Motorsport
Dechberoucí finiš, MotoGP ve VC Austrálie přepsala svou historii! O vítězství bojovalo do samotného závěru hned 7 jezdců
Neskutečný závěr Velké ceny Austrálie MotoGP! O vítězi osmnáctého podniku letošní sezóny se muselo rozhodnout až na cílové čáře, když o první místo bojovalo hned několik jezdců. To nakonec vybojoval Alex Rins na Suzuki, vy se však na grandiózní finiš můžete v tomto článku ještě jednou podívat.
Neskutečný závěr Velké ceny Austrálie MotoGP! O vítězi osmnáctého podniku letošní sezóny se muselo rozhodnout až na cílové čáře, když o první místo bojovalo hned několik jezdců. To nakonec vybojoval Alex Rins na Suzuki, vy se však na grandiózní finiš můžete v tomto článku ještě jednou podívat.
Tak tohle bylo vskutku grandiózní! Osmnáctý podnik letošní sezóny MotoGP – Velká cena Austrálie – se rozhodovala až v posledním sedmadvacátém kole.
Do něj najelo hned sedm jezdců s reálnými šancemi na zisk prvního místa, to však po tvrdém a krásném boji nakonec ukořistil Španěl Rins a zajistil tak Suzuki první vítězství v letošní sezóně. Nutno podotknout, japonský tým si tak před svým odchodem z MotoGP ukousl alespoň ještě jeden malý kus slávy.
Na onu nádhernou bitvu o vítězství se každopádně v níže přiložených videích můžete sami podívat.
Hlavními aktéry v boji o prvenství však byli Rins, Marc Márquez a Francesco Bagnaia, kteří se ostatně přesně v tomto pořadí také „poskládali“ na stupních vítězů.
Dlužno dodat, Rins přitom do Velké ceny Austrálie startoval až z desátého místa, z pole position do závodu vyjížděl Jorge Martin, jehož Pramac v první řadě doplnili Marc Márquez a Bagnaia.
Po startu a v prvních kolech tak strážil své vedení Martin, v dalším průběhu Velké ceny Austrálie se nicméně postupně propadal pořadím dolů. Čtyřiadvacetiletý talentovaný závodník zakončil osmnáctý podnik letošní sezóny až na sedmém místě.
Kromě Martina se pořadím dolů postupně propadal také z druhé řady startující Aleix Espargaro, jenž dojel až na deváté příčce.
Z pátého místa odstartoval úřadující šampion Fabio Quartararo. Francouzský závodník ve službách Yamahy ale v Austrálii ukázal svou zlou formu a závod nedokončil. A díky třetímu místu se Ital Bagnaia posunul na první místo v šampionátu jezdců.
Historicky jeden z nejlepších závěrů
Tento velkolepý finiš také zajistil to, že MotoGP opět překonala vlastní rekord, když se jedná o druhý nejtěsnější časový rozdíl nejlepších 10 jezdců v cíli Velké ceny v celé její historii.
Piloti v elitní desítce se totiž vešli do necelých šesti sekund, první sedmička se dokonce vlezla do jedné vteřiny!
Zdroj: MotoGP
Motorsport
Překvapivý návrat, odložená premiéra a vzrušení 44krát jinak! MotoGP vydalo kalendář pro sezónu 2024 s rekordním počtem závodů
22 podniků, 44 závodů! Takto našlapaná bude příští sezóna již 76. vydání MS silničních motocyklů, které ve středu dopoledne zveřejnilo kalendář s rekordním počtem velkých cen.
22 podniků, 44 závodů! Takto našlapaná bude příští sezóna již 76. vydání MS silničních motocyklů, které ve středu dopoledne zveřejnilo kalendář s rekordním počtem velkých cen. Vedle návratu VC Aragónu se na druhý pokus pokusí představit Kazachstán, tentokrát v červnovém termínu. Katar se vrací na post úvodního závodu sezóny, jejíž závěr se tradičně uskuteční ve španělské Valencii.
Několik dní po historicky první Velké ceně Indie a během přípravy na závody v Japonsku publikovalo MotoGP soupisku všech velkých cen, které se uskuteční v rámci nadcházející sezóny. Na celý padok čeká bezprecedentních 22 velkých cen rozložených do osmi měsíců s minimem odpočinku.
O rekordní počet závodů se MotoGP pokoušelo již tento rok. Plánovalo se celkem 21 podniků včetně zbrusu nové velké ceny v Kazachstánu.
Tato exotická destinace však z důvodů nedokončené homologace okruhu Sokol a logistických obtíží způsobených válkou na Ukrajině z letošního kalendáře odpadla.
76. mistrovství světa silničních motocyklů odstartuje o druhém březnovém víkendu v Kataru. Tato pouštní země se vrací na své tradiční místo po rozsáhlých rekonstrukcích tamního okruhu, což způsobilo posun letošního závodu na listopad.
První ochutnávku Evropy si jezdci vyzkouší o dva týdny později, kdy se pojede v portugalském Portimau. Následuje přesun na americký světadíl, nejdříve se představí Argentina, po níž cirkus MotoGP navštíví Spojené státy.
Evropská sezóna vypukne na konci dubna prvním ze čtyř závodů ve Španělsku, a to na okruhu Jerez. Druhá návštěva této země nenechá na sebe dlouho čekat.
Po skoku do francouzského Le Mans se jezdci proženou po závodní trati v katalánském Montmeló nedaleko Barcelony. Osmá velká cena sezóna byla přiřazena Itálii a velice populárním okruhu Mugello.
Kazachstán se 16. června pokusí o odložený debut, přičemž první polovinu sezóny uzavřou Nizozemsko a Německo. Po čtyřtýdenní letní přestávce se kola nejrychlejších motocyklů světa opět roztočí na britském Silverstonu. Trojice Rakousko, navrátilec Aragón a San Marino pak uzavře řádnou evropskou sezónu.
Zmiňovaný Aragón nefiguroval v letošním kalendáři, jelikož se počínaje tímto ročníkem plánovala rotace závodů na Pyrenejském poloostrově. Zdá se však, že se s touto rotací již nepočítá a španělský promotér Dorna by si rád udržel všechny velké ceny ve své zemi.
Asijskou tour opět jako letos uvede do pohybu VC Indie, která odstartuje úmornou sérii šesti velkých cen v sedmi týdnech.
V rámci prvního tripleheaderu se po Indii ukáží velké ceny v Indonésii a Japonsku. Ze země vycházejícího slunce se piloti a veškeří zaměstnanci přesunou do Austrálie, po níž následují v rychlém sledu Thajsko a Malajsie.
Rekordně dlouhou sezónu uzavře jako obvykle španělská Valencie a okruh Ricarda Torma. Pakliže by jakýkoliv podnik z všelijakých důvodů vypadl, nahradilo by jej Maďarsko a letos otevřený Balaton Park.
Zdroj: MotoGP
Motorsport
Americký šampionát IndyCar představil kalendář pro sezónu 2024, nově se bude končit v ulicích Nashvillu
Pozdní letní a podzimní měsíce jsou standardně obdobím, ve kterém se zveřejňují soupisky závodů různých motoristických seriálů pro nadcházející sezónu. Již v červenci Formule 1 publikovala vlastní kalendář čítající rekordních 24 podniků.
Pozdní letní a podzimní měsíce jsou standardně obdobím, ve kterém se zveřejňují soupisky závodů různých motoristických seriálů pro nadcházející sezónu. Již v červenci Formule 1 publikovala vlastní kalendář čítající rekordních 24 podniků. To za Atlantikem se v rámci nejprestižnějšího amerického formulového šampionátu IndyCar pravidelně drží na skromných 17 závodech. Žádná změna v tomto čísle nenastane ani příští rok. Nicméně jedno překvapení si seriál připravil pro své fanoušky, a to nebodovaný exhibiční závod.
Pakliže se řadíte mezi příznivce motorsportu, kteří se zajímají o dění na americké scéně, zbystřete oči. Tamní nejprestižnější formulový šampionát IndyCar se v pondělí pochlubil zbrusu novým kalendářem pro příští sezónu.
Ačkoliv je jeho součástí opět 17 závodů tak, jako tomu bylo v posledních několika sezónách, nepočítáme-li ročníky ovlivněné pandemií koronaviru, nachází se na něm pár zásadních změn a novinek.
Šampionát vypukne, jak už se stalo tradicí, na městské trati ve floridském St. Petersburgu 10. března. Hned další závod představuje zajímavé osvěžení nadcházejícího ročníku, a to exhibiční závod v kalifornském Thermal Clubu. Přestože jezdci neobdrží žádné mistrovské body za své počiny, vítěz podniku si přijde na jeden milion dolarů.
Následují závody v Long Beach a Barber Motorsports Parku, po nichž nastane čas na zlatý hřeb celé sezóny – 108. ročník slavného Indianapolis 500. Ochutnávku mu bude dělat podnik na vnitřním okruhu, na kterém se proháněly vozy Formule 1 mezi roky 2000 a 2007.
Po jízdách v ulicích Detroitu a na slavném Road America se jezdci ukážou v kalifornské Laguně Sece. Závod na tomto okruhu se přesunul z úplného konce sezóny tentokrát do prostřední části kalendáře.
Ročník 2024 seriálu IndyCar vstoupí do své druhé poloviny podnikem v Mid-Ohiu, na nějž naváže dvojitý závod na ovále v Iowě. Čtyři závody v rámci třech víkendů po sobě uzavře souboj pilotů na městském okruhu v Torontu.
Fanoušci oválů potěší posledních pět závodů, z nichž tři se odehrají právě na nich. Nejprve se 17. srpna pojede v Gateway a o dva víkendy později dvakrát v Milwaukee Mile, který se naposled nacházel v kalendáři IndyCar v roce 2015. Tento velký návrat si však vzal za oběť jiný ovál, a to ten v Texasu. Podniky v Gatewayi a Milwuakee Mile oddělí závod na krátkém přírodním okruhu v Portlandu.
Finále sezóny 2024 IndyCar se uskuteční 15. září místo v Laguně Sece v ulicích Nashvillu ve státě Tennessee. Takto brzký závěr šampionátu způsobuje start americké fotbalové ligy NFL, která se těší největší popularity v USA, což bere sledovanost jiným sportům, včetně IndyCar.
Letošní ročník ovládl Álex Palou, a to poprvé po patnácti letech s jedním závodem v rezervě, hlavně díky fantastické konzistentnosti. Španěl v žádném ze 17 závodů nedokončil hůře než osmý.
Zdroj: IndyCar
Motorsport
O takovém roce jsme ani nesnili, říká Horner po zisku titulu. Šéf Red Bullu označil klíčový aspekt jejich úspěchu
Red Bull Racing oslavil na Suzuce díky vítězství Maxe Verstappena a nízkému umístění jezdců Mercedesu zisk mistrovského titulu v Poháru konstruktérů. Rakouské stáji se tak podařilo obhájit prvenství z minulého roku, veliký úspěch okomentoval šéf týmu Christian Horner.
Red Bull Racing oslavil na Suzuce díky vítězství Maxe Verstappena a nízkému umístění jezdců Mercedesu zisk mistrovského titulu v Poháru konstruktérů. Rakouské stáji se tak podařilo obhájit prvenství z minulého roku, veliký úspěch okomentoval šéf týmu Christian Horner.
Byla to jen otázka času. Red Bull je v letošní sezóně naprosto dominantním týmem a až na jeden výpadek v Singapuru vyhrál zatím všechny velké ceny.
Dvě vítězství si připsal Sergio Pérez, který opanoval podniky v Saúdské Arábii a Ázerbájdžánu. Hned dvanáctkrát však v ročníku 2023 zvítězil Max Verstappen, jenž si zároveň jede pro zisk třetího mistrovského titulu v řadě.
Red Bull v aktuální sezóně nasbíral už 623 bodů, na druhý Mercedes má 318bodový náskok. A to podle počtu zbývajících závodů znamená, že německý tým už nemá ani matematickou šanci na to Red Bull předehnat.
Zajímavým faktem je to, že i kdyby Verstappen za Red Bull závodil sám, tedy bez Checa Péreze, i tak by byl rakouský tým na čele Poháru konstruktérů.
Úřadující šampion totiž v aktuálním ročníku sám získal už 400 bodů. Mercedes s jezdeckou dvojicí Lewis Hamilton – George Russell nasbíral „jen“ 305 bodů. Ostatně i tohle svědčí o tom, jak výjimečnou sezónu Red Bull letos prožívá.
Neuvěřitelný rok!
„O takovém roce jsme ani nesnili. Je to neuvěřitelné. Loňský rok byl pro nás velmi silný. Myslím, že udržet si toto tempo i při problémech, které jsme měli, je svědectvím všech mužů a žen v týmu, kteří neúnavně pracovali, aby vytvořili tak konkurenceschopné auto, jaké jsme měli,“ řekl Christian Horner, jehož slova cituje server RaceFans.
„Formule 1 je jedním z největších týmových sportů na světě. Myslím, že je to výsledek všech těch 22 různých oddělení, všech zaměstnanců v zázemí, kteří pracovali šílené hodiny, aby vyrobili taková auta a takový výsledek,“ pokračuje šéf stáje Red Bull.
Závěrem Horner znovu zopakoval, že letošní dominantní sezónu bere jako neuvěřitelný výkon. Musela se zkrátka potkat řada věcí v tom správném pořadí, aby Red Bull vytvořil takřka dokonalý monopost.
Zdroj: F1, RaceFans
-
Fortuna ligapřed 5 dny
VIDEO: Dočká se pořádné stopky? Bořil se po odhození Haraslína pokusil silou šlápnout na jeho nohu
-
Fortuna ligapřed 4 dny
Viník strkanice Bořil – Krejčí? Vindahl! Proč na Chytila řval, když bylo odpískano, nechápe bývalý kouč Sparty
-
Fortuna ligapřed 5 dny
Že se Krejčí podle Priskeho jen bránil Bořilovi? Tenhle záběr ukazuje, že rvačku začal on
-
Fortuna ligapřed 2 dny
Kadlec: Zákrok Kuchty na Bořila? Mně se to líbilo, ale zranění mu nepřeji