Spojte se s námi


Ostatní

Boccia je opravdu sport s velkým S, řekla v rozhovoru mezinárodní česká rozhodčí Barbora Nosková

Důkazem, že i se zdravotním handicapem lze sbírat medailové úspěchy, je Boccia. Na sport určený osobám upoutaným na invalidní vozík jsme se blíže podívali s Barborou Noskovou – mezinárodní českou rozhodčí.

Publikováno

dne

Důkazem, že i se zdravotním handicapem lze sbírat medailové úspěchy, je Boccia. Na sport určený osobám upoutaným na invalidní vozík jsme se blíže podívali s Barborou Noskovou – mezinárodní českou rozhodčí.

Mohla byste v krátkosti tento sport představit?

Sport boccia je určen osobám s těžkými typy tělesného postižení. Jedná se o podobný typ sportu jako je franzcouský petanque. Je to zároveň paralympijský sport, který má řadu výborných českých reprezentantů.

Hraje se hraje na 4 směny na speciálním kurtu, kde jsou vyznačené boxy, tedy takové čtverce ve kterých se hráči mohou pohybovat. Hraje se s šesti modrými a šesti červenými míči a jedním bílým, kterému se říká Jack. Hráči jsou rozděleni do čtyř kategorií, kdy každý hráč má určený čas. Hraje se tedy na 4 směny.“

Herní divize

Časy se liší podle typu herní divize, každý hráč má v jedné směně určeny čas tedy dle toho, do jaké kategorie je klasifikován. V boccie se nachází herni divize, které se odlišují podle typu postižení. Kategorie BC1 jsou hráči, kteří mají dětskou mozkovou obrnu.

Tito hráči v rámci hry a také kvůli míře jejich postižení mají k sobě tzv. sportovního asistenta, který jim podává míče, nastavuje jim vozík dle toho, jak si hráč řekne. Na svou hru má hráč 5 minut. 

Dále je tu kategorie BC2, jedná se také o hráče s lehčí formou dětskou mozkovou obrnou. Tito hráči hrají sami, bez dopomoci a na svou hru mají 4 minuty. Kategorie BC3 je velmi pestrá. V této kategorii hrají opravdu hráči s těmi nejtěžšími typy postižení, a to od dětské mozkové obrny, poúrazových stavech jako je kvadruplegie či pokročilá stádia svalových dystrofií.

Tyto osoby mají k sobě tzv. operátora rampy, který poslouchá pokyny hráče a chystá jim veškeré pomůcky, nastavuje vozík a primárně pracuje s rampou, skrze kterou hráči míče odehrávají. Na svou hru mají 6 minut. 

V poslední řadě jsou tu hráči kategorie BC4, kde jsou hráči s postižením jako jsou svalové dystrofie, poúrazové stavy jako je paraplegie, která postihuje pouze spodní část těla a další. Hráčů hrají bez pomoci a na svou hru má každý 4 minuty.

Kolik hráčů se mu v současnosti věnuje?

„V České republice fungují sportovní kluby, pod kterými hráči sportují a pod kterými soutěží. V současnosti  je u nás mnoho těch, kteří se účastní národních i mezinárodních turnajů. Zastřešuje nás Česká federace boccii, která pořádá turnaje v ČR a poskytuje hráčům výjezdy do zahraničí.“

Turnaje a úspěchy

V ČR se na národní úrovni každý rok pořádá celkem 6 turnajů. 3 pro začátečníky nebo rekreanty pod názvem Start Boccia Cup. Další 3 turnaje se jmenují Czech Boccia Tour, kdy se v pátek hrají soutěže párů a týmů. V sobotu a v neděli se hraje soutěž jednotlivců, kde každý hráč už hraje za sebe a utkávají se v rámci svých herních divizí. 

„Nově budeme letos v září pořádat Mistrovství České republiky, které bude v Olomouci. Tato soutěž tu doposud nebyla, zde se utkají a poměří své síly hráči pouze z České republiky. Na turnajích máme také silné zastoupení ze zahraničí. Jezdí sem závodit státy jako je Slovensko, Německo, Ukrajina, Rakousko, Anglie, Maďarsko a další.“  Přehled všech turnajů naleznete zde.

Velký  úspěch zapsal v roce 2021 Adam Peška, který na paralympijských hrách v Tokiu získal v kategorii BC3 zlatou medaili..„Do mých osobních úspěchů patří to, že můžu působit jako člen komise rozhodčích, takže pomáhám při chodu a distribuci rozhodčích na turnajích, školím nové adepty a dohlížím na to, aby ze strany rozhodčích na turnaji bylo vše v pořádku.

Další můj velkých úspěch je rozhodně to, že jsem minulý rok zvládla udělat zkoušky a stát se mezinárodní rozhodčí. Momentálně patřím mezi nejmladší skupinu rozhodčích boccii na celém světě.“ komentovala skromně Nosková.

Organizace turnajů

Česká federace boccii, která zastřešuje a pořádá turnaje, zastřešuje ohromnou řadu věcí v rámci ubytování, zajišťování haly a kompletní přípravy propriet důležitých pro hladký průběh celé akce. Kontrolou vždy prochází také jednotlivé míče. V případě, že hráči neprojdou, stahují se a následně hráč hraje s menším počtem míčů.

 „Já osobně se mám možnost podílet na nachystání haly a kurtů pro hráče na turnaj, jelikož v České republice halu chystají rozhodčí a organizační tým z daného města, ve kterém se turnaj momentálně pořádá,“ dodala. 

Rozhodčí

Momentálně v České republice aktivně působí cca 15 národních rozhodčích, kteří pravidelně jezdí na turnaje. Na práci rozhodčích se blíže můžete podívat také na Instagramu.

„Náš tým posilují také slovenští rozhodčí. Momentálně jsme pořádali kurz pro nováčky, abychom trochu posílili naše řady a nabrali nové členy našeho týmu, který spolupracuje vážně skvěle.“

Jak finančně náročná je organizace takových turnajů?

„Česká federace boccii má stálé sponzory. Bohužel finanční náročnost a organizace turnajů je opravdu velká. Spoustu hráčů si shání finance dle svých možností a někteří nemají takové možnosti, aby se mohli účastnit zahraničních turnajů.“

Může si tento sport vyzkoušet i zdravý člověk?

„Boccia je sport pouze pro tělesně postižené, takže závodně hrát bocciu zdravé osoby nemohou. Naši hráči musí projít tzv. klasifikací, kde jsou následně zařazení do sportovní divize pod kterou dále sportují.“

Některé sportovní kluby pořádají tzv. integrovanou Bocciu, kterou si může vyzkoušet zdravý člověk. Tato událost se pravidelně koná v Havířově, pod záštitou klubu HSC Moravia, kde hráči rádi vysvětlí pravidla a zanesou člověka do atmosféry.

Jaká byla Vaše cesta?

„K Bocciie jsem se dostala díky rodičům, kteří stáli u zrodu původní Boccii v ČR. Ta se v průběhu let velmi změnila a dostala se na úplně novou úroveň. Mým velkým vzorem v boccie je můj otec, který u ní zůstává dodnes. Vždy mě inspiroval tím, že jezdil na zahraniční turnaje, působil jako mezinárodní rozhodčí, asistent či vedoucí výpravy a dostal se i na řadu paralympijských her.

Já jsem vždy jako malá koukala na televizi a pyšnila se tím, že je tam můj otec a vždy jsem říkala, že půjdu v jeho stopách. Momentálně v boccie působí jako rozhodčí a reprezentační trenér a je dál mým velkým vzorem, jelikož momentálně působí i jako mentor a dále pomáhá hráčům, ale i rozhodčím v jejich cestě a motivuje je v tom jít dál a být lepší.“

Nějaké slovo závěrem, co byste chtěla sama zmínit?

„Boccia je opravdu sport s velkým S. Spoustu hráčů jsou pro mě velkou inspirací a ač jsem ve světě boccii opravdu od malička, výkony hráčů mě někdy nepřestávají překvapovat. Je mi ctí být její součástí a koukat na bocciu a výkony hráčů jako rozhodčí a být v centru dění tohoto sportu.“

Zdroj: Ruik

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.