Spojte se s námi


Bundesliga

Kde končí zdravý ekonomický rozum a začíná šílenství? Football Leaks odhalily velmi temnou stránku Adidasu

Adidas – světoznámá firma a jeden z největších výrobců sportovního vybavení na světě. Podle informací Football Leaks má však tato společnost svou velmi temnou stránku, zejména co se finančních toků a obchodník praktik týče. Raději si to však přečtěte sami…

Publikováno

dne

Adidas – světoznámá firma a jeden z největších výrobců sportovního vybavení na světě. Podle informací Football Leaks má však tato společnost svou velmi temnou stránku, zejména co se finančních toků a obchodník praktik týče. Raději si to však přečtěte sami…

Server Football Leaks byl založen v roce 2015 a jejich útoky na kluby a třetí strany byly nekompromisní. Veřejnosti byla skupina whistleblowerů známá od roku 2016, kdy všechny odcizené materiály, originály smluv, výstupní klauzule nebo peněžní toky posílají do německého týdeníku Der Spiegel.

Na našem webu už jsme se vám prostřednictvím několika článků snažili připomenout, jak ohavné může být zákulisí světového fotbalu.

Psali jsme například o velké aféře Cristiana Ronalda, co se týče daňových podvodů nebo zneužívání offshorových společností. Také u nás najdete článek zaměřený na model TPO, nebo-li vlastnictví třetích stran, s čímž souvisí také špinavý vzestup německého Hoffenheimu.

Nyní bychom na základě informací ze samotné knihy a Der Spiegelu chtěli vytáhnout, jakým způsobem se zejména ve fotbalovém světě pohybuje či pohybovala firma Adidas.

Málokdo by si nejspíše pomyslel, že finanční nerovnováhu mezi elitními celky a zbytkem světa nevytvářejí příjmy z evropských pohárů, nýbrž výrobci sportovního vybavení. A je vskutku zajímavé, že navzdory snaze UEFA mít finanční toky pevně pod kontrolou, o mohutné podpoře těchto společností se nepíše, potažmo v minulosti nepsalo vůbec nic.

Ano, základní informace ohledně uzavřených smluv na různých portálech najdeme. Jenže už nikdo fanouškům konkrétního klubu dobrovolně nesdělí, že například dle nového návrhu smlouvy mezi Adidasem a Realem Madrid, který měl vstoupit v platnost v roce 2024, se měl Adidas podílet na 22,5 procentech čistého výnosu klubu z celosvětového prodeje výrobků značky Real Madrid.

Naopak Adidas měl Realu každým rokem poukázat v rámci partnerství neskutečných 70 milionů eur. A za výborné sportovní výsledky přicházejí v úvahu další prémie, a to od 2,5 do 7 milionů eur. Záleží na tom, zda se jedná o mistrovský titul nebo prvenství v Lize mistrů.

A tady je ten hlavní rozdíl. Podíváme-li se totiž do minulosti na kluby německé Bundesligy, druhý nejatraktivnější tým v Německu (Borussia Dortmund – pozn. red.) obdržel od svého výrobce dresů (Puma) v sezóně 2015/16 odhadem osm milionů eur!

A uvedeme-li další příklad, španělský velkoklub jenom tímto partnerským příspěvkem překonal roční obrat klubů, jakými jsou například Hertha Berlín nebo jiní účastníci nejvyšší německé soutěže.

V původní smlouvě se ovšem nachází jedna další pozoruhodná věc. Mělo jít o jednorázovou platbu na konto Realu Madrid, a to ve výši 40 milionů eur! A co je ještě podivnější, tato platba měla být předána v hotovosti.

Podobnou platbu už Real od Adidasu inkasoval v roce 1998, tehdy se ovšem nejednalo o transakci v eurech, nýbrž v dolarech. Jak už píšeme výše, spousta nekalých praktik díky Football Leaks vylezla na povrch.

O tomto tématu píše také španělský deník AS, server Goal nebo právě německý Der Spiegel. Vedení Realu však tuto skutečnost nechtělo nijak komentovat.

Na dotaz Football Leaks ohledně výše uvedených smluv se zástupci španělského klubu vyjádřili pouze tak, že se zveřejněné údaje zakládají na informacích, jež byly získány nezákonným způsobem.

Co také do značné míry ubírá na důvěryhodnosti fungování této firmy je fakt, že Adidas po celá desetiletí udržoval velmi těsné vazby s mocnými osobnostmi světového fotbalu.

Takové persony však buď skončili ve vězení kvůli daňovým podvodům (Uli Hoeneß), nebo byly vláčeny tiskem jako prezident FIFA Joseph Blatter. Také lze určitě zmínit velmi úzký vztah s Franzem Beckenbauerem, jenž přišel o své renomé v důsledku kauzy týkající se údajného koupeného pořadatelství MS ve fotbale v roce 2006.

Není rovněž tajemstvím, že Adidas kromě klubů uzavírá smlouvy s mnoha fotbalovými hvězdami. Na konta hráčů ale finanční prostředky nepoukazuje Adidas, nýbrž její dceřiná společnost Adidas International Marketing B.V. sídlící v Amsterdamu.

Lépe řečeno, Adidas International tyto finance neposílal přímo na konta hráčů, byť do firem, na které profesionální fotbalisté převedli svá osobnostní práva, tzv. Image Rights. Důvodem samozřejmě není nic jiného, než snížení daňového zatížení.

Že se v mnoha případech jedná o offshorové společnosti, jako tomu bylo právě v případě Ronalda, už je pouhou třešničkou na dortu.

Dokumenty Football Leaks obsahují desítky smluv mezi společností Adidas International a největšími hvězdami světového fotbalu. Ostatně jak dnes všichni dobře víme, za daňovou morálku byl v nedávných letech souzen Lionel Messi.

Mluvíme o letech 2007 – 2009, kdy dle dokumentů barcelonského státního zastupitelství převedl Adidas International čtyři miliony eur na dvě společnosti nazvané Sports Consultants, respektive Jenbril.

Důvodem bylo to, že chtěl Adidas využít argentinskou superhvězdu pro svou reklamní kampaň. První jmenovaná společnost měla sídlo ve státě Belize, druhá v Uruguayi, přičemž firmu Jenbril kontroloval Messiho otec Jorge.

Oba aktéři poté byli shledáni vinnými zejména proto, že tyto transakce od Adidasu zatajili před španělskými finančními úřady a neodvedli z nich daň.

Německý koncern se však na otázku, zda nepatří k odpovědnosti výrobce odmítnout uzavření smlouvy s firmou, která se nachází v zemi daňového ráje, nechtěl nikterak vyjádřit.

Pozoruhodné smlouvy uzavřela společnost Adidas také s dalšími známými jmény. I těm však finance poukázala na jejich „firemní“ účty. Jaká jména to jsou? Kaká, Juan Mata nebo David de Gea.

Snad jediným hráčem, který toto partnerství odmítl je Gonzalo Higuaín, pro něhož by prý tato smlouva měla škodlivé důsledky. Navzdory jeho tvrzení však následně podepsal smlouvu s Nike. Nutno podotknout, i o této společnosti najdeme v dokumentech Football Leaks mnohé.

Je nám naprosto jasné, že většině fanoušků po přečtení článku zůstane nad různými záležitostmi rozum stát. Rovněž si zřejmě ani nedokážeme představit, co vše se i nadále musí dít za oponami tak obrovské show zvané fotbal. Football Leaks se postaraly o největší únik informací v dějinách fotbalu, nejspíše i v dějinách sportu jako takového.

Díky nim bylo proti pochybným společnostem zahájeno trestní stíhání, finanční úřady se zaměřili na obchodní praktiky těch největších evropských klubů a velký nepořádek Football Leaks udělaly také v organizacích FIFA a UEFA.

Na závěr bych ještě rád poznamenal, že Adidas je opět výrazným partnerem Sparty Praha. Věřme však, že tady kromě fungujícího partnerství není nic dalšího, co by Football Leaks stálo v budoucnu za zveřejnění a co by zřejmě významně poškodilo i český fotbal.

Zdroj: Football Leaks

Reklama

Bundesliga

Nový Sancho? Dortmund koupil dalšího mladíka z Manchesteru City

Borussia Dortmund toho za poslední týden stihla opravdu hodně. Dortmund podepsal smlouvu s novým trenérem Edinem Terzićem, záložníkem Özcanem a dvěma novými brankáři. A tentokrát získal Nizozemce Braafa z akademie Manchesteru City.

Publikováno

dne

Borussia Dortmund toho za poslední týden stihla opravdu hodně. Dortmund podepsal smlouvu s novým trenérem Edinem Terzićem, záložníkem Özcanem a dvěma novými brankáři. A tentokrát získal Nizozemce Braafa z akademie Manchesteru City.

Po Jadonu Sanchovi a Jamie Bynoe-Gittensovi se Borussii Dortmund podařilo ulovit i třetího mladíka z továrny na talenty Manchesteru City. Jaydena Braafa podepsal vestfálský celek zadarmo.

Braaf, který v nizozemské U18 nosí kapitánskou pásku, přestoupil do City v roce 2018 z PSV Eindhoven jako jeden z nejžhavějších talentů. Ale na konci sezony 2020/21 utrpěl vážné zranění kolene, když odešel na hostování do Udinese.

„Jayden, jehož vývoj pozorně sledujeme již několik let, v minulosti ukázal, že díky své rychlosti a talentu může být rozdílovým hráčem,“ uvedl sportovní ředitel BVB Sebastian Kehl.

„Po více než roční pauze způsobené zraněním potřebuje čas, aby znovu nabral svou původní sílu a plně se prosadil v mužském fotbale. Chceme mu tento čas dopřát a šetrně ho představit.“

Dortmund doufá, že Braaf dokáže zapůsobit podobně jako Jadon Sancho, který v roce 2017 učinil stejný krok.

Braaf by se měl v budoucnu připojit k hlavnímu týmu, ale byl dlouhodobě zraněný, a proto se vrátí do hry prostřednictvím dortmundského týmu U23.

Borussia Dortmund tedy ještě před začátkem letního přestupového období podepsala sedm hráčů. A to stále nepřišla plnohodnotná náhrada za Erlinga Haalanda. V médiích je nejvíce zmiňováno jméno Sebastiana Hallera a Saši Kalajdžiće.

Zdroj: Borussia Dortmund

Pokračovat ve čtení

Bundesliga

Přestřelka mezi fotbalovou veřejností! Důvodem je přestupní částka za Adama Hložka

Adam Hložek by měl v Leverkusenu v blízkých hodinách zkompletovat svůj přestup do Německa. To je pro český fotbal skvělá zpráva, v tuzemsku se však hádáme! Proč? Mezi fotbalovou veřejností rozdmýchal jeho transfer velkou diskusi. Důvodem je přestupní částka.

Publikováno

dne

Od

Adam Hložek by měl v Leverkusenu v blízkých hodinách zkompletovat svůj přestup do Německa. To je pro český fotbal skvělá zpráva, v tuzemsku se však hádáme! Proč? Mezi fotbalovou veřejností rozdmýchal jeho transfer velkou diskusi. Důvodem je přestupní částka.

Čím to je? Jsou slávisté pouze uspokojení tím, že Adam Hložek nejspíš do Leverkusenu přestoupí za nižší sumu, než kterou slávisté inkasovali za Tomáše Součka? Anebo to je komunikačním šumem?

Asi tak trochu obojí. Žurnalista Jan Vacek vydal na svém Twitteru informaci s částkou, která se liší od částky, kterou zveřejnil přestupový odborník Fabrizio Romano. To samozřejmě rozvířilo pořádnou debatu a trochu přililo olej do ohně.

Italský žurnalista, který ve fotbalovém světě sbírá jedny z nejlepších informací vůbec, však zveřejnil téměř shodnou dohodu, ale přestupní částka je dle něj o 5 milionů € nižší.

To by znamenalo, že se Adam Hložek prozatím nejdražším přestupem z české ligy velice pravděpodobně nestane. Informace Vacka by znamenala zase opak, s bonusy by Adam Hložek zcela jistě překonal Součkův transfer do West Hamu.

Reakce veřejnosti

Reakce fotbalové veřejnosti se samozřejmě liší. Slávisté šijí především do Vacka, sparťané jsou zase spokojení s informací, že Sparta zinkasuje v případě dalšího Hložkova přestupu 30 % z transferové částky.

„Takže to ve finále bude 13 jako za Alexe Krále,“ psal posměšně František K. „Honzo, smiřte se s tím, že přestup už je uzavřený. Ne, opravdu nemáte lepší info než Fabrizio Romano a spol.,“ vzkázal anonymně Vackovi bezejmenný profil.

„30 % z příštího prodeje (pokud to tak opravdu je) je top. To Spartě jednou vydělá víc, než ten samotnej přestup teď ,“ napsal na Twitter Lukáš Pečeně.

Zdroje: Jan Vacek, Fabrizio Romano, Pavel Kamarýt

Pokračovat ve čtení

Bundesliga

Jak reaguje fotbalové Německo na nový kontrakt pro Patrika Schicka?

Patrik Schick podepsal nový kontrakt s Bayerem Leverkusen, nová smlouva platí až do roku 2027! Tenhle podpis vzbudil obrovské ohlasy mezi příznivci Leverkusenu, ale také v celém fotbalovém Německu. Jaké se od našeho západního souseda ozývají reakce?

Publikováno

dne

Od

Patrik Schick podepsal nový kontrakt s Bayerem Leverkusen, nová smlouva platí až do roku 2027! Tenhle podpis vzbudil obrovské ohlasy mezi příznivci Leverkusenu, ale také v celém fotbalovém Německu. Jaké se od našeho západního souseda ozývají reakce?

Patrik Schick zažil fenomenální sezónu. Všechno to započalo na evropském šampionátu, který se mu povedl náramně, společně s Cristianem Ronaldem nastřílel nejvíce branek ze všech, zlatou kopačku však dostal pouze hvězdný Portugalec. Schickův gól, který vstřelil Skotům téměž z poloviny hřiště doslova obletěl fotbalový svět.

EURO 2020, hrané v roce 2021 bylo však pouze začátek. Český reprezentační útočník si dokázal přenést vynikající střeleckou formu i do Bundesligy a ve 27 zápasech vstřelil 24 gólů!

Stal se tak druhým nejlepším střelcem celé soutěže a upoutal na sebe pozornost fotbalových gigantů Evropy. Leverkusen i samotný Schick už před přestupním období všem jednoznačně naznačili, že se žádný transfer nechystá a také se tak stalo.

Patrik Schick podepsal kontrakt platný až do roku 2027. Mezi příznivci Werkselfu vyvolala tahle informace bujaré oslavy, fanoušci se nyní těší na českou spolupráci Schick-Hložek. Tohoto podpisu si však všímá i širší fotbalová veřejnost!

Reakce v Německu

Někteří fanoušci vyzývají klub, že chtějí, aby při představení Adama Hložka vzniklo společné video s Patrikem Schickem. Jiní fanoušci zase posílají Schickovi vzkaz, že měl raději přestoupit do Bayernu Mnichov.

Každopádně 26letého českého útočníka si všímají i daleko věhlasnější uživatelé sociální sítě Twitter. Podívejte se jaký videospot vydala samotná Bundesliga!

Statistický server prostřednictvím svého analytika Franze vzkázal do světa neuvěřitelnou zprávu! Patrik Schick byl v sezóně 2021/2022 vůbec nejlepším střelcem v podání ukazatele xG(očekávané góly). Dle tohoto méřítka měl český útočník dát pouze 18,5 gólů, jenže jak bylo zmiňovano už výše, Schick tohle číslo výrazně překonal svými 24 góly!

Twitterové stránka Bayeru Leverkusen se nahlas zeptala, jaké asi dostane jejich miláček hodnocení v další herní sérii fotbalového simulátoru FIFA. Zároveň také sdílela všechny FUT karty, které 26letý útočník získal ve FIFĚ 22!


Zdroj: Livesport, Bayer 04 Leverkusen, Bundesliga, OptaFranz

Pokračovat ve čtení

Oblíbené