Bundesliga
Rooney, Messi, Pato či Isco aneb Vítězové ceny Golden Boy od roku 2003. Kdo svůj potenciál nenaplnil?
Cena Golden Boy se každý rok uděluje nejlepšímu mladému hráči do 21 let, který hraje v nejvyšších evropských soutěžích. Anketa se začala udělovat v roce 2003, několik vítězů povtrdilo svůj talent, u některých se zase čekala lepší kariéra.

Cena Golden Boy se každý rok uděluje nejlepšímu mladému hráči do 21 let, který hraje v nejvyšších evropských soutěžích. Anketa se začala udělovat v roce 2003, několik vítězů povtrdilo svůj talent, u některých se zase čekala lepší kariéra.
Rafael van der Vaart – 2003
Historicky prvním vítězem ceny Golden Boy je Rafael van der Vaart. Tehdejší hráč Ajaxu to ve své kariéře dotáhl přes Hamburk až do Realu Madrid. Zahrál si i za Tottenham, poté se vrátil do Hamburku. Za nizozemskou reprezentaci odehrál 109 zápasů a vstřelil 25 gólů.
Wayne Rooney – 2004
Absolutní legenda Manchesteru United. Jeho kariéru není potřeba ani příliš přibližovat, na Old Trafford strávil 13 let a stal se nejlepším střelcem v historii klubu, je také nejlepším střelcem historie anglické reprezentace. Jeho talent byl tak obrovský, že při zisku ocenění Golden Boy za sebou nechal i Cristiana Ronalda.
Lionel Messi – 2005
Jeden z nejlepších fotbalistů všech dob. Vypisovat všechny úspěchy jeho kariéry by asi bylo zbytečné. Jako jediný ze všech výherců ceny Golden Boy přešel na stejné ocenění, jen mezi dospělými. Zlatý míč má doma hned sedmkrát.
Cesc Fàbregas – 2006
Fàbregas zažil pohádkovou kariéru. Sedm let v Arsenalu, tři roky v Barceloně, pět let v Chelsea. Teď už čtvrtým rokem dohrává kariéru v knížeckém Monaku. Mimo jiné vyhrál se Španělskem mistrovství světa a dvakrát mistrovství Evropy.
Sergio Agüero – 2007
Jasně, v klubu bez velké historie to nemusí mít takovou váhu, i tak je to ale úspěch. Agüero se stal největší ikonou a legendou Manchesteru City, je jeho nejlepším střelcem a byl tváří vzestupu Citizens. Ocenění Golden Boy přebíral jako mladíček v Atléticu Madrid, za svojí bohatou kariéru nastřílel přes 420 branek.
Anderson – 2008
Brazilský záložník, který tehdy exceloval v Manchesteru United. Čekalo se od něj ale mnohem více, od konce Sira Alexe Fergusona ale začala jeho kariéra pomalu uvadat. Nakonec Red Devils opustil v roce 2015, na hostování ve Fiorentině ale odehrál jen 7 zápasů a vrátil se do rodné Brazílie. V roce 2019 ukončil ve 30 letech kariéru.
Alexandre Pato – 2009
Druhý Brazilec pořadí, Pato tehdy zářil v AC Milán. Jenže to bylo jeho jediné vydařené angažmá. V roce 2013 se vrátil do brazilského Corinthians, v roce 2016 si střihnul krátkou, dvouzápasovou epizodu v Chelsea. Pak nastupoval ještě chvíli ve Villarrealu, v Číně a v Sao Paulu. Hodně hřešil na svůj talent, tvrdě pracovat se mu však nechtělo.
Mario Balotelli – 2010
Už třetí výherce v řadě, od kterého se očekávala mnohem lepší kariéra. Mario měl ohromný talent, ale nechtělo se mu makat, byl zlobivé dítě fotbalu a napáchal několik průserů. I přesto výčet klubů v jeho kariéře budí obdiv. Inter Milán, Manchester City, AC Milán, Liverpool.
Mario Götze – 2011
Zlatý hoch německého fotbalu. Měl to být nastávající Messi a začátek kariéry měl skutečně raketový. Po úspěších v Dortmundu se přesunul do Bayernu Mnichov, vstřelil vítězný gól Německa ve finále mistrovství světa v roce 2014. Jenže poté se jeho kariéra zasekla, vrátil se do Dortmundu, kde už moc nehrál. Momentálně ve 29 letech nastupuje za PSV Eindhoven.
Isco – 2012
El mago. Španělský záložník s brilantní technikou exceloval v Málaze. Se skromným celkem došel až do čtvrtfinále Ligy mistrů, kde je dvěma góly v nastavení vyřadil Dortmund. Talentovaného mladíka ale odkoupil Real Madrid a Isco byl důležitým mužem při zisku 4 trofejí v Lize mistrů. Teď bude v Madridu končit a hledat si nové angažmá, je mu přitom stále jen 29 let.
Paul Pogba – 2013
Jeden čas nejdražší hráč světa, když se Manchester United nebál za Pogbu zaplatit přes 100 milionů eur. Mistr světa s Francií z roku 2018, trofejí ale očekával na Old Trafford více. V United mu v létě končí smlouva a vstoupí zřejmě do poslední etapy své kariéry.
Raheem Sterling – 2014
Supertalent z Liverpoolu, kterého si v Manchesteru City vycepoval Pep Guardiola. Pod náročným španělským koučem konečně dosáhl svého potenciálu a stal se i klíčovým hráčem anglické reprezentace.
Anthony Martial – 2015
Nástup do Manchesteru United měl bleskový. I v dalších sezónách patřil mezi tahouny Red Devils, jenže v té aktuální byly jeho výkony tak špatné a „otrávené“, že jej fanoušci chtěli dostat pryč z klubu. Martial v lednu odešel na hostování do Sevilly, ani tam se mu ale příliš nedaří.
Renato Sanches – 2016
V roce 2016 jasný vítěz. Renato Sanches v 18 letech šéfoval portugalské záloze, která ovládla mistrovství Evropy. Z Benfiky tento objev vykoupil Bayern Mnichov, jenže tam se neprosadil. Po hostování ve Swansea zakotvil v Lille, se kterým loni získal titul Ligue 1. Čekala se od něj o něco lepší kariéra, ale stále je mu jen 24 let, takže má ještě čas.
Kylian Mbappé – 2017
Budoucí vládce světového fotbalu, o tom není pochyb. Už teď přebírá roli Ronalda a Messiho, o lecčems mluví i zastínění argentinského spoluhráče v PSG. Ve svých 23 letech už má na kontě přes 200 gólů, v létě by měl odejít do Realu Madrid. Budoucí několikanásobný vítěz Zlatého míče.
Matthijs de Ligt – 2018
Už druhý produkt akademie Ajaxu v tomto žebříčku. De Ligt byl členem zlaté generace a historicky nejmladším kapitánem Ajaxu, který dovedl až do semifinále Ligy mistrů. Momentálně nastupuje za Juventus Turín.
João Félix – 2019
A když dvakrát zvítězila akademie Ajaxu, musí se přidat podruhé i další z nejlepších akademií na světě, Benfica Lisabon. Félix zazářil za A-tým v sezóně 2018/19 natolik, že se Atlético Madrid nezdráhalo za něj vyplatit 127 milionů eur. Bojuje s tím, že herní styl Colchoneros mu úplně nevyhovuje, svou genialitu ale často vytasí i tak.
Erling Haaland – 2020
První vítěz narozený ve 21. století. Haaland je společně s Mbappém pasován do role budoucího fotbalového krále, jeho schopnost střílet góly je ohromná. Je mu stále teprve 21 let, v klubovém fotbale už však nasázel 129 gólů za 176 zápasů, k tomu přidal 13 gólů v 16 startech za Norsko.
Pedri – 2021
Prozatím poslední vítěz ankety Golden Boy. Pedriho ještě v létě 2020 takřka nikdo neznal, v minulé sezóně však udělal ohromný progres, stal se klíčovým hráčem Barcelony i španělské reprezentace a odehrál více než neuvěřitelných 70 zápasů. Jeho technické schopnosti jsou na obrovské úrovni, hodně připomíná Andrése Iniestu.
Gavi – 2022
Vítěz Golden Boy za rok 2022 byl dost překvapivý a přiznejme si, že i poměrně nespravedlivý. Ne snad, že bychom chtěli ubírat kvality Gavimu, jistě jde o velký talent, ovšem Jude Bellingham i Jamal Musiala jsou o dost napřed a dle všech expertů měli cenu získat právě oni.
Zdroj: Goal

Bundesliga
Oficiálně: Real Madrid má Bellinghama! Dortmund oznámil přestup, inkasuje 100 milionů eur
Je to tady. Jude Bellingham, nejzářivější teenager současnosti má nový klub. Z Borussie Dortmund se bude stěhovat do Realu Madrid, který za něj zaplatí 100 milionů eur.

Je to tady. Jude Bellingham, nejzářivější teenager současnosti má nový klub. Z Borussie Dortmund se bude stěhovat do Realu Madrid, který za něj zaplatí 100 milionů eur.
Bylo jasné, že Bellingham v Dortmundu dlouho nevydrží. Klub už přerostl, stal se kapitánem a lídrem a všem bylo jasné, že v létě se bude stěhovat do většího klubu.
Otázkou však zůstávalo, kam. O anglický supertalent byl logicky velký zájem doma v Premier League, hodně po něm toužili v Manchesteru City a Liverpoolu.
Jenže Bellingham nakonec zvolil jinou cestu. Vybral si totiž La Ligu a to konkrétně Real Madrid.
Borussia Dortmund už sama na svém webu o přestupu Bellinghama informovala. Přestupová částka činí 103 milionů eur + bonusy.
„Hráč Jude Bellingham přestupuje z Borussie Dortmund do Realu Madrid C.F. Strany dnes dosáhly dohody o tomto transferu. Nyní zbývá dohodnout a zdokumentovat smluvní podrobnosti,“ informuje Dortmund na svém webu.
„Real Madrid zaplatí BVB po dokončení přestupu fixní přestupovou částku ve výši 103,0 milionu eur. Kromě toho byla dohodnuta úhrada variabilní přestupové odměny až do maximální celkové výše přibližně 30 % z výše fixní přestupové odměny,“ dodává Borussia.
Bellingham v Madridu podepíše šestiletou smlouvu do roku 2029 a měl by se stát nástupcem Modriče s Kroosem a tedy lídrem nové éry. Ve středu zálohy mu bude konkurovat ještě Eduardo Camavinga, Federico Valverde a Aurélien Tchouaméni.
19letý fotbalista by měl v nejbližších dnech podstoupit zdravotní prohlídku a do konce týdne by měl být přestup uzavřený.
Angličané do zahraničí moc nechodí, ale v Realu Madrid má Bellingham jeden vzor. David Beckham také jako záložník zamířil do španělské metropole v roce 2003 a vydržel zde 4 roky.
Bellingham by navíc mohl být i spoluhráče z reprezentace. Po odchodu Karima Benzemy se totiž spekuluje o tom, že by měl Real Madrid přivést Harryho Kanea.
Zdroj: Borussia Dortmund
Bundesliga
Šílená čísla! Hned čtveřice hráčů s hodnotou přes 200 milionů dolarů, suverénně vládne Haaland. Kdo jsou nejdražší fotbalisté planety?
Že se fotbalový trh vymyká částkami, které v něm lítají, kontrole? O tom svědčí i nejnovější zveřejněná statistika uznávané výzkumné organizace CIES Football Observatory. Jak vypadá desítka nejhodnotnějších fotbalistů planety?

Že se fotbalový trh vymyká částkami, které v něm lítají, kontrole? O tom svědčí i nejnovější zveřejněná statistika uznávané výzkumné organizace CIES Football Observatory. Jak vypadá desítka nejhodnotnějších fotbalistů planety?
Dříve něco nemyslitelného, dnes norma. Hodnota hráče přesahující 100 milionů dolarů už není úplně ojedinělou záležitostí. Obzvláště pak u společnosti CIES Football Observatory, která fotbalisty nemá problém nacenit ještě mnohem vyšší číslovkou.
Absolutní vrchol má nyní na svědomí Erling Haaland. Útočné eso Manchesteru City za sebou má první sezonu v Anglii a ta nemohla dopadnout lépe. Norský kanonýr útočí na zisk treble. Podle výzkumné agentury je jeho cena neuvěřitelných 262 milionů dolarů.
Pokud bychom cenu Haalanda přepočítali na koruny, tak se po zaokrouhlení dostaneme na neuvěřitelných 5 miliard a 771 milionů korun.
Nad 200 milionů dolarů se ovšem vyšplhala cena ještě dalších třech hráčů. Ani jeden se však na Haalanda nechytá. Druhé místo drží klenot Realu Madrid Vinicius Junior (210 milionů).
Nejhodnotnější čtveřici uzavírají Bukayo Saka (209 milionů) coby hráč Arsenalu a Jude Bellingham (203 milionů), který zřejmě v létě přestoupí z Dortmundu do Realu Madrid za sumu přesahující 120 milionů eur.
Jen těsně se na hranici 200 milionů dolarů nedostal další hráč Realu Madrid Rodrygo (197 milionů), kterého stíhají talentovaní záložníci z Barcelony. Zatímco Pedri je ceněn na 190 milionů, tak Gavi se dočkal cenovky ve výši 182 milionů.
Druhým zástupcem Bundesligy v nejdražší desítce je Jamal Musiala (182 milionů), tedy muž, který v této sezoně táhl Bayern Mnichov. O čtyři miliony menší hodnotu má talent Manchesteru City Phil Foden.
Poměrně překvapivě až na desáté pozici najdeme tvář PSG, Kylian Mbappé se coby francouzský tahoun na mistrovství světa dočkal hodnoty ve výši 174 milionů dolarů.
Zdroj: CIES Football Observatory
Bundesliga
Velkolepý návrat a senzační náhrada odcházející hvězdy? Dortmund zvažuje podpis kapitána Manchesteru City
Borussia Dortmund po zpackaném boji o titul musí přemýšlet o posilách pro příští rok. Už jen kvůli tomu, že několik hráčů také odejde. Bolet bude zejména odchod největší hvězdy týmu. Náhrada však může být velkolepá.

Borussia Dortmund po zpackaném boji o titul musí přemýšlet o posilách pro příští rok. Už jen kvůli tomu, že několik hráčů také odejde. Bolet bude zejména odchod největší hvězdy týmu. Náhrada však může být velkolepá.
Bundesligový boj o titul byl v této sezoně dramatem až do posledního kola. Dortmund byl titulu nejblíž za poslední roky, měl vše ve svých rukách, jenže selhal. Musel poslední zápas sezony vyhrát, případně doufat ve ztrátu Bayernu.
Ani jedno se ale nestalo a tak vestfálský klub musí kousat velké zklamání. Pro některé hráče to navíc byla poslední šance s Borussií titul získat. Jedním z nich je pravděpodobně Jude Bellingham.
Anglický fotbalista je už delší dobu sledován evropskými velkokluby a během léta by měl posílit Real Madrid za částku vyšší než 120 milionů eur. Není však vyloučeno, že by jej měla nahradit jiná velká hvězda.
Německý deník Bild totiž přišel s informací, že by se do Dortmundu mohl vrátit Ilkay Gündogan, aktuálně kapitán Manchesteru City, v posledních letech jednoho z nejlepších týmů planety.
Gündogan působil v Borussii v letech 2011 až 2016, než odešel do Anglie. S týmem vyhrál jednou Bundesligu a německý pohár, dvakrát německý Superpohár. Předváděl skvělé výkony, na které v dresu Citizens nejen navázal, ale také je předčil.
S Manchesterem City došel německý záložník pro 13 trofejí včetně pěti ligových titulů a ještě může přidat další. Ligu mistrů, která by znamenala treble. V létě mu ale končí smlouva a sám by se návratu do Německa údajně nebránil.
Hlavní roli bude hrát to, jak dlouhý kontrakt mu Citizens nabídnou. Hráč totiž stojí o smlouvu na dva roky, kouč Pep Guardiola ale hráčům starším 30 let nabízí nejraději jednoleté kontrakty. O hráče pak údajně usiluje také Barcelona.
Ještě je otázku, jak by Dortmund unesl tento podpis finančně. Sice získá přes 120 milionů eur za Bellinghama, nicméně Gündogan vydělává v Anglii okolo 18 milionů liber ročně, což si v Borussii nevydělá nikdo.
Ekonomicky by se teda podpis nemusel vyplatit. Obzvláště vzhledem k tomu, že Gündogana nebude šance v budoucnosti zpoplatnit. Byl by to ale jasný signál pro rivala z Mnichova. Podpis hráče takových kvalit by byl ukázkou velkých ambic.
Zdroj: Bild, Transfermarkt
-
Fortuna ligapřed 4 dny
Sparťan Kovář měl telefonát od kouče Manchesteru United Ten Haga! Je jasno, kde bude hrát v příští sezoně
-
Hokejpřed 4 dny
Finále Stanley Cupu: Tak trochu jiná NHL mezi Floridou a Vegas, ze které vedení ligy nejásá
-
Fortuna ligapřed 2 dny
Nová posila do realizačního týmu Sparty! K Priskemu přichází další odborník z ciziny
-
Fortuna ligapřed 4 dny
Druhý nejdražší přestup v dějinách slavného zahraničního klubu? Má se jím stát opora Slavie Praha!