Spojte se s námi


Ostatní

Ohlédnutí za 71. ročníkem Turné čtyř můstků

Čtyři závody, osm závodních kol, čtyři kvalifikace, to je Turné čtyř můstků, které se každoročně koná na přelomu roku. A ten letošní ročník se stal již minulostí. Jaký byl? Kdo zvítězil? Kdo zklamal? Od koho se čekalo více? Jak si vedl náš Roman Koudelka?

Publikováno

dne

Čtyři závody, osm závodních kol, čtyři kvalifikace, to je Turné čtyř můstků, které se každoročně koná na přelomu roku. A ten letošní ročník se stal již minulostí. Jaký byl? Kdo zvítězil? Kdo zklamal? Od koho se čekalo více? Jak si vedl náš Roman Koudelka?

Celkovým vítězem Turné se stal poprvé v kariéře stal Nor Halvor Egner Granerud, a to zcela jednoznačně. Výsledný náskok 33 bodů před druhým Dawidem Kubackim hovoří za vše. Nor měl v předvánočních závodech problém s předvedenými skoky ve druhý kolech závodu, která ho stála umístění na stupních vítězů.

Po několika konzultacích s psychologem, která absolvoval to byl na Turné úplně jiný skokan. Sebevědomí z něj jen sršelo. 1, 1, 2, 1, ne, to není pin kód k bankovní kartě. To jsou Granerudova umístění v jednotlivých závodech. Jedinou „kaňkou“ jeho účinkování na Turné je, že se mu nepodařilo získat tzv. „Grandslam“ (vítězství ve všech čtyřech závodech).

Důvodem byla na jeho poměry nepříliš povedená kvalifikace v Innsbrucku, kde skončil na 13. místě. Tím pádem při závodě neskákal ve stejnou dobu jako další spolufavorité a při hlavním závodě se to projevilo. V prvním kole doplatil na špatné větrné podmínky a jeho skok stačil na šesté místo.

Vše si vynahradil ve druhém kole, kde jeho 133 metrů bylo bezkonkurenčně nejdelším skokem a katapultoval ho na druhé místo v závodě, což znamenalo, že Kubackému nedal šanci něco ukrojit z velké bodové ztráty kterou na něj v tuto chvíli měl.

Dá se říci, že to byl rozhodující okamžik celého Turné. Tady měl Kubacki ještě šanci s tím něco udělat. Za připomenutí stojí, že Granerudovo vítězství také ukončilo šestnáctileté norské čekání na vítězství. Tehdy Turné opanoval Anders Jacobsen.

Na místě druhém skončil Polák Kubacki. Ten byl před závody považován za největšího favorita Turné a možná je to i pro něj samotného zklamáním, že skončil „až“ druhý, ale Granerud byl prostě někde jinde. Už po prvním závodě ztrácel na Nora 17,5 bodu. Jeho bilance 3, 3, 1, 3 se dá považovat za více než skvělou a nelze ji nic vytknout. Jen to prostě na Nora nestačilo.

Místo třetí obsadil Slovinec Anže Lanišek. Ten své naděje na celkové vítězství odstřelil hned v prvním závodě, kde bral až desáté místo a ztratil tím veškeré naděje bojovat o celkové vítězství. Po tomto závodě jako by z něj opadla veškerá nervozita a v následujících kláních obsadil 2, 3, a 2. místo, což hovoří za vše. Bronzová příčka je pro něj zároveň nejlepším umístěním na Turné.

Místo čtvrté obsadil Piotr Žyla. Po německé části, kde bral 2 a 6. místo, přišel v rakouské části menší útlum a po dvou desátých místech přišel o průběžné třetí místo. Po 9, 9, 5 a 6. místě bral celkově páté místo Kamil Stoch, které jistě po předvánoční formě bere všemi deseti.

Zbývajících pět míst v první desítce zůstala v držení rakouských skokanů. To svědčí o jejich velké vyrovnanosti, ale ne úplné top formě, která by je předurčovalo k bojům na pódiových umístěních.

Ani jeden z nich se nedokázal umístit na stupních vítězů a promluvit více do celkového pořadí. Na místě šestém skončil Stefan Kraft, sedmý Michael Hayboeck, osmý Daniel Tschofenig, devátý Jan Hörl, desátý Manuel Fettner.

Příjemným překvapení byli výkony celkově dvanáctého Slovince Lovro Kose a debutanta Nora Kristoffera Eriksena Sundala. Ten se umístil na 24. místě.

Komu se Turné nevydařilo? Jednoznačně Němcům. Jejich čekání na celkového vítěze se posouvá na číslo dvacet dva. Nejlepší z nich Andreas Wellinger skončil na 11. místě. Jediným pozitivem byly výkony mladíka Phillipa Raimunda, jenž skončil na skvělém 13. místě.

Trojici Pius Paschke, Markus Eisenbichler a Karl Geiger Turné absolutně nevyšlo. Geiger dokonce v Innsbrucku nedokázal ani postoupit z kvalifikace. V německém týmu mají zajisté o čem přemýšlet. Zejména ke světovému šampionátu.

Vyjma druhého Laniška a již zmiňovaného Kose ostatní Slovinci zůstali také za očekáváním. Zejména od Timiho Zajce se čekalo více než celkové 14. místo. Zklamáním byly i výkony Japonce Rjoju Kobajašiho. Ten se trápí od začátku sezóny a jeho celkové 18. místo není na skokana jeho formátu nic ke chválení.

Hodně za očekáváním zůstal Nor Marius Lindvik, ten skončil dokonce až na 25. místě celkově a letošní ročník si dozajista za rámeček nedá. Oproti předvánočním kláním, kde předváděl skvělé výkony zcela zklamal Ital Giovanni Bresadola, jeho konečné 53. místo je i pro něj velikým zklamáním. Určitě i on sám od sebe čekal více.

Účinkování Romana Koudelky lze rozdělit na dvě části. Na dobrou německou a špatnou rakouskou. V Oberstdorfu dokázal postoupit z kvalifikace a skončil na 44. místě. V GA-PA na pro něj oblíbeném můstku byl po prvním kole na 25. místě.

Nakonec obsadil 30. místo a získal první bod do hodnocení SP v této sezóně. Naposledy některý z našich skokanů bodoval v lednu 2022 v německém Titisee-Neustadt, kdy Roman Koudelka obsadil 27. místo. Bohužel v rakouské části se Romanovi již nedařilo. V ani jednom závodě nedokázal postoupit z kvalifikace. V celkovém pořadí se umístil na 44. místě.

Zdroj: SP skoky na lyžích

Reklama

Ostatní

Futsalová liga pokračuje dalšími zápasy. Jak vypadá tabulka pět kol před koncem základní části?

Základní část letošního ročníku 1. Futsal ligy je ve své poslední čtvrtině. V pátek a v sobotu se odehraje 18. kolo nejvyšší domácí soutěže. Jaká utkání nabídne její nejbližší program a jak vypadá postavení jednotlivých týmů v tabulce?

Publikováno

dne

Základní část letošního ročníku 1. Futsal ligy je ve své poslední čtvrtině. V pátek a v sobotu se odehraje 18. kolo nejvyšší domácí soutěže. Jaká utkání nabídne její nejbližší program a jak vypadá postavení jednotlivých týmů v tabulce?

Sedmnáct zápasů této sezony mají ve futsalové lize za sebou téměř všichni účastníci. Výjimkou jsou Slavia a Plzeň, jejichž vzájemný duel bude v hlavním městě k vidění v úterý 7. února. Výkop této dohrávky 16. kola bude v 19:30.

Ještě předtím se Západočeši už v pátek ve stejném čase střetnou s Helasem Brno. Půjde o souboj druhého s pátým celkem ligového pořadí.

Slávisté se v roli favoritů představí ve Vysokém Mýtě. Tým z východních Čech se sice díky vítězství 10:8 nad Olomoucí odlepil ze samotného dna tabulky, naposledy však utrpěl těžký debakl v Plzni. Interobal totiž nad Nejzbachem vyhrál 27:0, čímž si nejen výrazně vylepšil skóre, ale zároveň stanovil nový výsledkový rekord soutěže.

Toto utkání se bude hrát od pátečních 20 hodin, stejně jako střetnutí Mělníku s olomouckými futsalisty. Středočeši se snaží o co nejlepší postavení v tabulce směrem k blížícímu se play off. Hanáci na jednu stranu usilují o postup do vyřazovací fáze, na tu druhou však mají pouze jednobodový náskok na jedenáctou, sestupovou příčku.

Dále jsou v ten samý den na programu ještě dvě klání. Od 20:30 nastoupí Česká Lípa proti pražské Spartě a Ústí nad Labem proti Liberci.

V sobotu čeká zápas Chrudim, patnáctinásobného českého mistra a aktuálního lídra 1. Futsal ligy. Obhájce titulu si v novém roce musel zvyknout na nový domov, protože kvůli rekonstrukci své haly hraje v nedalekém Heřmanově Městci.

Tam v 18. kole zavítá Spartak Perštejn, nejlepší ze tří prvoligových nováčků probíhající sezony. S 23 body mu patří sedmé místo a má velkou šanci, že své postavení ve čtvrtfinálové osmičce udrží. Osmý Liberec má na svém kontě o devět bodů méně.

Tabulka 1. Futsal ligy před 18. kolem

O první příčku svádí celou sezonu boj Chrudim s Plzní, přičemž obě jejich vzájemná utkání skončila remízou. Situace je vyrovnaná i na druhém konci tabulky, v níž při rovnosti bodů rozhoduje vzájemná bilance. Do nižší soutěže po závěrečném, 22. kole, které se uskuteční 10. března, sestupují poslední dva celky.

pořadítýmzápasyskórebody
1.FK Chrudim17127:2645
2.SK Interobal Plzeň16133:2042
3.Sparta Praha1771:4435
4.SK Slavia Praha1681:5430
5.Helas Brno1762:5329
6.SK Olympik Mělník1780:9026
7.TJ Spartak Perštejn1781:8423
8.FTZS Liberec1752:8214
9.FC Démoni Česká Lípa1754:9313
10.SKUP Olomouc1770:12211
11.1. FC Nejzbach Vysoké Mýto1752:12810
12.FC Rapid Ústí nad Labem1742:1099

Zdroj: 1. Futsal liga

Pokračovat ve čtení

Basketbal

Barcelona vs. Bayern Mnichov: Preview a tipy na sázení

Basketbalová Barcelona, za kterou hraje dvojice českých reprezentantů – Tomáš Satoranský a Jan Veselý, přivítá na své palubovce Bayern Mnichov v rámci Euroligy. Španělskému celku v Evropě náleží třetí pozice, zatímco německý tým se krčí až na čtrnáctém místě.

Publikováno

dne

Basketbalová Barcelona, za kterou hraje dvojice českých reprezentantů – Tomáš Satoranský a Jan Veselý, přivítá na své palubovce Bayern Mnichov v rámci Euroligy. Španělskému celku v Evropě náleží třetí pozice, zatímco německý tým se krčí až na čtrnáctém místě. O favoritovi utkání tedy nemůže být pochyb.

Barcelona se nachází na třetím místě Euroligy za Olympiakosem a rivalem Realem Madrid. Oproti oběma celkům zaznamenala o jednu porážku více. Z 22 odehraných zápasů se její hráči radovali z výhry 14x.

V lize by se dalo mluvit o podobném případu. Zde Barceloně náleží druhá pozice opět za Realem Madrid. Změnu zde však tvoří ten fakt, že mají úplně stejnou statistiku, tedy 15 výher a 3 porážky, ovšem Real má lepší skóre.

V dresu katalánského celku nastupuje i dvojice českých basketbalistů, Tomáš Satoranský a Jan Veselý. Satoranský si v průběhu Euroligy drží průměr 9,1 bodu na zápas, 4 doskoky a 4,4 asistence. Veselý má průměr 8,8 bodu na zápas, 3,3 doskoku a 1,1 asistence.

Bayern Mnichov v Eurolize vyhrál pouze devět zápasů z 22 odehraných a patří mu až 14. pozice mezi evropskou elitou. Může jej však těšit, že v posledních době má dobrou formu. Z posledních pěti zápasů zvítězil třikrát.

V Německu se Bayern nachází na třetí pozici za týmy Alba Berlín a Bonn. Patří však k nejlepším německým celkům, neboť ze 17 ligových zápasů tento celek prohrál pouze čtyřikrát.

Co se týče vzájemných zápasů Barcelony a Bayernu, tak se daří mnohem více španělským basketbalistům. Letos se spolu utkaly tyto týmy jednou a Barcelona zvítězila v Německu 84:73. Loni se spolu utkaly i v play-off Euroligy, kde Španělé zvítězili 3:2 na zápasy.

Barcelona doma nastoupí jako jasný favorit, který si bez problémů dokráčí pro výhru. Očekáváme však, že Bayern se jen tak lehce nevzdá. Proto si kromě podívané na dvojici českých basketbalistů můžeme užít i skvělý basketbalový zápas.

Zdroj: Euroliga

Pokračovat ve čtení

Ostatní

Preview šipkové Premier League: Obhájce hraje pojedenácté, debutantovi přeje minulost

Když se řekne Premier League, většina si představí anglické fotbalové trávníky a naplněné stadiony. Svůj význam má ale i v šipkovém světě, kde představuje po MS jednu z nejprestižnějších soutěží.

Publikováno

dne

Když se řekne Premier League, většina si představí anglické fotbalové trávníky a naplněné stadiony. Svůj význam má ale i v šipkovém světě, kde představuje po MS jednu z nejprestižnějších soutěží. Stejně jako vloni si ji zahraje osm hráčů, kteří si rozdělí celkovou prémii milion liber.

Pro vítěze soutěže je připraveno 275 tisíc liber, v přepočtu téměř 7,5 milionu korun. O nominaci jsme psali v článku zde, proto se pojďme podívat na preview soutěže. Stejně jako v letech předchozích je za největšího favorita považován Michael van Gerwen. Toho čeká letos už jedenáctá účast.

Nizozemec má na svém kontě už šest vyhraných Premier League a řadí se na první místo co do úspěšnosti v této dlouhodobé soutěži. Z letošních účastníků zná vítězný pocit už jen Jonny Clayton z Walesu, který opanoval Premier League při svém debutu v roce 2021.

Podobného úspěchu málem dosáhl i Angličan Joe Cullen, kterého loni od trofeje dělily milimetry. V utkání s van Gerwenem se propracoval k šipce na výhru, tu ale neproměnil, což ho možná stálo i nominaci do letošního ročníku.

V roce 2023 se v roli nováčka představí vítěz Masters Chris Dobey. Minulé ročníky ukázaly, že debutant může překvapit. Dobeyho výkon můžeme rozhodně zařadit mezi body, díky kterým se lze na novou sezonu těšit.

Ve startovním poli najdeme tři šipkaře, kteří finále Premier League prohráli: Michaela Smitha, Petera Wrighta a Nathana Aspinalla. První dva jmenovaní patří mezi hlavní favority, hovoří za ně žebříčkové postavení, kde zaujímají dvě čelní pozice.

Angličan Smith navíc předvádí skvělé šipky. V posledních měsících vyhrál Grand Slam of Darts, Mistrovství světa a Bahrain Darts Masters. Skotský šipkař Wright má dva tituly mistra světa a velkou touhu po zisku dalšího Major titulu.

Za mírnější outsidery lze považovat Dimitriho Van den Bergha a Gerwyna Price. U druhého se sice jedná o čtvrtého hráče planety, ale také o šipkaře, který má velmi špatnou bilanci v Premier League.

V pěti účastech nedokázal ani jednou projít do finálového večera, jeho maximem jsou dvě pátá místa z let 2019 a 2020. Na páté místo dosáhl v roce 2021 i Van den Bergh, tehdy při svém debutu.

Série sedmnácti turnajů startuje ve čtvrtek 2. února a vyvrcholí 25. května. Zápasy bude možné sledovat na stanici Nova sport 2 a na portálu Voyo.

Zdroj: PDC

Pokračovat ve čtení

Oblíbené