Spojte se s námi


Hokej

Švédský terminátor, jehož příběh budí respekt. Tvrďákům v NHL Salming odolal, zákeřné nemoci už ne

Pátek 24. listopadu 2022 se stal nejen pro švédský hokej velkým dnem smutku. Svět opustil tvrďák, který otevřel Evropanům cestu do NHL, nechal se na ledě řezat v nejbrutálnější době a stal se ikonou Toronta.

Publikováno

dne

Pátek 24. listopadu 2022 se stal, nejen pro švédský hokej, velkým dnem smutku. Svět opustil tvrďák, který otevřel Evropanům cestu do NHL, nechal se na ledě řezat v nejbrutálnější době a stal se ikonou Toronta. Ať už na tabuli svítilo na konci utkání jakékoliv skóre, odcházel Börje Salming vždy jako vítěz. Dohnala ho až zákeřná nemoc ALS, která s ním neměla slitování. Už po pár měsících boje mu vystavila ve věku 71 let definitivní životní distanc.

Ne každý jméno Börjeho Salminga zná dokonale. Ani někteří velcí hokejoví fanoušci nemusejí znát příběh švédského tvrďáka, neboť se začal odehrávat z velké části někdy před více než padesáti lety. Torontský skaut Gerry McNamara se vydal v roce 1972 na pracovní cestu do Švédska.

Cílem bylo posvítit si na brankáře Curta Larssona ze Södertälje, jakožto možného evropského kandidáta do sestavy Maple Leafs. Jenomže někdo známý ho tenkrát popíchnul, aby se šel podívat taky na zápase Brynäs. Měl čas navíc, kývnul. A nejednou ho tam učaroval švédský obránce Salming.

McNamara si řekl, že tohle je přesně ten hráč, kterého Toronto potřebuje. Tak nějak podobně nejspíš pak vyložil karty doma v Kanadě, protože už při mistrovství světa 1973 v Moskvě bylo nové spojení Maple Leafs a Salminga stvrzeno.

Nebylo by na tom nic neobvyklého, takhle dnes skauting všech klubu v NHL funguje běžně. Jenomže Salming přišel do zámořské ligy v době, kdy Evropani nebyli vítaným hostem.

Tehdy v ní působili jen tři hráči ze starého kontinentu. NHL byla liga plná tvrďáků, bitek i ostrých hitů, za které bychom dneska posílali hokejisty do kriminálu.

Švédský obránce si ale začal získávat respekt velmi rychle. Už při druhém utkání sezony 1973/74 na ledě Philadelphie bylo jasné, že ho nečeká nic jednoduchého. Do té doby o NHL prakticky nic nevěděl.

Flyers tenkrát jeli na vítězné vlně. Zatímco dnes vyhrávají týmy Stanley Cupy poctivou hrou založenou na precizní defenzívě, v sedmdesátých letech vyhrávaly ligu týmy, které měly ve svých řadách pořádné hromotluky. Vytržené zuby po zápasech běžně sbírala až rolba.

NEBÁL SE NIKOHO

Salming tuhle krutost rychle pocítil na vlastní kůži. Jenomže byl jiný, než většina mladíků. Bylo mu 22 let, přesto neměl vůči agresivním ranařům žádný respekt. Ten si naopak rychle vydobyl sám, když ve zmíněném utkání na ledě Philadelphie ustál bitku s legendárním ranařem Davem Schultzem. Až na střídačce se pak od spoluhráčů dozvěděl, že Schultz byl přezdíván jako největší grázl soupeře. Salming jen pokrčil rameny.

Brzy se stal uznávaným miláčkem Toronta. Od nepaměti jsou hokejisté pro místní publikum něco jako bohové. Není se čemu divit, když v Kanadě je lední hokej považován za náboženství. V Torontu obzvlášť. A když nějaký hokejista ukázal, že je ochoten pro místní tým dýchat a na ledě téměř položit život, nosili ho na rukou.

Však si během šestnácti let v Torontu přivodil hromadu nelehkých zranění. Pětkrát měl zlomený nos, ztratil několik zubů, měl zlomené žebro, čtyři prsty na pravé ruce, prasklou levou patu, několikrát zlomený loket, obličejem mu jehla při sešívaní tržného zranění projela tak zhruba čtyřicetkrát.

Jednou měl od čela až pod nos rozřízlý obličej bruslí. Ten den podle svého vyprávění myslel, že mu vypadlo oko z důlku. Když ho nakonec nahmatal, vzal kromě tekoucí krve do hrsti i rozum a duchapřítomně si to namířil na ošetřovnu. Jeho obličej zdobilo z ošklivého zranění na 250 stehů.

V nemocnici pak ležel týden, lékaři mu zalepili i druhé oko, aby nenamáhal zrak. Později řekl, že nic horšího v životě nezažil.  „Už bys toho hokeje měl nechat!” řekla mu jeho žena po návratu z nemocnice. „Vždyť se zas tak moc nestalo,” odvětil jí. Vynechal pouhé tři zápasy, než se vrátil zase na led.

Možná nejemotivnější okamžik hráčské kariéry zažil v roce 1976 během Kanadského poháru, kdy za tým Švédska nastoupil v Torontu proti domácí Kanadě. Salming si nebyl jistý, jak ho hrdé, ale taky velmi svérázné kanadské publikum přivítá v dresu soupeře. Nakonec sklidil několikaminutové ovace, což se nestalo ani domácím hokejistům. Pro fanoušky Toronta to byl čistokrevný hrdina.

Byl to hotový terminátor. V NHL odehrál 1148 utkání, ve kterých jeho ice time stoupal až ke 45 minutám. Lehal do střel, rval se. Klubový majitel Harold Ballard o něm řekl, že kdyby byl tým Maple Leafs bez něho, bylo by to to samé, bylo by to, jako kdybyste z auta vyndali karburátor.

Byl úplně jiný, než tenkrát běžní hráči NHL. V jednom interview přiznal, že v roce 1980 si dal na jednom večírku v opilosti kokain. Přestože od začátku tvrdil, že to vyzkoušel poprvé a naposled, liga mu vystavila stopku na celou sezonu. Po čase ho nakonec zmírnila na osm utkání. Ostatní hráči se báli o užití kokainu mluvit, protože jej užívali pravidelně. To ale nebyl Salmingův případ. I díky tomu šel s mimořádnou upřímností s kůži na trh, protože ho to následně stálo místo na mistrovství světa.

SKROMNÝ A POKORNÝ

Sláva mu však nikdy nestoupla do hlavy. V šesti letech přišel o otce, většinu života musel s nástrahami bojovat sám. Na ledě mu aplaudovaly tisíce nadšených příznivců. Zatímco jeho spoluhráči šli po utkání zapíjet schytané rány do hospody, Salming si za arénou sedl na zem třeba k bezdomovci a jen tak poslouchal jejich životní příběhy a pomáhal jim.

Jeho jméno má však v historii ještě větší přesah než jen v oblasti hokeje. Jeho děda a praděda měli původní příjmení Saari. V úplné pustině ale postavili první dům, čímž vznikla vesnice s názvem Salming. Byli to dobří obchodníci, kteří prodávali tak prosté suroviny jako sůl a cukr. I jejich následovník Börje se později po konci kariéry v podnikání našel. 

NEČEKANÝ KONEC VELKÉHO HRDINY

I mnoho let po hokejovém důchodu zůstal stále aktivní. Každé ráno hodinu šlapal na rotopedu, pak ještě cvičil, aby se i na prahu 70 let udržoval v kondici. Hokejku taky z ruky nepustil, často cestoval do Toronta na utkání místních veteránů. Tam byl také v roce 1996 uveden do hokejové Síně slávy.

Ještě v únoru na jednom z těchto utkání hrál. Tehdy si stěžoval na nadměrnou únavu svalů, která byla však k jeho vysokému věku pochopitelná. Nikdo ještě netušil, že tady začíná jeho životní cílová rovinka. V dubnu mu diagnostikovali zákeřnou nemoc ALS (Amyotrofická laterální skleróza), na kterou nemá ani dnešní moderní medicína žádné páky. Postupně ničí buňky centrální nervové soustavy, čímž člověku kompletně postupně odumírá svalstvo.

Někteří lidé dokáží ještě léta s omezeným pohybem fungovat. Nejznámějším člověkem, který touto nemocí trpěl, byl Stephen Hawking. Od roku 1968 byl odkázán na vozík a od roku 1985 s okolním světem komunikoval jen pomocí speciálního počítače. Nakonec zemřel až v březnu 2018. U Salminga se však nemoc valila jako lavina. Poslední týdny už trávil na vozíku, neměl síly se bez pomoci ani najíst.

Specifikum ALS je, že kromě těla funguje mysl člověka stále dokonale. Dva týdny před svou smrtí stál uprostřed vyprodané Scotiabank Arény v Torontu v doprovodu legend místního klubu a rodiny.

Šlo vidět, jak emotivně svou poslední návštěvu legendární hokejové bašty prožívá. Podepřen svými blízkými mával ochozům, kterými se valily slzy. Naměkko byli všichni bývalí i současní hráči Maple Leafs.

Všichni věděli, že se jejich velikán přijel rozloučit. Nikdo však nečekal, že za dva týdny bude po všem. Nejzákeřnějším tvrďákům, starým dřevěným hokejkám, ostrým bruslím i jedovatým kotoučům odolávat léta dokázal. Této nemoci už ale čelit nedokázal. Všichni, včetně něj věděli, co ho v následujících dobách čeká. Přesto jeho náhlý odchod zasáhl nejen celý hokejový svět. 

Nikdy nevyhrál Stanley Cup, nikdy nevyhrál ani žádnou individuální trofej. V NHL se tak nějak nenosilo, aby nějakou cenu převzal Evropan. Přestup do jiného klubu v dobách jeho největší slávy odmítal on i jeho klub. Kdo ho ale znal, byl pro něj vždy jasný vítěz. Takoví bojovníci si zaslouží důstojnější konec. Trnitá cesta s názvem „život“ je však krajně nevyzpytatelná. 

Zdroj: iDnes, lubosbrabec.cz

Reklama

Hokej

Komentář: NHL jako ruská propaganda? Ve výběru All Star je 10 Rusů, a to včetně Ovečkina

KOMENTÁŘ – Každý rok si NHL udělá začátkem února menší pauzu, aby nahrnula na jednu hromadu to nejlepší z nejlepšího, co zámořská hokejová soutěž nabízí. NHL All-Star Game patří k oslavám nejslavnější ligy světa. Velkolepou show však letos degraduje účast ruských hokejistů, včetně toho nejpovolanějšího Alexandera Ovečkina.

Publikováno

dne

KOMENTÁŘ – Každý rok si NHL udělá začátkem února menší pauzu, aby nahrnula na jednu hromadu to nejlepší z nejlepšího, co zámořská hokejová soutěž nabízí. NHL All-Star Game patří k oslavám nejslavnější ligy světa. Velkolepou show však letos degraduje účast ruských hokejistů, včetně toho nejpovolanějšího Alexandera Ovečkina.

Pokud si někdo otevře oficiální účet ruského hokejisty Alexandera Ovečkina na Instagramu, hned dostane facku i ten, kdo hokej příliš detailně nesleduje. Od doby, co ruské tanky překročily hranice ukrajinského suverénního státu už uběhl téměř rok. Ovečkin však stále na profilové fotce hrdě pózuje vedle Vladimira Putina.

Na veškerou obhajobu už je pozdě, veškeré pomyslné lhůty vypršely. Spekulace o tom, že Ovečkin se nechce vyjádřit negativně na adresu ruského prezidenta jen proto, protože má v Rusku svou rodinu, jsou definitivně pasé. Reportérka Washington Post Samantha Pell zveřejnila fotku ruského hokejisty na svém Twiteeru s jasným textem.

Kapitán Capitals řekl, že je nadšený, že je zde jeho rodina, a pro jeho nejstaršího syna Sergeje to bude obzvláště zábavný čas, když bude v šatně a kolem ostatních hvězd,” stojí na jejím Twitteru. Ačkoliv nikde nebyl postoj Ovečkina z jeho úst jednoznačně formulován, od začátku je jasné, na či straně tento muž stojí.

A co na to NHL? Vůbec nic. Ze šikany mladého kluka na střední škole dělá haló. Samozřejmě, že je správné stát proti šikaně, jenomže v porovnání s průšvihem na Ukrajině, kde denně umírají neviní lidé, to je naprosto neporovnatelné. 

Stejně tak liga nedávno kolem sebe prskala, když si z náboženských důvodů nechtěl Ivan Provorov vzít na rozbruslení dres na podporu LGBTQ+ komunity. Jeden z nejuznávanějších žurnalistů v zámoří Pierre LeBrun obránci Philadelphie Flayers vzkázal, že se za náboženství jen schovává a není schopen všechny respektovat.

Ano, Provorov je také shodou okolností Rus, ale to teď alespoň částečně hoďme za hlavu, protože hlavní problém je zkrátka jinde.

To, že v čele největších osobností nejprestižnější hokejové ligy stojí muž, který svým postojem veřejně podporuje ruskou agresi na Ukrajině, to vedení slavné ligy vůbec netrápí. Hlavní je, že z toho tečou peníze. Aby toho nebylo málo, útočí Ovečkin na střelecký rekord Wayna Gretzkyho, čímž je na veřejnosti ještě víc vidět. Každou další jeho trefu NHL veřejně oslavuje.

Příspěvek redaktorky z Washingtonu nezůstal pochopitelně bez odezvy: „Jaký milý podporovatel válečných zločinců. Tak roztomilý příběh. Doufám, že jeho rodina se na utkání hvězd má lépe než všechny ukrajinské rodiny, které zabil Ovečkinův přítel. Potěšující,” napsal k příspěvku redaktorky jeden z fanoušků. 

Hej Samantho, můžeš přestat být pokrytec? Ovečkin je nástrojem propagandy teroristického státu (Ruska). Ten samý stát, který vraždí, mučí a unáší děti na Ukrajině, pokud jste si toho nevšimli,” je napsáno na jedné z dalších reakcí pod stejný příspěvkem. Přeháňka? Právě že vůbec. Taková je hold realita.

Teď míří Ovečkin o víkendu na Floridu, kde se představí jako součást souboru největších hvězd. „O víkendu na Floridě bohužel proběhne vynikající reklama na ruskou válku a zločiny na Ukrajině. A to i za podpory českého kanálu Nova Sport,” napsal na svém Twitteru bývalý brankář Dominik Hašek, jenž vytrvale ruské hráče na soupiskách týmů NHL odsuzuje.

Celkem se v okolí FLA Live Arény sejde hned desítka ruských hráčů:

Igor Šesťorkin (New York Rangers)
Ilya Sorokin
 (New York Islanders)
Andrei Vasilevskiy
 (Tampa Bay Lightning)
Alexandr Ovečkin
 (Washington Capitals)
Artemi Panarin
 (New York Rangers)
Andrej Svečnikov
 (Carolina Hurricanes)
Nikita Kučerov
 (Tampa Bay Lightning)
Aleksander Barkov
 (Florida Panthers)
Kirill Kaprizov
 (Minnesota Wild)
Vladimir Tarasenko
 (St Louis Blues)

Široké portfolio ruských hokejistů na letošním All-Star Game jen ukazuje, že pro NHL válka na Ukrajině prakticky vůbec nic neznamená. Co se ale stane jednoho dne, kdy Ovečkin skutečně překoná Gretzkyho a stane se ve střeleckých tabulkách takřka nedostižitelný?

Pravděpodobně bude stále na jeho profilu viset fotka s Putinem, jakožto symbol Ovečkinovy osobnosti. Třeba pak dojde i na situaci, kdy se při brouzdání na internetu malé dítě zeptá svého otce: „A tati? Kdo je ten pán stojící vedle něj?” Tohle pak svému dítěti zkrátka vysvětlovat nechcete. 

Už vůbec ne v kontextu hokeje, který má stát za správnými věcmi a ne se jenom tak na venek tvářit. NHL by si zkrátka měla uvědomit, že určuje světové trendy této hry a že stojí na vrcholu pyramidy této hry. A to sebou nese jistou tíhu zodpovědnosti, ať už se to někomu líbí nebo ne.

Zdroj: NHL

Pokračovat ve čtení

Hokej

Havlát vyhlíží posily pro MS: Hertl, Hronek či Kubalík. Je ve hře i Jakub Vrána?

Realizační tým české hokejové reprezentace v čele s koučem Karim Jalonenem má za sebou nominaci hráčů na blížící se Švédské hokejové hry. Tématem tiskové konference však nebyly jen nejbližší akce národního týmu, ale také květnové mistrovství světa v Rize a Tampere.

Publikováno

dne

Realizační tým české hokejové reprezentace v čele s koučem Karim Jalonenem má za sebou nominaci hráčů na blížící se Švédské hokejové hry. Tématem tiskové konference však nebyly jen nejbližší akce národního týmu, ale také květnové mistrovství světa v Rize a Tampere. Kdo by mohl posílit český výběr ze zámoří?

Hlavní slovo ohledně posil z NHL má na starosti generální manažer Martin Havlát. Také on se zúčastnil středeční tiskové konference před dalším ze série turnajů EHT.

V první řadě Havláta potěšila reakce hráčů: „Nikdo dosud neřekl, že nepojede, všechny reakce jsou v zásadě pozitivní,” řekl manažer hokejové reprezentace v rozhovoru pro iDnes.

Havlát si je moc dobře vědom, že pravděpodobnost účasti na světovém šampionátu se bude odvíjet od situace klubů v NHL. Tam, kde mají týmy reálnou šanci dojít v play-off Stanley Cupu dál než do prvního kola, naděje na účast na turnaji v Rize a Tempere klesá. Proto se Havlát v této fázi zaměřuje spíše na jména, jejichž týmy hrají zatím pod čárou účasti v play-off.

I na tyhle úvahy je však podle něj stále poněkud brzo: „Ano, některé týmy už šanci na play off mají malou, ale vše můžou změnit přestupy při uzávěrce začátkem března,” řekl k současné situaci teprve jedenačtyřicetiletý manažer, kterého do funkce zvolil nově zvolený šéf svazu Alois Hadamczik.

Nadějně zatím vidí účast žraloků Radima Šimka, Tomáše Hertla a Martina Kauta, kteří s největší pravděpodobností nepostoupí se San Jose ani do prvního kola vyřazovací části NHL. Pod čárou je zatím také Detroit, kde válí české komando ve složení Filip Hronek, Dominik Kubalík či aktuálně zraněný Filip Zadina.

S ohledem na Red Wings se nabízí také otázka, jak se staví vedení národního týmu na případnou nominaci Jakuba Vrány: „Určitě ho sleduju a doufám, že se mu bude dařit. Je to šikovný hokejista, nebezpečný každé střídání. Moc by mu pomohlo, kdyby se brzy dostal zpátky do prvního týmu v NHL,” řekl Havlát s tím, že osobně Vránu zatím nekontaktoval.

V AHL fanoušci upínají oči především na Matěje Blümela, jenž hraje ve farmářském celku Dallasu Stars: „Situace u něj bude trochu zvláštní, protože Dallas může v play off NHL dojít daleko, Texas v AHL patří k nejlepším,” poznamenal bývalý český útočník k vyhlídkám Blümela, který zazářil především na loňském šampionátu, kde si vybojoval smlouvu v zámoří.

Do diskuse bylo hozeno také jméno Pavla Zachy, který už v minulosti několikrát reprezentaci odmítnul: „V minulosti měl určitě nějaké své důvody. Nebo neměl..,” zamyslel se Havlát.

Nicméně dodal, že by podle něj Zacha letos rád na MS jel. Vzhledem k letošní formě New Jersey to však nevidí příliš reálně: „Nikdo nečeká, že vypadnou v prvním kole,” řekl Havlát na adresu Ďáblů.

Do hokejového světového šampionátu zbývá ještě poměrně dost času. Hostit jej bude letos Lotyšsko a Finsko, národní tým v základní skupině vyzve výběry Kanady, Švýcarska, Slovenska, Lotyšska, Norska, Kazachstánu a Slovinska. Svěřenci Kariho Jalonena budou obhajovat bronzové medaile z roku 2022.

Zdroj: Český hokej, iDnes

Pokračovat ve čtení

Hokej

Už zase oni! Trio Pastrňák – Krejčí – Zacha předvedlo další úchvatnou akci, podívejte se na jejich gól proti Torontu

Boston Bruins v noci ze středy na čtvrtek odehrál svůj další zápas základní části, přičemž svého soupeře porazil jasně 5:2. A velký podíl na tom měla opět trojice Pastrňák, Krejčí, Zacha, která už zase předvedla parádní gólovou akci!

Publikováno

dne

Boston Bruins v noci ze středy na čtvrtek odehrál svůj další zápas základní části, přičemž svého soupeře porazil jasně 5:2. A velký podíl na tom měla opět trojice Pastrňák, Krejčí, Zacha, která už zase předvedla parádní gólovou akci!

Kanadsko-americká NHL měla v noci ze středy na čtvrtek na programu další dva zápasy základní části, přičemž jedním z nich byl i zápas Toronta s Bostonem.

V první třetině se ovšem fanoušci gólu nedočkali, ve druhém dějství už ale ano. Byť se ze vstřelené branky neradovali domácí. V čase 26:57 udeřil v oslabení Derek Forbort a poslal Boston do vedení.

O zhruba dvě a půl minuty později však využil přesilovou hru Mitchell Marner a srovnal na 1:1. A tři minuty na to strhl vedení na stranu Bruins Brandon Carlo.

V poslední části viděli diváci na stadionu Toronta další tři branky. Na 3:1 po dvou minutách a třinácti vteřinách zvýšil A.J. Greer, minutu a půl před polovinou třetí třetiny snížil na 2:3 z pohledu Maple Leafs Calle Järnkrok.

V čase 49:08 si krásný gól připsal Pavel Zacha, když vymetl pavučinu Samsonovy brány, o chvíli později se brněnský rodák mohl radovat znovu.

Tentokrát však v gólových statistikách figurovali všichni tři Češi. Pavel Zacha nejprve zavezl puk do pásma, poté se k němu dostal David Pastrňák, jenž následně předal kotouč Davidu Krejčímu, který adresoval finální přihrávku Zachovi.

Zkrátka a dobře, radost pohledět!

Boston se každopádně stále nachází na prvním místě Východní konference a s 83 body je také lídrem celé NHL. Toronto momentálně drží třetí příčku se ziskem 70 bodů.

Co se kanadského bodování týče, Pastrňák je v rámci celé NHL na třetí pozici s bilancí 38 gólů a 34 asistencí. Dohromady tedy 72 bodů. Krejčí posbíral ve 46 zápasech 43 bodů (12+31), Zacha má na kontě bodů 35 (11+24).

Zdroje: NHL, Boston Bruins

Pokračovat ve čtení

Oblíbené