Fortuna liga

Slavia Praha v problémech! Etická komise ji řeší kvůli podezření z ovlivňování zápasů

Etická komise Fotbalové asociace České republiky zahájila řízení s týmem SK Slavia Praha a jejím sportovním ředitelem Jiřím Bílkem. Jde o podezření, kdy měla být narušená regulérnost dvou zápasů ve třetí lize v roce 2019, mělo se jednat o utkání slavistického B týmu.

Etická komise Fotbalové asociace České republiky zahájila řízení s týmem SK Slavia Praha a jejím sportovním ředitelem Jiřím Bílkem. Jde o podezření, kdy měla být narušená regulérnost dvou zápasů ve třetí lize v roce 2019, mělo se jednat o utkání slavistického B týmu, představenstvo klubu však podezření odmítá.

Jiří Bílek, který v současné chvíli působí ve Slavii jako sportovní ředitel, patřil dříve k rezervě Slavie, které hrály třetí ligu. Zde zastával stejnou roli jako nyní. Šíří se zprávy, že tento muž během září 2019 často telefonicky komunikoval s Romanem Rogozem.

Rogoz a Vyšehrad jsou zapleteni v kauze o ovlivňování zápasů, která se točila také kolem Romana Berbra, bývalého místopředsedy Fotbalové asociace.

Bílek s Rogozovem měl mimo jiné mluvit i o rozhodčích. Etická komise jej podezřívá, že se mohl dopustit přečinu při zápasech Slavie B s Benešovem (2:4) a rezervou Příbrami (2:1). Tato utkání měl na starosti rozhodčí Tomáš Grimm.

Jméno Bílka se již několikrát objevilo v policejních odposleších, i přesto tento muž a také tým Slavia Praha podezření odmítají.

„Klub se musí nejprve seznámit s obsahem spisu, v každém případě má v plánu v rámci tohoto řízení aktivně bránit. Jsme přesvědčeni, že se v průběhu řízení ukážou veškerá podezření jako neopodstatněná,“ uvedl klub na svém webu.

Co řekl Bílek? „Podobné obvinění kategoricky odmítám, není to pravda. Neměl jsem jakoukoliv motivaci vytvářet tlak na rozhodčí a ovlivňovat zápasy B-týmu. Je mi nesmírně líto, že vytržení takovéto poznámky z kontextu celé situace takto zásadně poškozuje moji lidskou pověst,“ uvedl obviněný pro MF DNES.

Rezerva Slavie v letošní sezóně působí ve druhé lize, kam postoupila. V rámci této aféry už Etická komise potrestala několik osob včetně Rogoze. Trestu se nevyhnul ani Vyšehrad, který komise vyloučila z třetí ligy.

Zdroj: Sport

Kolář zpátky v bráně, Slavie zpět na vítězné vlně. Proti Liberci rozhodla o výhře již v první půli

Slavia zvládla utkání 10. kola Fortuna ligy, na domácí půdě porazila Liberec 3:0. Vzhledem k sobotní remíze Plzně s Bohemians tak na první Západočechy ztrácí jeden bod, Viktoria má však zápas k dobru.

Slavia byla z úvodu aktivnější, první střelu utkání v podání Ewertona ale domácí gólman vyřešil. V 16. minutě už se slavilo. Petr Ševčík centrem našel Aihama Ousoua, který se hlavou nemýlil.

Domácím dal gól klid, jejich kombinace byly lepší a lepší, ve 23. minutě si navíc na balón Ševčíka naskočil Peter Olayinka a zvýšil vedení Slavie. Hosté byli pod dekou, což vyústilo tři minuty po druhé vstřelené brance.

Ve vlastním vápně totiž Ousoua stáhl Imad Rondič, což hlavní sudí po zhlédnutí opakovaného záběru posoudil jako penaltový zákrok. Stanislav Tecl sice na pokus neproměnil, z dorážky už měl ale snadnou práci.

První půle se následně už pouze dohrávala, po výměně stran mohl vedení Slavie ještě navýšit Lukáš Provod, v dobré pozici však napálil brankáře. Ze sešívaných stříkala pohoda, Liberec naopak čekal na něco, od čeho by se mohl odrazit.

Nic takového ale nepřišlo, naopak Slavia zahazovala šance. Mimo střílel Ewerton, chvíli poté pouze doprostřed Tecl. Utkání každopádně po výměně ztratilo tempo, hosté namísto snahy snížit začali přitvrzovat.

V 81. minutě byl blízko gólu střídající Václav Jurečka, v dobré pozici ale mířil jen do gólmana. V nastavení měl první pořádnou práci Ondřej Kolář, Michaela Rabušice ale vychytal a udržel čisté konto a výhru 3:0.

Zdroj: O2 TV

Priske o Krejčím: O půli za mnou přišel, omluvil se za chybu a požádal mě, aby zůstal na hřišti a mohl se rvát o výhru

Ladislav Krejčí je zpátky. Kapitán pražské Sparty nastoupil do zápasu poprvé v sezoně a rovnou z toho byla výhra nad Hradcem Králové. Výhra se ovšem nerodila lehce a i Krejčí nemá zrovna čisté svědomí.

Ladislav Krejčí se potýkal s problémy zad od startu sezony. Očekávalo se, že by měl být krátce po začátku sezony v pořádku, to se ale nestalo.

Kapitán Sparty měl dlouhodobé potíže a nakonec se vrátil až v říjnu. Ve svém prvním utkání pomohl svému týmu k výhře 2:1 nad Hradcem Králové.

„Před jeho návratem jsme hráli dobré zápasy, ale jednoznačně můžeme říci, že nám chyběl. Je prvotřídním profesionálem a všem okolo pomáhá. Přestože udělal tu chybu, o půli za mnou přišel, omluvil se a požádal mě, aby zůstal na hřišti a mohl se rvát o výhru.

Má pozitivní vliv na tým jen tím, že je na hřišti. Je to lídr zodpovědný za celý tým a věřím, že bude hrát velkou roli na cestě za vzestupem,“ řekl trenér Brian Priske na tiskové konferenci.

Krejčí sice chyboval u první branky, Sparta ale dvakrát skórovala ze standardních situací,kde ji výrazně pomohl a výhra tak jde bezesporu i za ním.

„Bohužel moje chyba nás dostala trochu na kolena, ale jsem rád, že jsme ukázali aspoň charakter, když jsme hráli většinu zápasu o deseti. Ukázali jsme, že prostě silní jsme,“ řekl Krejčí.

Podzimní část si nicméně pomalu chýlí ke svému konci a brzy přijdou opravdu náročné zápasy. Sparta prvně jede do Brna, poté doma hostí Pardubice a následně se utká se Slavií, Slováckem a Plzní.

Zdroj: AC Sparta Praha

Má používání VARu v českém prostředí smysl? Komise rozhodčích dělá vše pro to, aby jí nikdo nedůvěřoval

Video asistent rozhodčího (VAR) je v českém fotbalovém prostředí používán poměrně kontroverzně. V této sezoně obzvláště, v utkání Sparty s Hradcem padl jasně neregulérní gól, ovšem prý se nenašel průkazný záběr. Má opravdu Komise rozhodčích fanoušky za blbce?

Pražská Sparta vyhrála doma nad Hradcem 2:1 a prolomila tak svou smůlu. S Votroky měla ale naopak velké štěstí, jeho hráči neproměnili několik tutových šancí a vítězná branka neměla platit.

Vstřelil ji Jan Kuchta, centr Caspera Höjera ale tečoval Ladislav Krejčí, tudíž byl bývalý útočník Slavie v ofsajdu. Lajnový rozhodčí praporem nezvedl, sudí Lukáš Nehasil ovšem musel čekat na potvrzení videorozhodčím

V televizi mohli fanoušci vidět jasnou teč Krejčího, který sudímu spílal, že se tak nestalo. Vše se řešilo několik minut a nakonec byla branka uznána. Prý nebyly prokazatelné záběry.

Jak se ale toto dá chápat, když i na starších telefonech byla teč vidět? Dělá si Komise rozhodčích z fanoušků srandu? Na tuto otázku odpověď zná snad jen ona.

Není totiž normální, aby v každém kole bylo několik momentů, které se zkrátka otočily na jednu či druhou stranu. Spartě sudí v dosavadní sezoně škodili, nyní ji výrazně pomohli k výhře.

V tento moment tak postrádá VAR v českém fotbalovém rybníčku smysl. Stále totiž rozhoduje člověk, který buď fotbalu nerozumí, nebo snad ani raději nechce.

Zdroj: Fortuna liga