Manchester City se prozdržoval přes Atletico, stačila mu bezbranková remíza

Atletico nezvládlo odvetné utkání čtvrtfinále Ligy mistrů a po domácí remíze 0:0 vzhledem k prohře 0:1 z úvodního zápasu v soutěži končí. Citizens čeká v semifinále španělský Real Madrid.

Atletico začalo sympaticky, první střelu však měl na svědomí hostující Ilkay Gundogan, jenž zpoza vápna těsně minul zadní tyčku. Ve 26. minutě pálil Kevin De Bruyne, jeho ránu ale zablokovala červenobílá obrana.

Pět minut nato měl velkou šanci Gundogan, střelu německého záložníka zastavila levá tyč. Třetí patnáctiminutovka již větší příležitost nenabídla, do kabin se tak šlo za bezbrankového stavu.

Ihned po výměně stran pálil Antoine Griezmann, jeho pokus byl však sražen na roh. Atleti přidali a začali zlobit, jako první to vyjádřil opět Griezmann, který z voleje těsně minul bránu.

Následně z hranice vápna střílel Rodrigo de Paul, ani on ale balón mezi tři tyče nedostal. Domácí tlačili, měli dokonce větší držení míče ve druhé půli, dopláceli však na nepřesnou koncovku.

V 85. minutě mohl prodloužení vystřelit Matheus Cunha, ránu brazilského útočníka ale zastavila modrá zeď.

Závěrečné minuty už nabídly pouze strkanici po zbytečném zákroku Felipeho, který navíc viděl druhou žlutou kartu a velkou šanci ve dvanácté nastavené minutě, kterou však domácí nevyužili.

Zdroj: UEFA

Změny v české reprezentaci: na zápas proti Švýcarsku se připojí Provod, Lingr a Stronati

Po debaklu s Portugalskem musel trenér Šilhavý řešit nejen nepříznivý výsledek, ale i několik zranění. Ze zdravotních důvodů neodletí do Švýcarska trojice Brabec, Jankto a Masopust. V nominaci je nahradí Stronati, Lingr a Provod.

Česká reprezentace sobotu nezažila příliš příjemný večer. V domácím zápase nedokázala překvapit Portugalce a podlehla jim jasně 0:4. Navíc již od prvních minut se hrál velmi tvrdý duel. Ošetřováni byli útočníci na obou stranách, Ronaldovi krvácel nos a Schickovi nechtěně přišlápl kopačkou ruku Dias.

Série zranění vyvrcholila ve dvacáté druhé minutě, kdy po gestikulaci směrem ke střídačce, musel z důvodu svalového zranění odstoupit Jakub Brabec, kterého nahradil Ondřej Kúdela. Po zápase se ukázalo, že zranění bude vážnějšího charakteru a stoper z řeckém týmu Aris se od reprezentace musel odpojit.

Již po utkání avizoval trenér Šilhavý možné změny v kádru. V neděli oficiální twitterový účet reprezentace oznámil hned několik změn. Od týmu se před odletem do Švýcarska odpojili záložníci Jakub Jankto, Lukáš Masopust a obránce Jakub Brabec. Nahradí je trojice fotbalistů, a to sice Ondřej Lingr, Lukáš Provod a obránce Patrizio Stronati.

Jaké jsou zkušenosti trojice nově povolaných s reprezentací?

Ondřej Lingr nastoupil za český výběr celkem do pěti zápasů, ve kterých zatím vyšel gólově naprázdno. Naposledy byl na trávníku při prohře 0:1 proti Švédsku v kvalifikačním duelu na mistrovství světa 2022.

Lukáš Provod se vrací do reprezentace po dlouhodobém zranění, kdy patřil k oporám mužstva. Naskočil celkem do 7 duelů a vstřelil jednu branku. Naposledy jsme ho mohli vidět na trávníku proti v roce 2020 proti Slovensku, tehdy odehrál 22 minut.

Posledním dodatečně nominovaným fotbalistou je Patrizio Stronati. Obránce maďarské Puskás Akadémie stále čeká na svůj premiérový start v české reprezentaci. Do týmu se vrací po čtyřech letech. Naposledy přihlížel z lavičky na vítězství 2:1 proti Slovensku v Lize národů v roce 2018.

Českou reprezentaci v úterý čeká rozhodující duel proti Švýcarsku, který určí, kdo z této dvojice setrvá ve skupině A Ligy národů UEFA. Pomohou tři staronoví reprezentanti výběru trenéra Šilhavého?

Zdroj: FAČR, Twitter, Transfermarkt

Vaclík: Vůbec jsme nehráli to, čeho jsme schopní. Po zápase byl za Ronaldem v kabině

Tomáš Vaclík byl pravidelnou stálicí a oporou české reprezentace, ani jemu však duel s Portugalskem, jako celému týmu, nevyšel. Dostal čtyři branky a málem přelomil nos Cristianovi Ronaldovi.

Český tým věděl, že potřebuje zázrak, aby porazil silné Portugalsko. A nadlidský výkon brankáře Tomáše Vaclíka. Jenže ten nepřišel, brankář Olympiacosu z pěti střel na branku pustil za záda čtyři, zejména ta první Dalotova mu prošla smolně mezi nohama.

Proti červnovému srazu to byl velký rozdíl. Češi se nedokázali přizpůsobit vysokému tempu Portugalců a rozdíl mezi oběma celky byl obrovský.

„Nedokázali jsme se přiblížit výkonům, co jsme předvedli v Lize národů v červnu – ať už individuálně nebo týmově. Nedá se to vůbec porovnávat,“ hodnotil po zápase Vaclík.

„Myslím, že jako tým máme mnohem a mnohem na víc, jsme schopni odehrát mnohem lepší zápasy i s těmi nejlepšími mančafty na světě i v Evropě. Jenže výkon tomu vůbec neodpovídal,“ dodal smutně brankář české reprezentace.

Celý internet obletěla fotka Cristiana Ronalda se zakrváceným obličejem. To mu způsobil právě Vaclík ve vzdušném souboji.

„Myslím, že jsem ho trefil dlaní. Byl tam vysoký balon, já jsem nejdřív hrál míč a potom jsme se srazili. Doufám, že jsem mu nos nezlomil, protože to krvácelo celkem hodně. Ale hlavně jsem rád, že jsme byli oba schopní zápas dohrát, protože jsme spadli celkem blbě,“ vzpomínal na situaci Vaclík.

„Bavil jsem se s ním hned po srážce a po zápase jsem za ním byl ještě v kabině se zeptat, jak na tom je. Říkal, že dobrý…,“ uváděl brankář české reprezentace.

Zdroj: Česká fotbalová reprezentace, UEFA

Hráče nebudeme chválit, říká Šilhavý. Nemyslím si, že jsme hráli defenzivně

Česká reprezentace má za sebou další měření sil s Portugalskem, kterému doma podlehla 0:4. Kromě výsledku nemohou být Češi spokojení ani s výkonem, stejně tak trenér Jaroslav Šilhavý.

Portugalsko zvládlo duel v Edenu bez větších potíží. V prvním poločase vstřelilo dva góly, přestálo i neproměněnou penaltu Patrika Schicka, ve druhém poločase přidalo další dvě branky a bylo hotovo.

Češi kromě Schickovy penalty měli v prvním poločase ještě jednu velkou šanci, Antonín Barák však hlavou neskóroval.

Ve druhém poločase po třetí brance hostů už výkon vypadal poněkud odevzdaně a Češi se nezmohli ani na korigování skóre.

„Nebudeme hráče chválit, to je jasné, ale vyhodnotíme si vše uvnitř. Byly tam výkony špatné, nedisciplinované, dělali jsme lehkovážné chyby. Budeme si to muset vysvětlit u videa. S tím, co jsme odehráli, jsme nemohli pomýšlet na pořádný výsledek,“ nechválil po zápase své svěřence trenér Jaroslav Šilhavý.

Patrick Schick uvedl, že podle jeho pohledu hráli Češi příliš defenzivně. S tím však Šilhavý nesouhlasí.

„Nemyslím si to. Naopak si myslím, že jsme chtěli hrát odvážně, atakovat soupeře vysoko, minimálně ve středním pásmu. To se také dělo, soupeř nás ale v těchto prostorech přehrával a z toho se dostával do šancí. My jsme uměli být také nebezpeční, přechod do obrany po ztrátě míče byl ale špatný. Navíc jsme vzadu dělali chyby,“ povzdechl si kouč reprezentace.

Vrásky trenérovi přidělalo i zranění Jakuba Brabce, kterého musel už v prvním poločase nahradit Ondřej Kúdela. Zkušený obránce nebude k dispozici ani v úterý ve Švýcarsku.

„S Jakubem je to špatné. Vypadá to, že odjede. Zbývá nás sedmnáct hráčů do pole, určitě budeme chtít někoho povolat. V neděli se vše dozvíte,“ dodal Šilhavý.

Zdroj: Česká fotbalová reprezentace