Spojte se s námi


Fotbal

MS 1962 v Chile: Výrazný úspěch Československa, bitva o Santiago, druhý titul Brazílie

Mistrovství světa v roce 1962 hostilo Chile a právě na tomto turnaji zapsalo Československo jeden z nejvýraznějších úspěchů napříč všemi světovými šampionáty, když získalo stříbrné medaile. Na zlato a celkově druhý titul dosáhla Brazílie, domácí země si došla pro bronz. Turnaj však nabídl mnoho dalších kuriozit, například v podobě neurvalého utkání mezi Chile a Itálií.

Publikováno

dne

Mistrovství světa v roce 1962 hostilo Chile a právě na tomto turnaji zapsalo Československo jeden z nejvýraznějších úspěchů napříč všemi světovými šampionáty, když získalo stříbrné medaile. Na zlato a celkově druhý titul dosáhla Brazílie, domácí země si došla pro bronz. Turnaj však nabídl mnoho dalších kuriozit, například v podobě neurvalého utkání mezi Chile a Itálií.

MS 1962 v Chile se zúčastnilo celkem 16 celků, přičemž hned deset z nich bylo z evropského kontinentu – Španělsko, Jugoslávie, Itálie, Švýcarsko, Bulharsko, Československo, Anglie, NSR, Maďarsko, SSSR.

Americký kontinent měl na tomto mistrovství šest zástupců, konkrétně se jednalo o Mexiko, Brazílii, Uruguay, Argentinu, Kolumbii a Chile. Turnaj navštívilo 899 074 diváků, což v průměru činí 28 096 fanoušků na zápas. Za dvaatřicet zápasů na MS 1962 v Chile fanoušci viděli celkem 89 gólů (2,78 na zápas).

Skvělý turnaj Československa, zisk stříbra

Československá reprezentace zaznamenala na MS 1962 v Chile jeden z největších úspěchů v historii světových šampionátů, když si došla pro stříbrné medaile.

Československo vstoupilo do tohoto turnaje výhrou nad Španělskem, poté dokázalo remizovat s pozdějšími vítězi základní skupiny (s Brazilci – pozn. red.), v třetím klání skupinové fáze však Čechoslováci podlehli 1:3 Mexiku. Byť postup měl tým Rudolfa Vytlačila už jistý.

Ve čtvrtfinále turnaje pak Vytlačilovy svěřenci narazili na odhodlané Maďary, které nakonec dokázali porazit 1:0 a postoupit do semifinále. O jedinou branku se tehdy postaral Adolf Scherer.

V semifinále se československý národní výběr utkal proti druhému celku skupina A, a tedy Jugoslávii. A i přes tohoto soupeře se podařilo postoupit. První přesný zásah obstaral Josef Kadraba, následné vyrovnání a rozhodující gól vystřelil Scherer. Československo tedy porazilo Jugoslávii 3:1 a postoupilo do finále.

V něm se tehdejší mužstvo střetlo s Brazílií a po gólu Josefa Masopusta z patnácté minuty dokonce vedlo 1:0. Poté ale v dalším průběhu zápasu zaúřadovali Amarildo, Zito a Vavá a ze zisku zlatých medailí se radovali Brazilci. Československo však vybojovalo jeden z nejvýraznějších úspěchů našeho fotbalu v dějinách.

Více se nejen o působení Československa, ale celkově o MS 1962 v Chile dozvíte ve výše přiloženém speciálu o mistrovství světa.

Zlatá Brazílie

Jak už výše píšeme, pro zlaté medaile si celkem jasně došli Brazilci. Ti ze skupiny C postoupili z první příčky, když porazili Mexiko 2:0, remizovali s Československem a 2:1 zdolali Španělsko. Ve čtvrtfinále jasně zvítězili 3:1 nad Anglií, když dvakrát skórovala hvězda brazilského týmu Garrincha a jednou další velké jméno – Vavá.

Díky těmto dvěma fotbalistům prošel brazilský národní výběr poněkud hladce i přes semifinálové klání (4:2) s Chile a ve finále dalším dvoubrankovým rozdílem (3:1) porazil i Československo.

Brazílie měla v té době vskutku ohromnou sílu v ofenzivě a právě to ji zdobilo po celý průběh turnaje. Nutno podotknout, i tohle téma rozebíráme vskutku detailně v našem výše zmíněném speciálu.

Velké zklamání Itálie a Argentiny, domácí tým bronzový

Navzdory všem ambicím a očekávání se italské reprezentaci nepodařilo postoupit ani ze skupiny, když skončila se 3 body na třetím místě skupiny B za SRN a Chile. Jedinou výhru si Italové připsali ve svém posledním zápase proti Švýcarsku (3:0).

Ten samý osud potkal ve skupinové fázi také Argentinu, která ve skupině D skončila rovněž na třetí příčce za Anglií a prvním Maďarskem. Právě s prvním jmenovaným celkem měli Argentinci na kontě shodný počet bodů (3), avšak kvůli lepšímu vzájemnému utkání (3:1) postoupila právě Anglie.

Podobně jako Itálie si i argentinský národní výběr připsal pouze jednu výhru, a to už v úvodním zápase skupiny proti Bulharsku (1:0).

Vzato domácí celek udělal svým fanouškům velkou radost. Chile sice nepostoupilo ze své skupiny z první příčky, i přesto však došlo daleko. Ve čtvrtfinále narazila chilská reprezentace na Sovětský svaz, jenž zdolala 2:1.

V semifinálovém boji nicméně Chile nestačilo na Brazílii (2:4). Chilský národní výběr se tak musel zúčastnit utkání o bronz, ze kterého vyšel vítězně, když porazil Jugoslávii 1:0.

MS 1962 v Chile nabídlo po sportovní stránce další skvělou a velmi atraktivní podívanou, kromě toho se ale všichni zúčastnění „dočkali“ i nejednoho politického vlivu. Více se i na toto téma dozvíte právě v našem speciálu, podobně jako co se stalo v zápase Chile s Itálií, který je dodnes znám jako „Bitva o Santiago“.

1. díl: MS 1930 v Uruguayi

2. díl: MS 1934 v Itálii

3. díl: MS 1938 ve Francii

4. díl: MS 1950 v Brazílii

5. díl: MS 1954 ve Švýcarsku

6. díl: MS 1958 ve Švédsku

Zdroje: FIFA, ESPN

Reklama

Fotbal

Problémy v týmu Belgie? Obránce Vertonghen po prohře s Marokem hořce reagoval na De Bruyneho a jeho vyjádření

Dva zápasy, jedna výhra, jedna prohra. Belgie měla být černým koněm turnaje, nicméně zatím je spíše zklamáním. A evidentně to těžce nesou i samotní hráči. Obránce Jan Vertonghen poměrně hořce komentoval porážku s Marokem a narážel při ní na vyjádření zřejmě největší hvězdy týmu.

Publikováno

dne

Dva zápasy, jedna výhra, jedna prohra. Belgie měla být černým koněm turnaje, nicméně zatím je spíše zklamáním. A evidentně to těžce nesou i samotní hráči. Obránce Jan Vertonghen poměrně hořce komentoval porážku s Marokem a narážel při ní na vyjádření zřejmě největší hvězdy týmu.

Belgie se na světovém šampionátu v Kataru neprezentuje vůbec dobrým dojmem. První zápas s Kanadou sice vyhrála, nicméně severoamerický tým ji s výjimkou gólů ve všech ohledech převálcoval.

Hodně se čekalo, jak si asi povedou Evropané proti nepříjemnému týmu Maroka. Před zápasem v médiích hodně rezonovalo vyjádření největší hvězdy Kevina De Bruyneho. Ten totiž prohlásil, že Belgie nemá šanci šampionát vyhrát, protože už je příliš stará.

A co se nestalo. Belgie prohrála s Marokem 0:2 a spokojena nemůže být ani se svým výkonem. Ten totiž oproti tomu, který svěřenci Roberta Martineze předvedli proti Kanadě, nebyl vesměs nijak lepší.

Z potenciálně černého koně turnaje je prozatím jedno z největších zklamáních. Sledovat zápasy Belgie není žádná zábava. Naopak. O to víc, když v její sestavě figurují hráči jako Eden Hazard či výše zmíněný De Bruyne.

Navíc se zdá, že v týmu něco není úplně v pořádku, když si po prohře „kopl“ obránce Jan Vertonghen právě do De Bruyneho a jeho vyjádření ohledně příliš starého týmu.

Bývalý obránce Tottenhamu je nejstarším hráčem v týmu Belgie, jeho slova proto mají poměrně velkou váhu.

„Momentálně mi hlavou prochází hodně věcí, které bych veřejně neměl říkat. Nemyslím si, že jsme si vytvořili nějaké šance. V čem byla chyba? Možná to je tím, že už jsme na to příliš staří,“ vyjádřil se Vertonghen po zápase.

Vertonghen mimo jiné kritizoval dva inkasované góly po standardních situacích. Stejně tak označil za frustrující fakt, že navzdory kvalitě týmu Belgie nedokázal evropský výběr vyhrát.

Zdroj: The Guardian, Sportbible

Pokračovat ve čtení

Fotbal

VIDEO: Messi po zápase vytřel podlahu mexickým dresem. Ať prosí boha, ať ho nenajdu, vyhrožuje boxer

Lionel Messi byl v sobotním zápase proti Mexiku hrdinou Argentiny. Dlouho nezáživný zápas otevřel gólem a dostal svou zem ze svízelné situace ve skupině. Jenže svým chováním po zápase pořádně naštval mexické fanoušky.

Publikováno

dne

Lionel Messi byl v sobotním zápase proti Mexiku hrdinou Argentiny. Dlouho nezáživný zápas otevřel gólem a dostal svou zem ze svízelné situace ve skupině. Jenže svým chováním po zápase pořádně naštval mexické fanoušky.

První zápas na mistrovství světa v Kataru totiž nabídl pořádný šok. Argentina podlehla Saúdské Arábii 1:2 a ve druhém zápase musela nutně bodovat. Pokud by totiž prohrála i s Mexikem, vypadla by už v základní skupině.

A to by byla pro Messiho a spol. obrovská ostuda. Vždyť Argentinu mnozí řadili mezi největší favority šampionátu. Zatím to však svými výkony rozhodně nepotvrzují.

Duel s Mexikem však zvládli silou vůle a i díky Messiho krásné střele zpoza vápna. Gólem samozřejmě Messi rozhněval fanoušky Mexika, ovšem rozhodně ne tolik, jako po zápase v kabině.

Argentina totiž bouřlivě oslavovala vítězství nad neoblíbeným soupeřem a všichni sledovali, co dělá Messi. A ten předvedl podle Mexičanů dost nesportovní chování. Kopnul totiž do dresu Mexika na zemi a poté si na něj stoupl, když celá kabina skandovala.

„Obrovský nerespekt,“ zuří Mexičané. „Vyhráli zaslouženě, ale takhle se chovat nemá žádný hráč,“ dodává další fanoušek. „Náš znak je naše hrdost. Nemá co dělat na zemi, natož aby do něj někdo kopnul a stál na něm,“ nechápou Mexičané.

A pořádně naštvaný byl i úšpěšný mexický boxer Canelo Alvarez. Vítěz několika světových šampionátů ve čtyřech váhových kategoriích poslal na Twitteru Messimu výhrůžku.

„Viděli jste Messiho, jak vytíral podlahu naším dresem s naším znakem? Ať prosí boha, ať ho nenajdu!“ napsal rozzuřený Canelo.

Canelo ale se svými tweety nepřestával a věnoval celé situaci dost pozornosti. „Stejně jako respektuji Argentinu, vy musíte respektovat Mexiko. Nemluvím o zemi, mluvím o Messim a jeho blbosti, co udělal,“ napsal Canelo. „Od chvíle, kdy dres Mexika leží na zemi, je to urážka,“ dodal Canelo.

Zdroj: Twitter, FIFA

Pokračovat ve čtení

Fotbal

VIDEO: Belgii po hráčích Maroka ničí maročtí „fanoušci“! Násilné oslavy propukly zejména v Bruselu, potíže hlásí i Nizozemsko

Belgie v neděli navázala na výkon proti Kanadě, tentokráte už ale neměla to štěstí, že by dokázala zvítězit. Maroko jí nedalo šanci a zvítězilo 2:0. Země ze severozápadu Afriky měla důvod slavit, nicméně Maročané žijící v Belgii pojaly oslavy nečekaně násilně. Násilnosti hlásí i Nizozemsko.

Publikováno

dne

Belgie v neděli navázala na výkon proti Kanadě, tentokráte už ale neměla to štěstí, že by dokázala zvítězit. Maroko jí nedalo šanci a zvítězilo 2:0. Země ze severozápadu Afriky měla důvod slavit, nicméně Maročané žijící v Belgii pojaly oslavy nečekaně násilně. Násilnosti hlásí i Nizozemsko.

Nedělní program světového šampionátu nabídl několik zajímavých výsledků. Jedním z nich byla i prohra Belgie. Na tu si vyšláplo Maroko a dokázalo zvítězit 2:0. Belgičané tak mohou být rádi, že se jim se štěstím podařilo porazit Kanadu, protože jejich výkony nejsou vůbec dobré.

Výhra nad Belgií je však navzdory její špatné formě velmi cenným skalpem. Toho jsou si ostatně Maročané vědomi. Bohužel se však Maročané žijící v Evropě začali chovat více než nevhodně.

Pro Maroko to byla první výhra na mistrovství světa od roku 1998, kdy porazilo Skotsko. Ani to však neomlouvá způsob, jakým výhru v Belgii, tedy v zemi, kde žijí, oslavovali.

Odnesl to zejména belgický Brusel, kde došlo k uzavření několika částí centra města. Ještě před samotným koncem zápasu prý desítky lidí vyloženě vyhledávaly konfrontaci s policí, což samozřejmě ohrožovalo veřejnou bezpečnost.

„Fanoušci“ rozbíjeli výlohy, házeli petardy, dělbuchy, zapalovali auta a ničili majetek. A neodnesl to jen Brusel. Násilí hlásily také Antverpy, nejlidnatnější belgické město, či Lutych.

Násilnosti v Belgii se dokonce podařilo několika lidem natočit a videa byla zveřejněna na sociálních sítích.

Aby toho nebylo málo, došlo k nepokojům také v Nizozemsku, kde rovněž žije nemalé množství Maročanů. Zejména v Rotterdamu byla situace skutečně napjatá, když se k násilí uchýlilo 500 jedinců, kteří na policisty kromě pyrotechniky házeli i sklo.

Další nepokoje hlásily města Haag a Amsterdam, kde bylo zapáleno jedno auto.

Za zmínku stojí, že oslavy v Maroku vypadaly úplně jinak. V marockém hlavním městě Rabatu se oslavovalo zpěvem, tancem a tradičním troubením klaksonů.

Zdroj: Twitter, DW.com, New York Times

Pokračovat ve čtení

Oblíbené