Spojte se s námi


Fotbal

Fotbal o vánočních svátcích: Ve Velké Británii tradice sahá až do roku 1170

Většina fotbalové Evropy si během vánočních svátků dává zhruba dvoutýdenní pauzu. Proč je tomu ve Velké Británii jinak a proč zde má fotbal v tento čas dlouhodobou tradici? Kořeny tohoto fenoménu sahají až do roku 1170.

Publikováno

dne

Většina fotbalové Evropy si během vánočních svátků dává zhruba dvoutýdenní pauzu. Proč je tomu ve Velké Británii jinak a proč zde má fotbal v tento čas dlouhodobou tradici? Kořeny tohoto fenoménu sahají až do roku 1170.

Fanoušci Premier League milují takzvaný Boxing Day, tedy fotbalové zápasy kolem Vánoc, konkrétně 26. prosince. Pro většinu anglických fanoušků se jedná o jeden z pilířů těchto svátků. Proč tomu tak je?

Důležitý je fakt, že na britských ostrovech panuje mírnější klima, a tak se zde fotbal může hrát před i během Vánoc a na Nový rok. Další skutečností je, že fotbal se zde jednoduše hraje mnohem déle, fotbal zde vznikl a tak měl více příležitostí v historii si tuto pozici ukotvit. Vysvětlení hledejme v tradici.

Profesionální fotbal je poměrně nedávný vynález. První z britských fotbalových asociací (FA) byla formálně vytvořena až v roce 1863, ale vánoční „public games“ se na britských ostrovech hrají již stovky let.

Variace fotbalu známé jako středověký fotbal (medieval football) nebo lidový (mob) fotbal jsou zdokumentovány až do roku 1170. Hry se často koncentrovaly do období Vánoc a o velikonočních svátků a některé z těchto středověkých her se hrají dodnes. Například The Orkney Ba‘ na Štědrý den či pro nás možná známější The Royal Shrovetide v Ashbourne, Derbyshire.

Slyšeli jste někdy o středověkém fotbalu v Ashbourne? Ne? Tak něco málo k pravidlům: „Od branky k brance je to asi pět kilometrů, zápas trvá osm hodin. Hráčů jsou v obou týmech stovky a pravidla jsou prostá. je zapovězeno vraždit, zabíjet a dopouštět se násilí, které není nezbytné. Jde vlastně jen o jedno, ukořistit míč a dopravit ho do své „brány“. Horní družstvo ji má ve vesnici Sturston na východ od Ashbourne, dolní v obci Clifton opačným směrem. Branka má podobu podstavce, na který je třeba míčem třikrát poklepat, aby se gól počítal. Dojde-li k tomu, zápas končí. Na speciálním míči, který je větší než fotbalový a naplněný korkem, aby v místní řece snáze plaval, je přemalovaný, zaskví se jméno toho, kdo skóroval.“

Ale co fotbal dneška? Ve viktoriánské době se fotbal o Vánocích stal lidovou zábavou dělnické třídy. Pro tu byly zápasy často jediným zpestřením jejich velmi tvrdých životů. V roce 1871 byl dokonce přijat zvláštní zákon s názvem Bank Holiday Act, který vyčlenil Boxing Day pro lidovou fotbalovou zábavu. A tak je tomu dodnes.

Fotbalové kluby využily „Bank holidays“ jako skvělou příležitost pro masivně větší návštěvnost stadionů. V období viktoriánské a edwardovské éry některé kluby hrály až tři zápasy během čtyř dnů.
V roce 1913 například Liverpool porazil Manchester City 4:2 doma na Štědrý den, prohrál odvetný zápas 1:0 na druhý svátek vánoční, a poté remizoval 3:3 doma s Blackburn Rovers následující den. Z takové termínové listiny by asi v současné době byla stávka profesionálních klubů. Ale tehdy byla jiná doba.

V knihách o anglickém fotbale najdeme i zábavnou historku z Vánoc roku 1937, kdy se odehrál zápas mezi Charltonem a Chelsea. V ten den padla na hřiště tak strašně hustá mlha, že rozhodčí poslal hráče do kabin. Nicméně brankáři domácích Samu Bartramovi to nikdo neřekl. Ten tak čekal dál v mlze na to, až se protiútok Chelsea vynoří z mlhy. Charlton měl tehdy prý velmi silný tým a gólmanovi tak nebylo nic divné. Až hlídkující policista, který šel kolem branky, mu oznámil, že se už se patnáct minut nehraje.

Pravděpodobně nejhezčí a asi i nejznámější vánoční fotbalový příběh se odehrál v zemi nikoho mezi britskými a německými zákopy u belgického Wulverghemu. Spontánně, bez rozkazu shora zavládl o Vánocích roku 1914 na západní frontě první světové války klid zbraní.

Vánoční příměří začalo nenápadně – zpěvem koled na Štědrý večer. Nejprve se ozvaly z německého zákopu, po chvíli začali notovat i Britové. Chvíli zpívali společně a pak první odvážlivci vystrčili hlavy ze zákopů. Na jedné i na druhé straně nejstatečnější vojáci opustili bezpečí zákopu a vydali se na území nikoho v oblasti u belgického Ypry.

Vojáci znepřátelených velmocí si začali vyměňovat cigarety a doutníky. A někdo přinesl míč a nepřátelé se na chvíli nesnažili protivníka skolit, ale obejít s balonem u nohy. Střílelo se pouze na branky. Na studené a promrzlé zemi se v bagančatech nehrálo zrovna nejsnáze. Dva týmy a dvě branky, to bylo vše, co ještě před pár hodinami nepřátelé na život a na smrt potřebovali. Dokonce ani rozhodčího nebylo třeba.

Všechny příběhy a možná i nadnesené legendy dohromady tvoří kombinaci faktorů, díky kterým si dnes mohou „fanatici do Premier League“ užívat svátky a volno s oblíbenými kluby a hráči.

A co letošní fotbal o Vánocích? Fotbalisté Chelsea prohráli v 18. kole Premier League, teprve druhém utkání hraném na Štědrý den v historii soutěže, s Wolves 1:2.

Zdroj: Premier League, FIFA, Wikipedia

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.