Spojte se s námi


Bojové sporty

OKTAGON 52 jakožto galavečer škrtičů a Peňáze. Podívejte se na všechna ukončení

Oktagon se v sobotu 27. ledna vrátil do Anglie. Poté, co se v listopadu objevil v Manchesteru, zamířil do Newcastlu. Snaha prosadit se na britském trhu je šlechetná, nicméně československá organizace to nemá vůbec snadné, byť zápasy nebyly vůbec špatné. Jak galavečer OKTAGON 52 vypadal?

Publikováno

dne

Oktagon se v sobotu 27. ledna vrátil do Anglie. Poté, co se v listopadu objevil v Manchesteru, zamířil do Newcastlu. Snaha prosadit se na britském trhu je šlechetná, nicméně československá organizace to nemá vůbec snadné, byť zápasy nebyly vůbec špatné. Jak galavečer OKTAGON 52 vypadal?

Prelims OKTAGON 52

Anglické pušky na úvod neváhaly

Vzhledem k tomu, že se galavečer OKTAGON 52 konal v Anglii, se dalo očekávat, že bude skrz zápasovou kartu zaměřen právě na tamní trh. To se splnilo. Hned na úvod dostal šanci domácí prospekt Daniel Bainbridge, kterého měl prověřit německý Hamza Dagdeviren.

První kolo pro sebe získal právě domácí bojovník. Ukázal slušnou kontrolu na zemi, ale sám by si rozhodně přál, aby ji využil lépe. Ve druhém kole totiž dost inkasoval v postoji, schytal několik tvrdých ran. Sice držel většinou střed klece, nicméně trénoval spíše Dagdeviren. Neúspěšné pokusy o takedown mu na sebevědomí určitě nepřidaly.

Ve třetím kole, které šlo vnímat jako nejvyrovnanější, se příliš zásadních momentů neuskutečnilo. Bainbridge si však zápas slušně takticky hlídal a mohl slavit první výhru v organizaci. Celkově si polepšil skóre na 3-0.

Následně přišla na řadu očekávaná odveta, která byla domluvena v podstatě už při natáčení anglicko-irské Oktagon Výzvy. Jake McHugh byl v prvním zápase favorizován, zejména na zemi měl svého soupeře hravě trápit, jenže v prvním kole jej Armand Herczeg uspal. Navíc se Ir do Angličana posléze neustále navážel.

Odveta byla nevyhnutelnou záležitostí a tak k ní došlo v Newcastlu. I nyní byl favoritem McHugh, předtím si stihl odbýt i profesionální debut v organizaci, nabral zkušenosti. Byl čas ukázat progres.

Hned od začátku zápasu byl McHugh tím, kdo určoval tempo. Tlačil, trefoval v postoji a jakmile přenesl souboj na zem, bylo vše v jeho režii. Jedna nasazená submise nevyšla, tak trpělivě vyčkal na další.

Postupně si vylepšoval pozici, až nasadil body triangle a utáhl rear-naked choke, kterému se 30 sekund před koncem prvního kola Herczeg neubránil. Odklepal a prohrál. Jeho soupeř si tak výhru náležitě vychutnal.

Německá radost a velký slovenský obrat

Eduard Kexel se měl sice utkat se Shoaibem Yousafem, ten však musel odstoupit a tak Oktagon sehnal náhradu v podobě Rafaela Hudsona. Německý bojovník byl pochopitelně favoritem, od Brazilce se moc nevědělo, co čekat. Mohl jen překvapit, v organizaci se představil vůbec poprvé.

Překvapení se ale nekonalo. Kexel si šel od úvodu pro výhru. Skvělé kontroloval výpady Brazilce, sám dobře časoval údery, posléze převzal zápas na zem, kde si trpělivě došel pro možnost nasadit škrcení a soupeře donutil odklepat.

Boj s nepřízní osudu sváděl před svým duelem Roman Paulus. Slovenský talent se musel poprat s tím, že mu nedorazila do Anglie zavazadla, což mu pochopitelně komplikovalo plnění váhy. I proto lehce převážil, nebyla to však žádná tragédie.

Mimo to mu hodlal udělat pobyt v Anglii nepříjemný jeho soupeř Nathan Haywood, další z velkých anglických nadějí. Ve prospěch Pauluse měly hrát zejména zkušenosti, i proto se očekávala spíše jeho výhra.

Hned první kolo však ukázalo, že pokud chce vyhrát, nedostane nic zadarmo. Haywood působil lepším dojmem, více si věřil, byl kreativnější, uvolněnější a také o něco komplexnější.

Ve druhé pětiminutovce jej ale Paulus usměrnil. Ukázal, že obraty mu nejsou cizí, jako už to v minulosti párkrát předvedl. Tvrdě trefoval, dobře bránil, zvládal situace na blízko. Málem poslal Haywooda k zemi.

Ve třetím kole už si Angličan s Paulusem zahrávat nechtěl. Tlačil ho na pletivo a zkoušel ho dostat na zem, toho ale posléze litoval. Slovák čekal na chybu a jakmile se jí dočkal, nezaváhal. Jedná submise nevyšla, druhá už ano. Necelou minutu před koncem Haywood odklepal. Paulus si polepšil skóre na 9-4.

Jan Široký svůj zápas bohužel nezvládl

Pro české fanoušky první ze dvou nejočekávanějších zápasů. Jan Široký se přestavil nezvykle nejen mimo Ostravu, ale také mimo Českou republiku. Jeho soupeřem byl navíc kontroverzní Denis Frimpong, finalista anglicko-irské Oktagon Výzvy, který měl navzdory bilanci 0-2 velké sebevědomí.

Frimpong se do Širokého stále navážel, snažil se jej vyprovokovat. Ze sociálních sítí se snažil přenést toto chování na staredowny, Široký se ale do ničeho nechtěl pouštět a měl jasný cíl. Veškerou energii si šetřit do klece, kde chtěl drzého Ira ztrestat.

Taktika ostravského patriota byla evidentní. Brát zápas na pletivo, pak na zem a zkusit držet Ira pod kontrolou. Na to byl Frimpong připraven a dokázal si prosazovat kolena na spodky a Širokého tím vyčerpal. Pak jej rozebíral variabilními kombinacemi a hrál si s ním.

Široký je ale ceněn i pro svou vůli a bylo jisté, že nic nevzdá. I ve druhém kole se tedy kousl a zkoušel tlačit, co mu síly stačily. Frimpong měl ale navrch. Fyzicky, psychicky, svého soupeře lámal za pochodu.

Ve druhé půlce druhého kola ale dokázal Široký hodit Ira na zem. Jeho dominance ale nebyla kdovínak výrazná. Navíc ani přesto kolo nezískal pro sebe.

Chtěl-li vyhrát, musel zápas ukončit. Frimpong však hned na začátku kola získal vynikající pozici, dostal se Širokému do zad a zkoušel nasadit škrcení. Po minutě a půl mu Čech z dominantní pozice utekl.

Na nohách byl ale techničtější a přesnější Ir. Širokému zápas nechutnal, vše šlo proti němu, přesto se nevzdával. Jeho snaha byla nicméně bezradná. K vítězství nevedla. Frimpong si zápas pohlídal a vyhrál na body.

Frimpong si připsal první výhru v kariéře a polepšil si skóre na 1-2, Široký prohrál čtvrtý zápas z pěti a má bilanci 13-17.

Hlavní karta OKTAGON 52

Německý talent přejel snipera, Austin si řekl o titul

Velmi atraktivní podívanou sliboval anglicko-německý duel, v němž se představili Corey Fry a Max Holzer. Anglický bojovník při debutu porazil Denise Ilbaye a nyní čelil velké německé naději, která ještě nepoznala hořkost porážky.

Na úvod byla k vidění divoká přestřelka, následně se Holzer dokázal dostat soupeři do zad a zkoušel nasadit rear-naked choke. Fry ale Němce setřásl a sám se dostal do horní pozice.

Aby toho nebylo málo, následovaly grapplerské výměny, při nichž hala domácího Frye hnala k lepšímu výkonu. Kolo ale u dvou bodových získal Holzer.

Druhá pětiminutovka už ale byla plně v režii Němce, který tak dlouho zkoušel rear-naked choke, az jej úspěšně doručil. Zůstává tedy neporažený a řekl si o místo v první desítce pérové váhy. Holzer to má nyní 7-0, Fry 5-2.

Hatef Moeil coby šampion těžké váhy aktuálně čeká na to, kdo bude jeho dalším soupeřem. Napovědět měl duel, v němž změřili síly Adam Palasz a Stuart Austin. Polák už jednou blízko titulové šanci byl, klíčový duel však nezvládl. To Austin, který mimochodem v minulosti porazil Toma Aspinalla, prozatímního šampiona UFC, takto negativní zkušenost nemá.

Čekala se taktická bitva, ne kdovíjak rychlý konec, třebaže se jednalo o duel v nejtěžší váhové kategorii. Navíc šlo o hodně, takže o to větší opatrnost se z obou stran dala chápat.

Že by se ale oba borci šetřili? Nikoliv. Nuda to nebyla, ani taktika nehrála až tak zásadní roli. Padaly tvrdé údery a zápas skončil před limitem. Favorit Palasz totiž po tvrdé kombinaci padl k zemi a Stuart Austin jej utáhl na arm-triangle.

Oktagon doručil bitvu velkých příběhů, ovládl ji Aby

Dva silné životní příběhy. Jeden se rve s nepřízní osudu a zdravotními problémy, druhý musel překonat smrt svého syna, kvůli němuž chce dojít pro titul. Aaron Aby už titulovou šanci měl, ale prohrál kvůli tomu, že duel zastavil doktor. Oktagon mu chtěl dát další pokus, Elias Garcia ale na zápas nepřistoupil.

Místo něj jde do akce Christopher Daniel, nelehký soupeř, který tak byl další z překážek, které stojí Abymu v cestě. Bojovník z Walesu byl vnímán jako favorit, už se ostatně vědělo, co od něj čekat. Američan je dalším z nováčků, který však chce zanechat výraznou stopu.

Při své premiéře v organizaci byl Aby outsiderem, nyní se role protočily v jeho prospěch a on od začátku ukazoval proč. Atraktivní zápas, skvělé tempo, výměny v postoji, ale také zábavný boj na zemi. Duel muších vah nenudil.

Navrch měl však stále bojovník z Velké Británie. Vesměs ve všech fázích zápasu dominoval, byť mu Daniel občas zkoušel zatopit a zejména na konci se mu to pořádně dařilo. Abyho dostal pod sebe na zem, byl v dominantní pozici a snažil se zápas ukončit před limitem. To se mu ovšem nepodařilo.

Aby si tak připsal cennou výhru, převedl další atraktivní duel a řekl si o další titulový zápas, který si bezesporu zaslouží.

Matěj Peňáz rozebral Bonnera

Druhý největší, možná největší zápas v kariéře moravského bojovníka. Matěj Peňáz chce titulový zápas, nicméně mimo Sedriquese Dumase, který jej porazil v souboji o smlouvu v UFC, nečelil tak kvalitnímu soupeři, jako nyní. Matthew Bonner je bývalý šampion Cage Warriors, nikdy nebyl ukončen, je značně zkušenější než Money.

O to více těžké bylo pochopit, jak vypadaly předzápasové kurzy. Bonner podle nich neměl mít téměř žádnou šanci, jak dojít k vítězství. Peňáz jej ale nepodceňoval. Kvalit Angličana si byl více než dobře vědom, ostatně si o něj sám řekl s tím, že výhra jej může posunout k titulové bitvě, třebaže se to nelíbí Samuelu Krištofičovi.

První kolo nabídlo zajímavou podívanou. Zatímco Money se snažil zápas držet na nohách a trefovat Angličana, tak Bonner zápas co nejvíce svazoval, snažil se ho přenést na zem. Moravan měl ale dobbrou obranu, navíc svými údery působil na obličeji soupeře značné škody, díky čemuž kolo ovládl.

Druhá pětiminutovka pochopitelně nenabídla ze strany Bonnera jinou strategii. V postoji se s Peňázem měřit nemohl. Pokusy o takedown byly ale bezradné a Money rozměňoval na drobné, cokoliv se rozměnit dalo. Navíc trefil jeden přesný spodek a Bonner jej schytal naplno. To znamenalo jediné, konec zápasu.

Magard předvedl suverénní výkon

Oba toho hodně namluví, nicméně kromě toho mají i velké kvality v boji. Oktagon už ostatně jednou Jonas Magard jako šampion ovládl, nyní chce totéž Jack Cartwright, který byl pro změnu králem Cage Warriors. Očekávala se tvrdá a ostrá bitva, která naváže na pestré, barvité a hlavně energické trashtalky.

Začátek vyšel lépe Sharkovi, ten jedním z prvních úderů dokázal Cartwrightem otřást. Celkově jeho údery byly razantnější, bylo znát, že je v duelu silnější. Dokonce dostal Angličana na zem, ten ale nasadil nebezpečnou submisi. Magarda zachránil zřejmě konec kola.

Druhé kolo se neslo v podobném duchu, byť jeho větší část se odehrála na zemi a Cartwright dánského bojovníka neměl příliš čím ohrozit.

Na body bylo rozhodnuto, Magard před sebou měl jediný cíl. Pohlídat si zbytek duelu. Hned na začátku třetího kola tedy pokračoval v tom, co fungovalo. Doručil takedown a kontroloval Cartwrighta pod sebou.

Shark se předvedl kontrolovaným výkonem a anglické publikum mělo další důvod ke smutku. Bývalý šampion Cage Warriors působil bezradně. I když na závěr kola rozhodčí zápas vrátil na nohy, nedokázal Angličan předvést drtící finiš a naopak jej Magard znovu dostal na zem, kde už duel skončil.

Cartwright prohrál teprve podruhé v kariéře. Magarda si řekl o titulovou šanci.

Zdroj: Oktagon MMA

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.