Spojte se s námi


Fotbal

Atlético Madrid, králové temné strany fotbalu. Dokáže si Manchester City poradit se simulováním a zdržováním Colchoneros?

Čtvrtfinále Ligy mistrů k sobě přisoudilo dva naprosto odlišné celky. Manchester City, který se snaží prosadit atraktivním fotbalem a Atlético Madrid, jenž si klestí cestu mezi nejlepší vším možným. Kdo souboj dvou odlišných světů zvládne lépe?

Publikováno

dne

Čtvrtfinále Ligy mistrů k sobě přisoudilo dva naprosto odlišné celky. Manchester City, který se snaží prosadit atraktivním fotbalem a Atlético Madrid, jenž si klestí cestu mezi nejlepší vším možným. Kdo souboj dvou odlišných světů zvládne lépe?

Kdyby se poměřovaly pouze fotbalové kvality či by se hrál bezvýznamný přátelský zápas bez emocí, jasně by měl navrch Manchester City. Celek Pepa Guardioly patří co do propracovanosti systému, předváděné hry a vytváření šancí k těm nejlepším na světě.

Po fotbalové stránce tak mají Citizens jasně navrch. Jenže v takto důležitých zápasech je ještě druhá, nehmotná stránka. Boj o získávání malinkých výhod, které vás vcelku dotlačí k vítězství.

Dá se to považovat za temnou stranu fotbalu a v tom je Atlético Madrid nejlepší na světě. Žádný tým na světě nedokáže soupeře tak vytáčet k šílenství, frustrovat je a pomáhat si tak k vítězství.

Začalo to s nástupem Diega Simeoneho, přezdívaného „El Cholo“. Ten byl v těchto praktikách mistr, dokázal se perfektně dostat do mysli soupeře a tím ho rozhodit. „Celý zápas běhal kolem záložníka soupeře a jenom mu nadával. Vůbec se pak nedokázal soustředit na fotbal a byl z Chola tak frustrovaný, že se nechal vyloučit,“ vzpomíná třeba bývalý spoluhráč Juan Sebastian Verón na Simeoneho chování v dokumentu „Simeone: Vivir partido a partido“.

Cholismo

A „Cholismo“ mají hluboce zakořeněné v těle všichni hráči Atlética. Zdržovat, simulovat, rozhodit a frustrovat soupeře, vyhodit jej z rytmu, tvrdě dohrávat souboje nebo i třeba štípat protihráče při standardních situacích. Všemi těmito prostředky si hráči Atlética pomáhají k vítězství. Repertoár, jak zdržovat a bránit těsné vítězství, by v podání „Indios“ snad vydal na knihu.

A přesně takto vyhráli titul v roce 2014 a 2021, ještě více jim to pomohlo v Lize mistrů, kde se díky těmto praktikám dostali v letech 2014 a 2016 do finále. Zejména v Anglii berou Atlético jako mistry temné strany fotbalu.

Nedávné zkušenosti s ním má totiž Manchester United. „Nevím, jestli se hrálo déle jak dvě minuty, aniž by hru někdo přerušil válením se po zemi,“ vztekal se trenér United Ralf Rangnick po vyřazení v osmifinále.

„Pokaždé, když se jich dotknete, tak letí k zemi a je to faul,“ stěžoval si kapitán Harry Maguire. Naštvaní fanoušci Manchesteru zasypali Simeoneho kelímky od piva, podobnou zkušenost mají ale i v Liverpoolu.

Když Colchoneros v roce 2020 vyjeli na odvetu na Anfield Road, obhájci Ligy mistrů byli přesvědčení, že svou kvalitou Atlético bez problémů porazí. Jenže nepočítali s faktorem X, takzvaným Cholismem.

„Začali padat na zem a snažili se nám dostat pod kůži,“ stěžoval si tehdy Andy Robertson. Hráči Liverpoolu, ačkoliv fotbalově o level výše, se nedokázali soustředit na hru, neustále se vztekali na hráče Atlética, byli velmi frustrovaní a nakonec skutečně vypadli.

Manchester City se tak musí mít na pozoru. Kevin De Bruyne, Bernardo Silva, Riyád Mahrez, Gabriel Jesus či Phil Foden jsou skvělí fotbalisté, nicméně jak je sám Guardiola popisuje, jsou to až příliš „hodní kluci“. Z Anglie nejsou příliš zvyklí, že soupeř se jim snaží dostat do hlavy a snaží se je zastavit všemi možnými nefotbalovými způsoby.

Jak se s tím hvězdní fotbalisté Citizens vyrovnají? Zvítězí fotbal, nebo temná strana? První část příběhu načneme v úterý ve 21 hodin.

Zdroj: Atlético Madrid

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.