Spojte se s námi


Bundesliga

Kde končí zdravý ekonomický rozum a začíná šílenství? Football Leaks odhalily velmi temnou stránku Adidasu

Adidas – světoznámá firma a jeden z největších výrobců sportovního vybavení na světě. Podle informací Football Leaks má však tato společnost svou velmi temnou stránku, zejména co se finančních toků a obchodník praktik týče. Raději si to však přečtěte sami…

Publikováno

dne

Adidas – světoznámá firma a jeden z největších výrobců sportovního vybavení na světě. Podle informací Football Leaks má však tato společnost svou velmi temnou stránku, zejména co se finančních toků a obchodník praktik týče. Raději si to však přečtěte sami…

Server Football Leaks byl založen v roce 2015 a jejich útoky na kluby a třetí strany byly nekompromisní. Veřejnosti byla skupina whistleblowerů známá od roku 2016, kdy všechny odcizené materiály, originály smluv, výstupní klauzule nebo peněžní toky posílají do německého týdeníku Der Spiegel.

Na našem webu už jsme se vám prostřednictvím několika článků snažili připomenout, jak ohavné může být zákulisí světového fotbalu.

Psali jsme například o velké aféře Cristiana Ronalda, co se týče daňových podvodů nebo zneužívání offshorových společností. Také u nás najdete článek zaměřený na model TPO, nebo-li vlastnictví třetích stran, s čímž souvisí také špinavý vzestup německého Hoffenheimu.

Nyní bychom na základě informací ze samotné knihy a Der Spiegelu chtěli vytáhnout, jakým způsobem se zejména ve fotbalovém světě pohybuje či pohybovala firma Adidas.

Málokdo by si nejspíše pomyslel, že finanční nerovnováhu mezi elitními celky a zbytkem světa nevytvářejí příjmy z evropských pohárů, nýbrž výrobci sportovního vybavení. A je vskutku zajímavé, že navzdory snaze UEFA mít finanční toky pevně pod kontrolou, o mohutné podpoře těchto společností se nepíše, potažmo v minulosti nepsalo vůbec nic.

Ano, základní informace ohledně uzavřených smluv na různých portálech najdeme. Jenže už nikdo fanouškům konkrétního klubu dobrovolně nesdělí, že například dle nového návrhu smlouvy mezi Adidasem a Realem Madrid, který měl vstoupit v platnost v roce 2024, se měl Adidas podílet na 22,5 procentech čistého výnosu klubu z celosvětového prodeje výrobků značky Real Madrid.

Naopak Adidas měl Realu každým rokem poukázat v rámci partnerství neskutečných 70 milionů eur. A za výborné sportovní výsledky přicházejí v úvahu další prémie, a to od 2,5 do 7 milionů eur. Záleží na tom, zda se jedná o mistrovský titul nebo prvenství v Lize mistrů.

A tady je ten hlavní rozdíl. Podíváme-li se totiž do minulosti na kluby německé Bundesligy, druhý nejatraktivnější tým v Německu (Borussia Dortmund – pozn. red.) obdržel od svého výrobce dresů (Puma) v sezóně 2015/16 odhadem osm milionů eur!

A uvedeme-li další příklad, španělský velkoklub jenom tímto partnerským příspěvkem překonal roční obrat klubů, jakými jsou například Hertha Berlín nebo jiní účastníci nejvyšší německé soutěže.

V původní smlouvě se ovšem nachází jedna další pozoruhodná věc. Mělo jít o jednorázovou platbu na konto Realu Madrid, a to ve výši 40 milionů eur! A co je ještě podivnější, tato platba měla být předána v hotovosti.

Podobnou platbu už Real od Adidasu inkasoval v roce 1998, tehdy se ovšem nejednalo o transakci v eurech, nýbrž v dolarech. Jak už píšeme výše, spousta nekalých praktik díky Football Leaks vylezla na povrch.

O tomto tématu píše také španělský deník AS, server Goal nebo právě německý Der Spiegel. Vedení Realu však tuto skutečnost nechtělo nijak komentovat.

Na dotaz Football Leaks ohledně výše uvedených smluv se zástupci španělského klubu vyjádřili pouze tak, že se zveřejněné údaje zakládají na informacích, jež byly získány nezákonným způsobem.

Co také do značné míry ubírá na důvěryhodnosti fungování této firmy je fakt, že Adidas po celá desetiletí udržoval velmi těsné vazby s mocnými osobnostmi světového fotbalu.

Takové persony však buď skončili ve vězení kvůli daňovým podvodům (Uli Hoeneß), nebo byly vláčeny tiskem jako prezident FIFA Joseph Blatter. Také lze určitě zmínit velmi úzký vztah s Franzem Beckenbauerem, jenž přišel o své renomé v důsledku kauzy týkající se údajného koupeného pořadatelství MS ve fotbale v roce 2006.

Není rovněž tajemstvím, že Adidas kromě klubů uzavírá smlouvy s mnoha fotbalovými hvězdami. Na konta hráčů ale finanční prostředky nepoukazuje Adidas, nýbrž její dceřiná společnost Adidas International Marketing B.V. sídlící v Amsterdamu.

Lépe řečeno, Adidas International tyto finance neposílal přímo na konta hráčů, byť do firem, na které profesionální fotbalisté převedli svá osobnostní práva, tzv. Image Rights. Důvodem samozřejmě není nic jiného, než snížení daňového zatížení.

Že se v mnoha případech jedná o offshorové společnosti, jako tomu bylo právě v případě Ronalda, už je pouhou třešničkou na dortu.

Dokumenty Football Leaks obsahují desítky smluv mezi společností Adidas International a největšími hvězdami světového fotbalu. Ostatně jak dnes všichni dobře víme, za daňovou morálku byl v nedávných letech souzen Lionel Messi.

Mluvíme o letech 2007 – 2009, kdy dle dokumentů barcelonského státního zastupitelství převedl Adidas International čtyři miliony eur na dvě společnosti nazvané Sports Consultants, respektive Jenbril.

Důvodem bylo to, že chtěl Adidas využít argentinskou superhvězdu pro svou reklamní kampaň. První jmenovaná společnost měla sídlo ve státě Belize, druhá v Uruguayi, přičemž firmu Jenbril kontroloval Messiho otec Jorge.

Oba aktéři poté byli shledáni vinnými zejména proto, že tyto transakce od Adidasu zatajili před španělskými finančními úřady a neodvedli z nich daň.

Německý koncern se však na otázku, zda nepatří k odpovědnosti výrobce odmítnout uzavření smlouvy s firmou, která se nachází v zemi daňového ráje, nechtěl nikterak vyjádřit.

Pozoruhodné smlouvy uzavřela společnost Adidas také s dalšími známými jmény. I těm však finance poukázala na jejich „firemní“ účty. Jaká jména to jsou? Kaká, Juan Mata nebo David de Gea.

Snad jediným hráčem, který toto partnerství odmítl je Gonzalo Higuaín, pro něhož by prý tato smlouva měla škodlivé důsledky. Navzdory jeho tvrzení však následně podepsal smlouvu s Nike. Nutno podotknout, i o této společnosti najdeme v dokumentech Football Leaks mnohé.

Je nám naprosto jasné, že většině fanoušků po přečtení článku zůstane nad různými záležitostmi rozum stát. Rovněž si zřejmě ani nedokážeme představit, co vše se i nadále musí dít za oponami tak obrovské show zvané fotbal. Football Leaks se postaraly o největší únik informací v dějinách fotbalu, nejspíše i v dějinách sportu jako takového.

Díky nim bylo proti pochybným společnostem zahájeno trestní stíhání, finanční úřady se zaměřili na obchodní praktiky těch největších evropských klubů a velký nepořádek Football Leaks udělaly také v organizacích FIFA a UEFA.

Na závěr bych ještě rád poznamenal, že Adidas je opět výrazným partnerem Sparty Praha. Věřme však, že tady kromě fungujícího partnerství není nic dalšího, co by Football Leaks stálo v budoucnu za zveřejnění a co by zřejmě významně poškodilo i český fotbal.

Zdroj: Football Leaks

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.