Bundesliga
Nejvíce prostoru teenagerům dává Ligue 1. Nejhorší je Itálie, jak je na tom ve srovnání Fortuna liga?
Dávat prostor svým vlastním odchovancům nebo celkově mladým hráčům není vždy jednoduché. Které Top ligy dávají nejvíce prostoru teenagerům, tedy hráčům narozených po roce 2004?

Dávat prostor svým vlastním odchovancům nebo celkově mladým hráčům není vždy jednoduché. Které Top ligy dávají nejvíce prostoru teenagerům, tedy hráčům narozených po roce 2004?
Vypiplat si vlastního hráče z akademie je pro každý klub terno. Nemusíte za něj platit žádné velké peníze, hráč má ke klubu vytvořený vztah a v drtivé většině je mezi fanoušky oblíbený.
Jenže na to, hodit sedmnáctiletého či osmnáctiletého kluka mezi dospělé, musíte mít odvahu. A tu rozhodně mají ve Francii.
V aktuálním ročníku totiž v Ligue 1 nastoupilo hned 34 teenagerů, tedy hráčů, kteří se narodili v roce 2004 nebo později. Dohromady nastřádali už 10 434 minut.
Největší číslo přidal Wilson Odobert (18), který v Troyes odehrál 1205 minut. Následuje duo z Rennes Désiré Doué (17) a Lesley Ugochukwu (18, jenž odehráli 1005 a 951 minut. Čtvrtý je Habib Diara (19) s 897 minutami a pátý Saël Kumbedi se 709 minutami. (17).
Co se týče počtu minut, druhá nejlépe z tohoto srovnání vychází Premier League. V Anglii nastoupilo 18 teenagerů a dohromady nasbírali 4 269 minut. Oproti Ligue 1 tedy ani ne polovinu.
Jednoznačně největší část přidal 19letý Roméo Lavia ze Southamptonu, jenž odehrál 1 372 minut. Druhý je Rico Lewis (18) z Manchesteru City, jenž dostal od Guardioly 543 minut, třetí Stefan Bajčetič (18) z Liverpoolu odehrál 526 minut. Dále najdeme Evana Fergusona (18) z Brightonu, jenž je na 466 minutách a pátý je Alejandro Garnacho (18) se 453 minutami.
Úpadek Německa a tahoun Gavi
La Liga je na tom sice nejhůře v počtu hráčů, nasadila totiž jen 13 teenagerů, ovšem minutově je na třetím místě, když mladíci ve Španělsku nasbírali 4072 minut.
Žebříček táhne Gavi (18) z Barcelony, jenž má v nohách už 1716 minut. Pomáhá mu zdatně i Iván Fresneda (18) z Valladolidu se 1006 minutami, třetí je Kaiky (19) z Almeríe se 486 minutami. Mohamed Ali-Cho (19) v Realu Sociedad nasbíral 360 minut, Cristhian Mosquera (18) z Valencie odehrál 145 minut.
Známá svými šancemi pro mladé je Bundesliga, ta ale letos v tomto ohledu trochu zaostává. Dala sice šanci 20 teenagerům, což je druhé největší číslo, ale v přepočtu na minuty (2564) je druhá nejhorší.
Žebříček táhne s 949 minutami 18letý Youssoufa Moukoko z Dortmundu, z Borussie je i Jamie Bynoe-Gittens (18), jenž nasbíral 489 minut. Třetí Mathys Tel (17) z Bayernu odehrál 319 minut. Následuje duo z Hoffenheimu Tom Bischof (17) a Umut Tohumcu (18), jenž nasbírali 263 a 230 minut.
Bídná Itálie a srovnání s Českem
Nejhůře je na tom však Itálie, v Serii A teenagerům skutečně pšenka nekvete. Sice v počtu nejsou nejhorší, nasadili o jednoho hráče více než Španělsko (14), ovšem minutově je to bída.
Celkových 752 minut přidali Luca D’Andrea (18) ze Sassuola – 316 minut, Luka Romero (18) z Lazia odehrál 151 minut. Turínské duo Emirkhan Ilkhan (18) a Gvidas Ginetis (18) nasbírali 135 a 46 minut. Valentín Carboni (18) z Interu naskočil jen na 25 minut.
Pokud by vás zajímalo srovnání s českou ligou, tak ta je na tom nejhůře počtově, ale ne minutově. Ve Fortuna lize vyběhlo 8 teenagerů a společně nasbírali 1792 minut.
Nejvíce minut nahrál Tadeáš Vachoušek z Teplic (479), Lukáš Mašek z Mladé Boleslavi odehrál 412 minut, Matěj Šín z Baníku přidal 328 minut. Ivan Varfolomejev z Liberce nasbíral 216 minut a Tom Slončík ze Zlína má na kontě 184 minut.
Žebříček minut pro teenagery:
Ligue 1 – 34 teenagerů – 10 434 minut
Premier League – 18 teenagerů – 4269 minut
La Liga – 13 teenagerů – 4072 minut
Bundesliga – 20 teenagerů – 2654 minut
Fortuna liga – 8 teenagerů – 1792 minut
Serie A – 14 teenagerů – 752 minut
Zdroj: Scouted Football, Twitter

Bundesliga
Oficiálně: Real Madrid má Bellinghama! Dortmund oznámil přestup, inkasuje 100 milionů eur
Je to tady. Jude Bellingham, nejzářivější teenager současnosti má nový klub. Z Borussie Dortmund se bude stěhovat do Realu Madrid, který za něj zaplatí 100 milionů eur.

Je to tady. Jude Bellingham, nejzářivější teenager současnosti má nový klub. Z Borussie Dortmund se bude stěhovat do Realu Madrid, který za něj zaplatí 100 milionů eur.
Bylo jasné, že Bellingham v Dortmundu dlouho nevydrží. Klub už přerostl, stal se kapitánem a lídrem a všem bylo jasné, že v létě se bude stěhovat do většího klubu.
Otázkou však zůstávalo, kam. O anglický supertalent byl logicky velký zájem doma v Premier League, hodně po něm toužili v Manchesteru City a Liverpoolu.
Jenže Bellingham nakonec zvolil jinou cestu. Vybral si totiž La Ligu a to konkrétně Real Madrid.
Borussia Dortmund už sama na svém webu o přestupu Bellinghama informovala. Přestupová částka činí 103 milionů eur + bonusy.
„Hráč Jude Bellingham přestupuje z Borussie Dortmund do Realu Madrid C.F. Strany dnes dosáhly dohody o tomto transferu. Nyní zbývá dohodnout a zdokumentovat smluvní podrobnosti,“ informuje Dortmund na svém webu.
„Real Madrid zaplatí BVB po dokončení přestupu fixní přestupovou částku ve výši 103,0 milionu eur. Kromě toho byla dohodnuta úhrada variabilní přestupové odměny až do maximální celkové výše přibližně 30 % z výše fixní přestupové odměny,“ dodává Borussia.
Bellingham v Madridu podepíše šestiletou smlouvu do roku 2029 a měl by se stát nástupcem Modriče s Kroosem a tedy lídrem nové éry. Ve středu zálohy mu bude konkurovat ještě Eduardo Camavinga, Federico Valverde a Aurélien Tchouaméni.
19letý fotbalista by měl v nejbližších dnech podstoupit zdravotní prohlídku a do konce týdne by měl být přestup uzavřený.
Angličané do zahraničí moc nechodí, ale v Realu Madrid má Bellingham jeden vzor. David Beckham také jako záložník zamířil do španělské metropole v roce 2003 a vydržel zde 4 roky.
Bellingham by navíc mohl být i spoluhráče z reprezentace. Po odchodu Karima Benzemy se totiž spekuluje o tom, že by měl Real Madrid přivést Harryho Kanea.
Zdroj: Borussia Dortmund
Bundesliga
Šílená čísla! Hned čtveřice hráčů s hodnotou přes 200 milionů dolarů, suverénně vládne Haaland. Kdo jsou nejdražší fotbalisté planety?
Že se fotbalový trh vymyká částkami, které v něm lítají, kontrole? O tom svědčí i nejnovější zveřejněná statistika uznávané výzkumné organizace CIES Football Observatory. Jak vypadá desítka nejhodnotnějších fotbalistů planety?

Že se fotbalový trh vymyká částkami, které v něm lítají, kontrole? O tom svědčí i nejnovější zveřejněná statistika uznávané výzkumné organizace CIES Football Observatory. Jak vypadá desítka nejhodnotnějších fotbalistů planety?
Dříve něco nemyslitelného, dnes norma. Hodnota hráče přesahující 100 milionů dolarů už není úplně ojedinělou záležitostí. Obzvláště pak u společnosti CIES Football Observatory, která fotbalisty nemá problém nacenit ještě mnohem vyšší číslovkou.
Absolutní vrchol má nyní na svědomí Erling Haaland. Útočné eso Manchesteru City za sebou má první sezonu v Anglii a ta nemohla dopadnout lépe. Norský kanonýr útočí na zisk treble. Podle výzkumné agentury je jeho cena neuvěřitelných 262 milionů dolarů.
Pokud bychom cenu Haalanda přepočítali na koruny, tak se po zaokrouhlení dostaneme na neuvěřitelných 5 miliard a 771 milionů korun.
Nad 200 milionů dolarů se ovšem vyšplhala cena ještě dalších třech hráčů. Ani jeden se však na Haalanda nechytá. Druhé místo drží klenot Realu Madrid Vinicius Junior (210 milionů).
Nejhodnotnější čtveřici uzavírají Bukayo Saka (209 milionů) coby hráč Arsenalu a Jude Bellingham (203 milionů), který zřejmě v létě přestoupí z Dortmundu do Realu Madrid za sumu přesahující 120 milionů eur.
Jen těsně se na hranici 200 milionů dolarů nedostal další hráč Realu Madrid Rodrygo (197 milionů), kterého stíhají talentovaní záložníci z Barcelony. Zatímco Pedri je ceněn na 190 milionů, tak Gavi se dočkal cenovky ve výši 182 milionů.
Druhým zástupcem Bundesligy v nejdražší desítce je Jamal Musiala (182 milionů), tedy muž, který v této sezoně táhl Bayern Mnichov. O čtyři miliony menší hodnotu má talent Manchesteru City Phil Foden.
Poměrně překvapivě až na desáté pozici najdeme tvář PSG, Kylian Mbappé se coby francouzský tahoun na mistrovství světa dočkal hodnoty ve výši 174 milionů dolarů.
Zdroj: CIES Football Observatory
Bundesliga
Velkolepý návrat a senzační náhrada odcházející hvězdy? Dortmund zvažuje podpis kapitána Manchesteru City
Borussia Dortmund po zpackaném boji o titul musí přemýšlet o posilách pro příští rok. Už jen kvůli tomu, že několik hráčů také odejde. Bolet bude zejména odchod největší hvězdy týmu. Náhrada však může být velkolepá.

Borussia Dortmund po zpackaném boji o titul musí přemýšlet o posilách pro příští rok. Už jen kvůli tomu, že několik hráčů také odejde. Bolet bude zejména odchod největší hvězdy týmu. Náhrada však může být velkolepá.
Bundesligový boj o titul byl v této sezoně dramatem až do posledního kola. Dortmund byl titulu nejblíž za poslední roky, měl vše ve svých rukách, jenže selhal. Musel poslední zápas sezony vyhrát, případně doufat ve ztrátu Bayernu.
Ani jedno se ale nestalo a tak vestfálský klub musí kousat velké zklamání. Pro některé hráče to navíc byla poslední šance s Borussií titul získat. Jedním z nich je pravděpodobně Jude Bellingham.
Anglický fotbalista je už delší dobu sledován evropskými velkokluby a během léta by měl posílit Real Madrid za částku vyšší než 120 milionů eur. Není však vyloučeno, že by jej měla nahradit jiná velká hvězda.
Německý deník Bild totiž přišel s informací, že by se do Dortmundu mohl vrátit Ilkay Gündogan, aktuálně kapitán Manchesteru City, v posledních letech jednoho z nejlepších týmů planety.
Gündogan působil v Borussii v letech 2011 až 2016, než odešel do Anglie. S týmem vyhrál jednou Bundesligu a německý pohár, dvakrát německý Superpohár. Předváděl skvělé výkony, na které v dresu Citizens nejen navázal, ale také je předčil.
S Manchesterem City došel německý záložník pro 13 trofejí včetně pěti ligových titulů a ještě může přidat další. Ligu mistrů, která by znamenala treble. V létě mu ale končí smlouva a sám by se návratu do Německa údajně nebránil.
Hlavní roli bude hrát to, jak dlouhý kontrakt mu Citizens nabídnou. Hráč totiž stojí o smlouvu na dva roky, kouč Pep Guardiola ale hráčům starším 30 let nabízí nejraději jednoleté kontrakty. O hráče pak údajně usiluje také Barcelona.
Ještě je otázku, jak by Dortmund unesl tento podpis finančně. Sice získá přes 120 milionů eur za Bellinghama, nicméně Gündogan vydělává v Anglii okolo 18 milionů liber ročně, což si v Borussii nevydělá nikdo.
Ekonomicky by se teda podpis nemusel vyplatit. Obzvláště vzhledem k tomu, že Gündogana nebude šance v budoucnosti zpoplatnit. Byl by to ale jasný signál pro rivala z Mnichova. Podpis hráče takových kvalit by byl ukázkou velkých ambic.
Zdroj: Bild, Transfermarkt
-
Fortuna ligapřed 5 dny
Sparťan Kovář měl telefonát od kouče Manchesteru United Ten Haga! Je jasno, kde bude hrát v příští sezoně
-
Hokejpřed 5 dny
Finále Stanley Cupu: Tak trochu jiná NHL mezi Floridou a Vegas, ze které vedení ligy nejásá
-
Fortuna ligapřed 3 dny
Nová posila do realizačního týmu Sparty! K Priskemu přichází další odborník z ciziny
-
Bojové sportypřed 19 hodinami
Wow! Naskočené koleno a McGregor neměl slov. Jeho svěřenec tvrdě padl, podívejte se na parádní ukončení a reakci hvězdného Ira