Analýza hráče: Muže být Mendy pro Chelsea dobrou posilou a je lepší jak Kepa?

Podle nejdůvěryhodnějšího zdroje na přestupy, Fabrizia Romana, je přestup Mendyho do Chelsea prakticky hotový. Potvrdil to v pátek na svém Twitteru. Může být tento brankář dobrou posilou pro Chelsea a může posunout Kepu na pozici č. 2?

Zdroj: Instagram | Edou_mendy

Existuje mnoho příkladů toho, že se hráčovi může rozjet kariéra až v pokročilém věku. Édouard Mendy je přesně tímto příkladem. Senegalský brankář podepsal svoji první profesionální smlouvu až ve svých 24 letech, ve 2. francouzské lize.

Nyní mu je 28 let a má před sebou Ligu mistrů, ať už zůstane v Rennes, nebo přestoupí právě do Chelsea, která o něj projevuje největší zájem.

Pojďme se ale vrátit o pár let zpět. V sezóně 2015/2016 hrál Mendy až ve 4. Francouzské lize. Konkrétně za rezervu Marseille, kde dokonce dělal dvojku. Věci se ovšem rychle změnily, když ho podepsal druholigový Reims.

Tehdy ho Reims podepisovali jako dvojku za Johanna Carrassa. Ten se ovšem hned v prvním duelu nechal vykartovat, a tak začala velmi úspěšná cesta Édouarda Mendyho, který nastoupil za vyloučeného Carrassa. Mendy odchytal velmi slušná 3 utkání, poté se ovšem vrátil zpět na lavičku, kde ale moc dlouho nevydržel.

V další sezóně převzal plnou kontrolu nad A-týmem trenér David Guion, pod kterým se dost věcí změnilo. Jednou z těchto věcí bylo i to, že jedničkou týmu se stal právě Mendy.

David Guion vložil svoji důvěru právě v Mendyho a ten mu to nemohl oplatit lépe. V polovině zápasů dokázal udržet čisté konto a ve 34 zápasech pustil za svá záda pouhých 22 gólů.

Jistě musíme také zmínit to, že obranná struktura, kterou Guion vytvořil, hrála svoji roli. Ovšem Mendy byl také těžce zodpovědný za tak skvělá čísla. Bez jakýchkoliv pochybností to byl nejlepší brankář v lize.

Další sezóna byla pro Mendyho první v opravdu velkém fotbale. Stejně jako v Ligue 2, tak i v Ligue 1 předváděl výborné výkony. Reims mělo velmi dobře strukturovanou obranu, která se ovšem mohla spolehnout na svého výborného brankáře.

To nakonec vedlo k 8. místu ve finální tabulce. Mendy se v této sezóně dostal do top 4 brankářů, kteří měli nejméně inkasovaných branek za zápas. No a aby toho nebylo málo, tak byl dokonce třetí nejlepší brankář ligy v počtu čistých kont. (Na první místo mu scházela pouhá dvě čistá konta).

Jeho skvělých výkonů si všimlo vedení Stade Rennes a přivedlo ho jako náhradu za odcházejícího Tomáše Koubka.

S Mendym v bráně se Stade Rennes dostalo poprvé ve své historii do Ligy mistrů. Mendy i nadále předváděl skvělé výkony, jako tomu bylo v předchozích sezónách.

Pojďme se teď ponořit do čísel. Před příchodem Mendyho inkasovali Rennes v průměru 1.36 gólů na zápas. Po jeho příchodu se toto číslo zmenšilo na 0.85 inkasovaných gólů za zápas. Jeden z klíčových faktorů bylo právě angažování senegalského brankáře.

198 centimetrů vysoký Mendy je fyzicky zdatným brankářem se skvělými reflexy. Za poslední 3 sezóny se jeho průměrná úspěšnost zákroků vyšplhala na 79 %. Pokud se podíváme pouze na uplynulou sezónu 2019/20, tak tam se Mendy vyšplhal na 78,4 %.

Jenom pro porovnání, jeden z nejlepších brankářů na světě, Jan Oblak se vyšplhal na 77.1 %. Kdo nás ale zajímá více je Kepa Arrizabalaga, který v této sezóně skončil na pouhých 54,5 %(!) Od doby, co Kepa přestoupil do Chelsea (rok 2018) má vůbec nejhorší úspěšnost zákroků z celé Premier League – 60,6 %.

Zdroj: Instagram | Edou_mendy

U brankáře je také velmi důležité podívat se na statistiku PSxG +/-, kterou měl Mendy za poslední dvě sezóny pozitivní +6.3!

PSxG (post shot expected goals) je analytická metrika, která udává, kolik gólů by pravděpodobně měl dostat fotbalový brankář na základě kvality střely (síla kopu, umístění střely, vzdálenost a úhel, odkud hráč střílel). Pokud jde střela mimo bránu, tak je 0% šance na vstřelení gólu – PSxG tedy za střelu mimo nebo do tyče nepřičítá nic. Pokud však střela míří do šibenice a zároveň je dost tvrdá, tak může mít 65% šanci, že nakonec skončí v síti. Poté se přičte 0.65 PSxG.

Zjednodušeně tedy tato statistika říká, kolik gólů navíc gólman chytil oproti očekávání, respektive nechytil. Například Kepa měl v této sezóně PSxG -9,6! S jistotou tak můžeme říct, že bez Mendyho v bráně by jak Reims, tak i Rennes inkasovalo mnohem více gólů.

Dále bych také rád zmínil Mendyho skvělou práci ve vzduchu. V uplynulé sezóně Mendy zlikvidoval 10.2 % centrů, které šly do vápna, což bylo 5. nejlepší číslo v Ligue 1 a 13 nejlepší číslo v top pěti ligách.

Bylo to více, než měl například Thibaut Courtois (8.8 %), Alisson (8,1 %), Ederson (6,9 %), Jan Oblak (5,5 %), a také Kepa (7,2%). S těmito čísly souvisí i to, že Mendy je skvělý v komunikaci s obranou, což by také mohlo být velké plus.

Co je Mendyho slabost? Určitě čtení hry a vybíhání. V uplynulé sezóně se sice v tomto ohledu zlepšil, ale furt to lze považovat za jeho slabost. Občas také můžeme vidět, že jeho pohyb na čáře je takový zmatený, ovšem nijak zvlášť mu to zatím nevadí, protože dokáže svými skvělými reflexy zastavovat střely soupeřů.

Co se týče hry s míčem, tak tam je Mendy nadprůměrný. Skvělé má také odkopy od brány, když až v 51,4 % dokázal překopnout míč o 36 metrů, což je stejné číslo, jako má například Ederson z Manchesteru City. Toto číslo ho staví na 9. místo v top pěti ligách, což je velmi působivé.

Nesmím také zapomenout dodat, že Mendy neudělal v uplynulé sezóně žádnou chybu, která by vedla k inkasované brance a pouze jednu chybu, která vedla ke střele na bránu.

Otázka, kterou jsem kladl v úvodu článku byla, jestli může Mendy nahradit Kepu v pozici jedničky Chelsea. Odpověď? Určitě ano! Samozřejmě to nebude mít vůbec jednoduché, určitě bude pod mnohem větším tlakem, protože přece jenom přichází do velkoklubu jménem Chelsea, a také do nejsledovanější ligy světa.

Obrana modrých také není tak dobře organizovaná a strukturovaná, jak obrana Rennes, ovšem kvalita Mendyho by mohla přinést do obrany Chelsea klid a větší sebejistotu. Pokud by i po příchodu Mendyho Kepa zůstal, mohla by ho silná konkurence vybičovat k mnohem lepším výkonům.

Použité zdroje: breakingthelines.com

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

MS v Bělorusku se určitě neuskuteční. Zatím se hledají jiné varianty

Světový šampionát se kvůli neklidné situaci v Bělorusku s jistotou konat nebude. IIHF se teď snaží najít nové řešení, jak situaci zvládnout. Ve hře je řada dalších států.

Fanoušci Arsenalu mohou začít slavit! Přestupová hádanka jménem Özil je vyřešená

Bývalý německý reprezentant Mesut Özil konečně mění působiště, když míří do tureckého Fenerbahce. To určitě uvítají jak fanoušci, tak klubová kasa, kterou několik let ždímal.

Případ Kuchta: Zahodil dvě obrovské šance, ale nakonec je proměnil. Našla Slavia konečně svého útočníka č.1?

Před sezónou nikdo příliš nechápal, proč si Slavia stahuje Jana Kuchtu zpět do Edenu. V útoku měla Musu, Tecla a Júsufa, na co tedy další útočník? Jindřich Trpišovský ale znovu ukázal, že ví, co dělá.