Spojte se s námi


Fortuna liga

Letenský svatostánek, aneb místo, kde se psala historie ČR, a především domov všech Sparťanů

Na Letné, jak se přezdívá Generali Česká Pojišťovna Aréně, se odehrály velké fotbalové bitvy, k velkým zápasům zde nastoupila i česká reprezentace a poblíž se tvořila budoucnost české demokracie.

Publikováno

dne

Na Letné, jak se přezdívá Generali Česká Pojišťovna Aréně, se odehrály velké fotbalové bitvy, k velkým zápasům zde nastoupila i česká reprezentace a poblíž se tvořila budoucnost české demokracie. To vše obsahuje historie sparťanského chrámu, v němž ale Sparta Praha nalezla svůj domov až po prvních dvou desítkách let své existence.

Zdroj: sparta.cz

Klub AC Sparta Praha v předposledním měsíci loňského roku oslavil 127. výročí svého založení. První roky ale klub strávil na plácku na Maninách, odkud se kvůli finančním problémům musel na přelomu 19. a 20. století přestěhovat na hřiště na Císařské louce.

Po několika letech a ekonomické stabilizaci se klub v roce 1904 stěhoval na stadion, jenž se nacházel v Holešovicích. Zde ale vydržel pouze rok a opět měnil svůj domov. Tentokráte se jím stalo hřiště rozléhající se na místě dnešního Technického muzea. Tehdy se Sparta poprvé octla na Letné.

Na tomto skromném stadionu vydrželi Sparťané do roku 1917. Tehdy byly postaveny základy dnešní Generali Česká Pojišťovna Arény. Sparta Praha se tak stěhovala o pár stovek metrů na západ, kde zůstala až dodnes.

Začátky na letenském trávníku

Pažit tehdy sparťanští fotbalisté pokřtili výhrou 3:2 nad Plzní a tím se zde začala psát ohromná historie jednoho z nejkrásnějších stadionů v Česku.

Tehdejší velmi prosté tribuny brzy nahradily ochozy o dřevěné konstrukci. Hlavní tribuna tehdy na střeše nesla nápis AC Sparta a byla největší tribunou ve střední Evropě.

Vešlo se na ni až 1 700 diváků. Celková kapacita se však v té době pohybovala okolo 22 tisíc fanoušků a s rostoucí slávou Sparty se začalo uvažovat o jejím rozšíření, k čemuž však nikdy nedošlo.

Po několika týdnech práce na rozšíření stadionu přišel nejčernější moment celé historie letenského stadionu. V roce 1934 vyhořela hlavní tribuna. Při tomto požáru klub přišel o veškeré poháry, dresy, hráčské legitimace a kopačky.

Základy dnešní tribuny

Od oné události v roce 1934 se na hlavní tribunu až do roku 1937 nikdo nedostal. Započala zde výstavba nové a modernější tribuny, která s pár rekonstrukcemi slouží až dodnes. Hlavní tribuna měla železobetonový základ a nacházelo se v ní i sídlo klubu.

Od té doby stadion postihly rekonstrukce pouze po roce 1945, kdy jej lehce poničily střely z kanónů německých tanků.

Zbylé tribuny se dočkaly nového kabátu až mezi lety 1967 a 1969, kdy se stadion uzavřel a s kapacitou 35 000 diváků patřil k nejmodernějším svého času. Bohužel se až do 90. let další rekonstrukce nedočkal, a tak po delší čas nesplňoval přísné podmínky.

Rekonstrukce přišla až ve zmíněných 90. letech, kdy Spartu převzal nový majitel Petr Mach, který okamžitě snížil kapacitu stadionu na 20 tisíc lidí a nechal veškeré ochozy zrenovovat tak, aby měl každý návštěvník svou sedačku. Od roku 1994 má tedy sparťanský svatostánek stejnou tvář až do dnešních dní.

Sparta Generali arena zdroj fcb.cz
Zdroj: fcb.cz

Renovace a změny názvu

V roce 2002 se trávník na Letné dočkal vyhřívání, následovala výměna sedadel v roce 2009. Od té doby je na protilehlé tribuně k vidění nápis Sparta.

Zároveň byl odstraněn plot, který se nacházel mezi hrací plochou a tribunami, a také došlo k instalaci dvou velkoplošných obrazovek, což zapříčinilo snížení kapacity stadionu na 18 tisíc fanoušků.

Letná, což je pouze přezdívka, se dočkala mnoha jmen, změny započaly roku 2003. Tehdy se domov Sparty jmenoval Toyota Aréna. Následovala výměna v roce 2007, kdy se nazýval AXA Aréna.

Toto pojmenování však vydrželo pouhé dva roky a po příchodu nového partnera se v roce 2009 stadion přejmenoval na Generali Arénu. Poslední přechod na nový název je poměrně čerstvý. Před sezónou 2019/2020 došlo ke splynutí České pojišťovny a společnosti Generali, od té doby tak nese Letná oficiální název Generali Česká pojišťovna Aréna.

Bezmála 104 let starý fotbalový chrám nacházející se na ulici Milady Horákové a Praze 7 aktuálně patří k největším v České republice. Kapacitou je třetí největší hned za stadionem pražské Slavie a stadionem Evžena Rošického.

Zdejší tribuny disponující pěti vchody i hrací plocha splňují veškeré podmínky UEFA k odehrání mezinárodních utkání. Aktuální kapacita činí 18 887 míst, z nichž 18 185 patří divákům, 702 je určeno pro VIP sekci a 80 zbylých míst patří médiím.

Zdroj: sparta.cz

Hostitel mnoha utkání

AC Sparta Praha na Letné odehrála nespočet domácích utkání, hostila zde evropské giganty a vyhrála mnohé bitvy. O to významově větší je tento svatostánek pro český fotbal.

Odehrálo se zde například finále Poháru FAČR v roce 2010 mezi Plzní a Jabloncem, po němž se Plzeň poprvé po devětatřiceti letech podívala do evropských pohárů. Plzeňští tehdy porazili Baumit Jablonec 2:1.

Letná také hostila skupinová utkání mistrovství Evropy jednadvacetiletých v roce 2015. Česká reprezentace zde odehrála jedno utkání, a to proti Srbsku, jež vyhrála 4:0. V Generali Aréně se odehrálo i semifinálové utkání, z nějž vzešel pozdější vítěz turnaje. Švédsko v něm porazilo Dánsko v poměru 1:4.

Česká dospělá reprezentace na sparťanském stadionu odehrála 45 utkání. Z 26 odešla s výhrou, sedmkrát zde remízovala a dvanáct utkání prohrála. Celkově se sem na reprezentaci přišlo podívat přes 640 tisíc diváků, kteří viděli 77 českých branek a 33 gólů hostujících týmů.

Zdroj: Sparta.cz

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.