Více
  Novinky Fotbal Fortuna liga Roman Berbr je naprostý hlupák nebo psychopat, došel k přesvědčení trenér mládeže Tomáš...

  Roman Berbr je naprostý hlupák nebo psychopat, došel k přesvědčení trenér mládeže Tomáš Maruška

  -

  Podepsal petici proti odvolání Michala Prokeše z místa Technického ředitele FAČR a musel skončit ve funkci šéfa akademie Dynama Českých Budějovic. Trenér mládeže Tomáš Maruška však do ústraní neodešel. Ví dobře, kdo a proč českému fotbalu škodí. Zpracoval výzvu, kde oslovil funkcionáře na okresní úrovni, aby už zprofanované, morálně pokleslé a odborně nevyspělé lidi do čela českého fotbalu nevolili.

  Jaký ohlas měla vaše výzva?

  To by měl posoudit asi někdo jiný, jak se jim video líbilo. Jsem si jist, že někdo ani pointu videa nepochopil. Ale vzhledem k tomu, že trvalo přes sedm minut a má přes 8.000 zhlédnutí, tak z mého pohledu to mělo vynikající ohlas. No a pokud to otevřelo oči alespoň jednomu funkcionáři, trenéru či hráči starších 18 let, kteří mají vliv na volbu okresního předsedy, tak to účel splnilo.

  Jsem přesvědčen, že volba předsedů OFS a KFS je stěžejní klíč jakékoliv změny. Ale pozor, nesmí to být jediné dogma, je nutné věci řešit v souvislostech jak mě naučil jeden vynikající trenér a člověk. Jak jsem ale řekl, volba předsedů OFS, je stěžejní. A vlastně jeden výrazný ohlas to mělo.

  Oslovila mě cca desítka rozhodčích, kteří mi prý strašně fandí. Většina z nich řekla, že skončili s pískáním na krajské a okresní úrovni, protože jim vadily věci, do kterých byli nuceni. A pak se divíme, že nejsou rozhodčí. Oni by byli. Jen je nutné jim nastavit správná pravidla, správnými lidmi.

  Jako jeden z mála jste se rozhodl vystoupit proti Romanu Berbrovi veřejně. Co byl ten spouštěč, kdy jste si řekl, že s tím musíte ven?

  Musím říct, že pohár trpělivosti se pomalu naplňoval delší dobu, ale absolutně přetekl v momentě, když jsem byl osobně svědkem toho jak Roman Berbr s vedením FAČR nesmyslně chtěli odstranit a nakonec odstranili Michala Prokeše, Jirku Vorlického a jak jednali s Antonínem Barákem starším. To je pro mě dodnes strop nechutnosti.

  Vlastně jsem se tím utvrdil, že současnému vedení FAČR nejde o fotbal, ale pouze o udržení moci. Druhý moment, kdy jsem se veřejně vyjádřil proti autoritářskému vedení, byla chvíle, kdy se mě mnoho lidí ptalo co s tím. Jak je to možný. Co s tím? Vytvořil jsem tedy krátké video a umístil na youtube s popisem toho, jak je to vlastně jednoduché.

  Řekl jste, že Romanu Berbrovi a vedení FAČR nejde o fotbal? Jak to myslíte?

  Tak pokud by Romanu Berbrovi šlo o český fotbal, tak si myslím, že i kdyby nebyla ani kapka pravdy na tom co se o něm říká a píše, musí přeci dobrovolně skončit a odejít mimo fotbal, aby mu pomohl alespoň v mediální reputaci.

  V opačném případě je pak dle mého tedy neskutečný hlupák nebo psychopat. Hlupák, protože si to neuvědomuje, jak mu škodí. No a pokud si to uvědomuje, tak pak naplňuje znaky psychopata, jak velmi hezky ve svých knihách popisuje uznávaný psycholog Radkin Honzák.

  Mluvíte o diktátorském přístupu v asociaci. Můžete uvést příklady?

  Jeden jsem už zmínil. Takzvaná dohoda o ukončení působení Technického ředitele FAČR. Jak jsem to prožil osobně, mohu se vší zodpovědností říct, že to nebyla demokratická dohoda několika rozhodujících osob, to bylo rozhodnutí jednoho člověka. Ale chápu, že to je pouze subjektivní pohled.

  Objektivní a jasně dokazující je přeci vyjádření samotného Romana Berbra v rozhovoru, kdy veřejně řekne, že pokud by chtěl, ovlivnil by obsazení rozhodčích na derby Sparta – Slavia či jakýkoliv jiný zápas. Jak by toto mohlo jít v demokratickém systému? Jedině v diktátorském.

  Naopak lidé, kteří by to měli změnit, jsou podle vás lhostejní a nevědomí. Jak se to projevuje?

  Dopad je takový, že předsedy OFS a KFS, kteří mají celkem 50 procent hlasů při volbě výkonného výboru jsou z 80 procent bývalí nebo současní rozhodčí. Nutno také zdůraznit, že na volbu KFS nemají přístup všichni!

  Často jen část klubů na základě umístění v tabulkách 1.B tříd, 1.A tříd, krajských přeborů atd. po podzimní části. Takže ať mi nikdo neříká, že se jedná o řádné demokratické volby zástupců neprofesionálního fotbalu!

  Co se musí změnit? Věříte, že se dá lhostejnost zvrátit?

  Změnit se musí to, že my, trenéři mládeže a hráči okresních a krajských úrovní si zvolíme předsedu ve svém klubu, který se nebude bát zvednout ruku pro změnu a nebudeme se bát jít dělat předsedu OFS či KFS. A nebojme se toho, ono řídit OFS či KFS, pokud nebudeme řešit, kdo postoupí a spadne, tak časově zase náročné není.

  Mrzí vás rozhodnutí odejít z fotbalu?

  Já jsem z fotbalu neodešel. Trénuju ve Veselí nad Lužnicí úplně nejmenší hráče, hráčky a hrozně mě to baví. Pokud fotbal milujete, cestu si vždy najdete. Rozhodně mě nemrzí mé předchozí rozhodnutí na protest odejít z funkcí manažera Regionálních a klubových akademií FAČR či ředitele Klubové akademie SK Dynamo ČB.

  Mrzí mě jen to, že jsem se pořádně ani nerozloučil s kolegy, hráči a rodiči Klubové akademie. V té době jsem se hodně uzavřel a dnes mě mrzí jen způsob mého odchodu. Velmi rád totiž na všechny vzpomínám. Je tam řada vynikajících lidí, se kterými se stále rád setkávám a mnoho rodičů, se kterými dodnes komunikuji a sleduji životní vývoj jejich dětí.

  Máte ambice získat nějakou pozici ve FAČR?

  Ambice nemám. Jsem ale ochoten pomoci. Pokud kluby na našem OFS Tábor budou chtít, jsem ochoten jít dělat předsedu OFS Tábor. Klidně. Musí ale chtít právě zástupci klubů. Já rozhodně objíždět kluby a něco jim slibovat nebudu.

  Takže vlastně ještě na vaši předchozí otázku, co se musí změnit, musí se změnit myšlení toho, že pokud někdo objíždí kluby a chce se za každou cenu stát předseda OFS, tak je to správně. Ne, je to špatně. Je logické, že to pak dělá z nějakého požitku.

  Zdravý způsob je takový, že si kluby najdou ze svého středu předsedu, třeba hráče nebo trenéra a osloví ho, ať je po další 4 roky vede. To je dle mého správná cesta.

  11 KOMENTÁŘE

  1. Většina, co se dlouhodobě okolo Českého fotbalu pohybuje, to ví, mluví o tom, píše o tom, ale není síly, která by ten Strahovský stereotyp stejně zrušila…! Musíme si počkat na dalšího příchozího Chvalovského…

   • T, Matuška má pravdu. Berbra se lze zbavit jedině tím, že se vymění vedení všech okresů, aby se odstranili všichni ti, kteří podporují nebo jsou ochotni za nějaké úlitby podpořit stávající vedení FAČR.

  2. Naprostý souhlas,prošel jsem za svoji sportovní kariéru soutěžemi od okresu až po divizi a na základě mých zkušeností musím říct jen to ,že pokud zustaneme lhostejní a necháme stávající systém beze změny,je s naším fotbalem ámen..a to by bylo vuči těm,co tady po nás zustanou trochu škoda..

  3. Bohužel, naprosto, ale naprosto naivní představa, že za ním někdo příjde a nebude nic chtít. Takže neboj, nepříjde..

  4. A propó , stačí jednoduchá věc : zákaz jakékoli funkce pro AKTIVNÍ rozhodčí a delegáty na všech stupních FAČRu. Myslím, že za Franty Chvaldy to tak bylo….

  5. Samozřejmě, že pan Matuška má pravdu. Teď jenom sehnat ty nadšence, co půjdou dělat předsedy a sekretáře OFS. Už vidím ty zástupy zájemců, nebo se pletu ???

   • Pan Matuška má pravdu ,ale zcela souhlasím s p. Podsclanem. Jediní aktivní v našem OFS jsou rozhodčí, kteří tím, že nejsou vázáni funkcemi v klubech mají na to čas. Při dnešní administrativě těžko jako předseda byť malého klubu nemám na jiné věci čas

  ZANECHAT ODPOVĚĎ

  Zadejte svůj komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Poslední novinky

  Moderní technologie v hokeji (3/3) – Pomůcky ve hře i při...

  Po návštěvě moderních arén (zde) a zkoumání moderní technologie v oblasti televizních hokejových přenosů (zde), nyní zakončíme třetí částí poutě, abychom odkryli...

  Trenér Trpišovský vybral třicítku nejlepších hráčů ligy, téměř polovinu tvoří jeho...

  Trenér pražské Slavie Jindřich Trpišovský vybral pro Deník Sport 30 nejlepších hráčů Fortuna ligy. Většinu seznamu tvořili jeh svěřenci, své místo v...

  Místopředseda Dynamo FANS: Pardubice si nedovedu představit v nižší soutěži

  Tentokrát se vracíme na tribuny zpátky do Pardubic. Aktivní čtenáři si mohli všimnout, že nedávno vyšel článek, který nesl název - Šéf...