Žádné rukavice, váhové divize a téměř ani pravidla. Jak vypadaly brutální začátky UFC?

MMA nemá zase tak dlouhou historii, stejně jako hlavní organizace, která s tímto sportem přišla. Nicméně začátky dnes již jednoho z nejvíce sledovaných sportů byly vskutku brutální až bizarní. Jak vypadaly?

Zdroj: UFC

Dnes už je UFC i MMA obecně světovým fenoménem, který je velmi sledovaný. Oproti fotbalu, lednímu hokeji či jiným populárním sportu ale nemá takovou tradici a jeho začátky byly vskutku až neuvěřitelné vzhledem k tomu, jak to vypadá dnes.

První turnaj pod hlavičkou UFC v televizním vysílání se konal 12. listopadu 1993. V podstatě se jednalo o převedení některých starších akčních filmů do skutečnosti. Za vším stála snaha zjistit, jaké bojové umění je vlastně nejlepší.

A jak to vypadalo? Dvacetiminutová kola, zápasilo se bez rukavic, váhových kategorií a téměř i bez pravidel. V podstatě bylo zakázáno jen píchání do očí a kousání. Nevadily údery do slabin ani hlavičky.

Dnes nepředstavitelné, v té době realita. Na prvním turnaji budila zápasová karta rozpaky právem. Nicméně dnes již legendární Royce Gracie s ničím problém neměl, jeho jiu-jitsu bylo účinné proti všem a proti všemu.

Asi nikoho nepřekvapí, že v USA ihned byly snahy, aby tento sport nemohl dál pokračovat. Nicméně jak přiznaly v mnoha rozhovorech legendy a průkopníci MMA v České republice, naši scénu to inspirovalo a formovalo.

A jestliže MMA začalo jako soupeření v tom, který z bojových sportů je nejlepší, dnes je to zcela odlišné. Dnes již mluvíme zejména o tom, že se zápasníci snaží být co nejvíce komplexní, vynikat na zemi i v postoji.

V začátcích UFC tedy šlo hodně o zdraví, navíc organizace byla ztrátová. Ovšem nyní je to jiná. Šéf organizace Dana White dbá na to, aby zápasníci byli zdraví, investuje do zdravotnických výzkumů na zlepšení prevence i zmírnění důsledků.

Pravidla se také velmi zpřísnila. Chyby rozhodčích sice snahu o ochranu zápasníků někdy zhatí, ovšem proti začátkům je to vše v naprosto přijatelném měřítku.

Ostatně se stále jedná o sport, který se neustále vyvíjí. To lze pozorovat nejen na UFC, ale také na zdejší organizaci Oktagon, která pod vedením Ondřeje Novotného a Pavola Nerudy neustále letí vzhůru a neustále se v něčem posouvá.

K dokonalosti a spokojenosti všech má MMA daleko, ovšem příběhy a scénáře, které píše, téměř v žádném jiném sportu nenajdeme. Už nyní se říká, že žijeme ve zlatém věku MMA. To samozřejmě s velkým přispěním Conora McGregora, který UFC neskutečně vypromoval.

Dost možná nás ale ten skutečný zlatý věk teprve čeká.

Zdroje: UFC, YouTube

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Kam s Adamem Hložkem? Vrba ho do útoku nepostaví, systém s jedním hrotem se měnit nebude

Obrovsky pozitivní zpráva pro všechny sparťanské fanoušky. Vůdce ofenzivy a pravděpodobně největší hvězda týmu Adam Hložek se vrací po dlouhém zranění a je připraven opět do akce.

Katastrofální Vaclík? Fanoušci jej po prohře s Barcelonou kritizují, čísla hrají jasně pro jeho rivala

Tomáš Vaclík si ve středu připsal další start v dresu Sevilly. Tentokráte v rámci Copa del Rey, když andaluský celek čekala odveta na půdě Barcelony. Ta ale nedopadla vůbec dobře a kritice se nevyhnul ani reprezentant České republiky.

Srovnání lídrů tabulek: Slavia lepší než Manchester City či Bayern, má i lepší úspěšnost než lídři srovnatelných lig

Jindřich Trpišovský vytvořil ze Slavie fenomén, který v českém fotbale dlouho nebyl. Kromě úspěchů v Evropě nezanedbává ani českou scénu, kde slávisté dominují.