Spojte se s námi


Fortuna liga

Do Prahy na All Stars Cup 2022 chce přijet i slavný Manchester United

Koronavirová pandemie způsobila, že se dva ročníky (2020 a 2021) oblíbeného mezinárodního mládežnického turnaje, přezdívaného Liga mistrů šestnáctiletých, nekonaly. Přípravy na další vydání v roce 2022 se slibně rozeběhly, i když zdravotní situace není nijak povzbudivá. Pořadatelé ale věří.

Publikováno

dne

Koronavirová pandemie způsobila, že se dva ročníky (2020 a 2021) oblíbeného mezinárodního mládežnického turnaje, přezdívaného Liga mistrů šestnáctiletých, nekonaly. Přípravy na další vydání v roce 2022 se slibně rozeběhly, i když zdravotní situace není nijak povzbudivá. Pořadatelé ale věří. A zájemci zvučeného jména neubývají. „Ohlásil se nám i slavný Manchester United,“ prozrazuje ředitel turnaje Jaroslav Novák.

Pravidlo, že co se jednou přeruší, se už nikdy neobnoví, nemusí být naplněno. Alespoň pořadatelé mezinárodního turnaje šestnáctiletých talentů All Stars Cup se snaží takové zkušenosti roztrhat. Přestože se podnik, který si po celém světě oprávněně vydobyl zvučné renomé, dva roky nekonal, usilují, aby ten v příštím roce opět voněl kvalitou až luxusem.

A zájemci o účast a vyslání svých mládežnických výběrů neubyli. „Tradiční jako Paris Saint-Germain, Atlético Madrid či Zenit Petrohrad se nadále ozývají, o českých klubech nemá snad ani cenu hovořit,“ prohlašuje ředitel turnaje Jaroslav Novák připomínkou, že v počtu šestnácti vybraných tvoří česká strana většinou polovinu.

Právě pro české talenty je ostatně All Stars Cup určen, aby dorostenci měli příležitost vyzkoušet si své schopnosti v kvalitní mezinárodní konkurenci. A to se po celou dobu konání – v roce 2019 proběhl už 11. ročník – daří.

Žádosti o pozvánku doráží do pražského sídla ze všech koutů světa. „Velice mě potěšilo, že se ozval anglický skvost Manchester United,“ přiznává Novák. Čelí dokonce i ´výhružkám´.

„Zástupce francouzského Olympique Marseille si postěžoval, proč zveme pořád Paris Saint-Germian, a zapomínáme na vítěze Ligy mistrů z roku 1993. Nabídl, že přijede a všechny náklady si bude hradit,“ odkrývá, jak klub z největšího středomořského přístavu prahne po účasti.

Jako tradičně by All Stars Cup v roce 2022 překračoval kontinentální hranice. „Opět by byl ve hře brazilský Flamengo Rio de Janeiro, nechyběl by mexický vyslanec, nebo japonský,“ jezdí Novák po globusu.

Touha uspořádat tuto parádu však naráží na současnou pandemickou situaci. Například japonské kluby vyrážejí do ciziny jen velmi sporadicky, zdravotní opatření jsou veliká, dodržování přísných pravidel zatěžující.

„Bayern Mnichov vyslal nedávno na mládežnický turnaj své hráče, tři se nakazili covidem, teď je vedení bavorského klubu směrem k těmto akcím mnohem obezřetnější,“ prozrazuje Novák.

Současný zpřísněný režim by přinesl mnoho nových starostí. „Samostatné stravování, přesun autobusy jen s jedním týmem, velké kluby vyžadují oddělené ubytování,“ vypočítává Novák. K tomu dodržování zásad hygieny.

„Finanční nároky by hodně narostly, organizační ještě více,“ uvědomuje si ředitel turnaje. A pak – nikdo při narůstajícím počtu nakažených neví, zda nebudou podobné hromadné akce zakázány vůbec…

Přitom i změněné poměry na fotbalové asociaci organizátory povzbuzují. „Bývalé vedení v čele s předsedou Martinem Malíkem nejevilo o mládež žádný zájem, jenom sliby a ujišťování o podpoře, ale nic takového nebylo,“ říká Novák.

Nový nejvyšší muž českého fotbalu Petr Fousek o turnaji dobře ví. „Před časem se pokoušel začlenit All Stars Cup do podniků UEFA,“ upozorňuje Novák.

FAČR přestal turnaj vnímat jako fotbalu prospěšnou akci před několika lety, kdy z funkce technického ředitele odešel Michal Prokeš. „Na turnaj nezapomněl ani v novém působišti, kdy má na starosti rozvoj mládeže v nejslavnějším egyptském klubu Al-Ahlí Káhira,“ odkrývá Novák. „Nechal se slyšet, že by s egyptským klenotem také rád přijel,“ dodává.

Plány odvážné, předpokládané obsazení opět přepychové. Zákeřný virus může však znovu veškeré snahy zhatit. „Uvidíme,“ nenechává se od přípravy odradit ředitel turnaje All Stars Cup.

Zdroj: All Stars Cup

Reklama

Fortuna liga

Šádek volal Trpišovskému, aby vzal reprezentaci. Kouč Slavie odmítl

Pozice trenéra české reprezentace je teď hodně diskutovaná. Od vedení fotbalové asociace má Jaroslav Šilhavý důvěru nadále, nicméně výkonný výbor by rád našel nástupce. A hledal ho v Edenu.

Publikováno

dne

Pozice trenéra české reprezentace je teď hodně diskutovaná. Od vedení fotbalové asociace má Jaroslav Šilhavý důvěru nadále, nicméně výkonný výbor by rád našel nástupce. A hledal ho v Edenu.

Se Šilhavým není spokojený výkonný výbor fotbalové asociace, a proto se v dubnu snažil najít náhradu. Nakonec měl výbor dojít k jednomu jménu – Jindřich Trpišovský.

Progresivní kouč udělal ze Slavie hegemona posledních let a dostal jí na evropskou úroveň. Momentálně v Česku není lepší trenér. O jeho spojení s reprezentací už se hovořilo víckrát.

Hodně se tak angažoval Adolf Šádek, majitel Plzně a člen výboru. Podle Deníku Sport tak vzal telefon a Trpišovskému osobně zavolal, aby mu nabídl pozici trenéra reprezentace.

Jenže Trpišovský několikrát dal najevo, že chce zůstat u klubového fotbalu, kde má možnost s hráči pracovat každý den a zlepšovat je. To by u reprezentace, kde se mu hráči sjedou jednou párkrát do roka, neměl možnost.

Tuto variantu navíc vyloučil i boss Slavie, Jaroslav Tvrdík. Ten se nechal slyšet, že dokud bude ve Slavii on, tak Trpišovský neodejde.

Šádek by navíc tímto krokem zabil dvě mouchy jednou ranou. Pro reprezentaci by získal nejlepšího možného trenéra a zároveň by dost oslabil kandidáta v boji o titul.

Právě Trpišovský totiž ze Slavie vytvořil to, čím je dnes. A jeho odchod by sešívanou partou pořádně zatřásl.

Zdroj: iSport

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

10. kolo FL: Sparta musí proti urputnému Hradci vyhrát, moravské derby trápících či Plzeň v Ďolíčku

Po dvoutýdenní pauze se na české stadiony vrací první liga. Hlavním šlágrem kola tentokrát bude moravské derby mezi Zlínem a Slováckem, těžké zápasy však čekají i Plzeň nebo Spartu. Co o víkendu sledovat?

Publikováno

dne

Po dvoutýdenní pauze se na české stadiony vrací první liga. Hlavním šlágrem kola tentokrát bude moravské derby mezi Zlínem a Slováckem, těžké zápasy však čekají i Plzeň nebo Spartu. Co o víkendu sledovat?

Sparta vs. Hradec Králové

Těžko by tomu před sezónou někdo věřil, ale Sparta a Hradec mají po devíti kolech stejně bodů (14). Letenští jsou díky lepšímu skóre třetí, Votroci sedmí. Půjde tedy o třetí místo, na které se dostane vítěz utkání.

Sparta v posledním kole vypadala herně dobře a inkasovala z jediné šance Baníku Ostrava, Hradec naopak po odchodu Adama Vlkanovy tápe a hledá nový způsob, jak těžit body. Nezapomínejme ale na sparťanskou sérii pěti remíz, zároveň poslední vzájemný zápas skončil 1:1.

Zlín vs. Slovácko

Pro Zlín i Slovácko největší derby sezóny hned po reprezentační pauze. Ani jeden klub do něj nepůjde v ideálním rozpoložení, domácí jsou s osmi body čtrnáctí, hosté s desíti bodíky dvanáctí. Ani jeden z klubů si tak nemůže dovolit prohrát.

Favoritem je Slovácko, o tom se netřeba bavit. Hráči navíc nebudou unavení z Evropy, tudíž mohou nastoupit v nejsilnějším složení. Slovácko se navíc potřebuje naladit na domácí pohárový zápas s Nice.

Bohemians vs. Plzeň

V Ďolíčku se odehraje zápas dvou týmů, které jsou jednoduše v pohodě. Bohemians jsou se 14 body pátí, Viktoria má na čele tabulky na druhou Slavii náskok tří bodů a zápas se Zbrojovkou Brno k dobru. Obě strany jsou tak absolutně spokojené.

Plzeň, které by z opor měl chybět jen zraněný Jan Sýkora a možná Jan Kliment, bude jasným favoritem. Na druhou stranu na Bohemce se těžko vyhrává, zvláště když se klokanům daří. A nyní se daří, vždyť za devět kol hned čtyřikrát vyhrála.

Zdroj: Fortuna liga

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Sparta po reprezentační pauze přivítá doma Hradec Králové. Potřebovali jsme dobít baterky, zní z Letné. Co musí zlepšit?

Pražská Sparta je v krizi. Posledních pět zápasů skončilo pouze remízou a to i proti soupeřům, které měli letenští porazit. Po reprezentační pauze se však hodlají vrátit na vítěznou vlnu. Co před utkáním s Hradcem Králové zaznělo z Letné?

Publikováno

dne

Pražská Sparta je v krizi. Posledních pět zápasů skončilo pouze remízou a to i proti soupeřům, které měli letenští porazit. Po reprezentační pauze se však hodlají vrátit na vítěznou vlnu. Co před utkáním s Hradcem Králové zaznělo z Letné?

Bohemians, Jablonec, Zlín, Teplice a Baník Ostrava. To jest posledních pět soupeřů pražské Sparty. Ani jednoho nedokázala porazit. Ve všech duelech jen remizovala. Posléze ovšem přišla reprezentační pauza a spolu s ní i šance se dát dohromady.

„Těšíme se na návrat ligy. Potřebovali jsme dobít baterky a určitě nám to teď může pomoct,“ přiznal pro klubový web záložník letenského celku Lukáš Sadílek.

Spolu s Kryštofem Daňkem, který byl na reprezentačním srazu jednadvacítky a pomohl jí k postupu na malé Euro, Sadílek přiznává, že se Sparta snažila ponaučit z posledních zápasů.

Podle bývalého záložníka Slovácka si s trenérem Brianem Priskem celý tým vysvětlil, co bylo v posledních utkáních dobře a co špatně. Všechny zápasy prý byly podobné v tom, že Sparta musela dobývat blok.

„To, jak bude hrát Hradec, pro nás nesmí být důležité. Vraceli jsme se k pár obrázkům z předešlých zápasů a doufám, že v sobotu předvedeme odlišné výkony. Musíme se soustředit na svůj výkon,“ nechal se pro změnu slyšet Daněk.

A co tedy musí letenští zlepšit? Sadílek zmínil zejména poslední fázi kolem šestnáctky soupeře a dohrávání situací. Sparta totiž své soupeře dokáže přehrát, ale nezvládá herní převahu přetavit v góly.

Navzdory nelichotivé formě se může pražský celek pyšnit skvělou návštěvností. Ta v této sezoně dosahuje průměru 14,5 tisíc, což je nejvyšší průměr za posledních 40 let. Daněk tedy doufá, že podobný počet lidí dorazí na Letnou i v sobotu a bude hnát tým za vítězstvím.

Zdroj: AC Sparta Praha

Pokračovat ve čtení

Oblíbené