Spojte se s námi


Ostatní

Cesta k olympijskému zlatu: Neobyčejný příběh kamarádů Liptáka a Kosteleckého

Když skončilo na olympijských hrách v Tokiu finále v trapu, záběry z oslav obletěly celou Českou republiku. První a druhé místo si totiž rozdělili dva naši reprezentanti, David Kostelecký a Jiří Lipták.

Publikováno

dne

Když skončilo na olympijských hrách v Tokiu finále v trapu, záběry z oslav obletěly celou Českou republiku. První a druhé místo si totiž rozdělili dva naši reprezentanti, David Kostelecký a Jiří Lipták.

David Kostelecký byl ve 46 letech nejstarším účastníkem české výpravy na olympijských hrách. Přitom stačilo málo a u střelby vůbec nezůstal.

Ve čtrnácti letech se začal zabývat střelbou v brněnském středisku mládeže. O dva roky později byl však vyloučen jako neperspektivní.

„Měl jsem výsledky na to, aby mě vzali do vrcholového střediska, což bylo o stupeň výš. Nicméně vzali syna řezníka, který si to uplatil, nebo nevím… Protože výsledky na to neměl,“ popisoval 30 let starou situaci Kostelecký.

Křivda jej ale nezlomila a on se nevzdal. A už za pět let přišla první odměna, v roce 2000 se kvalifikoval na olympijské hry do Sydney, kde se umístil na šestém místě.

V roce 2008 přišel vrchol Kosteleckého kariéry. Na olympijských hrách v Pekingu si totiž došel pro zlato, které mu vrátilo všechno úsilí a dřinu z mládí. Za čtyři roky v Londýně do finále neprošel, v roce 2016 v Riu mu medaile utekla o kousek, když skončil na čtvrtém místě.

Olympiáda v Tokiu měla být jeho poslední. „Moje éra dávno skončila. Pro mě šestačtyřicátníka, to není jednoduchý,“ hlásil Kostelecký před odletem do Japonska. Kdyby mu tehdy někdo řekl, jak to všechno dopadne, asi by tomu nevěřil.

Jiří Lipták si poprvé vystřelil ve třinácti letech. S tátou a dědou odjel na myslivecké závody, po jejichž konci dostal šanci si vystřelit. A láska ke střelbě byla na světě.

Postupně se vystřílel až na olympijské hry v Londýně, ty v Riu mu utekly o jedno místo. „Tehdy byla z mistrovství světa tři postupová místa a já byl čtvrtý. Jednalo se o obrovské zklamání,“ ohlíží se Lipták. Když se olympijské hry v Tokiu odložily o jeden rok, cítil 39letý střelec šanci něco změnit.

Na doporučení kamaráda si zašel k očnímu lékaři, který Liptákovi zlepšil reflex i postřeh. Tím kamarádem byl David Kostelecký, osudový parťák Jiřího Liptáka.

V Tokiu měl rodák z Brna velkou chuť se ukázat, do Japonska navíc odletěl se svým kamarádem Davidem Kosteleckým. V tu chvíli ještě ani jeden netušil, jakou radost fanouškům přinesou.

Když se oba probojovali do šestičlenného finále, přilepili spoustu místních diváků k obrazovkám. Ve strhující podívané byl David Kostelecký dlouho ve vedení, Jiří Lipták nezačal dobře. Minul hned první ránu a musel tak od začátku dotahovat.

Ukázal však pevné nervy, díky kterým se postupně prostřílel až na vrchol. David Kostelecký si držel svou formu a tak se naskytla fanouškům neuvěřitelná podívaná. Z olympijských her se totiž stalo mistrovství České republiky a dva kamarádi z Brna spolu soupeřili o olympijské zlato.

Pro to si nakonec došel Lipták, Kostelecký ale žádný smutek rozhodně necítil. Svému parťákovi ihned pogratuloval a společně si užili neuvěřitelný úspěch. Poprvé od roku 1932 totiž dva sportovci z České republiky vyhráli zlatou i stříbrnou medaili na olympijských hrách.

Vše navíc okořenil fakt, že oba bydlí jen pár kilometrů od sebe, místo střelby v rodném Brně však spolu soupeřili na olympijských hrách. David Kostelecký a Jiří Lipták prostě napsali dokonale neobyčejný příběh.

Zdroj: Wikipedia, Deník sport, Sport

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.