k dosažení jejích ambicích.

Publikováno

dne

Od

Pražská Slavia aktuálně spolupracuje s druholigovou Vlašimí. Zde dokáže do dospělého fotbalu vysílat talentované mladíky, kteří ještě nedorostli pro A-tým sešívaných. Teď pravděpodobně přibude další spolupráce, která dlouhodobě může Slavii výrazně pomoci k dosažení jejích ambicích.

Proč je to pro Slavii senzační zpráva? S kým to má být? Je to z neutrálního pohledu dobře? Na to vše si zkusíme odpovědět v následujících řádcích.

Slavia se netají tím, že se chce stát klubem produkujícím talentované hráče připravené pro evropský fotbal. Právě příjmy z prodejů talentovaných mladíků by klubu měly dodávat klíčové příjmy. K urychlení celé této ambice má být vybudování zbrusu nové fotbalové akademie, která by měla stát koncem roku 2023.

Produkce kvalitních mladíků je sice nádherná idea, jenže kádr Slavie, která chce hrát dlouhodobě vrchol ligy a nejlépe i evropské poháry, není nafukovací a mladí hráči potřebují především minutáž a začlenění do dospělého fotbalu.

Nyní mají sešívaní pro tuto skutečnost B-tým ve třetí lize a Vlašim ve druhé lize. Zde má Slavia možnost rozvíjet šikovné mladíky, ale v blízké budoucnosti přijde pravděpodobně ještě jeden velký krok!

Slavia údajně naváže spolupráci s Dynamem České Budějovice. V nedávném podcastu se sportovní ředitel sešívaných Jiří Bílek pochlubil, že se jedná s nespecifikovaným týmem z ligy o možné spolupráci.

Dle dostupných informací se má jednat právě o jihočeský celek, kde působí třeba i dva velice zajímaví hráči, jež sleduje právě Slavia. Střelec Fortune Bassey, kterého by určitě získala ráda i Sparta, a ukrajinský stoper Maksym Talovierov. Teprve 21letý obránce by zcela jistě zapadl ke svému krajanovi Tarasovi Kačarabovi.

Nezávislý pohled

Z neutrálního pohledu se to samozřejmě jeví pro české fotbalové prostředí jako tvorba „fotbalového monopolu“, což se mnoha lidem nemusí líbit, ale samozřejmě fotbalová veřejnost do podmínek spolupráce nevidí a proto je těžké cokoliv a jakkoliv hodnotit předběžně.

Pro ligu a český fotbal to může být dobře z následujících důvodů. Tým Slavie a celé její sportovní prostředí dělá svojí práci doslova fantasticky. Pokud se tyto principy dokáží replikovat do více klubů a poskytnou rozvoj vícero hráčům, tak se pozvedne kvalita ligy i individualit.

V dlouhodobém horizontu by to mohlo znamenat logicky i větší přísun financí za případné prodeje talentovaných mladíků.

Na druhou stranu tohle budování „fotbalového monopolu“ může zapříčit to, že se liga v podstatě stane farmou třech, maximálně čtyřech týmů, které budou v podstatě neporazitelné a budou „vlastnit“ drtivou většinu hráčů.

Ostatní týmy si nebudou moci dovolit pořídit vlastní hráče a budou nuceny příjmat pouze hráče na hostování od českých gigantů. Ale je nutné si položit otázky. Neděje se to pomalu již nyní? Je vůbec jiná cesta pro český fotbal?

Zdroje: Slávistické zprávy, Deník Sport

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

O Olayinku má zájem tým z Francie. Měl by nahradit tamější největší hvězdu

Křídelník Slavie Peter Olayinka dle informací nigerijského webu Soccernet zaujal skauty Nantes. Ve francouzském klubu by měl nahradit Mosese Simona, což je hlavní opora týmu.

Publikováno

dne

Křídelník Slavie Peter Olayinka dle informací nigerijského webu Soccernet zaujal skauty Nantes. Ve francouzském klubu by měl nahradit Mosese Simona, což je hlavní opora týmu.

Pokud si někdo z kádru Slavie zaslouží odejít do TOP ligy, pak právě Peter Olayinka. Nigerijský záložník se z neproduktivního dříče vypracoval na nepostradatelnou oporu, která pomohla k postupu do Ligy mistrů i dvěma postupům do čtvrtfinále Evropské ligy.

Olayinka byl na odchodu již v létě po zisku třetího mistrovského titulu v červenobílém, jeho transfer do Kodaně ale zmařila zdravotní prohlídka, kterou africký křídelník neprošel.

Start nového ročníku byl pro Olayinku hodně náročný. Dlouho se dostával ze zranění (zlomení lýtkové kosti) a když už nastoupil, bylo znát, že má neúspěšný přestup stále v hlavě.

Vše zlomila první trefa v tomto ročníku. Od utkání se Slovanem Liberec (3:1) dal reprezentant Nigérie v devíti zápasech skrz všechny soutěže pět gólů. Proti Sigmě Olomouc sám vystřelil tři důležité body pro sešívané.

Olayinku tak před blížícím se přestupovým obdobím opět sledují zvučné evropské kluby. Dle nigerijského webu Soccernet se o bývalého hráče Dukly zajímá Nantes, tedy třináctý tým francouzské Ligue 1.

V tradičním francouzském klubu by Olayinka měl za úkol nahradit krajana Mosese Simona, jenž je na odchodu. Simon je největší hvězdou týmu (1+6), miláček fanoušků Slavie by to tedy neměl lehké. Otázkou je, zda by vůbec měl motivaci jít do týmu, jenž bojuje o záchranu.

Zdroj: Soccernet

Pokračovat ve čtení

Oblíbené