Spojte se s námi

eSport

Již ve čtvrtek začne turnaj fanklubů ve hře FIFA 20! Kdo se jej zúčastní a jak bude celá akce probíhat?

Publikováno

dne

Chybí vám fotbal? Pak nezoufejte! Je tu totiž skvělá náhrada, a to v podobě turnaje fanklubů či fanouškovských stránek hned 16 evropských klubů, jež budou ve hře FIFA 20 reprezentovat! Začínat bude již ve čtvrtek a bližší informace najdete na facebookových stránkách fanklubu Schwarz-Gelbe Bienen. Při této příležitosti vám přinášíme rozhovor s hlavním organizátorem akce a předsedou výše zmíněného fanklubu Ondřejem Vaškem.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2542748645964813&id=2231986797041001&cft[0]=AZVMpB_y9lMflpJnU_CjS5O3LtiOGrEmmr8k4Vu4m2-DMTF3dByc2j5_5DjksuQjvU0L0YaCU-Vin8UX–mAqTh_BsH7cgoulXAy2ndobcM-DednG1wZYCz3_gjW3Tx2-WKZgunaQpejoNsqvAz8W8lV4GyUCTi_rJHfNSI1AtA0-g&tn=%2CO%2CP-R

Jak se myšlenka FIFA turnaje fanklubů rodila a kdo s ní vůbec přišel?

O uspořádání turnaje ve hře FIFA 20 jsem přemýšlel od začátku karantény, tedy od té doby, co je ohrožení turnaj fanklubů v normálním fotbale v červnu. Byl to jen nápad, protože jsem nevěřil, že by to opravdu šlo po technické stránce domluvit. V sobotu ráno mi napsal Mirek Klaban (předseda fanklubu Bayernu Mnichov Red Dogs – pozn. red.), že bychom to mohli udělat a že se zápasy dají streamovat na YouTube. Ověřil jsem si to u jednoho šikovného člena našeho fanklubu, který se v těchto věcech vyzná a pustil jsem se do toho.

Bylo těžké všechno okolo turnaje zorganizovat? Co vše bylo nutné zařídit?

Nejtěžší, respektive časově nejnáročnější, bylo oslovit fotbalové stránky a fankluby. Vyhledat nejaktivnější stránku o každém klubu. Nejhorší bylo všem vysvětlit, jak to plánujeme, protože jsme to sami nevěděli.

Všechno jsme to domlouvali za pochodu. Grafiku, sponzory, formát, atd… Nějakou představu jsme samozřejmě měli, ale brali jsme to tak, že to organizujeme poprvé a vůbec nevíme, co od toho čekat. Nakonec to ale všechno dopadlo podle našich představ.

Rozhodli jste se, že se turnaj bude hrát přes konzoli PS4. Proč zvítězila tato varianta?

Ani jsme nepřemýšleli nad jinou variantou. Co tak známe, tak nejvíce lidí vlastní právě tuto konzoli.

Turnaj se bude skládat z 16 účastníků. Podle čeho jste vybírali, koho ohledně případné účasti oslovíte? Museli jste i někoho odmítat?

Měl jsem kontakty na 8 oficiálních fanklubů z plánovaného letního turnaje, takže ty jsem oslovil první. Jeden fanklub to časově nestíhal, takže jsem musel sehnat dalších 9 týmů. Kontaktoval jsem tedy asi 15 největších stránek nejatraktivnějších týmů. Někteří ani neodepsali, ale vyšlo to krásně na 16 týmů, takže extrémní spokojenost.

Jak vůbec probíhalo u jednotlivých fanklubů vybírání svých zástupců? Popřípadě jak probíhalo „výběrové řízení“ u vašeho fanklubu Schwarz-Gelbe Bienen?

Za fanstránky hrají většinou admini. Co mám informace, tak všechny fankluby to udělali stejně jako my. Napsal jsem do naší skupiny na Facebooku, kdo by měl zájem nás reprezentovat a z přihlášených čtyř zájemců jsme udělali pavouka a získali toho nejlepšího.

Akce se odehraje formátem čtyř skupin po čtyřech týmech s tím, že první dva postupují a budou následovat vyřazovací boje. Bude hrát každý s každým dvakrát, anebo se turnaj obejde bez odvet?

Padaly návrhy, že se odehrají i odvety, aby to bylo spravedlivé a každý hrál s každým jednou doma a jednou venku. Nakonec ale zvítězila varianta, z důvodu jednoduššího zapisování výsledků, že bude každý s každým hrát jen jednou a o tom, kdo bude hrát doma, rozhodne los.

Podle čeho jste formát vybírali? Rozhodně by mohlo být zajímavé sledovat také ligu, případně atraktivní by také bylo, kdyby se hrálo od začátku pouze vyřazovacím systémem.

Liga se nám zdála zbytečně zdlouhavá a jenom pavouk zbytečně krátký. Proto jsme zvolili zlatou střední cestu.

Jak budete provádět losování skupin? Dojde i k nějakému slavnostnímu vysílání?

Losování skupin už proběhlo. Zúčastnění mi věřili, že to mám udělat sám. Všem je samozřejmě jasné, že i kdybych chtěl, tak to nijak neovlivním, protože neznám kvality hráčů. Aby ale nevznikly zbytečné dohady, natočil jsem losování na mobil a poslal do skupiny na Facebooku, kde jsou všichni zúčastnění.

Znáte již hráče všech účastněných fanklubů. Nachází se mezi nimi nějaký profesionál, nebo se jedná vesměs o rekreační hráče?

Všechny týmy už mají svého hráče, kromě Interu. Mají hodně zájemců, takže u nich ještě probíhá kvalifikace. Většinu zúčastněných tvoří nejspíše rekreační hráči, jen Red Dogs by měl reprezentovat hráč, co byl na republikovém finále ve hře FIFA. Tak uvidíme, co v něm je.

Jak se na celou akci těšíte a koho favorizujete na vítězství v turnaji?

Nikdy před tím jsem se na eSport zápasy nedíval, takže to pro mě bude něco nového. A jelikož se v této době žádný fotbal nehraje, jsem rád i za toto a hodně se těším. Favorit se určuje těžko, ale kdybych měl říct, tak je to zástupce Red Dogs a samozřejmě náš zástupce Karlos, do kterého vkládám velké naděje.

Je možné, že se v případě spokojenosti všech zúčastněných z turnaje stane každoroční tradice?

Jestli naplníme svá očekávání z hlediska sledovanosti a když budou spokojeni zúčastnění, tak ano.

Na závěr bych poděkovat za přátelský přístup během celého rozhovoru a popřál Ondrovi i všem účastníkům vydařený turnaj!

Reklama

Oblíbené